Cumalıkızık Köyü Nerede – Nasıl Gidilir ?

Cumalıkızık Köyü, Bursa şehir yaşantısından bunalmışlar için hafta sonu gidilebilecek oldukça muhteşem yerlerden biridir diyebilirim. Gerek doğallığıyla ve tarihi evleri ile gerekse muhteşem kahvaltı seçenekleri ve temiz havasıyla Bursa gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir yer.

Köy meydanına yakın bir yerde oldukça büyük bir pankart göreceksiniz. Bu yerde, ”Cumalıkızık Köyü UNESCO Dünya Mirası Listesinde” yazar. Gerçekten de bu unvanı hak etmiş bir yer diyebilirim. Köy oldukça karışık ve labirentmiş gibi gelebilir. Eğer kaybolduğunuzu hisseder ve merkezi bir yere dönmek isterseniz, yokuş yukarı değil de, yokuş aşağı doğru sürekli inerseniz en merkez yere gelebilirsiniz 🙂

Cumalıkızık Köyü Bursa
Köy Meydanı

Cumalıkızık Köyü Kahvaltı Mekanları

Cumalıkızık, serpme köy kahvaltısı ile oldukça popüler. Ev yapımı reçeller, tereyağlar ve peynirler ile gerçek bir köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Ben 11:30 gibi köye gitmiştim ve kahvaltı yapabilecek bir yer aramak en az 1 saatimi aldı diyebilirim. Köyde kahvaltı yapabilecek güzel bir yer bulabilmek için en geç 09:30’da köyde olmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde yer bulamayabilir veya bulsanız da, köyün çok daha arka kesimlerinde pek de popüler olmayan yerlerde bulabilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü Bursa
Köyde bulunan restorasyon ihtiyacı olan tarihi evler

Köy kahvaltısında, gözlemeleri hemen hemen tüm Cumalıkızık kahvaltı mekanlarında bulabilirsiniz. Ev yapımı, elde açılmış, taptaze ve lezzetli yufkası, peynirli, patatesli veya ıspanaklı gibi türleri ile her damak zevkine sesleniyor. Kahvaltı için tavsiye isterseniz, Narlı Bahçeyi kesinlikle önerebilirim.

Köye adımımı atar atmaz güzel bir kahvaltı için, adını çok kez duyduğum ”Mavi Boncuk”a gitmiştim. Fakat, yer bulamadığımdan dolayı, ”Narlı Bahçe”yi tercih etmek zorunda kaldım ve gayet memnun ayrıldım. İki sigara böreği, bir ıspanaklı gözleme, zeytin, peynir, reçel, tereyağ, domates, salatalık ve az omlet için 24 TL ücret ödedim. Dilediğiniz kadar çay içebiliyor olmanız, köyün kahvaltı seçeneğinin en sevdiğim tarafı olmuştu.

Özellikle bir kahvaltı mekanı arıyorsanız ve sabahın erken saatlerinde köye gidebilirim diyorsanız, kesinlikle ”Narlı Bahçe” veya ”Mavi Boncuk”a gidin derim. Geç kalacak olursanız endişe etmeyin. Köyün birçok yerinde daha birçok kahvaltı seçeneğini bulabilirsiniz. Genel olarak, 20-40 TL arasında bir ücret ödeyerek oldukça zengin bir serpme kahvaltının keyfini çıkarabilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü Alışveriş

Cumalıkızık Köyü Bursa
Köy evlerinin önünde bulunan hediyelik eşyalar

Ne alınmaz ki ? Köyde bulunan evlerin birçoğunun önünde, ev yapımı salça, tarhana, turşu, reçel ve tereyağ gibi ürünleri bulabilirsiniz. Ayrıca yine köy evlerinin önüne kurulmuş tezgahlarda, el yapımı hediyelik eşyalar da, oldukça rağbet görmekte. Köyün girişinde büyük bir meydan bulunuyor. Burada, dilediğiniz birçok şeyi fazlasıyla bulabilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü Bursa
Köyde satın alabileceğiniz hediyelik eşya satıcıları

Cumalıkızık Köyü’nde Nerede Kalınır ?

Ben köyde konaklamamış olsam da, zamanınız varsa şehir kalabalığından uzaklaşıp doğal ve samimi, biraz nostalji kokan bu köyde en azından 1 gece kalın derim. Konaklama yeri olarak, 700 yıllık tarihi bina içerisinde bulunan ”Bulanlar Kınalı Kar Konak”a gidin dicem ama konuk değerlendirmelerine bakarak diyemiyorum. Bu yüzden, Cumalıkızık’ta konaklama için tavsiye veremiyorum.

Cumalıkızık Köyü Pansiyonları, tarihi konaklar içerisine yapılmış oldukça doğal yerler olduğundan, konaklama seçimi yaparken daha çok fiyat ve hizmeti göz önünde bulundurmanızda yarar var. Mavi Boncuk kahvaltısı ile olduğu kadar pansiyonu ile de oldukça popüler. Kınalı Kar Konak’a alternatif olarak bu pansiyonu da düşünebilirsiniz.

Cumalıkızık Köyü Bursa
Köyün dar ve yokuşlu sokakları

Cumalıkızık Hakkında Bilgiler

Köy ismini nereden alıyor diyecek olursanız ?, o zamanlar dağ eteklerine kurulan köyleri tanımlamak için ”kızık” deniliyormuş (Derekızık, Hamamlıkızık, Fidyekızık, Değirmenlikızık ve Cumalıkızık gibi). İşte bu yüzden kızık ismini almış. Peki Cuma nereden geliyor ?, Eskiden tüm köylerde bulunan ahalinin Cuma namazını kılmak için bu köye geldiği ve işte bu yüzden bu ismi aldığı söyleniyor.

