Cordoba Gezilecek Yerler | En Turistik 13 Yer

Büyüleyici ve çok yönlü bir tarihe sahip olan Cordoba, İspanya‘nın en gözde yerlerinden biridir. Birbirinden güzel tarihi yapılarıyla, kiliseleriyle, saraylarıyla, yahudi mahallesiyle ve Tarihi Bölgesi ile, Cordoba gezilecek yerler için güzel bir liste çıkarabilirsiniz.

Bu şehir, her yaştan ve tarzdan turistin sevebileceği bir şehir. Kendisini çok çabuk sevdiren bu şehirde, gezip görülecek yerlerin dışında yapılacak da birçok aktiviteyi bulabiliyorsunuz. Ayrıca bu şehir gece hayatıyla da güzel bir deneyim sunuyor.

Cordoba Gezilecek Yerler Listesi – Turistik ve Tarihi Yerler

Cordoba gezisine başlamak için tercih edilebilecek birçok yer bulunuyor. Fakat, bunlar arasında en çok tercih edilenler ise, Tarihi Merkez ve Yahudi Mahallesi’dir. Aslında, Tarihi Merkez, Yahudi Mahallesine nazaran çok daha fazla görülecek yere ev sahipliği yapar. Fakat, Yahudi Mahallesi, şehirdeki turistik yerlere oldukça kolay bir ulaşım sunduğundan dolayı da, şehir gezinize buradan başlayabilirsiniz.

Cordoba’daki turistik yerlerin büyük bir bölümü, birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden, bu tura nereden başlayacağınızın da çok büyük bir önemi yok diyebiliriz.

Cordoba’da Nerede Kalınır ?

Old Town (Tarihi Şehir Merkezi Bölgesi) : Bu bölge, Cordoba’da konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri. Şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bu bölgede, lüks bir otel bulabileceğiniz gibi bütçeli tesisleri de bulabiliyorsunuz. Şehrin tam kalbinde olmak adına, bu şehirde konaklama için en iyi yerin Old Town Bölgesi olduğunu söyleyebiliriz. Bölgedeki Oteller

1.Historic Centre – Eski Şehir Bölgesi

Eski Şehir Bölgesi
Eski Şehir Bölgesi

Cordoba’nın en dikkat çeken ve en sevilen yeri olan Tarihi Şehir Merkezi, birbirinden güzel tarihi yapılara ev sahipliği yaptığı gibi, şehrin en hareketli bölgesi olarak biliniyor.

Burası şehrin kalbinin attığı yer. Yani, şehirde herhangi bir şeye ihtiyacınız varsa, ilk olarak bu bölgeye göz atın deriz.

Küçük şirin evler ile çevrili sokaklar, birbirinden güzel kafeler, restoranlar ve çok daha fazlasıyla, eşsiz bir deneyim sunan bu bölgeyi kaybolarak gezin. Mümkün olduğunca her ara sokağı da keşfetmeye çalışın.

Burası, sadece İspanya’nın değil, Avrupa’nın da en büyük Eski Şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

UNESCO tarafından korundan bu bölge, Cordoba’ya gittim diyen, herkesin mutlaka uğraması gereken yerlerden.

2.Alcázar de los Reyes Cristianos

Alcázar de los Reyes Cristianos
Alcázar de los Reyes Cristianos

İspanya’da Alcazar çok. Burası da Cordoba’nın Alcazar’ı olarak biliniyor.

Burası Cordoba’da en çok seveceğiniz yerlerden biri. Bahçesi, mimari yapısı ve fotojenik yapısıyla, bu Kraliyet Sarayı’na bayılacaksınız.

Katolik Kralı Alfonso XI tarafından 1328 yılında inşa ettirilmiş olan bu Kraliyet Sarayı’nın bahçeleri 55 bin metrekarelik bir alana yayılmış. Avlular, hamamlar ve kütüphanesi ile, süslenmiş bu sarayı da listenize ekleyin.

3.Mosque–Cathedral of Córdoba – Kurtuba Camii

Kurtuba Camii Cordoba Gezilecek Yerler Listesi
Kurtuba Camii

İspanya’nın en güzel kültürel miraslarından biri olarak kabul edilen Kurtuba Camii, Cordoba’nın en çok fotoğraflanan yapılarından biri.

Kentin en sembolik yapısı olan bu camii görülmeden Cordoba gezisi eksik kalır söyleyelim.

Eskiden, hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar tarafından ibadet yeri olarak kullanılmış olan kompleksin, 784’te Emir Abdül Rahman’ın emriyle kilisesi yıkılmış ve büyük bir cami çalışmalar başlamış.

