Dortmund Gezilecek Yerler – En Turistik 17 Yer

Almanya‘da futbolu ile tanıdığımız şehir Dortmund, yeşil alanları ile ön plana çıkan şehirlerden biri olduğu için Yeşil Metropol olarak da biliniyor. Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve daha birçok önemli turistik yerleri ile Dortmund’da gezip görülecek, her turistin ilgisini mutlaka çekecek bir şeyler bulabilirsiniz.
Dortmund gezilecek yerler listesi, daha çok tarihi ve dini yapılardan oluşuyor olsa da, Dortmund bundan çok daha fazlasıdır.

Katedral benzeri stadyumu ve Signal Uduna Park, Dortmund’un en gözde yerlerinden. Şehirde kaçırılmaması gereken bu iki yeri de gördüğünüzden emin olun.

Dortmund Gezilecek Yerler Listesi

Dortmund gezinize Eski Pazar Meydanı veya Westfalenpark olarak bilinen şehir parkından başlayabilirsiniz. Bu iki yer, şehirdeki en önemli turistik noktalardan. Ayrıca, Eski Pazar Meydanı, şehirdeki bazı turistik yerlere de yürüme mesafesinde bulunuyor. Yürüyerek gidemediğiniz turistik yerler için güzel bir ulaşım ağına sahip bu meydan çevresinden, şehirde hemen hemen her yer çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

1.Eski Pazar Meydanı 

Dortmund Gezilecek Yerler

Dortmund denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Eski Pazar Meydanı, şehirdeki en turistik yerlerden. 12. yüzyıla giden tarihiyle dikkat çeken bu meydan, birbirinden güzel restoranlara ve kafelere ev sahipliği yapıyor.

Güzel ve merkezi konumu sayesinde de, birçok turistik yere kolay bir ulaşım ağı sunuyor. Ayrıca şehirdeki en hareketli ve en canlı yerlerden biri.

2.Signal Iduna Park Stadyumu

Dortmund Gezilecek Yerler

Borussia Dortmund takımının Almanya bundesliga müsabakalarını oynadığı bu stadyum, 1974 yılında açılmış.

81 bin kişilik kapasitesiyle dünyanın da gözde stadyumlarından biri. Dortmund’a kadar gidip de buraya bir göz atmadan da olmaz. Maçları izleyemeseniz dahi stadyum içerisine göz atabilir, içeride bulunan müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Şehir merkezinden metrolar ile buraya çok rahat ulaşabiliyorsunuz.

3.Rombergpark Botanik Bahçesi

Rombergpark Botanik Bahçesi
Rombergpark Botanik Bahçesi

1818-1822 yılları arasında temelleri şehrin en köklü ailelerinden biri olan Rombergler tarafından atılmış.

Şehirdeki en popüler parklardan biri olarak bilinen Rombergpark, Dortmund görülecek yerler listenizde olmazsa olmazlardandır. Yemyeşil bir alana sahip bu parkta günün yorgunluğunu atıp bisiklete binebilirsiniz. Farklı ağaç türlerine ev sahipliği yapan bu parkı kaçırmayın.

4.LWL Zollern Endüstri Müzesi (LWL-Industriemuseum Zeche Zollern)

LWL Zollern Endüstri Müzesi
LWL Zollern Endüstri Müzesi

Dortmund müzeleri arasında oldukça ilgi gören müzelerden biri olan LWL Müzesi, bir kömür ocağından çevrilmiş. Burada bulunan kömür ocağı 1969 yılında kapatılmış ve 1981 yılından beri Wesachusetts ve Lippe’nin çevresinde sekiz konuma sahip olan LWL Endüstri Müzesi’nin merkezi olmuş.

5.Dortmund U Kulesi 

Dortmund U Kulesi 
Dortmund U Kulesi

Şehirde en çok rağbet gören yerlerden biri olan bu kule, 1627 yılında inşa edilen ilk gökdelen olarak biliniyor. İlk zamanlar bir bira fabrikası olarak inşa edilmiş olsa da 1968 yılından beri kültür ve sanat merkezi olarak kullanılmakta.

