Couchsurfing Nedir ? | Nasıl Kullanılır ?

couchsurfing-nedir
couchsurfing-nedir

Couchsurfing, ücretsiz konaklama olanağı sağlayan bir sosyal platform. Uzun uğraşlar sonucunda oluşturulan profiller sonrasında, gitmek istediğiniz ülkelerde, ücretsiz olarak konaklayabileceğiniz evler bulabilir, hiçbir ücret ödemeden, 1 haftaya kadar bu platform ile konaklayabilirsiniz.

Couchsurfing profili oluşturduğunuz zaman, aynı sizin gibi profil oluşturan, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan insanlara, konaklama isteği gönderebiliyorsunuz. Sadece gezginler ve yerli halkın kullandığı bu platform sayesinde, insanlar ile hiçbir ücret ödemeden karşılıklı kültür/bilgi alışverişi yapabiliyorsunuz. Bir Türk olarak akla ilk gelecek şey ; ”İyi de, ev sahipleri ne kazanıyor ? ” veya ”Karşılık olmadan babam bile bana iyilik yapmaz” gibi enteresan düşünceler olacaktır. Bir nevi haklısınız. Kimse tanımadığı biri için kolay kolay iyilik yapmaz. Fakat, Couchsurfing, tüm gezginlerin buluşma noktası olduğundan, üyeler arasında yardımlaşma hat safhadadır. Ayrıca, tek taraflı bir iyilik olmuyor. Sonuçta, yarın bir gün, sizi misafir eden ev sahibi, ülkenize gelip, birkaç gün konaklamak için evinizi kendisine açıp açamayacağını sorabilir. Bunun yanında, sizden ufakta olsa bir hediye bekleyebilir.

Couchsurfing Mantığı Nedir ?

Bu platformda, arkadaşlık kurmak, eğlencelere katılmak, ücretsiz konaklamak, gezginler arasında buluşma düzenlemek ön plandadır. Yani, bu platform sayesinde, ücretsiz bir konaklama imkanı bulabileceğiniz gibi, uygulamayı kullanarak da, gittiğiniz her ülkede, çok kısa sürede sizin gibi turistleri bulabilir, onlar ile birlikte seyahat edebilirsiniz. Bunun yanında, ikamet ettiğiniz şehirde kendisini sadece gezdirmenizi isteyebilecek, yerli/yabancı turistlerde bulabilirsiniz. Bu da, referans kazanmak için oldukça güzel bir yöntemdir.

Tamamen karşılıksız olarak bilinen Couchsurfing, bence tam olarak doğru değildir. Tamam, karşılıksızdır, ancak bir yere kadar. Daha açık olmak gerekirse, ücretsiz olarak konaklayacağınız kişinin evine giderken hediye almanız gerekir. Artık çoğu ev sahipleri de, bu durumu öyle benimsemiştir ki, eliniz boş giderseniz, şakayla karışık bu ayıbınızı yüzünüze vurabilirler. İyi de bunun neresi karşılık beklemek oluyor, 3-5 liraya bir şey alır götürürüm, diye düşünüyorsanız, o düşüncenizden bir an önce vazgeçin derim. Ücretsiz olarak 4-5 gün Amsterdam’da birinin evinde konaklayacaksınız ve alacağınız hediye 3-5 liralık olacak ? hiç almayın daha iyi.

Bu platformda 2012-2013 yıllarında bir hediye olayı yoktu. Nasıl olduysa, kim çıkardıysa bir hediye muhabbeti 2013 yılından sonra aldı başını gitti. Şimdilerde hediyesiz veya ufak tefek bir şeyler almadan gidin de, bırakın kanepeyi, yerde bile zor yer bulursunuz. Bu yüzden, artık bu platformda hediye olayı, bir zorunluluk haline gelmiştir. Tabi, ev sahiplerinin büyük çoğunluğu bu beklenti içerisinde değildir. Ancak, ufakta olsa bir şey almadığınız zaman, nahoş bir durum oluşabiliyor. Bu yüzden, hediye olayını hafife almayın derim.

Couchsurfing Nasıl Kullanılır ?

Couchsurfing.com adlı adrese giderek sisteme kaydolun.