İnşaat iki yüzyıldan fazla sürdü ve bina 987’de tamamlandı, bu noktada Córdoba İslam Krallığı’nın en önemli şehriydi.

Şehir, 1236 yılında Hristiyanlar tarafından yeniden inşa edildiğinde ise, cami bir kiliseye dönüştürülmüş ve 16. yüzyılda Charles V Mağribi yapısının tepesine bir Rönesans nef eklemiştir. Sonuçta ortaya çıkan yapı, kafası karışmış özünü benimseyemeyen bir kilise.


Booking.com

4.Patio de los Naranjos

Patio de los Naranjos
Patio de los Naranjos

Kompleksin ana giriş kapısı caminin avlusu. Burada 98 portakal ağacının ızgarasını ve çeşmelerini görebiliyorsunuz. Kurtuba’nın camii olduğu zamanlardan bugüne kadar pek bir şey değişmediğini bu avludaki çeşmelerden anlayabiliyorsunuz.

Avlunun güney tarafında ise, camiye açılan 17 at nalı kemeri bulunuyor.

Bu avluyu özellikle ziyaret edin, her detayına mutlaka göz atın. Burası, Kurtuba’nın hala camii olduğunu söyleyen yerdir.

5.Yahudi Mahallesi

Yahudi Mahallesi Cordoba
Yahudi Mahallesi

Ulu Cami’nin kuzeyi ve batısı, yüzlerce yıl önce getto olarak sahip olduğu sokak planını koruyan kentin Yahudi mahallesidir.

Yahudiler, 15. yüzyılın sonlarında İspanya’dan sınır dışı edildi, ancak Halifelik Córdoba’nın Yahudi nüfusu gelişirken, 12. yüzyıldaki Sefarad polimatı Maimonides’e ev sahipliği yaptı.

Küçük dar ve temiz sokaklarıyla popüler olan bu mahalleye de mutlaka bir göz atın.

6.Roman Bridge

Roman Bridge Cordoba da Gezilecek Yerler
Roman Bridge

Cordoba’nın görülecek yerleri arasında şehrin en sembolik yapısı olan Roma Köprüsü, özellike akşam saatlerinde ışıkların açılmasıyla muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapmaktadır.

Köprünün tarihi 1. yüzyıla kadar uzanıyor olsa da, bugünkü görülen yapı ortaçağdan kalmadır.

Game Of Thrones’un 5.sezonunda bir parçaya da sahne olmuş bu köprüyü ziyaret için en ideal zaman gün batımı ve akşam saatleridir. Gündüz vakitlerin köprünün çok bir çekici yanı yok. Fakat, gün batımında çok daha güzel olmaktadır.

7.Calahorra Kulesi – Torre De Calahorra

Calahorra Kulesi
Calahorra Kulesi

13. yüzyıl başlarında Almohad Halifeliği zamanından kalma bir kule olan Calahorra Kulesi, güneyden Roma Köprüsü’ne girişi korumak amacıyla inşa edilmiş.

14. yüzyılda son eklemeler yapılmış ve günümüzdeki görünen yüzü o zamandan kalmadır.

Hıristiyanların, Yahudilerin ve Müslümanların bir arada nasıl yaşadıklarına dair içgörülerle Al-Andalus’ta yaşam hakkında detaylı bilgi için kulenin içerisine mutlaka göz atın. İçerideki küçük müzede bu bilgilerin çoğuna ulaşabiliyorsunuz.

8.Medinetü’z-Zehra Sarayı – Medina Azahara

Medinetü'z-Zehra Sarayı
Medinetü’z-Zehra Sarayı

Abd-ar-Rahman III tarafından yaptırılmış bu saray, şehrin 8 km uzağında bulunuyor olsa da, Cordoba’da gezilecek yerler arasında oldukça önemli bir yerdir.

Kalıntıları, 20. yüzyılın başlarına kadar keşfedilmedi ve orijinal şehrin sadece% 10’unu oluştursalar da, yine de size sarayın ne kadar görkemli olabileceği hakkında bir bakış açısı sunabiliyor.

9.Palacio de Viana

Cordoba Palacio de Viana
Palacio de Viana

Bu görkemli Saray Müzesi’ni ve birbirinden güzel 12 avlusunu görmek için Santa Marina Bölgesi’ne gitmeniz gerekiyor.

14. yüzyıldan kalma Viyana Sarayı’nda sanat ve mobilya koleksiyonlarını görebilir, avlularında dolaşabilirsiniz.

10.Plaza de la Corredera

Plaza de la Corredera Cordoba İspanya
Plaza de la Corredera

Cordoba’nın turistik yerleri arasında en dikkat çeken yerlerden biri olan bu meydan, şehrin en canlı ve en hareketli yerlerinden biri olarak biliniyor.

