Dedeağaç Gezilecek Yerler | En Popüler Turistik Yerler

Yunanistan'ın kuzeydoğusunda önemli bir liman ve ticaret merkezi olan Dedeağaç, son zamanlarda, özellikle Türk turistler arasında trend olan şehirlerden. Daha çok hafta sonu kaçamakları için tercih edilelen bu güzel şehir, İpsala sınır kapısına ortalama 40 km uzaklıkta bulunuyor.

Yaz aylarında Dedeağaç'ı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, buradaki plajların Yunanistan'ın diğer adalarındaki ve şehirlerindeki plajlardan çok daha sessiz olacağını unutmayın. Tam aile havasındaki plajlarıyla Dedeağaç, güzel bir hafta sonu tatil planı yapanların tercih edebileceği destinasyonlardan.

Aslında Dedeağaç'ta yaz-kış yapılacak birçok turistik aktivite de bulabilirsiniz. Kış aylarında, (Plaja girilmeyecek havalarda) Dedeağaç'ı ziyaret edecek olursanız, şehirdeki müzeler, tarihi yapılar ve güzel bir manzara ile zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca Dedeağaç, alışveriş konusunda da, Türk turistlerin favorilerinden. Özellikle Jumbo Mega Market, A'dan Z'ye ihtiyacınız olabilecek her şeyi bulabileceğiniz, en güzel adrestir.

Bunun yanında, Demokrasi Caddesi'nin arka sokaklarında da birbirinden farklı butikleri de bulabiliyorsunuz.

Şimdi gelelim Dedeağaç gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi ve turistik noktalara ;

POPÜLER DEDEAĞAÇ OTELLERİ

31 Doors Hotel Dedeağaç

31 Doors Hotel

Ramada Hotel Dedeağaç

Ramada Plaza Thraki

1.Demokrasi Caddesi

Şehrin en iyi bilinen caddelerinden biri olan Demokrasi Caddesi, birbirinden farklı tarihi yapılara ev sahipliği yapmasıyla ünlü olsa da, burası, şehrin kalbinin attığı yerlerden biridir.

Birçok tavernayı, restoranları ve kafeleri de bulabileceğiniz Demokrasi Caddesi, Dedeağaç'ta yeme içme için tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden. Özellikle akşam saatlerinde oldukça kalabalık olan bu caddenin arka sokakları ise, alışverişin en güzel adresi. Çok ünlü markaları bulamasanız da, Avrupa'nın en ucuz alışverişinin keyfini çıkarabileceğiniz birbirinden renkli ve uygun fiyatlı butikleri burada bulabilirsiniz.

Dimokratias caddesi olarak bilinen bu ünlü cadde, frapperlerin tadına bakabileceğiniz en güzel adres. Bunun yanında caddede, gece 12'den sonra farklı mekanlara dönüşen ve sabahın erken saatlerine kadar açık olan bar tarzı mekanları da fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

2.Trakya Etnoloji Müzesi

Trakya Etnoloji Müzesi

Dedeağaç'ta çok sayıda müze bulabilirsiniz. Fakat Trakya Etnoloji Müzesi, şehirdeki müzeler arasında en iyi bilinen ve en geniş koleksiyona ev sahipliği yapan müze olması bakımından turistler arasında oldukça popülerdir.

Trakya'nın daha geniş coğrafi bölgesindeki tarihi belleği korumak amacıyla kurulmuş olan bu müze, 14 mayıs caddesi üzerinde, tarihi 1899 yılına kadar giden bir konak içerisinde yer alıyor.

2002 yılından beri faaliyet gösteren bu müzenin odaları, Trakya'nın nispeten yakın tarihten kalma yerel kostümleri, eşyaları, aletleri ve el işlerine ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca bu müzede, 25g ipek yapmak için kaç ipek böceğine ihtiyaç duyulduğunu ve malzemeleri bir duvara çarparak hangi Yunan tatlısının yapıldığını öğreneceksiniz

  • Müze genel olarak 10:00-15:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. 

3.Dedeağaç Feneri

Dedeağaç Feneri

1880'de açılmış ve o zamandan beri kesintisiz olarak çalışan Dedeağaç Feneri, 18 metre (Deniz seviyesinden yükseliği ise 27 metre) uzunluğunda şehrin sembolik yapılarından biridir.

Silindirik bir kaide üzerine inşa edilmiş olan bu fener, limanın batısında yer alıyor. Oldukça merkezi bir konuma sahip olduğundan dolayı da, şehrin birçok yerinden fenerin bulunduğu yere çok rahat gidebiliyorsunuz.

Fener, her zaman ziyaretçiye açık değil. Ziyaretçiye açık olduğu zamanlarda, 98 basamak çıkarak fener odasına çıkabiliyorsunuz.

Deniz fenerleri genellikle burunlarda veya pelerinlerde bulunur. Fakat bu deniz feneri, şehrin ortasındaki farklı konumu ile de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Göz At : Dedeağaç'ta nerede kalınır ?

4.Dedeağaç Tarih Müzesi

Dedeağaç Tarih Müzesi

Şehrin merkezinde, Belediye Binası'nın tam karşısında yer alan Dedeağaç Tarih Müzesi, 4 farklı seviyeye ayrılmış.

1. seviyede, şehrin tarihi ile ilgili kalıcı sergiler bulunmaktadır. Sergi, fotoğraf kompozisyonları ve temsili materyaller, interaktif medya ve projeksiyonlar kullanılarak modern bir müzecilik yaklaşımı ile dile getiriliyor.

Müzenin ara katı ise, Helen Filippides'in “Sarakatsan” kostümleri koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Sarakatsan kadınlarının kendi göçebe yaşamları hakkında bilgileri, etkinlikleri ve eserleri sunmaktadır.

