Anadolu’nun bir taşra kasabasını andıran Cordoba, dar sokakları ve birbirinden güzel evleri farklı bir hava sunmakta. Müslüman, Yahudi ve Katolik kültürünün oluşturmuş olduğu kozmopolit hayatı çok iyi bir şekilde burada görebiliyorsunuz. Tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan bu şehri seveceksiniz. Cordoba gezilecek yerler daha çok tarihi yapılardan, dar sokaklardan ve birbirinden güzel meydanlardan oluşuyor olsa da bu şehirde daha birçok görülecek ve yapılacak şeyleri bulabilirsiniz.

Cordoba Gezilecek Yerler Listesi

Cordoba’da gezilecek birçok yer birbirine oldukça yakın bir konumda bulunmakta. Bu yüzden bu şehri çok kısa bir sürede rahatlıkla gezebilirsiniz. Cordoba da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa Cordoba’da ki en ideal ve en güzel konuma sahip otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

1.Büyük Camii (Kurtuba Camii)

UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen bu görkemli camii La Mezquita olarak da bilinmekte. Birçok farklı bir isimle anılan bu caminin en önemli özelliği ise caminin içerisinde bir katedralin olmasıdır. İslam döneminin de öncesine dayanan bir tarihi olan bu cami ilk olarak Romalılar tarafından bir tapınak olarak yapılarak Pagan tanrısı olan Janus’a adanmış ve daha sonra Vizigot idaresi zamanında bazilikaya çevrilmiş. Ne zaman Endülüs’de Arap egemenliği baslar o zaman da Bazilikaya camiye çevrilmiş.

Arap, Rönesans ve Gotik mimari tarzını bir arada görebileceğiniz bu camii günümüzde süper popüler yapılardan biri. Bu camiye giriş ise, portakal ağaçlarının ve palmiyelerinin bulunduğu bir avludan giriliyor. Caminin içi ise 856 kolon ve oldukça güzel kemerlerden oluşuyor. Büyük salonda bulunan mihraplar Mekke’yi işaret etmekte. Cordoba Gezilecek yerler listenize gönül rahatlığıyla ekleyebileceğiniz bu yapı Cordoba’nın çok kültürlü yapısını hatırlatıyor.

Kurtuba Camii çevresi de Cordoba’da konaklama için en ideal bölgelerden biri. Bu bölgede birbirinden farklı tarzda otel ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca bu bölgede konaklayarak şehirdeki turistik noktalara rahat ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu bölgedeki otellerin büyük bir bölümün erken veya son dakika rezervasyon fırsat indirimleri de bulunmaktadır. Booking.com aracılığıyla Kurtuba Camii’ne yürüme mesafesinde olan otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cordoba’da otel tavsiyesi olarak da ; Şehrin tam merkezine 5 dakika yürüme mesafesinde olan, 4 yıldızlı bir otel olan Macia Alfaros adlı otele göz atabilirsiniz. Bu otel şehirdeki en ideal ve en uygun konuma sahip olan otellerden biri olduğu gibi, ayrıca en çok fırsat indiriminin olduğu otellerden biridir. 8.5 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına ve birbirinden güzel müşteri yorumlarına sahip olan bu otele booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Eğer biraz daha bütçeli bir otel arıyorsanız Cordoba gezilecek yerler listesi için en güzel konumlardan birine ev sahipliği yapan 3 yıldızlı Eurostars Maimonides adlı otele göz atabilirsiniz. Yahudi Mahallesi’nde güzel bir yerde bulunan bu otelin hem konumu hem de fiyatı oldukça ideal. 8.4 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip bu otele booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Eski Yahudi Mahallesi

Şehirdeki en keyifli yerlerden biri olan Eski Yahudi Mahallesi, dar sokakları, beyaz evleri ve küçük meydanları ile görülmeye değer en güzel yerlerden. Bu mahallenin en güzel yanlarından biri de iki tane Yahudi anıtına ev sahipliği yapmasıdır. Tarihi 15.yüzyıla dayanan bu mahallede ayrıca Sefarad Müzesi de bulunmakta. Juderia olarak da bilinen bu mahalle en azından 1-2 saatinizi rahatlıkla geçirebileceğiniz yerlerden.

