Almanya’da futbolu ile tanıdığımız şehir Dortmund, yeşil alanları ile ön plana çıkan şehirlerden biri olduğu için Yeşil Metropol olarak da bilinen turistik bir şehir. Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve daha birçok önemli turistik yerleri ile Dortmund gezilecek yerler için güzel bir liste yapabilirsiniz. Genelde 2-3 günlük bir ziyaret süresi planlanan bu şehirde yapacağınız tatilin amacına göre de nerede konaklayacağınıza güzel karar vermeniz gerekiyor.

Dortmund’da nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa aşağıdaki gezilecek yerlere yürüme mesafesinde olan tesislere göz atabilirsiniz. Bu şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına, en iyi konuk değerlendirmelerine ve en güzel konuma sahip otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Dortmund’da otel tavsiyesi olarak da 3 yıldızlı, merkeze 4 km uzaklıkta bulunan Holiday Inn Express Dortmund adlı tesise veya 4 yıldızlı bir otel olan merkeze 2 km uzaklıkta bulunan Dorint An den Westfalenhallen Dortmund adlı tesise ve son olarak da biraz daha lüks bir otel için de yine 4 yıldızlı bir otel olan şehir merkezine 2.5 km uzaklıkta bulunan Radisson Blu Hotel Dortmund adlı tesise göz atabilirsiniz.

Dortmund Gezilecek Yerler

Dortmund’da gezilecek yerlerin büyük bir bölümü birbirine yakın konumda bulunmakta. Bu yüzden, doğru adresten başlayarak sırasıyla çok rahat bir şekilde bu gezilecek yerleri aradan çıkarabilirsiniz. Yürüyerek gidemeyeceğiniz turistik yerler için toplu taşıma araçlarının sık sık çalıştığı merkeze yakın bölgelerden gidin. Hem ulaşımın kolay olması adına hem de fazla zaman kaybetmemek adına aşağıdaki gezilecek yerler listesi tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.

1.Eski Pazar Meydanı 

Dortmund Gezilecek Yerler

Dortmund denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Eski Pazar Meydanı, şehirdeki en turistik yerlerden. 12. yüzyıla giden tarihiyle dikkat çeken bu meydan, birbirinden güzel restoranlara ve cafelere ev sahipliği yapıyor. Oldukça merkezi konumuyla Dortmund’da gezilecek yerler listenize başlayabileceğiniz güzel bir yer.

Bu meydana yakın olan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için burayatıklayabilirsiniz.

2.Signal Iduna Park Stadyumu

Dortmund Gezilecek Yerler

Borussia Dortmund takımının Almanya bundesliga müsabakalarını oynadığı bu stadyum 1974 yılında açılmış. 81 bin kişilik kapasitesiyle dünyanın da gözde stadyumlarından biri. Dortmund’a karar gelip de burada bir maç izlemeden dönmekte olmaz. Maçları izliyemeseniz dahi stadyum içerisine göz atabilir, içeride bulunan müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinden metrolar ile buraya çok rahat ulaşabilirsiniz.

3.Rombergpark Botanik Bahçesi

1818-1822 yılları arasında temelleri şehrin en köklü ailelerinden biri olan Rombergler tarafından atılmış. Şehirdeki en popüler parklardan biri olarak bilinen Rombergpark, Dortmund gezilecek yerler listenizde olmazsa olmazlardandır. Yemyeşil bir alana sahip bu parkta günün yorgunluğunu atıp bisiklete binebilirsiniz. Farklı ağaç türlerine ev sahipliği yapan bu parkı kaçırmayın.

4.Dortmund U Kulesi 

Dortmund Gezilecek Yerler

Şehirde en çok rağbet gören yerlerden biri olan bu kule 1627 yılında inşa edilen ilk gökdelen olarak biliniyor. İlk zamanlar bir bira fabrikası olarak inşa edilmiş olsa da 1968 yılından beri kültür ve sanat merkezi olarak kullanılmakta. Kalenin ismini U harfi ise, yapının üst kısmında bulunuyor. Ayrıca şehirdeki en popüler müzelerden biri olarak bilinen Ostwall Müzesi de burada yer almakta.

5.Ostwall Müzesi

1940 yılında kurulmuş olan bu müze içerisinde 20. yüzyıla ve çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Turistlerin en çok merak ettiği müzelerden biri olan Ostwall Müzesi’nde Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi ünlü ressamların eserleri de sergilenmekte. 2500’den fazla fotoğrafın, çizimlerin ve heykellerin bulunduğu bu müze de, Dortmund’da kaçırılmaması gereken güzel müzelerden biri. Bu müze Dortmund U Kulesi’nde bulunmaktadır.

6.Dortmund Hayvanat Bahçesi

Hem Güney Amerika’dan hem de Avrupa ve Amazonlardan gelen hayvan türleriyle Dortmund’da eşsiz bir deneyim sunuyor. Şehirdeki en popüler turistik yerlerden biri olan bu hayvanat bahçesine de merkez yakınlarından toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 250’den fazla türde hayvana ev sahipliği yapan bu hayvanat bahçesini de listenize ekleyin derim.

7.Florian Kulesi

1959 yılında kurulmuş olan bu kule Dortmund gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. Günümüzde turistik amaçlarla kullanılan bu kulenin gözlem yerine çıkarak Dortmund’u kuş bakışı seyredebilir, güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca kulenin üstünde bir de restoran bulunmakta.