Zemin kat ise, daha çok müzenin düzenli geçici sergileri ve etkinlikleri için kullanılıyor. Geçici sergilerin dışında, konferanslar ve eğitim programlarına da ev sahipliği yapan Dedeağaç Tarih Müzesi'nde ayrıca, Yunanistan'da ilgi gören birçok tarihi ve kültürel turlar da düzenlenmektedir.

  • Pazar ve Pazartesi günleri kapalı olan bu müzeyi, haftanın diğer günleri 10:30-14:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5.Makri Köyü

Makri Köyü

Daha çok plajlarıyla adından söz ettiren Makri Köyü, Dedeğaç'ın en iyi balık restoranlarına ev sahipliği yapan yeri olarak da bilinir. Dedeağaç merkezinden ortalama 11-12 km uzaklıkta bulunan bu şirin balıkçı köyünde birbirinden taze balıkları yiyebileceğiniz restoranlar, burayı ziyaret etmedeki ana sebep olsa da, köyün doğal havası da kesinlikle görülmeye değer.

Köyün meydanı tam bir Yunan havasında. Burada frappeleri yudumlayan emekli amcaları, birbirinden güzel kafeleri ve şirin evleri görebiliyorsunuz. Kartpostallık fotoğraflar için en güzel yerlerden olan köyün meydanında Frappe içmeyi de unutmayın.

Buradaki restoranların büyük bir bölümü de Türk çalışanlarla dolu. Yani İngilizce bilmiyor olsanız da, çok rahat bir şekilde sipariş verebiliyorsunuz 🙂

Köyün en ünlü plajı ise, ''Aya Yorgi Plajı''dır ve her yaştan turist için oldukça popülerdir. Ayrıca plajın yakınında birbirinden ucuz ve leziz yemekleri bulabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Bu plaj kalabalık gelecek olursa da, Dedeağaç'tan Makri'ye giderken yol üzerinde bulunan Hili Plajı'na da göz atabilirsiniz. Burası, Aya Yorgi'ye nazaran çok daha sakin bir plajdır ve birçok restoranla çevrilidir.

Dedeağaç'ta Hangi Bölgede Konaklayacağınıza Karar Verdiniz mi ?

   En Popüler bölge


Dedeağaç Liman Bölgesi

Dedeağaç Limanı'na yakın bir yerde konaklayarak, plaja da yakın olursunuz. Ayrıca, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümü de, buradaki tesislere yürüme mesafesindedir.

YAKINDAKİ TURİSTİK NOKTALAR:

  • Metropol Meydanı, Alexandroupoli Tren İstasyonu, Liman, Fauna Müzesi ve Deniz Feneri gibi şehrin önde gelen görülecek yerlerine 10 dakikadan kısa bir mesafede olursunuz.

6.Dedeağaç Ortodoks Kilisesi 

Dedeağaç Ortodoks Kilisesi

Dedeağaç gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz tarihi yerlerden bir diğeri ise, Metropol Meydanı'nda bulunan Dedeağaç Ortodoks Kilisesi'dir.

Kilisenin tasarımı bir kubbe ile haç şeklindedir, tapınak gri mermerden yapılmıştır ve Konstantinopolis Kutsal Üçlü Stavrodromi Kilisesi'nin tapınağı ile aynıdır.

Katedral, şehir merkezine yakın oldukça merkezi bir konumda bulunuyor. Bu yüzden 5 dakikada olsa bir göz atın.

7.Altınalmazı Parkı

Her yaştan turistin severek gezebileceği yerlerden biri olan Altınalmazı Parkı, yazlık tiyatrosu ile ünlü olsa da, bu parkta yapılacak birçok aktiviteyi de bulabilirsiniz.

80 dönümlük büyük bir alanı kaplayan bu park içerisinde, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları ve birçok kafeyi de bulabilirsiniz. Ailenizle Dedeağaç'ı ziyaret ediyorsanız, bu parka da mutlaka uğrayın derim.

8.Agia Paraskevi Beach

Agia Paraskevi Beach

Dedeağaç'ın en güzel ve en popüler plajlarından biri olarak bilinen Agia Paraskevi Beach, yaz aylarında şehrin en kalabalık olan yerlerinden biri. Plajda ortalama fiyata sahip olan birçok plaj barlarını da bulabiliyorsunuz.

Evros'un yaklaşık 14 km batısında bulunan bu ünlü plajda, kafe-barların yanı sıra şemsiye ve şezlongları da bulabiliyorsunuz.

Aracınız ile Dedeağaç'ı ziyaret ediyorsanız, şehir merkezinden plajın bulunduğu yere çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

İnce bir kuma sahip olan plaj, 26 temmuzda yapılan festivali ile ünlü olsa da, yaz aylarında turistlerin Dedeağaç'ta serinlemek için en çok tercih ettiği plajlardan biridir.

Dedeağaç, ülkemize nazaran biraz daha ucuz olmasından dolayı, özellikle alışveriş ve plajlar için tercih edilen güzel Yunan şehirlerinden biridir. Eğer yaz aylarında şehri ziyaret etmiyorsanız, alışveriş, tarihi yapılar ve tavernalar ile zaman geçirebilirsiniz. Yaz aylarında Dedeağaç'ı ziyaret ediyorsanız, mutlaka Makri Köyü'ne bir uğrayın. Birbirinden güzel plajları, taze deniz ürünlerini bulabileceğiniz restoranları ve çok daha fazlasıyla bu küçük balıkçı köyünü seveceksiniz.

Dedeağaç gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu 8 yerin dışında çok önemli yerler bulunmuyor olsa da, yeteri kadar zamanınız varsa, Dadia Ormanları'na ve Doğa Tarihi Müzesi'ne de göz atmayı unutmayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...