Delhi Gezilecek Yerler | En İyi 20 Yer

Daha çok kültürü ve yemekleri ile kendinden söz ettiren Hindistan’da söz konusu başkent Delhi olunca gezilecek yerler listesi için birçok yeri yazmak mümkün.
Delhi Gezilecek Yerler yüzlerce turistik yerden oluşuyor desek, abartmış olmayız. Bu şehirde birbirinden güzel tarihi, dini ve turistik yapıları fazlasıyla bulabilirsiniz.

Hindistan kültürünü yerinde öğrenmek isteyenlerdenseniz, Yeni Delhi’de aradığınız bulabilirsiniz.

Her köşesi başka güzel olan bu şehir, Yeni ve Eski Delhi olmak üzere ikiye ayrılıyor. Eski Delhi, 12. ve 19. yüzyıllar arasında şehir merkezi olarak bilinen yer iken, Yeni Delhi ise, 19. yüzyıldan itibaren İngiliz etkisiyle yapılandırılmış olan bir bölge olarak bilinmekte.

Eski Delhi, daha çok tarihi yapılarıyla dikkat çekerken Yeni Delhi’de, daha modern ve farklı yapılar ağırlıkta.

Yeni Delhi, genel olarak trafiğin süper trafiğe sahip bir şehir. Bu şehirde bir yerden bir yere araç ile gitmek tam bir çile. Bu yüzden bisiklet ve motosiklet kiralamakta da yarar var.

Yeni Delhi’de konaklama için henüz tercih yapmadıysanız, şehrin merkezinde güvenli bölgelere bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Delhi Gezilecek Yerler Listesi

Delhi’de gezilecek yerler listesi hazırlarken Eski Delhi ve Yeni Delhi olarak plan yapmanızda yarar var.

Tarihe daha çok düşkünseniz gezinize Eski Delhi’den başlayabilirsiniz.

Delhi’de hemen hemen herkesin sevebileceği yerleri fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Tapınaklardan camilere, parklardan alışveriş pazarlarına bu şehirde sizin de sevebileceğiniz birçok şey var.

NOT : Yeni Delhi ile Delhi aynı şey demek değil. Yani Yeni Delhi olarak bilinen yer Delhi’nin başkenti. Delhi ise Yeni Delhi’yi içerisine alan bölgenin adı. Yani bir nevi Eyalet şehir misali. Bu yüzden gerek gezilecek yerler listenizi yaparken gerekse otel rezervasyonlarınızı yaparken dikkatli olmakta yarar var.

Delhi, güvenlik konusunda oldukça zayıf şehirlerden. Bu yüzden kendinize pek güvenmiyorsanız, şehir merkezinde bulunan 3 yıldızın üzerindeki otellerde konaklamanızda yarar var.

Bu şehirde otel tavsiyesi olarak, şehirdeki en iyi konuma ve en iyi fiyat/fayda oranına sahip güvenli otellerden bazıları ; Bloomrooms Janpath (3 Yıldız), The Lalit New Delhi (5 Yıldız), The Claridges New Delhi (5 Yıldız), The Imperial (5 Yıldız) ve La Sagrita Boutique Hotel (4 Yıldız) gibi şehrin tam kalbinde bulunan tesislerdir. 

1.Red Fort (Nam-ı Değer Kızıl Kale)

Delhi Gezilecek Yerler
Delhi Gezilecek Yerler

Babür İmparatoru Şah Cihan’ın emri ile 1639-1648 yılları arasında inşa edilmiş olan bu Kızıl Kale, Delhi denilince akla ilk gelen tarihi yerlerden.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu kale, bir sarayı andırıyor. Zaten birçok turist de burayı saray diye biliyor.

Bu kale içerisinde gezilmesi gereken çok güzel bölümler bulunuyor. Eğer zamanınız varsa bu bölümlerin her birine tek tek girmenizi tavsiye ederiz.

Hindistan tarihinde oldukça büyük bir öneme sahip bu kale üzerine dikilen ilk bayrak, Hintlilerin bağımsızlıklarını aldığı tarih olan 15 ağustos 1947’dir.