3.Aristokratik Saray ve Müzesi

Palacio de Viana olarak da bilinen bu saray Kurtuba Camii veya Büyük Camii olarak bilinen caminin bulunduğu tarihi bölgenin kuzeyinde bulunuyor. Birçok antika eserleri de bir arada bulabileceğiniz bu sarayı da Cordoba gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Bu sarayın bahçesinde Endülüs tarzı 12 ev bulunmakta ve bu evler Patio olarak biliniyor. Bu sarayın en güzel yeri ise bahçesidir. Birbirinden güzel çiçekler ile donatılmış bahçede, fıskiyeler ve çakıl patikalar da bulunmakta.

4.San Lorenzo Kilisesi

Viana Sarayı’na oldukça yakın bir konumda bulunan bu Kilise de eskiden bir cami olan ve sonradan kiliseye çevrilen birçok yapıdan biri. Tarihi 13. yüzyıla kadar dayanan bu yapının en güzel yanı ise girişlerin ücretsiz oluşudur.

5.Hristiyan Kraliyet Sarayı

Cordoba’nın çok kültürlü mirasını en iyi yansıtan saraylardan biri olan Hristiyan Kraliyet Sarayı Puento Romano Köprüsü’nün tam karşısında bulunmakta. 1236 yılında Katolik Kralı üçüncü Fernando tarafından ele geçirilene kadar Faslı Hükümdarların konutu olarak kullanılmış bir hilafet sarayıymış.

Barok ve Gotik stillerinden etkiler taşıyan bu sarayda görebileceğiniz yapılar ve eserlerden bazıları ise, Barok tarzda yapılmış olan Şapel, Mudejar Patio ve çiçeklerle dolu bir bahçedir.

6.Roman Bridge

Cordoba gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden bir diğeri ise Roman Bridge adı verilen bu tarihi köprüdür. Gualdalquivir Nehri üzerinde bulunan bu köprü Kurtuba veya Büyük olarak bilinen camiye oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Süper popüler bir yer olmasa da, birçok turistin bu köprüden güzel fotoğraf kareleri yakaladığını söyleyebiliriz. Aslında I. yüzyılda kurulmuş olan bu köprü birçok kez yenilenerek günümüzdeki halini almış. Köprünün 16 kemeri ve köprüden seyredebileceğiniz Büyük Camii manzarası oldukça güzel. Roma Köprüsü olarak da bilinen bu köprüyü de listenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

7.Endülüs Müzesi

Cordoba’da görülmeye değer yerlerden bir diğeri ise Endülüs Müzesi’dir. Kurtuba Camii’nin tam karşısında yer alan bu müze Tarihi Mağrip Kalesi olan Torre de la Calahorra’da yer almakta. Bu müze içerisinde görebileceğiniz eserler ise 9. ve 13. yüzyıl arasındaki kültür, sanat ve bilim alanındaki eserlerdir. Cordoba tarihini ve kültürünü en iyi bir şekilde yansıtan bu müzeyi de Cordoba Gezilecek Yerler listenize ekleyebilirsiniz.

8.Eski Şehir Caddesi (Calleja de las Flores)

Cordoba’nın en kalabalık ve en popüler caddelerinden biri olarak bilinen Eski Şehir Caddesi, bu şehirde kaçırılmaması gereken en önemli yerlerden diyebiliriz. Kurtuba Camii’yi gören güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan küçük meydanı ile de popüler olan bu cadde beyaz balkonlu evler ve dar sokakları ile güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

9.Sinagog

Yahudi Mahallesinde bulunan bu Sinagog 1315 yılında inşa edildiği bilinen tarihi bir yapı. Mimar Isaac Mohem tarafından dizayn edilmiş olan bu yapı Mağrip mimarisinin Müdejar üslübunu taşımaktadır. 1885 yılında milli anıt olarak ilan edilen bu Sinagog, 1492’de Yahudilerin şehirden sürgün edilmesinden sonra şapel, hastane ve hemşire okulu olarak da kullanılmış.

Göz At : Cordoba Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Cordoba gezilecek yerler listesi tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat Cordoba’ya 1-2 günlüğüne seyahat ediyorsanız sanırım bu liste fazlasıyla yeterli olacaktır.

Cordoba’da konaklama da oldukça önemli diyebiliriz. Merkeze yakın olan konaklama birimlerini tercih ederek şehirdeki turistik yerlerin birçoğuna çok kısa bir sürede ve rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Tabi Cordoba çok büyük bir şehir olmadığından dolayı da diğer bölgeler de konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here