Dublin Gezilecek Yerler – En Popüler 15 Yer

Dublin Gezilecek Yerler
Dublin Gezilecek Yerler

İrlanda’nın en çılgın şehirlerinden biri olan Dublin, İrlanda aksanının en anlaşılabilir olduğu şehirlerden. Belfast veya kuzey İrlanda tarafına gidecek olursanız, bu ülkenin insanını anlamakta zorlanabilirsiniz.
Dublin, İrlanda’daki en güzel gezilecek şehirlerden biri. Tarihi, kültürü ve gece hayatıyla Dublin gezilecek yerler listenize eşsiz yerler ekleyebilirsiniz.

Bu şehir daha çok gece hayatı ve çılgın Irish insanı için tercih ediliyor olsa da, bunun dışında turist olarak daha birçok şey yapabilirsiniz.

Dağ ve uçurum kenarlarına yapılan geziler ile Dublin gezinize renk katabileceğiniz gibi eşsiz fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

Dublin’de tam olarak nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Dublin’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bu bölgelere göre otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Dublin’deki en ideal ve en popüler otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

Dublin Gezilecek Yerler Listesi

Dublin’de gezilecek birçok yer tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, bu şehirde görülecek ve daha yapılacak birçok aktiviteyi fazlasıyla bulabilirsiniz.

Bu şehirde güzel bir gezi listesi için gezinize ilk olarak şehrin merkezinden başlamanızda yarar var. Merkezden dilediğiniz herhangi bir yere çok rahatlıkla gidebileceğiniz gibi şehirde görülecek yerlerin büyük bir bölümü de kent merkezinde bulunuyor.

1.Temple Bar 

Temple Bar şehirdeki en popüler bar olarak bilinir

Dublin’deki simgesel barlardan biri olan Temple Bar, şehirdeki en ünlü bar.

Dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin akınına uğrayan bu barda yerli halk çok az. Bu barın tarihi 1300’lü yıllara kadar gidiyor. Yani İrlanda’nın en eski barlarından biri.

Şehrin tam merkezindeki konumuyla geceleri Dublin için plan yapanların vazgeçilmez adresi. Dublin’e kadar gidip Temple Bar’a uğramadan dönmekte olmuyor.

2.The Church Bar

Kilise Barı
Thechurch.ie

Adı bir kilise olarak bilinse de kendisi öyle değil. Bir kilise gibi görünen bu bar, şehirdeki turistlerin favori yerlerinden.

Eskiden St Marry Kilisesi olarak bilinen bu dini yapı 1964 yılında kapanmış ve 2007 yılında restore edilerek popüler bir bara ve gece kulübüne dönüştürülmüş.

Kilisenin alt katı bir gece kulübü olarak faaliyet gösterirken giriş ve üst katı ise, bar tarzında. Hemen hemen haftanın 3 4 günü burada canlı müzik konserleri oluyor. Cuma ve cumartesi günleri ise gece kulübü ağzına kadar dolu.

3.Aziz Patrick Katedrali

Aziz Patrick Katedrali
Aziz Patrick Katedrali

Gerçek bir dini kilise olan Aziz Patrick Katedrali, Dublin gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz oldukça eski bir dini yapı.

1191 yılında kurulmuş olan bu katedral İrlanda’daki en büyük katedral ve ulusal kilisedir.

Ziyaretçiye açık olan bu katedral içerisinde ”Gulliver’s Travels”in yazarı Jonathan Swift’in mezarını da görebilirsiniz. Turistlerin en favori yerlerinden biri olarak bilinen bu katedrali de listenize eklemeyi unutmayın.

4.Ha’Penny Köprüsü

Dublin Gezilecek Yerler
Ha’Penny Köprüsü

Dublin’de en iyi fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri olan Ha”Penny Köprüsü görülmeye değer güzel yerlerden.

Daha da iyisini yapmak isterseniz köprünün altından feribotlar ile de geçebilir çok daha güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Sohbahar aylarında gidecek olursanız, köprünün üzerinde sürekli canlı müzik gösterileri oluyormuş kaçırmayın.

5.Guinness Bira Fabrikası

Dublin Gezilecek Yerler
Guiennes-Bira-fabrikasi

Eğer alkolle aranız iyiyse Guinness mutlaka duymuşsunuzdur. İrlandalıların sabahları aç karnına kahvaltı olarak içtikleri bu içkini yapılışını ve hikayesini görebileceğiniz bu fabrika turistlerin akınına uğrayan yerlerden biri.

Bu bira fabrikasına girişler ücretli 2020 giriş ücreti 22£. Bu 7 katlı binayı gezmek istiyor ve biraların tadına bakmak istiyorsanız, bu ücreti de gözden çıkarmanız gerekiyor.