Halk arasında ”Lala Qila” olarak da bilinen bu kale, Jama Masjid olarak bilinen Hindistan’ın en büyük camisi ile karşı karşıya durmakta.

2.Jama Masjid (Cuma Camii)

Delhi Gezilecek Yerler
Cuma Camii

Tarihi 1658 yılına kadar giden Hindistan’ın en büyük bu camisi, Delhi’de gezilecek en anlamlı ve en turistik yerlerden.

Caminin en güzel yeri ise, güney minaresi diyebiliriz. Bu minareye çıkarak eşsiz bir Delhi manzarası seyredebiliyorsunuz.

Yeni Delhi bölgesinin en popüler yapılarından biri olması dolayısıyla, bazen süper kalabalık olabiliyor. Bu yüzden camiyi ziyaret için öğleden sonra 4-6 saatleri arasını veya sabahın en erken saatlerini tercih edebilirsiniz.

3 kapısı ve 4 kulesi olan bu camiye girişler ücretsiz. Camiyi namaz saatleri dışında rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında caminin güney kulesine çıkışlar ise ücretlidir.

3.Kutub Minar 

Delhi Gezilecek Yerler
Kutub Minar

Yeni Delhi’de gezilecek yerler arasında bir başka güzellik ise, turistlerin en gözde yerlerinden biri olan Kutub Minar’dır.

70 metre yüksekliğindeki bu yapı, Hindistan’ın en uzun kulelerinden biri olarak biliniyor. 12. yüzyıldan kalma bir yapı olduğundan dolayı tarihe meraklı olanların favori yerlerinden.

Kulenin hemen altında bir de cami bulunuyor. Ayrıca kulenin dış cephesinde Kuran-ı Kerim’den alınmış ayetlerin kabartmalarını da bulunuyor.

Son Hindu Krallığı’nın yenilgisinden hemen sonra Aibak tarafından 1193 yılında inşa edilmiş olan bu yapıyı da Delhi gezilecek yerler listenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

4.Hümayün Türbesi

Delhi Gezilecek Yerler
Hümayun Türbesi

Delhi’de görülecek en güzel yerler arasında olan Hümayün Türbesi, turistlerin en çok ziyaret ettiği yapılardan biri.

Moğol tarihinin ilk türbesi olması bakımından oldukça önemli olan bu yapı ülkede yapılan ilk bahçeli türbe olma özelliğine sahip.

Babür İmparatoru Hümayun Şah’ın ölümünden sonra onun anısına yapılmış olan bu yapıt, Tac Mahal’e ilham verdiği söyleniyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu türbenin yapımına 1565 yılında başlanmış ve tam olarak 1972’de tamamlanmış.

Türbe içerisinde Babür İmparatorluğu’nun Hükümdarlarından Hümayun’un mezarı da bulunmakta.

Beyaz mermer ve kırmızı kaya kullanılarak yapılmış olan bu yapının mimarisi göz kamaştırıcı.

Yeni Delhi bölgesindeki en önemli yapıtlardan olan Hümayun Türbesi’ni de gezilecek yerler listenize eklemenizde yarar var.

5.Lotus (Bahai) Tapınağı

Lotus Tapınağı
Lotus Tapınağı

Bahai dinine ait olan bu tapınak, hem mimarisi hem de tarihi ile Delhi’deki en önemli eserlerden biri.

Şekli Lotus Çiçeği’ne benzediğinden dolayı Lotus Tapınağı ismini almış olan bu yapı, 1986 yılında inşa edilmiş.

Beyaz mermerden yapılmış olan bu tapınağın yüksekliği ise 70 metre. Ücretsiz olarak bu tapınağa giriş yapabiliyorsunuz.

Hindistan’ın hatta dünyanın en çok ziyaret edilen yapılarından biri olarak birçok kez seçilmiş olan bu yapı, her ne kadar felsefesi ve mimari yapısıyla dikkat çekici olsa da, bizim pek beğenmediğimiz yerlerden biri.

Uzunca bir kuyruğa girip ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra göreceğiniz şey hakkında beklentinizi biraz düşük tutmakta yarar var. Sonradan aaaa bu muymuş dünyanın en çok ziyaret edilen tapınağı demeyin.

