Doha Gezilecek Yerler | En Güzel 15 Yer

Refah seviyesinin yüksekliği ve kalite yaşam ile ünlü olan şehirlerden biri Doha, birbirinden lüks otelleri, eşsiz plajları, devasa gökdelenleri ve çok kültürlü sosyal yaşamı ile turistlere eşsiz bir deneyim sunuyor.
Doha gezilecek yerler listesi hazırlarken bu şehrin merkezinde tarihi ve turistik yerlerden başlamakta yarar var.

Bu şehirde sadece gösterişli gökdelenler ve büyük güzel plajlar bulunmuyor. Adaları ve müzeleri de bu şehirde görebiliyorsunuz.

Doha’da konaklama için tercih edilebilecek birçok lüks otelin dışında, uygun fiyatlı tesisleri de bulmak mümkün. Bu şehirde otellerin büyük bir bölümü erken rezervasyon veya son dakika rezervasyon fırsat indirimleri yapıyor. Bu fırsat indirimi olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Doha Gezilecek Yerler Listesi

Birçok turistin yaptığı gibi Hop On-Hop Off otobüsleri bu şehri çok daha rahat bir şekilde gezebiliyor olsanız da, şehirdeki gezilecek yerler bakımından popüler olan yerleri kendi başınıza gezmek çok daha güzel olacaktır.

1.Waqif Çarşısı

Doha Gezilecek Yerler
Waqif Çarşısı

Doha denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Waqif Çarşısı süper popüler.

Nargile ve tütsü kokularının sardığı bu çarşı içerisinde kıyafet, mücevher, orta doğu tarzı lambalar gibi birçok eşyayı ve daha fazlasını bu çarşıda bulunan mağazalarda bulabilirsiniz.

Bu çarşı Doha’nın ilk kurulduğu merkez olarak da biliniyor. Özellikle Doha’dan hediyelik bir şeyleri almayı planlıyorsanız, ilk olarak göz atmanız gereken bir yer diyebiliriz.

2.Corniche (Korniş)

Corniche-Kornis
Corniche-Kornis

Doha gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir güzel yer ise, Corniche’dir.

Bu körfez şehirdeki en popüler yerlerden biri olarak bilinmekte ve çevresinde birçok turistik yapıya ev sahipliği yapmakta.

Modern Arap Sanatı Müzesi, Şeyh Fayzal Müzesi, Al Khor Müzesi ve Al Vakra Müzesi gibi birçok turistik yapı bu körfez yakınlarında bulunuyor.

Şehrin en iyi manzarasını da bu körfez bölgesinden izleyebiliyorsunuz. Palmiyelerle ve yemyeşil geniş alanlarla oluşturulmuş bu sahil şeridi, akşam veya sabah yürüyüşleri için oldukça ideal.

Özellikle akşam saatlerin ışıkların açılmasıyla birlikte muhteşem bir görüntüye sahip olan bu sahil şeridi, turistler ve yerli halk ile

3.Katara Kültür Köyü

Katara Kültür Köyü
Katara Kültür Köyü

Şehirdeki kültürel etkinliklerin merkezi olan Katara Kültür Köyü, Doha’da gezilecek yerler arasında en fazla rağbet gören yerlerden. Birbirinden güzel festivallere ve sergilere ev sahipliği yapan bu merkezde bir turist için her şey düşünülmüş.

Kafelerden restoranlara, mağazalardan performans sanatçılarına birçok ihtiyacınız olan şeyi aynı çatı altında bulabiliyorsunuz.

Buradaki en gözde yapı ise, Güvercin Kuleleri’dir. Her turistin yaptığı gibi siz de bu kulelerin önünde birkaç fotoğraf çekinmeden dönmeyin.

Pek çok sanat galerisine ve müzeye de ev sahipliği yapan bu merkez tam sanat severler için.

4.İslami Sanatlar Müzesi

İslami Sanat Müzesi
İslami Sanatlar Müzesi

Doha’daki en yeni mimarilerden biri olan İslami Sanatlar Müzesi, 2008 yılında açılmış güzel bir müze.

Görkemli tasarımı ve mimari yapısıyla dikkat çeken bu müze, içerisinde sergilediği eserler ile de beğeni toplamakta.

Yapay bir ada üzerine yapılmış bu müzenin mimarı, Paris’teki dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin piramidini yapan Leoh Ming Pei’dir.

Her ne kadar mimarisi ve konumu ile dikkat çekse de içerisinde bulunan 7. ve 19. yüzyıllar arasına ait değerli taş koleksiyonları, el yazmaları, seramik, metal, cam, fildişi, ahşap ve dokuma gibi büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

5.The Pearl

Doha Gezilecek Yerler
Doha Gezilecek Yerler

Yaklaşık 4 milyon metrekare bir alana kurulmuş yapay bir ada olarak bilinen The Pearl, şehirdeki görülecek en güzel yerlerden biri.

Yapımı yaklaşık 3 yıl süren bu modern yerleşim yeri, Doha’da görebileceğiniz en lüks yerlerden biri olarak biliniyor.

