Dikmen Vadisi Nerede – Nasıl Gidilir ? – Hakkında Bilgi

Ankara’nın şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Dikmen Vadisi Parkı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin halkına kazandırdığı yemyeşil bir alan. Birçok çeşit bitkileri ile küçük bir ormanı da andırıyor diyebilirim. Parkın genel olarak ziyaretçi kalitesi yüksek, yani Ankara’nın elit semtlerinden biri olarak bilinen, Dikmen’de yaşayan insanların, sabah yürüyüşü veya koşusu yaptığı, cafelerinde kahvaltı keyfi yapıp temiz havayı soludukları nadide yerlerden.

Dikmen Vadisi Parkı Hakkında Bilgiler

700 bin metre kare alandan oluşan vadide 42 farklı bitki ve ağaç türü bulunuyor. Parkın en dikkat çeken ağacı ise, Japonlar için ”Yeniden doğuş ve ilkbaharın gelişinin simgesi” diye bilinen Sakura adlı ağaç oluyor. Fakat, ben sonbaharda gitmiş olmamdan olsa gerek, oldukça basit ve sıradan bir ağaç gibi görünüyordu. Tabi, ilkbahar aylarında çok daha renkli ve güzel olduğu bilinen bu ağacı da, ilkbaharda görmek gerek.

Dikmen Vadisi Parkı
Parkın yürüyüş yolları ve yapay gölü

Bu park, bence Seğmenler Parkı‘ndan veya Ankara’da bulunan birçok parktan çok daha güzel ve bakımlı. Fakat, varlığından bihaber olunan bu park, keşfedilmeyi bekleyen Ankara’nın cennet bahçelerinden biri.

Park içerisinde ziyaretçiden çok güvenlik görevlisinin olması ise, sabah yürüyüşleri veya gece yürüyüşlerine çıkacak olanlar için oldukça güzel bir şey.

İnişli çıkışlı parkurları ile, Ankara halkına güzel bir spor alanı oluşturulmuş. Park içerisinde kondisyon alanı da bulunuyor. Hatta biraz daha kendini spora kaptırmışlar için tırmanış duvarı bile var. Sporu ve doğayı sevenlerin mutlaka Ankara’da gezilecek yerler listesine eklemesi gereken yerlerden.

Dikmen Vadisi Parkı
Parka buradan bakınca az da olsa ormanı andırıyor denebilir

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikmen Vadisi’nde ne yapılır ? 

Park içerisinde turist olarak yapılacaklar maalesef sınırlı. Yani, bir Harikalar Diyarı Parkı veya Göksu Parkı gibi aktivitesi bol, parklardan biri değil. Yemyeşil ağaçlarla çevrilmiş bu parkta yürüyüş yapılabilir, cafelerinde sosyalleşebilir veya gece parkın ışıklandırmaları açıldıktan sonra çok güzel fotoğraflar çekilebilir. Ben akşam saatlerinde bu parkı ziyaret etmemiş olsam da, bu güzel yerin fotoğraflarına google’dan bakacak olursanız, çok güzel bir manzara oluştuğunu görebilirsiniz. Bu yüzden, fırsatınız varsa buraya akşam gelmenizi tavsiye ederim (Güvenlik konusunda endişeniz olmasın. Ankara’nın en güvenli parklarından biridir, Dikmen Vadisi).

”Yapaylığın Doğallığı” diye nitelendirebileceğim Dikmen Vadisi’nde, Ankara’nın diğer parklarında olduğu gibi, okulu asıp gelmiş liseli gençleri görmek pek mümkün değil. Yani, en azından Dikmen halkı henüz bu durumlar için hazır değil gibi görünüyor.

Dikmen Vadisi Parkı
Vadi Cafe, tavsiye edebileceğim yerlerden

Dikmen Vadisi Parkı, özellikle ziyaret edilmesi gereken parklardan biri mi ? diye soracak olursanız, bence değil. Tamam temiz havası, yürüyüş yolları, yapay gölü felan gayet güzel de, ben bir parkta az da olsa temiz havanın yanında birkaç aktivite veya eğlenebileceğim birkaç yer olmasını beklerim. Bu yüzden, sadece çocuklu ailelerin özellikle ziyaret etmesi gereken parklardan demek daha doğru olur. Çift olarak veya yalnız seyahat ediyorsanız, kafanızı dinleyip temiz hava almaktan başka yapabileceğiniz pek bir şey yapamayacağınızı unutmayın derim.