Guiennes-Bira-fabrikasi
Guiennes-Bira-fabrikasi

Turlar ile bu biraların nasıl özenle yapıldığını görecek ve en son 7. kattaki bara bırakılacaksanız, işte tam burada biralarınızın keyfini sürebiliyor, ödediğiniz ücrete değer bir şey alabiliyorsunuz 🙂

6.Old Jameson Distillery

Old Jameson Distillery
Old Jameson Distillery

Dublin gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer mücevher ise, Smithfield Meydanı’nın hemen dışında bulunan Eski Jameson Damıtımevi.

Bu yer daha önce Jameson viskisinin üretildiği ve 1970’lerin başın üretimi durduruna kadar damıtıldığı orjinal yerdi.

Eski bir içki fabrikası turu sizi rafine ve viski oluşturma sürecenin tarihi ve gelişimi ile karşılaştırmalı bir viski tadımı deneyimine katılma fırsatı sunuyor.

Hem tarihi bir yapı olmasından dolayı hem de viski severlerin buluşabildiği bir yer olmasından dolayı, görülmeye değer yerlerden biri diyebiliriz.

7.Spire of Dublin

Spire of Dublin
Spire of Dublin

OConnell caddesinin merkezinde 120 metre yüksekliğiyle şehrin birçok yerinden görebileceğiniz bu anıt, tamamen paslanmaz bir çelikten yapılmış.

Turistlerin beğenisini toplamış bu anıt çevresindede birçok turistik yapıyı da görebilirsiniz. Bunlardan en önemlisi bu anıtın hemen yanında bulunan ”General Post Office” adı verilen eski bir postanedir.

8.Dublin Kalesi

Dublin Kalesi
Dublin Kalesi

Surlarının içerisine yerleştirilmiş 800 yıldan fazla İrlanda hatırasıyla ünlü bu inanılmaz yapı, Dublin gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden.

Ülke tarihinin en önemli olaylarına tanıklık edebileceğiniz bu kale içerisinde İrlanda tarihi birçok bilgiyi fazlasıyla bulabilirsiniz.

11 dönüme yayılan kale, bölgedeki en yüksek tepede bulunuyor. Kalenin birçok odasını ve müzelerini rehberli turlar ile görebiliyorsunuz.

Dublin Kalesi, 1922’ye kadar İrlanda’daki İngiliz egemenliğinin merkezi idi ve daha sonra İrlanda’nın en büyük hükümet kompleksi olarak faaliyet göstermeye başlamış. Güzel bir tarihi hikayesi olmasıyla turistlerin ilgisini kazanan bu yapıyı da listenize ekleyin.

9.Trinity Kolej Kütüphanesi

Dublin Gezilecek Yerler
Dublin Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler listesine bir kütüphane eklenir mi ? eğer kütüphane inanılmaz bir mimariye sahipse evet. Çünkü bu kütüphanenin mimari yapısı görenleri etkilemeyi başarıyor.

İrlanda’nın en büyük kütüphanesi olarak nam yapmış bu kütüphane, 1000 yıldan daha eski olan Yeni Ahit’in dört incilinin hepsini içeren süslü ve güzel bir el yazması olan ünlü Kells Kitabına da ev sahipliği yapıyor.

10.Kilmainham Gaol Hapishanesi

Kilmainham Gaol Hapishanesi

Tüm tarih seven turistler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Kilmainham Gaol, terkedilmiş eski bir hapishanedir. Hapishaneyi turlar ile ziyaret edebiliyor ve cezaevinin siyaseti ve restorasyonu hakkında çarpıcı bilgiler edinebiliyorsunuz.

11.The Cliff of Moher (Turuna Katılın)

Moher Kayalıkları Dublin
Moher Kayalıkları Dublin

Bu eşsiz Moher Kayalıkları, Dublin gezilecek yerler listesinde olsa da, şehrin biraz dışında bulunuyor ve turlar ile bu kayalıkların bulunduğu yere gidebiliyorsunuz.

Harry Potter ve Prenses Gelin gibi filmlerde de konu almış olan Moher Kayalıkları, şehirdeki en önemli ve en popüler aktivitelerden biri. Ortalama 25-60 euro bir ücret ödeyerek bu eşsiz manzaraya ev sahipliği yapan kayalıkların bulunduğu yere gidebilirsiniz.

12.Glasnevin Mezarlığı Müzesi

Dublin Gezilecek Yerler
Glasnevin Mezarlığı Müzesi

Yine Dublin gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden biri olan Glasnevin Mezarlığı Müzesi, Tripadvisor’da Dublin’de yapılacak en iyi şeyler arasında 1. listede yer alıyor.

Bu mezarlık içerisinde ünlü İrlandalı politik şahsiyetlerin, şairlerin, yazarların ve diğer ilgi çekici insanların mezarlarını görebiliyorsunuz. Toplamda 1.5 milyon mezara ev sahipliği yapması ile ünlü olan Glasnevin’in tarihi 1832 yılına kadar gitmekte.

Michael Collins, Eamon de Valera, Luke Kelly, Daniel O’Connell gibi ünlü isimlerin mezarları da bu mezarlıkta bulunmakta.