İbadet alanın fotoğraf çekmenin ve konuşmanın da yasak olduğunu unutmayın.

6.Hare Krishna Tapınağı (ISKCON)

Delhi Gezilecek Yerler
iskcon

Delhi’de görülecek en güzel yerlerden bir diğeri ise, Lotus Tapınağı’na 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunan Hare Krishna Tapınağı’dır.

Iskcon, Hare Krishna Hareketi olarak bilinen 1966 yılında New York’ta ortaya çıkmış bir din.

Hindu Krishna’ya tapınaklar arasında en büyük olması yönünden önemli. Mimari açıdan oldukça dikkat çeken bu tapınağı da Delhi gezilecek yerler listenize eklemenizde yarar var.

7.Akshardham Tapınağı

Akshardham Tapınağı

Delhi’de en önemli Hindu Tapınaklarından biri olan Akshardham Tapınağı, şehirdeki en çok turistin ziyaret ettiği yapılardan biri.

Ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz bu tapınak içerisinde fotoğraf çekmekte yasaktır. Her köşesinde eşsiz güzellikteki el işçiliğine hayran kalacağınız bu tapınak gerçekten de diğer tapınaklardan çok daha güzel diyebiliriz.

Hinduizmde bulunan insani öğretilerin oluşumunu bu tapınak içerisinde yazılarla, sembollerle ve heykellerle anlatılıyor.

Ana binanın çevresindeki heykeller, havuzlar ve bahçesi ise tam anlamıyla muhteşem. Gelen turistlerin uzun zaman geçirdiği bu tapınak ve çevresi, kaçırılmaması gereken yerlerden.

Bu tapınak girişinde genelde süper bir sıra olmakta. İçeri girerken de üzerinizdeki eşyaları, çanta, telefon, anahtarlık gibi her şey kasalara bırakıyorsunuz.

Şehir merkezinin biraz dışarısında kalan bu tapınağa metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Metro ile Akshardham durağına kadar gidiyor ve bu metro durağından yürüyerek 10 dakika içerisinde tapınağa ulaşabiliyorsunuz.

8.Gurudwara Bangla Sahib

Gurudwara Bangla Sahib
transindiatravels.com

Hindistan’da binlerce din olduğu için her yerden farklı bir din ismi duyabilirsiniz.

Sihizm dininin ibadethanesi olarak bilinen Gurudwara, Sih Tapınağı olarak da bilinmekte.

Altın soğan kubbesi ile dikkat çeken bu harika mimari eser içerisinde canlı müzikle yapılan ayinler ise gerçekten harika.

Tarihi 18. yüzyıla kadar giden bu yapıyı da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

9.Hindistan Kapısı

Hindistan kapısı

Şehirdeki en turistik yapılardan bir diğeri ise, görkemli yapısıyla göz kamaştıran Hindistan Kapısı’dır.

42 metre yüksekliğindeki bu anıt Zaferi temsil ettiği söylenmekte.

Rajpath Caddesi’nin bir ucunda bulunan bu anıt ve çevresinde bulunan park oldukça hareketli. Süper kalabalık olan bu anıt çevresindeki parkada göz atmayı unutmayın.

Bir İngiliz mimar olan Lutyens tarafından tasarlanmış olan anıt, 1919 yılında yapılmış olan Anglo Afgan Savaşı sırasında Hindistan’da hayatını kaybeden 90 bin kişi anısına dikilmiş.

10.Hauz Khas Kompleksi

Hauz Khas Kompleksi
Hauz Khas Kompleksi

Yine Delhi’de tarihi eserlerden biri olan Hauz Khas Kompleksi de bu şehirde kaçırılmaması gereken güzel eserlerden.

Tarihi 1300’lü yıllara kadar uzanan bu park içerisinde birbirinden farklı tarihi kalıntıları görebiliyorsunuz. Birçok cami ve türbeyi de bu park içerisinde görmek mümkün.

Turistlere uygun birçok kafenin ve restoranın bulunduğu bu tarihi bölgeye girişler de ücretsiz.