Cumalıkızık Köyü Bursa
Köy Meydanı

Cumalıkızık Köyü’nde Gezilecek Yerler

Her ne kadar tek tek şuralara gidin demek istemesem de, Cumalıkızık Cin Aralığı-Cin Çıkmazı denilen yeri görmenizi tavsiye ederim. Öyle abartılacak bir yer olmasa da, köye gelmişken göz atabileceğiniz yerlerden.

Cumalıkızık Köyü Bursa
Köyü Cin Çıkmazı

Cin Aralığı nerede, nasıl gidilir diyecek olursanız ? açıkçası bunun için bir yol tarifi yok diyebilirim. Yani, herhangi bir yerli halka sormanız yeterli. Zaten bende burayı tesadüfen keşfettim. Çıkmaz bir sokak görmüş ve hemen yan tarafta evin önünde oturan ablaya, ”Abla burdan bir yere çıkılmıyor değil mi ?” dedim. Ablada, orası Cin Çıkmazı ablam diyince, biraz ürküp geri dönerken geçebilirsin, geçebilirsin dedikten sonra geçtiğim, 120 kilo üstü olan birinin zor geçebileceği bir yerdir. Aralıktan çıktıktan sonra mucizevi bir şey beklemeyin. köyün tarihi evleri buradan devam ediyor.

Cumalıkızık Köyü Bursa
Cin Çıkmazının bulunduğu yer

Ayrıca, Etnografya Müzesi’ne ve Anıt Çınarlar’a da göz atmayı unutmayın.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Köyde dikkatinizi mutlaka çekecek olan önemli nokta, köyde bulunan yüzlerce evin çok az bir bölümü restorasyon çalışmaları sayesinde geri kazandırılmış. Birkaç köy evinde ise, modern tarza gidilmeye çalışıldığını görebilirsiniz. Köyde bulunan diğer evlerin çok kısa bir zaman içerisinde doğallığını kaybetmeden restorasyon çalışmasının yapılması gerektiğini düşünenlerdenim.

Cumalıkızık Köyü Bursa
Köy sokakları

Köy evlerinin kapıları, pencereleri ve yapıları o kadar samimi geliyor ki insana, kapalı kapıların tokmağını vurup, kapı açık diyen ablamızın girebilirsiniz demesiyle kafanızı hafiften içeri uzatıp, yerli halkın hayatından kareler yakalamanız tarif edilemez bir duygu.

Bir de, eşleri tarafından güzel bir hafta sonu kaçamağı jesti yapılan hanım ablalarımız, kardeşlerimiz var ki, bunların büyük bir çoğunluğu alışveriş merkezlerinden daralmış, köyü bir açık hava alışveriş merkezi gibi görüyor. Bu ablalar, köyde bulunan o yokuşları öyle hızlı çıkıyor ki sanki köyde satılan ev yapımı, şallar, kıyafetler, hediyelik eşyalar bedava dağıtılıyor.

Cumalıkızık Köyü Bursa
Köyün girişi

”Adnan gel gel şurada bir kalabalık var, Kampanya var sanırım” diyen ablaları duyabileceğinize emin olabilirsiniz. Yazık değil mi Adnan abimize ?. Güzel bir hafta sonu kaçamağı için Aysel ablamıza jest yapıyor. Aysel ablamızın da alışveriş krizi geliyor. Adnan abiler, ”Aysel kurbanın olayım yeter, gel ben seni AVM’ye götürüyüm” diyebilecek kıvama gelebilirsiniz 🙂

Köyde geçirdiğim 3-4 saat boyunca bir an olsun sıkıldığımı söyleyemem. O köy halkının samimi surat ifadesi ve güleryüzlülüğü sayesinde köyde merak ettiğiniz herhangi bir yere girebilir gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz.

Birçok kişi bu köyü Eskişehir’de bulunan Odunpazarı Evleri’ne benzetiyor. Bana sorarsanız pek alakası yok. Odunpazarı, daha modern ve günümüz yaşantısını hissettiriyor. Yani, Cumalıkızık’ta olduğu gibi köy eteği giymiş, eşarplarını Türkan Şoray gibi bağlamış ablaların, doğallığını ve sıcaklığını göremezsiniz.

Cumalıkızık Köyü Nerede, Nasıl Gidilir ?

Köy, ulaşım bakımından biraz sıkıntılı olabiliyor. Eğer aracınız varsa Ankara yolu üzerine çıkıp arabayatağı yönünde giderek değirmenönü mahallesine gelebilir ve buradan köye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. (Hafta Sonu köyde araç park sorunu olabileceğini unutmayın) Konum için tıklayın.

Köye dolmuşlar ile gidebilmek için, Bursa Kent Meydanı’na 150-200 metre uzaklıkta olan (Osmangazi Tıp merkezinin az ilerisinde) dolmuş duraklarını kullanabilirsiniz. Ya da Ankara yolu üzerinde bir yerdeyseniz 10-15 dakikada bir yol üzerinden geçen dolmuşları kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, Bursa’nın bu doğal köyünü, hafta sonu veya hafta içi hiç farketmez mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Köy, Misi Köyü‘ne nazaran çok daha güzel ve samimidir.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...