13.St Stephen’s Green (Aziz Stephen’ın Yeşil Parkı)

Aziz Stephen'ın Yeşil Parkı
Aziz Stephen’ın Yeşil Parkı

Dublin’deki en güzel ve en popüler parklardan biri olan St Stephen’s Green, İrlandalıların koşuşturmacasından, eğlencesinden ve sert partilerinden yorulmuşların dinlenebileceği güzel bir yer.

Park, daha çok güzel yürüyüşler ile temiz havanın keyfini çıkaran yerli halk için popüler bir yer olsa da, yüzlerce turisti bu parkta bisiklet sürerken veya çimlerde oturmuş biralarını yudumlarken görebilirsiniz.

Süper popüler bir park olmasa da bu şehirde görülecek yerler arasında diyebiliriz.

14.İrlanda Ulusal Müzesi

Dublin Gezilecek Yerler
İrlanda Ulusal Müzesi

Dublin’e kadar gidip de ülkenin en önemli müzelerinden biri olan İrlanda Ulusal Müzesi’ni de görmeden olmaz.

Ücretsiz bir müze olmasından dolayı da müze turist akınına uğruyor. Müzenin en dikkat çeken sergisi ise Viking sergisidir. Bunun yanında müze içerisinde İrlanda’nın birçok bataklıklarından çıkarılmış cesetlerin koleksiyonunu da görebiliyorsunuz.

Her bir ceset, muhteşem bir hikaye ile ziyaretçiye sunulmuş. Eşsiz bir tarih deneyimini yaşayabileceğiniz bu ücretsiz müzeyi kaçırmayın.

Göz At : Dublin Otelleri

15.Dublin Hayvanat Bahçesi

Dublin Gezilecek Yerler
Dublin Hayvanat Bahçesi

Bu kadar alkolün eğlencenin ve çılgınlığın olduğu bu şehirde hayvanat bahçesi ziyaret edilir mi demeyin. Eğer çocuklarınız ile bu şehri ziyaret ediyorsanız, kesinlikle bu hayvanat bahçesine uğrayın.

Phonix Park içerisinde bulunan bu hayvanat bahçesi, sadece hayvanların kafeslerinden değil, hayvanların geniş oyun alanlarından yemeklerini yedikleri yere kadar büyük bir alanı kaplıyor.

Her ne kadar çocuklu aileler için tercih edildiği söylense de her yaştan bireyin beğenebileceği güzel bir hayvanat bahçesi diyebiliriz.

Dublin gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat bu şehirde çok uzun zaman harcamayacağınızı düşünerek bu 15 popüler ile listeyi sınırladık.

Bu şehirde daha çok gece hayatı ve alkol popüler. Alkol ile aranız iyiyse ve biraz ingilizceniz varsa bu şehre bayılacaksınız. Özellikle dar sokaklarda bulunan Irish Bar’lar size İrlanda’nın gerçek kültürünü öğretecektir.

Dublin’de Nerede Kalınır ? 

Dublin’de konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Fakat bu şehir süper pahalı olduğundan dolayı, nerede konaklayacağınıza çok iyi karar vermeniz gerekiyor. Özellikle 2 günden fazla bir süre bu şehirde konaklayacaksanız.

Bu şehirdeki hemen hemen her şey pahalı. Sigara, yemek, otel veya toplu taşıma araçları her şey. Fakat içki fiyatları İngiltere’ye veya Avrupa ülkelerinin birçoğuna nazaran uygun. Özellikle Happy Hour’lara denk gelirseniz.

Bu şehirde konaklama için şehrin merkezi bölgelerinden uzak durmanızda yarar var. Zaten şehirdeki birçok yere çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Yok ben de para var sıkıntı değil diyorsanız, şehrin merkezinde konaklamak gerçekten en ideal seçenek fakat pahalı.

Bu şehirde gece hayatı için bir planınız varsa mutlaka Temple Bar yakınlarında konaklayın. Çünkü gece hayatının kalbi bu çevrede atmakta. Ayrıca bu bölgelerde fırsat indirimi olan birçok oteli de bulabilirsiniz.

Bunun dışında O’Connell Caddesi de Dublin’de konaklama için en çok tercih edilen güzel yerlerden. Bu cadde ve caddeye yakın olan konaklama birimleri arasında otelleri ve daireleri fazlasıyla bulabilirsiniz. Kalabalık grup halinde seyahat ediyorsanız, dairelere de mutlaka göz atın deriz.

Güney Gürcü Dublin olarak bilinen bölgede bu şehirde konaklama için tercih ediliyor. Özellikle bütçeli otel veya hosteller arayanlar tarafında. Eğer yukarıdaki iki bölgede aradığınız bütçede konaklama birimi bulamazsanız bu bölgeye de göz atabilirsiniz.

Dublin’de gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere her ne kadar uzak olursanız, otel fiyatlarınız o derece düşecektir. Fakat çok büyük bir düşüş beklemeyin çünkü bu şehirde uygun konaklama birimi bulmak bir sanat.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here