11.Jantar Mantar Gözlem Evi

Jantar Mantar Gözlem evi
Jantar Mantar Gözlem evi

Oldukça ilginç bir ismi olan bu gözlem evi, 1725 yılında Maharajah Jai Sing tarafından kurulmuş.

Turistlerin çok merak ettiği yerlerden biri olan bu gözlem evi güneş, ay ve yıldızların hareketlerini gözlemleyebiliyorsunuz.

Astronomik bakımdan oldukça önemli olan bu Gözlem Evi, mimari bakımdan da oldukça dikkat çekici.

Farklı bir deneyim için göz atabileceğiniz bu gözlem evine de göz atmayı unutmayın.

12.Jain Tapınağı

jain tapınağı delhi
jain tapınağı delhi

Delhi’deki en önemli ve en popüler tapınaklardan biri olarak bilinen Jain Tapınağı, Eski Delhi bölgesinde bulunuyor.

Jama Mescid (Cuma Camii) yakınlarında bulunan bu tapınak, ilginç mimarisiyle dikkat çeken yapılar arasında.

Jainler, Hindistan’daki binlerce din arasındaki en farklı olanlar arasında. Jainler, yaşayan tüm canlılara karşı şiddet karşıtı felsefeleri ile ülkedeki diğer dine mensup taraflarında takdirini almış bir din mensubu. Ayrıca ülkedeki en yüksek okuma-yazma oranına sahip din olmasıyla da turistlerin beğenisini almış.

Tapınağın içerisinde farklı bir yapı içerisinde de kuş hastanesi bulunuyor. Dilerseniz ziyaretçiye açık olan günde 100’e yakın hasta kuşun getirilip iyileştirilmeye çalışıldığı bu hastaneye de göz atabilirsiniz.

13.Rajpath Caddesi – Bulvarı

Delhi Gezilecek yerler
Rajpath Caddesi – Bulvarı

Delhi gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz, şehirdeki en hareketli caddelerden biri olan Rajpath Caddesi, turistlerin favori yerlerinden.

Daha çok geleneksel törenlerde kullanılan bu yol ”Kral Yolu” olarak da biliniyor. Bu cadde yakınlarında bulunan yapılar arasında Hindistan Kapısı ve Ulusal Stadyum da göz atabileceğiniz güzel yerlerden.

Bu cadde Hindistan Kapısı ve Rashtrapati Bhavan Başkanlık Sarayı’na birbirine bağlayan şehirdeki kaçırılmaması gereken önemli yerler arasında.

Bu cadde 1914-1931 yılları arasında İngiliz mimar Edvin Lutyens tarafından tasarlanarak inşa edilmiş.

14.Rashtrapati Bhavan Başkanlık Sarayı

Rashtrapati Bhavan Başkanlık Sarayı

Rashtrapati Bhavan Başkanlık Sarayı, Rajpath Caddesi sonunda bulunuyor. Bu saraya 1929 yılında tamamlanmış ülkedeki en büyük yapılar arasında.

Mughal ve Avrupa stili karışımı yapılmış olan bu saray, Yeni Delhi bölgesinde gezilecek en güzel yerlerden biri.

Eski yıllarda İngiliz Valisi’nin evi olarak hizmet veren bu sarayı gezmek istiyorsanız online olarak rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

15.Raj Ghat (Gandhi Anıtı)

Raj Ghat (Gandhi Anıtı)
Raj Ghat (Gandhi Anıtı)

Hindistan’ın bağımsızlık savaşının en önemli isimlerinden biri olan Mahatma Ghandhi adına yapılmış olan bu anıt. Gandhi’nin 1948 yılında suikasta uğradığı aynı yerde bulunuyor.

Gandhi’nin yakıldığı taşı burada anıta dönüştürmüşler.

Daha çok Hintlilerin akın ettiği bu yer hemen hemen her yerde gezilecek yerler listesine eklenmeli deniliyor. Fakat pek dikkat çeken bir yanı olmadığından Delhi’de sınırlı zamanınız varsa bu anıtı atlayabilirsiniz.

16.Ulusal El Sanatları Müzesi

Ulusal El Sanatları Müzesi

Delhi gezilecek yerler listenize bir de müze eklemeden olmaz.