8.Hoesch Müzesi

Bir çelik müzesi olan Hoesch Müzesi’nde 1800’den bu yana Dortmund’daki demiz ve çelik çalışmaları hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Şehir merkezinden toplu taşıma araçlarını kullanarak çok rahat bir şekilde müzeye ulaşabilirsiniz.

9.Reinaldi Kilisesi

1250-1270 yılları arasında inşa edilmiş olan bu kilise, görkemli yapısı ve tarihiyle turistlerin rağbet gösterdiği yerlerden. Kilisenin çan kulesine merdivenler yardımıyla çıkabilir ve devası çanı görebilir veya şehri kuş bakışı seyredebilirsiniz. St Reinold’un anısına yapılmış bu dini yapı şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunduğundan birçok merkezi bölgeden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Hem merkeze yakınlığı hem de görkemli yapısıyla Dortmund’da görülmeye değer yerlerden biri.

10.DFB Müzesi

Dortmund’da en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan DFB Müzesi, 2006 yılında inşa edilmiş. Alman futbol ve spor tarihinin günümüze kadar gelen hikayesini en iyi şekilde bu müzede objeler yardımıyla görebilirsiniz.

11.Westfalya Park 

Birbirinden güzel çiçekleri ve ağaçlarıyla güzel bir yeşillik alan sunan bu parkı da Dortmund gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Signal İduna Park Stadyumu’na oldukça yakın bir konumda bulunduğundan bu stadyuma uğradıktan sonra da bu parkı ziyaret edebilirsiniz. Dinlenebileceğiniz güzel alanları ve atmosferiyle görülmeye değer yerlerden biri.

12.Petri Kilisesi

Dortmund’da tarihi ve görkemli kiliselerden bir diğeri ise Petri Kilisesi’dir. Tarihi altın işlemeli tablolar ve birbirinden güzel duvar resimlerine ev sahipliği yapan bu kilise 1195 yılında inşa edilmiş. Diğer kiliselerden farklı olarak değişik bir mimariye sahip bu kiliseye de şehir merkezinden çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

13.Hohensyburg Kalesi

Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu kaleye, şehir merkezinden otobüsler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yüksek bir konumda bulunması sayesinde güzel bir şehir manzarası sunmakta. 8. yüzyılda inşa edildiği sanılan kule günümüzde birçok turistin merakla görmek istediği yerlerden biri.

Göz at : Berlin Gezilecek Yerler

Dortmund’da Nerede Kalınır 

Dortmund’da konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Bu seçenekler arasında yüzlerce otel, daire ve hosteller de bulunmakta. Bu şehirde bölge seçimi çok önemli olmasa da, merkeze 4-5 km’den fazla uzak olan otelleri es geçin derim. Dortmund’da konaklama ücretleri çok pahalı olmasa da sonuçta Almanya, yine de birçok Avrupa şehri gibi pahalı olacaktır. Merkeze 2-3 km uzaklıkta bulunan oteller şehirdeki en ideal fiyatlarda olan oteller diyebiliriz. Bu şehirde otel tavsiyesi olarak da ;

1.The Grey Design Hotel (3 Yıldız – Merkeze 700 Metre ) : Dortmund gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yürüyerek bu otelden rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Güzel konumu sayesinde şehrin birçok yerine de bu otelden kısa sürede gitmek mümkün. Dortmund Tren İsatasyonu’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelin 8.9 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Bunun yanında şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip birkaç otelden biri. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Göz at : Münih Gezilecek Yerler

2.Hotel Senator (3 Yıldız – Merkeze 2.5 Km uzaklıkta – Daha Uygun) : Biraz daha uygun bir 3 yıldızlı otel arayanların tercih edebileceği Hotel Senator, şehir merkezine 2.5 km uzaklıkta bulunuyor. Bu sayede de şehir merkezine yakın olan 3 yıldızlı otellerden çok daha uygun fiyatlı odaları var. Otelin hemen yanında bulunan metro istasyonunu kullanarak da şehirdeki tüm gezilecek yerlere veya diğer yerlere çok rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Şehirdeki en uygun 3 yıldızlı otellerden biri olan bu tesisin 7.8 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Göz at : Hamburg Gezilecek Yerler

3.NH Dortmund (4 Yıldız – Merkeze 500 Metre) : Şehir merkezine süper yakın otellerden biri olan NH Dortmund adlı bu tesis, şık ve modern odalarıyla 5 yıldızlı otelleri aratmıyor. Dortmund Tren İstasyonu’na sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden şehirdeki hemen hemen her yere yürüyerek rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Aile odaları da olan bu otelin 8.7 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Bu otelin en güzel yanı da erken rezervasyon fırsat indirimlerinin olması. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Göz at : Franfurt Gezilecek Yerler

4.Dorint An den Westfalenhallen Dortmund (4 Yıldız – Merkeze 2 km ) : Biraz daha uygun bir 4 yıldızlı otel arıyorsanız bu tesise göz atabilirsiniz. Şehir merkezine 2 km uzaklıkta olmasından dolayı birçok 4 yıldızlı otelden 1-2 tık daha uygun olan bu otele kısa bir yürüyüş mesafesinde metro istasyonunu bulunmakta. Buradan metroları kullanarak şehirde birçok yere çok kısa sürede rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. 8.5 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip bu otele de mutlaka göz atın derim. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Göz At : Köln Gezilecek Yerler

Dortmund gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat Dortmund’da 4-5 gün gibi bir süre geçirmeyeceğinizden dolayı 2-3 günlük güzel bir Dortmund gezisi için bu liste sanırım yeterli olacaktır. Ayrıca şehirdeki her yer de görülmeye değer yerlerden değil.

Göz At : Bremen Gezilecek Yerler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here