Ada içerisinde yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı söylenmekte. Tabi bu adadaki konut fiyatları ise dudak uçurtacak türden.

Katar’da inci çıkartılan bölgelerden birinin üzerine kurulmuş bu adanın içerisinde zenginlerin yaşamlarını, birbirinden kaliteli deniz kıyısı restoranları ve Arap mimari tasarımlarının en güzel örneklerini görebilirsiniz.

Hem mimari bakımdan hem de lüks hayat bakımından turistlerin beğenisini kazanmış bu adaya mutlaka uğrayın.

6.Villagio Mall

Doha Gezilecek Yerler
Villagio Mall

Bir tema park tarzı yer olan Gondolania, Doha’ya kadar gelmiş fakat Venedik’e gitme şansı bulamayan turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri.

Venedik temalı bir eğlence merkezi olmasından dolayı, daha çok çocuklu ailelere hitap ediyor gibi dursa da, alışveriş için Doha’yı ziyaret eden turistlerin de sevebileceği yerlerden.

Bu eğlence merkezinde gondola binebilir, yapay su üzerinde kendinizi Venedik’teymiş gibi hissedebilir, go-kart, buz pisti veya bowling ile burada eğlenebilirsiniz.

7.Banana Island (Muz Adası)

Doha Gezilecek Yerler
Muz Adası

Doha gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel ada olan Muz Adası, 700 metrelik sahili ile şehirdeki en büyük plaja ev sahiliği yapan yapay bir ada.

Berrak ve tertemiz denizi ve palmiye ağaçları eşsiz bir güzelliği sahip bu adadaki plaj, bu şehre deniz-kum ve güneş için gelen turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri.

Bu adaya ulaşım için Corniche (Korniş) olarak bilinen yerden feribotları kullanabilirsiniz. Yaklaşık yarım saatlik bir feribot yolculuğunda adaya ulaşabilirsiniz.

8.West Bay Bölgesi

Doha Gezilecek Yerler
West Bay Bölgesi

Modern ve yeni yapılar ile kendinden epey söz ettiren West Bay bölgesi, gökdelenlerin en fazla bulunduğu yerlerden.

Doha’nın ticari merkezi olarak bilinen West Bay Bölgesi’nin en dikkat çeken yapısı Doha Kulesi’dir. Burj Doha olarak da bilinen bu yapı bölgenin en turistik yapılardan.

Tabi bu bölgede bulunan kuleler sadece Doha Kulesi’nden ibaret değil. 200 metre yüksekliği ile dikkat çeken ”Tornado Kulesi”, her ikisi 189 metre olan ”AlBaker Executive İkiz Kuleler”, 167 metre uzunluğundaki ”Qatar Internet Center” ve 157 metre uzunluğundaki ”Al Jufarah” da bu bölgedeki şehrin en uzun kuleleri arasında.

9.İmam Muhammed Bin Abdulvahap Camii

İmam Muhammed Bin Abdulvahap Camii
İmam Muhammed Bin Abdulvahap Camii

Upuzun gökdelenlerin yanında küçük denebilecek bir boyuta sahip bu camii, Doha’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel bir yapı.

175 bin metrekarelik alana kurulmuş olan bu camiide aynı anda 30 bin kişi ibadet edebiliyor.

Hem Arap hem de modern mimariye sahip olduğunun en önemli kanıtı ise, küçüklü büyüklü 90 kubbesidir.

65 metre uzunluğundaki minaresi ise deniz fenerini andırıyor diyebiliriz.

Dışarıdan küçük bir camii gibi görünse de öyle olmadığını caminin içerisine girdiğinizde anlıyorsunuz. Avlusu kadar caminin iç yapısı da oldukça büyük.

Hem modern yapısı hem de farklı mimarisiyle turistlerin beğenisi kazanmış bu camiiyi de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

10.Silah Müzesi

Doha gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel müze ise, Silah Müzesi’dir.

Öyle elinizi kolunuzu sallayarak maalesef gezemiyorsunuz. Yani müzeyi gezmek için önceden randevu almanız gerekiyor.

Bu müzede en çok ilgi gören eser ise, Arabistanlı Lawrence’in kılıcı olan Khanjar’dır. Bunun yanında müze içerisinde birçok farklı döneme ait altın kılıçları ve gümüş silahları da bu müze içerisinde görebiliyorsunuz.

11.Al Safliya Adaları

Al Safliya Adaları
Al Safliya Adaları

Doha’da gezilebilecek en güzel bir diğer ada ise Safliya Adaları’dır. Bu adaya günübirlik yapılan geziler turistlerin en çok tercih ettiği şeylerden.

Adaya, bir Katar yelkenlisi olarak bilinen dhow ile gidiyorsunuz. Bu da yolculuk kısmını oldukça eğlenceli yapıyor.

Bu adada yapılabilecek en güzel şeylerden biri ise, Şnorkelli dalıştır.

Öyle aman aman bir ada olmasa da Doha’da yeteri kadar zamanınız varsa göz atılabilecek yerlerden.

