Debod Tapınağı Hakkında Bilgiler, Madrid

Madrid’in en turistik ve tarihi yerlerinden biri olan Debod Tapınağı, bir antik Mısır tapınağı olarak biliniyor. 1970-1972 yılları arasında yeniden kurulmuş olan bu tapınak, tüm güzelliği ile ziyaretçiye açık yerlerden biri. Madrid’de ücretsiz olarak görebileceğiniz yerler arasında olan bu tapınağa, Madrid gezinizde vaktiniz olursa mutlaka bir göz atın derim.

Debod Tapınağı

Bu otantik Mısır tapınağı, M.Ö 2. yüzyılın başında Meroe Nubian Kralı Adikhalamani tarafından yaptırılmış. Philae Adası yakınlarında inşa edilen bu görkemli tapınak, tanrılar Amon ve İsis’e ithaf edilmiş. Tapınak inşaatinin tamamlanması ise, M.Ö 1.yüzyılda Roma işgali sırasında tamamlanmış. Bu tapınağın Mısır tarafından İspanyalılara bağışlanması ise, 1968’de olmuştur. Daha sonra tapınak Madrid’e taşınarak yeniden inşa edilmiş ve 1972 yılında ise açılmıştır.

Gerek tarihi dokusu gerekse, ilginç hikayesi ile, turistlerin popüler destinasyonlarından biri olan Debod, Madrid gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden.

Günümüzde ise, Plaza de Espana (İspanyol Meydanı) yakınlarında bulunmakta.

Madrid’de konaklama hakkında hiçbir fikriniz yoksa, Madrid’de nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Madrid’de bulunan tüm konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Debod Tapınağı, Madrid
Tapınağın hemen yanında bir de küçük havuz bulunuyor

Debod Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Eğer tapınağa, metrolar ile ulaşmayı planlıyorsanız, L2, L3 ve L10 nolu metro hatlarını kullanarak tapınağa en yakın durak olan Plaza de Espana durağına ulaşabilirsiniz. Bu duraktan , tapınağa yürüyerek 3-5 dakika içerisinde ulaşmak mümkün.

Eğer tapınağa otobüsler ile ulaşmayı planlıyorsanız, 1, 2, 25, 39. 46, 75, 44, 133 nolu otobüsleri kullanarak tapınağa ulaşmak mümkün.

Tapınak Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Tapınağı ücretsiz olarak görebiliyorsunuz. Tapınağın ziyaret saatleri ise, 09:30-18:30 saatleri arasıdır. Ancak, hafta sonları öğlene kadar açık olduğunu da unutmayın.

Debod Tapınağı, Madrid
Tarihi Debod Mısır Tapınağı

Debod Tapınağı Yakınında Gezilecek Yerler

1.Parque del Oeste (West Park-Batı Parkı) : Bir tepenin üzerinde bulunan, eşsiz bir manzaraya sahip bu park, tapınaktan sonra veya önce mutlaka görmeniz gereken etkileyici yerlerden biri. Zaten, bu tarihi yer park içerisinde bulunuyor. Ancak, parkta daha gezilecek ve görülecek birçok önemli yer de bulunuyor. Bunların en önemlileri ise;

  • Rosaleda : Yıllık çiçek sergileri ve yarışmaları ile ünlü olan bu gül bahçesi 1958 yılında yapılmış.
  • Cementerio de la Florida (Florida Mezarlığı) : Fransız işgalinde katledilen 43 asinin de mezarının bulunduğu bu mezarlık, hem Fransızlar hem de İspanyollar için oldukça önemli. Farklı mezar taşları ve hüzünlü tarihi ile, ilginizi çekebilecek yerlerden.
  • Fuente de Juan de Villanueva : Şehrin en uzun çeşmelerinden biri olarak biliniyor. Çeşme, 1952’de bir heykeltraş olan Santiago Costa tarafından yapılmış etkileyici bir yapı. Özellikle görülmesi gereken yerlerden olmasa da, parka kadar gelmişken bir göz atabileceğiniz yerlerden.
  • Monumento a Goya (Goya Anıtı) : Yine park içerisinde bulunan turistik yerlerden bir diğeri de, Goya Anıtıdır. Bu alanın önemi ise, anıtın, İspanya’nın en ünlü ressamlarından biri olan Goya’ya adanmış olmasıdır.

2.Museo Cerralbo (Cerralbo Müzesi) : Madrid‘in en önemli müzelerinden biri olan Cerralbo Müzesi, gerek sergilediği sanat eserleri ile, gerekse muhteşem mimari yapısı ile, tapınaktan sonra göz atabileceğiniz yerlerden. Tapınağa 200-300 metre uzaklıkta bulunan bu müze, bir Aristokratın evi olarak biliniyor ve bu Aristokrata ait birçok koleksiyonu da müzede görebiliyorsunuz. Sanatseverler için güzel bir deneyim olacağını düşündüğüm Cerralbo Müzesi’ne perşembe ve pazar günleri ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Diğer zamanlar 6-8£ gibi bir ücret verip ziyaret etmeye değeceğini pek sanmam.

3.Plaza de Espana (İspanyol Meydanı) : Madrid’in sembolik meydanlarından biri olarak bilinen Plaza de Espana, şehrin en büyük ve en popüler iki caddesinin (Gran Via ve Calle de Princesa) kesiştiği yerde bulunması bakımından oldukça önemli. Meydanda bulunan anıtlar ve Madrid Kulesi görülmeye değer tarihi yapılardan. Bunun yanında, meydanda bulunan bronz heykeller de bulunmakta.

4.Madrid Kraliyet Sarayı : Tapınağa 5-10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Madrid Kraliyet Sarayı, şehrin en önemli yapıları arasında geliyor. 18. ve 19. yüzyıl arası inşa edilmiş olan bu sarayın birçok bölümü ziyaretçiye açık. Charles III’ün damak zevkine göre dekore edilmiş bu sarayda,  lüks salonları, ziyafet salonlarını, taht odasını, yerleşim odasını, Kraliyet cephanesini ve eczanesini görebiliyorsunuz.

3418 odası bulunan sarayın ziyarete açık olan 50 odası bulunuyor. Tabi, bu odaların hepsini gezmek en az 1 saatinizi alacağından dolayı, önemli odaları ve salonları gezmek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü, ziyaret süreniz 30-45 dakika ile sınırlı.

Debod Tapınağı, Madrid
Debod

Tapınak etrafında daha gezilecek ve görülecek birçok turistik yer bulunuyor. Ancak, en önemlileri ve popüler olanları bunlar olduğundan dolayı, bu listeyi bilmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca, tapınağın etrafında bulunan sokak aralarına girerek, birçok çeşit cafe, restoran ve barları da bulabilirsiniz. Madrid’de gece hayatı için de plan yapıyorsanız, bu bölgede zevkinize göre birçok bar ve gece kulübü de bulabilirsiniz.

Debod Tapınağı, Madrid’de özellikle görülmesi gereken yerlerden biri olmasa da, gerek çevresinde bulunan eşsiz restoranlar ve turistik yapılar, gerekse şehir merkezine yakınlığından dolayı bu bölgeye gelmişken uğrayabileceğiniz turistik yerlerden.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...