Profilinizi tam anlamıyla doldurun. Profiliniz sizin kişiliğinizi yansıttığından dolayı, hiçbir yeri es geçmeyin. Uzun uzun açıklamalar yazın, nelerden hoşlandığınızı, nelerden hoşlanmadığınızı yazın. En az 3-5 tane de kendi fotoğrafınızı yükleyin.

Üyelik tamamen ücretsizdir. Fakat, ev sahipliği yapmak istiyor ve ikamet ettiğiniz şehirde ilk sıralarda çıkmak istiyorsanız, yıllık 28$ ödeyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Couchsurfinge göre, yıllık bu ücreti ödeyerek profilinizi doğruluyorsunuz ve bu şekilde insanlar size daha çok güveniyormuş. Bence bu pek de doğru değil. Bu platformda en önemli şey, sizin profil sayfanız ve referanslarınızdır. Yani, bas parayı al hostluğu diye bir mantığa burada yer yok.

Kayıt Oldum, Profilimi Doldurdum, Sırada Ne Var ?

Şimdi sıfır referansınız olduğundan dolayı, insanlar kolay kolay size güvenmeyecektir. Bu yüzden, gruplara katılın, kendi şehrinizde düzenlenen organizasyonlara katılın ve son olarak, akıllı telefonunuz varsa Coucsurfing uygulamasını edinin. Bu uygulama sayesinde, şehrinizde beraber gezmek isteyen yerli/yabancı turistleri bulabilir, onlarla güzel bir gezi düzenleyebilirsiniz. Bunun bana ne faydası olacak derseniz ?, buluşup gezdirdiğiniz veya birlikte başka bir şehri/ülkeyi gezdiğiniz kişilerden, size referans yazmasını isteyebilirsiniz. Bu şekilde çok kısa bir zamanda iyi bir Surfer ve Couch olabilirsiniz.

Couchsurfing’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Ev sahibiyseniz, evinizin anahtarını misafire vermek zorunda değilseniz (Evde önemli eşyalarınız varsa vermemenizi tavsiye ederim). Sabah işe gidiyor ve akşam geç saatte eve dönüyorsanız, bunu evinize gelecek misafire söyleyin (O tarihlerde çalışıyor olacağım yine de gelmek istersen seni ağırlayabilirim gibi). Zaten, gezginlerin büyük çoğunluğunun böyle bir beklentisi yoktur. Sonuçta tanımadığınız biri evinize geliyor. Ona evinizin anahtarını vermek ne kadar doğru olur ki ? Aynı, şekilde siz misafir olarak gittiğinizde, ev sahibinizden evin anahtarını istemeyin, vermezse de suratınızı asmayın. Hiçbir şekilde bu beklenti içerisinde olmayın. Sabah ev sahibiniz ile birlikte çıkıp, akşam kendisi eve dönene kadar dışarıda olacağınızı kabullenin.
 2. Misafirseniz, evden ayrılırken kullandığınız odayı, temizleyin. Misafir olarak en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden birinin temizlik olduğunu unutmayın.
 3. Konaklamak istediğiniz kişinin profilini çok iyi okuyun. Ev kuralları var mı ? varsa neler ? evde sigara içilmesine izin veriyor mu ?, saat kaçta evden çıkıp, kaçta geri dönüyor, kedisi/köpeği var mı ?, sigara içiyor mu ? gibi, tüm bilgileri kontrol edip, ona göre o evde konaklamaya karar verin.
 4. Ev sahiplerine teklif gönderirken kopyala yapıştır yapmayın ve en fazla 2-3 kişiye aynı anda yazın. 10-20 kişiye birden aynı mesajı göndermeyin. Zaten, son günlerde hemen hemen herkesin profilinde mesaja eklenilmesi istenen anahtar kelimeler vardır. Bu anahtar kelimeler sayesinde, ev sahipleri kendilerinin profilini tam anlamıyla okuyup okumadığınızı anlamayı amaçlar. Bu anahtar kelimeleri ev sahibinize mesaj atarken, cümlenin başına veya sonuna koymanızı isteyebilirler. Bu yüzden, detaylı bir şekilde ev sahiplerinin profillerini inceleyin. İncelemeden birine mesaj atıp daha sonra cevap gelmediği zaman hayıflanmayın.
 5. Mümkün olduğu kadar esnek olmaya çalışın. Konaklamak istediğiniz tarihleri belirtirken, mesaj olarak ”Şu tarihlerde de olabilir” diye not ekleyin. Ve asla talep ettiğiniz günden fazla konaklamayı eve vardıktan sonra teklif etmeyin.
 6. Konaklama sürenizi 5-6 günden daha kısa tutun. 10 gün boyunca Couchsurfing ile seyahat etmeyi planlıyorsanız, 2 veya 3 ev sahibi bulmaya çalışın. Kimse babasının hayrına size 10 gün katlanmayacaktır.
 7. Couchsurfing’i amacı dışında kullanmak için bir av platformuna çevirmeyin. Tamam, karşılıklı güven oluştuğu zaman, birbirinizden hoşlanabilir, hatta daha da ilerisinde bir şeyler olabilir. Ancak, bu beklenti içerisinde olursanız, dışlanırsınız ve kötü bir profil oluşturmuş olursunuz. Bu yüzden, Couchsurfing’i Tinder ile karıştırmayın.

