Dolmabahçe Sarayı – Nerede – Nasıl Gidilir ?

İstanbul Sarayları arasında tüm güzelliği ve ihtişamıyla yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı olan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’un vazgeçilmez eserlerinden. Şehirdeki diğer saraylara göre farklı bir zenginliği ve atmosferi olan bu saray, Kabataş ve Beşiktaş arasında her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Topkapı Sarayı‘na göre çok daha güzel ve göz alıcı diyebileceğim bu sarayı rehberler eşliğinde grup olarak geziyorsunuz. Yani bireysel saray gezisine izin verilmiyor. Fotoğraf çekmesin diye sürekli peşinizden takip eden güvenlik görevlileri biraz gergin bir ortam oluşturuyor olsa da, gördüğünüz eserlere değiyor. Sarayı gezerken ayrıca rehbere ücret ödemiyorsunuz. Yani aldığınız bilete rehberlik hizmeti dahil.

Göz At ; İstanbul’da gezilecek tam 101 yer

İstanbul’da henüz konaklama için aradığınız oteli bulamadıysanız, İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, konaklama için en ideal bölgeleri ve en iyi otel tavsiyelerini öğrenebilirsiniz. İstanbul’daki tüm konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Bölümleri

Bu saray İstanbul’daki en güzel manzaraya sahip olan saraylardan. Birbirinden güzel bölümleri ile turistlerin dikkatini çeken bu sarayın ana bölümleri rehber eşliğinde gezilmekte. Bu yüzden de bazı yerlerde fotoğraf çekmek yasak.

Dolmabahçe Saat Kulesi

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe Saat Kulesi

1890-1894 yılları arasında II. Abdülhamid tarafından yaptırıldığı bilinen bu saat kulesi, sarayın girişinde tüm güzelliği ile ilk dikkatinizi çekecek yapılardan oluyor. 30 metre yüksekliğinde, farklı bir mimariye sahip bu kulenin dört köşesinde fıskiyeler de bulunmakta.

SELAMLIK

Giriş Salonu

Hasbahçe’ye giden merdivenlerin sonunda bulunan giriş salonu, sarayın ana giriş bölümü olarak biliniyor. Salona girer girmez her iki tarafta bulunan masaların tablalarında, Abdülmecid’in Tuğrası’nı da görebiliyorsunuz. Sultan Abdülmecid’in Tuğrası’nı bu salonda daha birçok yerde görebilirsiniz. Fakat mutlaka görmenizi tavsiye edebileceğim tuğralar bu masalarda bulunan tablalardadır.

Dolmabahçe Sarayı
Dolmabahçe İçi

Görkemli ve oldukça zengin döşenmiş salonda ilk göze çarpan kristal avizeler ve nişler oluyor. Salonun tam ortasında bulunan kristal avize, bir İngiliz eseriymiş. Salonda yer alan oldukça büyük olan vazolar, II. Abdülhamid’in kurmuş olduğu yıldız çini ve porselen fabrikasında üretilmiş. Bu muhteşem eserlere ev sahipliği yapan salonda fotoğraf çekemiyor olmanız da çok büyük bir kayıp.

Kristal merdiven

Sarayın en göz alıcı bölümlerinden biri de, kristalden yapılmış trabzanları olan bu müthiş merdivendir. Sarayın hizmet katını devlet katına bağlayan bu merdivenler büyük bir avize ile süslenmiş. Merdivenlerin trabzanlarına tutunmak yasak. Trabzanlar kesme kristallerden yapıldığı için de merdivene Kristal Merdiven deniliyor.

Dolmabahçe Sarayı
Sarayın ana giriş bölümü

Değerli Eşyalar Salonu

Bir nevi müze olarak kullanılan bu salonda, oldukça değerli tarihi porselenler, gümüşler, altın sofa takımları ve daha birçok değerli eşyalar sergileniyor. Salonun orta bölümünde Osmanlı Arması ve iki yanında da kalemleri görebiliyorsunuz.

Salonun diğer vitrininde değerli taşlarla muhteşem bir şekilde süslenmiş fincan takımları yer alıyor. Diğer vitrinlerde ise, çay takımları, tatlı takımları, kristaller ve kaşıkları görebilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı
Bahçede bulunan en dikkat çeken heykellerden biri

Harem Dairesi

Deniz ve bahçe tarafında bulunan Harem Dairesi iki bölümden oluşmakta. Denize paralel olan kısmın, Sultan ve Valide Sultan’ın kullandığı söyleniyor. Ve bu bölüm Harem’i Hümayun olarak bilinmekte. Kadınefendilerin dairesi olan Daire-i Hümayun manzarasına açılan yerde, sütunlu bir balkon ve pembe salon çevresinde de Valide Sultan Dairesi yer alıyor. M. Kemal Atatürk’ün 1938 yılında hayata veda ettiği yer tam olarak burasıdır.