12.Çöl’de Safari

Doha Gezilecek yerler
Çölde Safari

Turistler daha çok çöllerde safari turlarına katılıyor olsa da, zamanınız ve bütçeniz varsa bu çöllerde konaklamalı olan turları tercih edin.

Yerli halkın da hafta sonları bu çöllerde kurulan çadırlarda geçirdiğini düşünecek olursanız, bu coğrafyanın kültürünü en iyi şekilde bu çöllerde tanıyabilirsiniz.

Bu çadırlar Arap gelenekleri ve modern yaşamın birleşiminden oluşuyor. Yani bir çadırda Suit odaları bile bulabiliyorsunuz.

Bu çöllerde konaklayacak olursanız, akşamları yakılan ateşin etrafında gerçek bir nargile içme şansına da nail olabiliyorsunuz.

Ayrıca deve üzerinde gezinti için mutlaka denenmesi gereken bu Çöl Safari deneyimini kaçırmayın.

13.Plajlar

Katara Plajı
Katara Plajı

Hemen hemen yılın her dönemi plajlara girebileceğiniz bu şehirde en azından bir plaj keyfi yapmadan da olmaz.

Doha’daki plajların büyük bir bölümü oldukça popüler ve hareketli. Plajların hepsine girişler ücretli. Yani biz tek bir tane bile ücretsiz plaj bulamadık.

Eğer özel plaj alanı otellerde konaklıyorsanız, bu ücreti ödemeden de plajın keyfini çıkarabiliyorsunuz. Bu yüzden Doha’da konaklama için tercih seçimi yaparken plajı olan otellere de göz atabilirsiniz. Tabi bu şehirde plaja girme gibi bir niyetiniz varsa.

Bu şehirdeki birçok plaj görülmeye değer olsa da, şehirdeki en popüler ve en iyi 3 plaj şöyle ; Kültür Koyu Plajı, Katara Plajı ve Palm Tree Adası Plajı’dır.

14.FANAR İslamik Kültür Merkezi – Spiral Camii

Fanar İslamik Kültür Merkezi
Fanar İslamik kültür merkezi

Doha’da gezilebilecek en güzel yerlerden bir diğeri ise Fanar İslamik Kültür Merkezi’dir.

Bu merkez şehirdeki en güzel mimariye sahip camilerden biri olan Spiral Camii içerisinde yer alıyor. Bu da tek bir yerde iki güzel yeri görme olanağı sağlamakta.

Şehrin Eski Kent merkezi olarak bilinen bölgede Waqif Çarşısı’na yürüme mesafesinde bulunan bu kültür merkezi içerisinde Katar’ı tanıtan birçok fotoğraf ve belgeleri de görebiliyorsunuz.

Spiral Camii ise, başka bir güzellik. Sırf dış mimarisiyle dikkat çeken bu camiiyi ve içerisinde kültür merkezine mutlaka göz atın.

15.Falcon Çarşısı 

Falcon Çarşısı
Falcon Çarşısı

Doha’da görülebilecek en güzel çarşılardan bir diğeri ise, Falcon Çarşısı’dır. Waqif Çarşısı’nın hemen yanında yer alan bu çarşı, şahin anlamına gelen büyük bir çarşı.

Eğitmenler tarafından yetiştirilen şahinleri de bu çarşı içerisinde fazlasıyla görebiliyorsunuz. Bu şahinleri satın alabileceğiniz gibi, yanlarında birkaç fotoğraf çektirmekte mümkün. İyi bir eğitim almış şahinin 20 bin dolara kadar satılabileceğini duyduğunuzda şaşırmayın.

Doha Gezilecek Yerler listesine birkaç yer daha eklemek mümkün olsa da, bu 15 yer, şehirdeki en önemli ve en popüler yerlerden. Bu yüzden 2-3 günlük bir Doha gezisi için bu 15 yer arasında kendinize göre bir liste çıkarabilirsiniz.

Doha’da Nerede Kalınır ? 

Doha’da konaklama için yüzlerce seçenek bulunmakta. Bu şehirde süper lüks otelleri bulabileceğiniz gibi orta bütçeli 3 yıldızlı otelleri de fazlasıyla bulabilirsiniz.

Otel veya diğer konaklama biriminizi tercih etmeden önce bu şehirde hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Bölge seçimi yaptıktan sonra tesis seçimi çok daha kolay olacaktır.

Doha Gezilecek Yerler
Doha Gezilecek Yerler

Doha gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın bir yerde konaklamak istiyorsanız, Eski Kent bölgesi olarak bilinen bölgeye yakın bir yerde konaklamanızda yarar var. Bu bölgeden şehirdeki birçok turistik yere yürüyerek veya kısa bir toplu taşıma yolculuğu ile ulaşabiliyorsunuz.

Waqif Çarşısı yakınları ve Corniche (Korniş) olarak bilinen bölgelerdeki konaklama birimleri en ideal seçeneklerden olacaktır. Hem merkeze yakınlığı hem de birçok tesis seçeneğinin olması dolayısıyla bu bölgelere yakın yerlerde konaklayabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...