İyi Bir Ev Sahibini Nasıl Bulurum ?

Couchsurfing için en önemli konulardan biri de, güven sorunudur. Daha önce hayatınızda görmediğiniz birinin evinde uyumak veya o kişiyi misafir etmek, çok da kolay olmayacaktır. Peki güvenilirliği nasıl sağlayabilirim, ne yapmam gerekir diyorsanız ? ;

 • En az 3-5 referansı olan ev sahiplerini bulun ve mümkünse 3-5 referanstan az referansı olan kişileri misafir etmeyin.
 • Misafiriniz melek yüzlü olsa dahi, evinizin anahtarını ona vermeyin. Sizinle eve girip, sizinle çıkmasını isteyin.
 • Eğer bir kız olarak, erkek ev sahiplerine güvenemiyorsanız, bir diğer hemcinsinizin evinde konaklamayı veya çift olan ev sahiplerini tercih edin. Tabi, bu demek değildir ki kız kıza daha güvenli olacak. Bu yüzden, önceliğiniz referanslara bakmak olsun.
 • Eğer erkekseniz ve ev sahibi arıyorsanız, önceliğiniz hemcinsleriniz olsun. Tabi, Türkiye’de Couchsurfingi fazlasıyla kullanmış biri olarak, bu platformdaki erkek ev sahiplerinin büyük bir çoğunluğu, ”Evimde Adriana Lima’lar, Madonna’lar, Katt Perry’ler kalsın istiyor”. Fakat, bunu genellemek pek doğru olmayacaktır. Türkiye’de 10 şehri Couchsurfing ile gezdiysem, 6’sı erkek ev sahipleriydi ve bu işe ciddi anlamda gönül vermiş kişilerdi. Yok erkeklerden cevap alamıyorsanız, ikinci seçenek olarak çift olan ev sahiplerine istek gönderebilirsiniz. Tabi, yurt dışında kız-erkek-çift hiç farketmez. Herkese gönül rahatlığıyla istek gönderebilirsiniz. Ancak, Türk erkeklerinin Avrupa’nın yüzde 90’nda adının çıktığını unutmayın. Hem Türk hem erkekseniz, tehlike seviyeniz, birçok ülkenin kızlarına göre çok yüksek. Bu yüzden, umudunuzu yitirmeyin.

İstek Gönderiyorum, Kimse İsteğimi Kabul Etmiyor, Hatta Cevap Bile Yazmıyor

Bu durum, ilk başlarda çok defa başınıza gelecektir. Kız-Erkek hiç farketmez. 1-2 referans ile kimsenin sizi kabul etmesini bekleyemezsiniz. Bu yüzden, 2-3 referansınız varsa, ev sahibi ararken referanslara da bakın. 100-150 tane referansı olana istek göndermeyin. Referansa ihtiyacı olan, 3-4 referansı olan kişilere (Eğer güvenebiliyorsanız) istek gönderin. Ev sahibiyseniz, yeni üyelere ve referansı az olanlara şans tanıyın. Zaten belirli bir zamandan sonra bu işin kurdu oluyor, insanları fotoğraftan analiz edebiliyorsunuz.