Kalenin ismini U harfi ise, yapının üst kısmında bulunuyor. Ayrıca şehirdeki en popüler müzelerden biri olarak bilinen Ostwall Müzesi de burada yer almakta.

6.Ostwall Müzesi

Ostwall Müzesi Dortmund
Ostwall Müzesi – Müzenin bilet ücretlerine ve galerisine göz at ; www.dortmunder-u.de

1940 yılında kurulmuş olan bu müze içerisinde 20. yüzyıla ait çağdaş sanat eserleri sergileniyor.

Müze ilk açıldığında, Nazilerin “yozlaşmış sanat” olarak nitelendirdiği Dışavurumcu ve Yeni Nesnellik eserlerini sergiledi ve müze, 1957’de Gröppel Koleksiyonunun gelmesiyle birlikte daha çok değer kazanmış.

Turistlerin en çok merak ettiği müzelerden biri olan Ostwall Müzesi’nde Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi ünlü ressamların eserleri de sergilenmekte. 2500’den fazla fotoğrafın, çizimlerin ve heykellerin bulunduğu bu müze de, Dortmund’da kaçırılmaması gereken güzel müzelerden biri.

7.Dortmund Hayvanat Bahçesi

Dortmund Hayvanat Bahçesi
Hayvanat Bahçesi

Hem Güney Amerika’dan hem de Avrupa ve Amazonlardan gelen hayvan türleriyle Dortmund’da eşsiz bir deneyim sunuyor.

Şehirdeki en popüler turistik yerlerden biri olan bu hayvanat bahçesine de merkez yakınlarından toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 250’den fazla türde hayvana ev sahipliği yapan bu hayvanat bahçesini de listenize ekleyin derim.

8.Florian Kulesi (Florianturm)

Florian Kulesi Dortmund Gezilecek Yerler
Florian Kulesi

1959 yılında kurulmuş olan bu kule Dortmund’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden. Günümüzde turistik amaçlarla kullanılan bu kulenin gözlem yerine çıkarak Dortmund’u kuş bakışı seyredebilir, güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca kulenin üstünde bir de restoran bulunmakta.

Kulenin girişi, Westfalenpark’ın kuzey tarafında bulunuyor. Kuleye çıkmak için bir bira ücreti ödüyorsunuz. Asansörler ile 140 metre yükseklikteki gözlem yerine çıkabiliyorsunuz. Burada göreceğiniz manzara nefes kesmese de, şehirdeki en iyi manzaralardan bir tanesi.

9.Hoesch Müzesi

Hoesch Müzesi
Hoesch Müzesi – Müzenin resmi sitesi www.dortmund.de

Bir çelik müzesi olan Hoesch Müzesi’nde 1800’den bu yana Dortmund’daki demir ve çelik çalışmaları hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Şehir merkezinden toplu taşıma araçlarını kullanarak çok rahat bir şekilde müzeye ulaşabilirsiniz.

10.St Reinoldi Kilisesi

St Reinoldi Kilisesi - Dortmund
St Reinoldi Kilisesi

1250-1270 yılları arasında inşa edilmiş olan bu kilise, görkemli yapısı ve tarihiyle turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden.

Kilisenin çan kulesine merdivenler yardımıyla çıkabilir ve devası çanı görebilir veya şehri kuş bakışı seyredebilirsiniz. St Reinold’un anısına yapılmış bu dini yapı şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunduğundan birçok merkezi bölgeden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Hem merkeze yakınlığı hem de görkemli yapısıyla Dortmund’da görülmeye değer yerlerden biri.

