Çanakkale Conkbayırı Nerede – Nasıl Gidilir ?

Conkbayırı, Çanakkale Savaşları’nın en kanlı cephelerinden birinin cereyan ettiği yer olarak tarihimizde önemli bir yeri var. Milli tarihimizin altın bir sayfa olarak betimlendiği Çanakkale Savaşları’nın dönüm noktası olarak bilinen ve düşmana ilk silenin vurulduğu yer olması bakımından oldukça önemlidir.

Conkbayırı, Conk tepesinden itibaren güneybatı yönünde uzanan ve düz tepenin kuzeyinde bulunan Kemal Dere’de son bulan yamaca verilen isim olarak biliniyor. Conk Tepesi ise, Arıburnu ile Kaba Tepe yönünde uzanan yamaç üzerinde yer alan 268 metre yüksekliğinde bir tepe. Koca Çimen Tepesi’nden sonra bölgenin en hakim noktasıymış.

Conkbayırı Çanakkale
Atatürk’ün gözetleme yeri

Bölge içerisinde bulunan en önemli yerlerden biri olan Mehmetçik Parkı, içerisinde bulunan 5 beton panel, tepeyi tümüyle kaplayacak tarzda ve kademeli olarak yükseliyor. Bu paneller, Allah’a dua eden bir askerin 5 parmağını sembolize ediyormuş. Turistlerin en çok zaman geçirdiği yer, aslında burası oluyor.

Conkbayırı Çanakkale
5 Panelin bulunduğu Mehmetçik Parkı

Conkbayırı’nda Görülecek Yerler

  • M.Kemal’in saatinin parçalandığı yer
  • Üsteğmen Nazif Çakmak Anıtı
  • Türk Siperleri
  • Yeni Zellanda Anıtı
Conkbayırı Çanakkale
Türk Siperleri-Yeni Zellanda Anıtı

Conkbayırı Anıt Mezarlığı

Çanakkale’nin en kanlı bu tepesinde hayatını kaybeden 952 Yeni Zellandalı’nın anısına yapılmış bir anıt. Yeni Zellandalılar, Conkbayırı‘nın en uç noktasını ele geçirmeye çalışıyor ve M. Kemal’in güçlü savunması karşısında hedefe ulaşamıyorlar. İşte bu olay sırasında hayatını kaybeden Yeni Zellandalılar için de bir anıt yapılması isteniyor ve Yeni Zellandalıların bu isteği de geri çevrilmeyerek bugünkü anıt yapılıyor.

Conkbayırı Çanakkale
Yeni Zellanda Anıtı

M.Kemal’in ”Size Taarruzu Değil Ölmeyi Emrediyorum” emrini verdiği yerdir burası. Tabi, M.Kemal’in ölüme en çok yaklaştığı yer olarak da bilinir. Bu ana tanık olan 64. Alay Komutanı Yarbay Servet, o anları şöyle anlatır;

”Süngü hücumu sırasında Conkbayırı Tepesinde M.Kemal’in yanındaydım. Düşman tarafından başlatılan topçu ateşi sonrasında, elini birden göğsüne doğru götürdüğünü gördüm. Heyecanımı anlayan o ulu asker, parmağını ağzına götürüp ve kaşlarını yukarıya kaldırarak bana sessiz olmamı işaret etti. M.Kemal’in göğsüne isabet eden şarapnel, göğsünde bulunan saate çarpmış ve saati parçalamıştı. Fakat, sadece göğsünde küçük bir morluk vardı”

Göz At : Çanakkale’de nerede kalınır ?

Telaşla M.Kemal’in yanında bulunan Yarbay Servet’e ”Sus sakın ağzını açma” dercesine işaret eden M.Kemal’in, bu durumunu komutasındaki askerlerin görüp morallerinin bozulmaması için yaptığı söylenir.

Conkbayırı Çanakkale
M.Kemal’in Saatinin parçalandığı yer

Conkbayırı, M.Kemal’in Miralay (Albay) rütbesine terfi ettiği yer olması bakımından da önemlidir. Eskiden komutanlara, yarbaylara günümüzdeki gibi sınavlar ile terfi verilmiyordu. O zaman da kazandığın cephe savaşlarına göre terfi veriliyormuş. İşte M.Kemal’in Miralay rütbesini hak ettiği o kanlı topraklar, bu tepedir.

Conkbayırı Çanakkale
M.Kemal’in Heykeli

M.Kemal’in bu başarısı hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse ; 1914 yılında I. Dünya Savaşı başlarında, M.Kemal Yarbay rütbesi taşıyordu. 25 nisan 1915 tarihinde, Gelibolu Yarımadası’na İtilaf Devletleri’nin yaptığı çıkarma üzerine başlayan savaşta, gerek sezgisi, gerekse cesareti ve soğukkanlılığıyla dikkatleri çekmiş. Cephe Kumandanı olan Alman Mareşal Liman Vonsanders’in takdirini kazanarak, cephede büyük başarı sağlanmış ve bu başarı üzerine M.Kemal Miralay (Albay) rütbesine terfi etmiş.

Conkbayırı Çanakkale
Üsteğmen Nazif Çakmak Anıtı

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Conkbayırı hakkında daha birçok detaylı bilgiyi internetten bulamasanız da, Çanakkale Şehitliği’ni turlar eşliğinde ziyaret ettiğiniz zaman daha bilinmedik birçok hikayeyi rehberlerinizden dinleyebilirsiniz. Eğer, turlar ile Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etmiyorsanız bile, bu tepeyi Çanakkale gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim. Gerek derin ve hüzün dolu tarihi ile, gerekse anıtları ve muhteşem manzarası ile görülmeye değer yerlerden.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...