Dikmen Vadisi Parkı
Parkın etrafı yüksek ve oldukça pahalı evler ile çevrili

Parktaki problemlerden biri ise, yukarı geri çıkış meselesi. Tamam, sonuçta burası koşu ve yürüyüş için, ağırlıklı olarak spor yapanlar için. Fakat, orta yaşlı veya oldukça yaşlı teyzelerin temiz hava almak için geldiği bu parkta, geri dönüş onlar için gerçekten sıkıntılı olabiliyor. Koskoca Dikmen halkına seslenen bu parkta, küçük bir de asansör yaptırılabilir. Sonuçta hemen parkın yanında bulunan evlerden birinde koskoca Belediye Başkanı Melih Gökçek ikamet ediyor. Park, doğal bir yer olmadığından dolayı, asansör yapımının parkın görünümüne zarar vereceğini de düşünmüyorum. Bu yüzden, asansör şart.

Dikmen Vadisi Parkı
Parktaki çiçeklerin sonbahardaki halleri

Dikmen Vadisi’ne ben sonbaharda gitmiştim. Fakat, sıcak yaz aylarında parka gidilecek olursa, gölgelik alan bulmak biraz zor. Ağaçların altına veya cafelere, güneşten korunmak için girilebilir. Fakat, Dikmene yakışır birkaç kamelya tarzı, küçük üstü kapalı yerler de park içerisinde olsa gayet güzel olurdu.

Ankaralılar için, yemek sonrası ailecek yürüyüş yapılabilecek güzel bir yer olacaktır, Dikmen Vadisi. Sonuçta şehir merkezine ve birçok semte oldukça yakın ve ulaşım kolay sağlanabiliyor.

24 saat güvenliği olan bu parkta, mekan olarak önerebileceğim yer ise, Vadi Cafe ve Yörük çadırıdır. Diğer mekanlarda gayet hoş. Fakat, bu iki mekan bana biraz daha eğlenceli bir yer gibi gelmişti.

Dikmen Vadisi Parkı
Cafe-Restoran olarak faaliyet gösteren bu mekanda oldukça pahalı gibi duruyor

Dikmen Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Dikmen Vadisi’ne Kızılay’dan gitmek için, ilk olarak önerebileceğim yöntem ; benim yaptığım gibi otobüs kullanmak olacaktır. Kızılay meydanında bulunan güvenparkı bulun. Daha sonra hemen bu parkın yanında bulunan otobüs duraklarını da bulun. 186 (İlker-Sinan Caddesi), 187 (İlker 19.Cadde) veya 183 (İlker Sinan Caddesi) otobüslerinden birine binin. Şoföre, Polis evine gelince haber vermesini söyleyin. Polis evi durağından parkın girişi taş çatlasa 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Bu benim parka gelirken tercih ettiğim yol. Konum için tıklayın.

Bir diğer yol ise, minibüsleri kullanmak olacak. Dönerken bindiğim minibüs ise, Öveçler’di. Öveçler 2’mi 4’mü 6’mı bir şey yazıyordu, ama numarasını tam hatırlayamıyorum. Tabi, bu Öveçler minibüsünün dışında birçok farklı minibüsleri bulmak da mümkün. Parka Ulus’tan gelmek isteyenler için minibüsler daha akıllı bir seçim olacaktır diyebilirim. Tek yapmanız gereken Ulus minibüs duraklarından birine gidin. Dikmen Vadisi’ne veya Polis evine giden minibüsü sorun tamam.

Dikmen Vadisi Parkı
Parkın yapay gölü

Sonuç olarak ; Dikmen Vadisi Parkı, Ankara’da en kolay ulaşabileceğiniz, tertemiz havası olan, birçok çeşit bitkiler ile süslenmiş, yürüyüş yapabileceğiniz, kafanızı dinleyebileceğiniz yada cafelerinde bir şeyler içerek sosyal olabileceğiniz, bakımlı ve güvenli güzel bir ortam. Özellikle görülmesi gereken bir yer olmasa da, 5 dakikalığına da olsa uğrayın derim. Sonuçta şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...