Dağlık Karabağ Nerede ? – Nasıl Gidilir ?

Güney Kafkasya’nın uçlarında bulunmakta olan Dağlık Karabağ, uzun yıllar boyunca Azerbaycan ve Ermenistan arasında büyük bir sorun olmuştur. Günümüzde Ermenistan’ın işgali altında bulunan bu yer, Azerbaycan’da tarihi öneme sahip bir bölge. Dağların ve yüksek yaylaların hakim olduğu bir araziye sahip bu bölge adını Türk hakimiyeti döneminde almış.
Dağlık Karabağ Nerede adlı bu yazı ile, bölge hakkında detaylı bilgilere sahip olabilir, sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Dağlık Karabağ Nerede ?

Ermenistan’ın doğusu ile İran’ın kuzeyinde Azerbaycan topraklarında bulunan idari bir bölgedir. Ermeni işgali sonucunda birçok Azeri vatandaşının terk ettiği bu topraklar günümüzde ziyaret için pek elverişli görülmemektedir. Konum için tıklayın.

Dağlık Karabağ sorunu BM dahil birçok kuruluşun gündeminde bulunmakta. Bölgenin kontrolü Ermenistan’ın elinde olsa da, hala Azerbaycan tarafından yönetim hakkı savunulmakta. Ermenistan hariç tüm dünyadaki siyasi haritalara bakacak olursak bölge Azerbaycan’ın toprakları arasında gösterilmekte.

Dağlık Karabağ, gerek siyasi sorunları gerekse bulunduğu konum itibari ile turizme açık bir yer değil diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here