Şehirdeki en popüler ve en güzel müzelerden biri olan Ulusal El Sanatları Müzesi, binlerce el yapımı ürünlerin sergilendiği güzel bir müze.

Müzede tekstil ürünleri, ağaç işleri ve seramik objeleri fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Müzenin çok güzel bir de hediyelik eşya dükkanı ve kafesi bulunuyor. Sırf bu yüzden bile bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

17.Yeni Delhi Ulusal Müzesi

Yeni Delhi Ulusal Müzesi
Yeni Delhi Ulusal Müzesi

Ülkenin en büyük müzelerinden biri olan Yeni Delhi Ulusal Müzesi, adından anlaşılacağı üzere Yeni Delhi bölgesinde bulunmakta.

Hindistan tarihine merakınız varsa dönem dönem bölümlere ayrılmış bu müzede ülkenin tarihi hakkında çok detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

5 bin yıllık eserler, seramikler, kraliyet mücevherleri, ortaçağdan kalma ahşap oymaları, minyatürler, değerli tekstil ürünleri ve müzik enstrümanları gibi ülkenin ulusal zenginliğini ve arkeoloji alanında gelişmiş olduğunu görebilirsiniz.

Müzeyi pazartesi günleri hariç hafta içi her gün 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

18.Ulusal Modern Sanat Galerisi

Ulusal Modern Sanat Galerisi
Ulusal Modern Sanat Galerisi

Delhi gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel müze ise, Modern Sanat Galerisi’dir.

Hindistan’ın çağdaş sanatı hakkında merakınız varsa merakınızı bu müzede giderebilirsiniz. 1954’de açılmış olan bu galeri içerisinde 19. ve 20. yüzyıla ait Hintli ve İngiliz sanatçılarının yağlıboya koleksiyonlarını fazlasıyla görebilirsiniz.

19.Indira Gandhi Anıt Müzesi

Indira Gandhi Anıt Müzesi
Indira Gandhi Anıt Müzesi

Hindistan’ın tek kadın başbakanı olan Indra Gandhi’nin yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüş.

Yabancı turistlerin pek rağbet göstermediği fakat Delhi’ye gelen hemen hemen her Hintlinin göz attığı yerlerden biri.

İndira Ganhi’ye ait fotoğrafları ve belgeleri bu müzede fazlasıyla görebiliyorsunuz.

20.Lodi Bahçeleri

Delhi Gezilecek Yerler
lodi bahçeleri

Delhi gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden bir diğeri de, Delhi’nin tarihi merkez parkı olarak bilinen Lodi Bahçeleridir.

Birçok tarihi yapının bir arada bulunduğu bu park yerli halkın daha çok koşu yaptığı, piknik yaptığı veya şehrin karmaşasından kaçıp nefes almak için yer arayan turistlerin favori yerlerinden.

Delhi gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat 3-7 günlük bir Delhi seyahati için listedeki en önemli en turistik yerlerden gezinize başlayabilirsiniz.

Delhi’de Nerede Kalınır ? 

Delhi’de konaklama için binlerce seçenek bulmak mümkün. Fakat bu şehirde güvenlik baya sorun olduğundan dolayı nerede konaklayacağınız konusunda sıkı bir araştırma yapmanız gerekebiliyor.

Bu şehirde otel rezervasyon yaparken bilmediğiniz bir bölgede rezervasyon yapıyorsanız, otellerin 4 veya 5 yıldızlı olduğuna emin olun.

Bu şehirdeki 2 ve 3 yıldızlı otelleri tercih etmeyi planlıyorsanız da Yeni Delhi bölgesinin dışına çıkmamanızda yarar var. Zaten şehir başlı başına güvenli olmadığından bir de konaklayacağınız yeri yanlış seçmeyin.

Delhi’de konaklama konusunda bölge araştırması yapmadan otel rezervasyonu yapmayın. Benim çok araştırma yapacak zamanım yok en güvenli bölge neresi derseniz, Yeni Delhi bölgesi derim. Bu bölgede bulunan otellerin büyük bir bölümü hem şehir merkezine yakınlığı hem de tenha yerler olmamasından dolayı, gayet uygun olacaktır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...