Eğer, mesajınıza cevap gelmiyorsa bunun birkaç sebebi olabilir. Ya istek gönderdiğiniz kişi aylar veya yıllar öncesinden Couchsurfinge giriş yapmıştır, ya artık Couchsurfing kullanmıyordur. Ya sizin referanslarınıza veya profilinize güvenmiyordur, ya da kaale alınmıyorsunuzdur. Bu yüzden, istek gönderirken, seyahatinizden en az 2 hafta öncesinden başlayın ki, ev sahibi bulmak kolaylaşsın. Zaten, son 3-4 gün kala ev aramaya çıkarsanız, sokakta kalırsınız.

Ev ararken, Filtre kullanın. Filtreden, aradığınız ev sahibinin özelliklerini seçebiliyorsunuz. Bu filtre ile, ev sahibinizi Kız/erkek olarak seçebilirsiniz, en yakın zamanda online olanları görebilirsiniz, sigara içen/içmeyeni görebilirsiniz. Yani, bu filtre ile çok daha kolay bir şekilde ev sahibi bulabilirsiniz.

YAPMAYIN 

 • Geliyorum deyip, gitmemezlik yapmayın. İşiniz çıktıysa, mutlaka ev sahibinize haber verin. Unutmayın ki, ev sahibiniz sizin için planlarını değiştirebilmekte.
 • Misafir olarak evde konaklarken, ev sahibinizin izni ile yemek yapabilirsiniz. Yemek yaparken sadece kendinize yapmayın. Ev sahibinizi de hesaba katarak yemek yapın ve ev sahibinin malzemelerini kullanmak yerine, marketlerden kendiniz alışveriş yapın.
 • Para teklif etmeyin. 3 günlük için gidip, eve ulaştıktan sonra 2 gün daha kalabilirmiyim ? demeyin. Kabul edilmediği zaman para teklif etmeyin. O kadar çok paran varsa niye Couchsurfing yapıyorsunuz ? diye bir soru ile karşılaşabilirsiniz.

KORKMAYIN

Ya zaten erkekseniz, başınıza ne gelebilir ki ? hadi Rusya’ya gitseniz böbrek olayları felan, hadi Afrika’ya gitseniz, etinizi pişirirler de, diğer Ülkelerde ve kıtalarda bu platformu kullanmaktan korkmanıza sanırım gerek yoktur. Dikkatli ve tedbirli olun yeter. Zaten, insanların referanslarına bakmadan, profil bilgilerini okumadan balıklama bu işe girişmez iseniz, korkmanızı gerektirecek bir durum da olmayacaktır.

Yalnız seyahat eden bir bayansanız ve erkeklere güvenmiyorsanız, hemcinslerinizi tercih edin. Yeter ki, içinizde büyük bir korku besleyerek bu platformu kullanmayın. O kadar çok korkuyorsanız, hiç kullanmayın daha iyi. Hem ev sahibinizi de içinizdeki korku ile germemiş olursunuz.

BEKLEMEYİN

 • Ev sahibinizin size masal anlatmasını veya şefkat gösterip kollarına almasını beklemeyin.
 • Ev sahibinizden yemek beklemeyin. Ev sahibiniz sizden habersiz akşam yemeği yiyebilir, size zırnık vermese bile darılmayın, gücenmeyin, sizi yemeğe ortak edeceklerini beklemeyin.
 • Ev sahibinizin işini, gücünü, arkadaşlarını bırakıp size şehri gezdirmesini beklemeyin. Yapanlar mutlaka vardır. Bende yaparım. Fakat, bu beklenti içinde olup hayal kırıklığına uğramayın.
 • Ev sahibinizin arkadaşları ve sevgilisi olabileceğini, siz misafirken evde olabileceğini unutmayın. Onlardan sessiz olup, size saygı göstermesini beklemeyin.
 • Ev sahibinizin normal hayatının devam edeceğini unutmayın. Evde sizden başka kimsenin olmayacağını beklemeyin.
 • Ev sahibinizin size temiz havlu vermesini beklemeyin. Bir zahmet onu da kendiniz götürün.

Couchsurfing, bir yaşam tarzıdır. Buna ayak uydurabilmek size kalmış. Sadece ücretsiz olduğu için bu platformu kullanmayı düşünüyorsanız, vazgeçin derim. Zevk almaya çalışın, eğlenin, gittiğiniz yabancı ülkelerde lokal olmak ne demek, iyice kavrayın. Evinizin ve seyahatinizin keyfini çıkarın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here