Cordoba’nın o roma kalıntılarını, camilerini gördükten sonra hala İspanya’da olduğunuzu hatırlamak için bu meydana gidin. Burası, şehrin yorgunluğunu atabileceğiniz birbirinden güzel kafelerle çevrili.

17. yüzyılda inşa edilmiş olan bu meydan, yaz konserlerinin yapıldığı yer olarak bilinir. Eğer Cordoba’yı yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, bu meydana mutlaka göz atın.

11.Hammam Al Andalus

Hammam Al Andalus
Hammam Al Andalus

Orjinal olmasa da, Mağribi banyolarını ziyaret etme deneyimini yaşatıyor diyebiliriz. Halifelikte, şehir etrafında kelimenin tam anlamıyla yüzlerce hamam vardı ancak hemen hemen hepsi yıkılmış.

At nalı kemerleri ve gemoetrik çinileri ile inşa edilen yapı, bir banyo kompleksinin sadık bir kopyasıdır. 2001 yılında inşa edilmiş oldukça yeni bir yapıdır.

12.Tendillas Meydanı

Tendillas Meydanı Cordoba Gezilecek Yerler Listesi
Tendillas Meydanı

Cordoba gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel meydan da, 1920’lerden bu yana varlığını sürdüren Tendillas Meydanı’dır.

Bu meydan, Cordoba’nın ana meydanı olarak biliniyor ve şehirdeki birçok noktaya bu meydandan çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Cordoba halkının buluşma yeri olarak bilinen bu meydan çevresinde, Cordoba’da alışveriş için ünlü mağazaları ve caddeleri de bulabilirsiniz. Bunun yanında meydan birbirinden güzel kafelere ve restoranlara ev sahipliği yapmaktadır.

13.Almodóvar Kapısı (Puerta de Almodóvar)

Almodóvar Kapısı
Almodóvar Kapısı

Emir Abdül Rahman I tarafından yaptırılan dokuz şehir kapısından kurtulan tek kapı olan Almodovar Kapısı da, Cordoba’nın görülmesi gereken yerleri arasında.

Hemen önünde Cordoban filozof oyun yazarı Seneca’nın bir heykeli de var.

Cordoba Çevresinde Gezilecek Yerler

Cordoba yakınlarında gezip görülecek birçok şehir, kasaba ve bölgeleri bulabilirsiniz. Eğer günübirlik bir Cordoba gezisi yapıyorsanız, şehir çevresindeki turistik yerler için pek fazla zamanınız olmayacaktır. Fakat bu şehirde 1-2 gün konaklamayı planlıyorsanız, mutlaka şehir çevresindeki turistik yerlere de göz atın.

Cordoba’dan günübirlik turlar ile 3-4 kasabayı bir arada görebilirsiniz veya Cordoba gezinizi bitirdikten sonra, İspanya’nın diğer güzel şehirlerine, Cordoba’ya daha yakın olanlara gidebilirsiniz.

Barselona veya Madrid, Cordoba’ya uzak olsa da, Sevilla veya Malaga, yada Granada, Cordoba’dan sonra ziyaret edebileceğiniz en güzel şehirlerden. Sevilla, Malaga ve Granada, Cordobaya tren ile 1-1.5 saat uzaklıkta bulunuyor. Otobüs ile çok daha uzun sürmektedir.

Cordoba’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Cordoba Gezi Rehberi - Cordoba Gezilecek Yerler
Cordoba Gezisi Blog

Cordoba’da konaklama için çok fazla bölge bulunmuyor. Bu yüzden de seçim yapmak çok da zor olmuyor. Bu şehirde gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz iki bölge var. Bunlar, Old Town yani Eski Şehir Bölgesi ve Juderia Bölgesi’dir.

Bu iki bölge de, şehirdeki turistik noktalara yakın bir konumda bulunuyor. Fakat Eski Şehir Bölgesi, kentin kalbinin attığı yer olarak bilinir ve şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Bu bölgede aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabiliyorsunuz. İster lüks bir otel isterseniz de düşük bütçeli bir otel.

Eski Şehir Bölgesi’ndeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cordoba gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 13 yere eklenebilecek birkaç turistik ve tarihi yer daha var. Fakat, bu şehri günübirlik veya sadece 1 günlüğüne ziyaret edeceğinizi düşünürsek, bu 13 yer fazlasıyla yeterli olacaktır. Zaten şehrin en turistik, en önemli ve en güzel yerleri arasında bu 13 yerin dışında pek bir yer kalmıyor.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...