Dolmabahçe Sarayı
Sarayın arka bahçesi

Sarayda bulunan diğer bölümler ise ; 

 • KAPILAR ; Hazine Kapısı, Saltanat Kapısı, Valide Kapısı ve Harem Kapısı.
 • BAHÇELER ; Hasbahçe, Kuşluk Bahçesi ve Harem Bahçesi
 • SÜFERA ; Elçiler Salonu
 • SELAMLIK ; Elçi Kabul Odası – Zülvecheyn Salonu – Muayede Salonu
 • Kütüphane
 • Hünkar Hamamı
 • Dolmabahçe Camii
 • Camlı Köşk

Sarayın banyolarından biri
Sarayın banyolarından biri

Dolmabahçe Sarayı Hakkında Bilgiler

 1. Sarayın iç kısmında yer alan Selamlık ve Harem Bölümü bir müze olarak kullanılıyor.
 2. Avlunun iç kısmında cafe ve saraylarla alakalı tanıtım malzemelerinin satışının yapıldığı bir de bölüm var.
 3. Sarayın iki bahçesi, Selamlık Hasbahçe ve Muayede Salonu Ön Bahçe günümüzde toplantı mekanı olarak da kullanılıyormuş.
 4. Dolmabahçe Sarayı mimarları, Ermeni Garbat Amina Balyan ile oğlu Nigogos Balyan olarak bilinmekte.
 5. Saray, 1984 yılında bu yana bir müze olarak faaliyet göstermekte.

Saray Kapısı
Saray Kapısı

Dolmabahçe Sarayı Özellikleri

 • Sarayın cephesi I. Abdülmecid tarafından yaptırılmış.
 • Saray, İstanbul Boğazı avrupa yakasında 600 metre boyunca uzanmakta.
 • Saray, ana binasının dışında 16 bölümden oluşuyor.
 • Sarayın 285 odası ve 43 salonu bulunmakta.
 • Sarayın temelleri kestane ağacı kütüklerinden yapılmış.

Sarayın ana girişi
Sarayın ana girişi

Dolmabahçe Sarayı Nerede

Saray Beşiktaş ile Kabataş arasında bulunmakta. Semt olarak Beşiktaş olarak bilinse de, Kabataş tramvay durağına ve Kabataş iskelesine süper yakın bir konumda yer almaktadır.

Dolmabahçe Sarayı’na Nasıl Gidilir ?

Beşiktaş’ta bulunan bu saraya ulaşım oldukça kolay. İlk olarak, Sultan Ahmet Camii veya Ayasofya Müzesi tarafından saraya ulaşmaya çalışıyorsanız, Sultanahmet tramvay durağından Kabataş yönüne giden tramvaya binerek saraya 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz. Bunun için Kabataş tramvay durağında (Son durakta) inmeniz gerekiyor. Tramvay durağından indikten sonra, 3-5 dakika yürüyerek saraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Saraya otobüsler ile ulaşmak istiyorsanız, Beşiktaş, Kabataş ve Zeytinburnu yazan tüm otobüsleri kullanabilirsiniz. Kabataş otobüs durağında inerek de saraya 3-5 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Saraya araç ile gidiyorsanız, aracınızı İnönü Stadı yakınlarında bırakmanızı tavsiye ederim. Sarayın önünde bulunan otopark süper kalabalık oluyor.

Dolmabahçe Sarayı Giriş Ücreti 2019

Dolmabahçe giriş biletinizi kombineli olarak olmanızı tavsiye ederim. Yani Selamlık-Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi olarak. Bu da tam 50 TL öğrenci ise 30 TL’dir.

Selamlık Tam ; 40 TL – Öğrenci 20 TL

Harem-Camlı Köşk-Saat Müzesi Tam ; 30 TL – Öğrenci 15 TL

Saray Koleksiyonları Müzesi Tam ; 10 TL – Öğrenci 5 TL’dir.

NOT : Saray Kültür Bakanlığı’na değil, TBMM Milli Saraylar Genel Sekreterliği’ne bağlı. İşte bu yüzden Dolmabahçe’de müzekart geçerli değil.

Dolmabahçe Sarayı Gezi Tavsiyeleri

 • Yaz sezonunda saray, muhteşem kalabalık oluyor. Bahçe kapısında bir kuyruk, o kuyruktan sonra bilet kuyruğu, ondan sonra selamlık gezisi kuyruğu ve harem gezisi kuyruğu olacak şekilde rahat 1 saat (En az) kuyruklarda zaman kaybediyorsunuz. Eğer yaz sezonunda sarayı ziyaret edecekseniz ya sabahın en erken saatlerinde yada öğleden sonra 15:30 gibi sarayı ziyaret edin derim.
 • Bir tek bölüme girip 20 veya 30 tl ödemektense, kombineli bileti almanızda yarar var. Bu şekilde hem daha karlı olacak hem de daha çok yer görmüş olacaksınız.
 • Sarayı grup olarak gezmek zorunda olduğunuzdan grubun en önünde olmak yerine en arkasında olarak, eserleri daha detaylı inceleyebilirsiniz.
 • Saray gezisi rehberle ile 45 dakika felan sürüyor. Fakat bazen diğer ziyaretçilerin içeriden çıkması beklendiği gibi, yeterli sayıya ulaşmayan gruplarla da saray ziyareti yapılmıyor. Bu yüzden, saray için en azından 3 saatinizi harcayacağınızı da unutmayın.

İstanbul’un olmazsa olmaz yapılarından biri olan Dolmabahçe Sarayı, gerek tarihi ve eserleri ile, gerekse atmosferi ve manzarası ile kaçırılmaması gereken yapılardan.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...