11.DFB Müzesi – (Alman Futbol Müzesi)

DFB Müzesi - (Alman Futbol Müzesi)
DFB Müzesi – (Alman Futbol Müzesi)

Dortmund’da en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan DFB Müzesi, 2015 yılında açılmış. Alman futbol ve spor tarihinin günümüze kadar gelen hikayesini en iyi şekilde bu müzede objeler yardımıyla görebiliyorsunuz.

12.Westfalenpark 

Westfalenpark Dortmund da Gezilecek Yerler
Westfalenpark

Birbirinden güzel çiçekleri ve ağaçlarıyla güzel bir yeşillik alan sunan bu park, şehirdeki en fotojenik yerlerden biri. Hem turistlerin hem de yerel halkın favori yerlerinden biri.

Signal İduna Park Stadyumu’na oldukça yakın bir konumda bulunduğundan bu stadyuma uğradıktan sonra da bu parkı ziyaret edebilirsiniz. Dinlenebileceğiniz güzel alanları ve atmosferiyle görülmeye değer yerlerden biri.

70 hektarlık giriş ücreti olan bir park olmasına rağmen, park Dortmund’un turistik yerleri arasında oldukça popüler.

Park içerisinde, minyatür bir demiryolu, flamingoların bulunduğu bir kuş kabini ve bir kayık kiralayabileceğiniz bir gölet bulunmaktadır.

13.St Petri Kilisesi

St Petri Kilisesi - Dortmund Gezilecek Yerler
St Petri Kilisesi

Dortmund’da tarihi ve görkemli kiliselerden bir diğeri ise Petri Kilisesi’dir. Tarihi altın işlemeli tablolar ve birbirinden güzel duvar resimlerine ev sahipliği yapan bu kilise 1195 yılında inşa edilmiş.

Diğer kiliselerden farklı olarak değişik bir mimariye sahip bu kiliseye de şehir merkezinden çok kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

14.Hohensyburg Kalesi

Hohensyburg Kalesi -Dortmund da Gezilecek Yerler
Hohensyburg Kalesi – Daha fazla bilgi ; visit.dortmund.de

Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu kaleye, şehir merkezinden otobüsler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yüksek bir konumda bulunması sayesinde güzel bir şehir manzarası sunmakta.

Günümüzde bu kaleden sadece kalıntılar olsa da, şehirdeki en önemli yerlerden. Savunma kulelerinin ve duvarların kalıntıları hala iyi durumdadır.

8. yüzyılda inşa edildiği sanılan kule günümüzde birçok turistin merakla görmek istediği yerlerden biri.

15.Rodenberg Evi  (Haus Rodenberg)

Rodenberg Evi  (Haus Rodenberg)
Rodenberg Evi

Rönesans mimarisinin seçkin bir örneği olan Wasserschloss Haus Rodenberg, üç tarafından bir hendekle çevrilidir ve parkın ortasındaki bir göle bakar.

İlk kayıtları 1290 yılına aittir ve 1422’den sonra yeniden yapıldığı bilinmektedir. 1600’lerin sonlarında bugün gördüğünüz Barok su kalesine dönüştürülmüştür.

Göl ve park alanları yaz aylarında popülerdir ve kale, çocuklar ve yetişkinler için gösterilerin yapıldığı bir kukla tiyatrosu olan Märchenbühne’ye ev sahipliği yapmaktadır. Aplerbeck U-Bahn istasyonu yakınında bu kaleyi bulabilirsiniz.

16.Dortmund Belediye Binası

Dortmund Belediye Binası

Eski Pazar Meydanı olarak bilinen Alter Markt’te bulunan bu bina, tarihi ve görkemli yapısıyla meydanın en önemli yapılarından biri.

Şehirdeki en çok fotoğraflanan yapılardan biri olan bu Belediye Binası’na, Eski Pazar Meydanı ziyaretinizde mutlaka göz atın. Friedrich Kullrich tarafından tasarlanmış, 1899 yılında inşa edilmiş bu yapıyı seveceksiniz.

