Dans Eden Ev, Prag

Modern bir yapıda dizayn edilmiş olan Dans eden ev, yapısökümcü bir tarzda Vlado Milunic ve O.Gehry tarafından 20.yüzyılın sonlarında tasarlanmış bir bina. Birlikte dans eden bir erkek ve kadını temsil eden binaya, Amerikan Time dergisinde 1996 yılının en modern binası ünvanı bile verilmiş. İsmi olduğu kadar, binanın yapısı da oldukça ilgi çekici.

Dans eden evin bulunduğu yerde daha önceleri Neo-Rönesans tarzında bir bina bulunuyormuş. Ancak 1945 yılında bir Amerikan hava saldırısı ile bina yıkılmış ve uzun süre yıkılan evin etrafı boş kalmış. Eski Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Havel, Hırvat mimar Vlado Milunic’e bir bina yapmasını emrediyor ve ortaya Orta Avrupa’nın en güzel binalarından biri çıkıyor.

Prag’da nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Prag’da nerede kalmalı ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Prag’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Dans Eden Ev

Vlado Milunic’e yardımcı olabilecek bir mimar aranıyordu ve bulunan mimarları istemeyen Vlado, özellikle bir mimar ve tasarımcı olan O. Gehry’i istiyor. Vlado’nun teklifini kabul eden O. Gehry ve Vlado, birlikte dinamik görünümlü bir bina inşa ediyorlar. Buna da, Dancing House (Dans eden ev) diyorlar. Binanın bu ismi almasındaki en büyük etken ise, binaya uzaktan bakıldığında bir erkek ile kadının dans ediyor görüntüsünü veriyor olmasıymış. Fakat, her çeşit açıdan bakmama rağmen bir türlü dans eden bu çifti göremedim. Ama yine de, uzaktan binaya bir bakın. Belki siz görebilirsiniz.

1997’de yapılmış dans eden ev, ayrıca Ginger ve Fred evi olarak da biliniyor. Bina bu ismi, 2 dansçı olan Fred Astair ve Ginger Rogers’i temsil ettiği için almış.

Binanın muhteşem bir Vltava nehri manzarası bulunuyor. Bina ilginizi çekmezse bile, bu manzara mutlaka ilginizi çekecektir. Binanın teras katında, bir öğle veya akşam yemeğini 150-200 TL’ye yiyebileceğiniz gayet şık bir Fransız restoranı bulunuyor. Binanın diğer bölümleri ise, uluslararası bazı şirketler tarafından bir ofis olarak kullanılmakta. Yani, bu binaya elinizi kolunuzu sallayarak giremiyorsunuz. Eğer, binaya girmek istiyorsanız restoran bölümüne gitmek istediğinizi söylemeniz gerekiyor. Her ne kadar bu restoran eşsiz bir manzaraya sahip olsa da, yemek için o kadar para dökmeye sanırım gerek yoktur.

Prag Dans Eden Ev
Prag Dans Eden Ev

Prag‘a kadar gelip de bu binanın önünde fotoğraf çektirmeden ayrılan turist, yok denecek kadar azdır. Fakat, her gezginin ilgisini çekebilecek bir yer olduğunu düşünmüyorum. Birçok turistik noktaya yürüme mesafesinde olduğundan dolayı, geçerken uğrayabileceğiniz, önünde birkaç fotoğraf çekebileceğiniz bu yere de kısa bir süreliğine de olsa göz atın.

Dans Eden Ev Yakınlarında Bulunan Diğer Önemli Yerler

1.Karl Köprüsü : Charles köprüsü olarak da bilinen karl köprüsü, şüphesiz Prag‘ın en bilindik ve en güzel yerlerinden. Binaya 10 dakika yürüme mesafesinde olan köprü, eşsiz manzarası, heykelleri ve farklı atmosferi ile, dans eden evden sonra mutlaka görmenizi tavsiye edebileceğim yerlerden. Köprü üzerinde, hediyelik eşya satışı yapan satıcıları da bulabileceğinizi unutmayın.

2.Wenceslas Meydanı : Dans eden eve 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu meydan, Prag’ın en büyük ve en turistik meydanlarından biri olarak bilinmekte. Meydan etrafında bulunan barlar ve cafeler, Prag gece hayatı için plan yapanların uğrak mekanlarından. Gece hayatı için bir planınız yoksa dahi, bu meydana gelerek birkaç turistik ve tarihi yapıyı da görmeniz mümkün.

3.National Theatre (Ulusal Tiyatro) : 5 dakika yürüme mesafesinde (Narodni 2)

4.Bethlehem Şapeli : 10 dakika yürüme mesafesinde (Betlemske Namesti)

5.Eski şehir köprü kulesi (Old Town Bridge Tower) : 10 dakika yürüme mesafesinde

6.Crusaders Square (Haçlı Meydanı) : 10 dakika yürüme mesafesinde

7.Kampa Adası : 15 dakika yürüme mesafesinde

8.Ulusal Müze : 15 dakika yürüme mesafesinde

9.Vysehrad : 15 dakika yürüme mesafesinde (Tarihi kent merkezinin güneyinde)

10.Estates Theatre : 15 dakika yürüme mesafesinde (Ovocny thr 1)

Dans Eden Ev Nerede, Nasıl Gidilir ?

Dans Eden Ev
Binaya bu manzaradan bakıldığında dans eden bir çifte benzetilebildiği söylenmekte

Binaya ulaşım için metroları ve tramvayları kullanabilirsiniz. Eğer metroyu kullanacak olursanız, ”Karlovo Namesti” istasyonunda inmeniz gerekiyor. Tabi, bu istasyona gelebilmek için de ”B” hattında faaliyet gösteren metrolara binmeniz. Bina, Karlovo Namesti metro durağına 2-3 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta.

Eğer tramvayları kullanacak olursanız, 14 ve 17 nolu tramvaylara binerek ”Jiraskovo Namesti” durağında inmeniz gerekiyor. Tramvaylar binanın hemen önünden geçmekte.

Not : Eğer, eski kent meydanı veya karl köprüsü yakınlarındaysanız, hiçbir ulaşım aracına ihtiyaç duymadan, binanın bulunduğu yere yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

Prag gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz oldukça farklı bir yapı olan dans eden ev, özellikle gitmeseniz bile, diğer popüler turistik yapılara giderken uğrayabileceğiniz, 3-5 dakika zaman geçirebileceğiniz yerlerden. Prag ile özdeşleşmiş olan bu binayı, Prag’a kadar gidip de görmeden dönmeyin derim.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...