17.St. Peter Syburg

St. Peter Syburg Dortmund Gezilecek Yerler
St. Peter Syburg

Dortmund’un turistik yerleri arasındaki bu tarihi kilise, daha çok çevresindeki mezarlık ile dikkat çekiyor. Kilisenin yakınlarında Vestfalya’daki en eski mezar taşlarını görebileceğiniz bir mezarlık var. Bu kiliseye girmeden önce, mutlaka bu mezarlığa bir göz atın.

Kilise içerisinde en eski dekorasyon parçası, 1580’de beyaz Carrara mermerinden yapılmış, kulenin birinci katında bulunan haçtır.

Dortmund’da Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Dortmund’da konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Bu seçenekler arasında yüzlerce otel, daire ve hosteller de bulunmakta. Bu şehirde bölge seçimi çok önemli olmasa da, merkeze 4-5 km’den fazla uzak olan otelleri es geçin derim. Dortmund’da konaklama ücretleri çok pahalı olmasa da sonuçta Almanya, yine de birçok Avrupa şehri gibi pahalı olacaktır. Merkeze 2-3 km uzaklıkta bulunan oteller şehirdeki en ideal fiyatlarda olan oteller diyebiliriz. Bu şehirde otel tavsiyesi olarak da ;

1.The Grey Design Hotel (3 Yıldız – Merkeze 700 Metre ) : Dortmund gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yürüyerek bu otelden rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Güzel konumu sayesinde şehrin birçok yerine de bu otelden kısa sürede gitmek mümkün. Dortmund Tren İsatasyonu’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelin 8.9 gibi yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Bunun yanında şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip birkaç otelden biri. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

2.Hotel Senator (3 Yıldız – Merkeze 2.5 Km uzaklıkta – Daha Uygun) : Biraz daha uygun bir 3 yıldızlı otel arayanların tercih edebileceği Hotel Senator, şehir merkezine 2.5 km uzaklıkta bulunuyor. Bu sayede de şehir merkezine yakın olan 3 yıldızlı otellerden çok daha uygun fiyatlı odaları var. Otelin hemen yanında bulunan metro istasyonunu kullanarak da şehirdeki tüm gezilecek yerlere veya diğer yerlere çok rahat ve hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Şehirdeki en uygun 3 yıldızlı otellerden biri olan bu tesisin 7.8 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

3.NH Dortmund (4 Yıldız – Merkeze 500 Metre) : Şehir merkezine süper yakın otellerden biri olan NH Dortmund adlı bu tesis, şık ve modern odalarıyla 5 yıldızlı otelleri aratmıyor. Dortmund Tren İstasyonu’na sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otelden şehirdeki hemen hemen her yere yürüyerek rahatlıkla gidebiliyorsunuz. Aile odaları da olan bu otelin 8.7 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Bu otelin en güzel yanı da erken rezervasyon fırsat indirimlerinin olması. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

4.Dorint An den Westfalenhallen Dortmund (4 Yıldız – Merkeze 2 km ) : Biraz daha uygun bir 4 yıldızlı otel arıyorsanız bu tesise göz atabilirsiniz. Şehir merkezine 2 km uzaklıkta olmasından dolayı birçok 4 yıldızlı otelden 1-2 tık daha uygun olan bu otele kısa bir yürüyüş mesafesinde metro istasyonunu bulunmakta. Buradan metroları kullanarak şehirde birçok yere çok kısa sürede rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. 8.5 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanına sahip bu otele de mutlaka göz atın derim. Booking.com aracılığıyla OTELİ İNCELE & FİYATLARA GÖZ AT

Şehrin konumuna göz atarak, şehirdeki konaklama bölgeleri hakkında daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Dortmund Gezilecek Yerler Videosu

Dortmund gezilecek yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat Dortmund’da 4-5 gün gibi bir süre geçirmeyeceğinizden dolayı 2-3 günlük güzel bir Dortmund gezisi için bu liste sanırım yeterli olacaktır. Ayrıca şehirdeki her yer de görülmeye değer yerlerden değil.Göz At :Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...