Dünyanın En İlginç 25 Yeri

Kelimelerin yeterli olmadığı birbirinden ilginç yerler için bazen fotoğraflar çok daha açıklayıcı olabiliyor. Aşağıdaki Dünyanın En İlginç 25 Yeri de, daha çok fotoğraflar ile ifade edilebilecek yerlerden oluşuyor. Her ne kadar ilginç ve garip yerler olsa da, şaşırtıcı güzelliği ile de dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Hem güzelliği hem de enteresan yapılarıyla Dünyanın en iyi 25 yerini bir araya getirdik. Bu yerlerin çoğuna kolay bir şekilde ulaşabilirken, bazıları ise ulaşımın oldukça sıkıntılı olduğu yerlerdir.

Die Rakotzbrück Köprüsü

Die Rakotzbrück Köprüsü
Die Rakotzbrück Köprüsü

Azalea ve Rhododendron Park Kromlau olarak da bilinen Die Rakotzbrück Köprüsü, dünyanın en garip yerleri arasında yerini alıyor. Doğal güzelliğiyle de ziyaretçilerini büyüleyen bu köprü 19. yüzyıldan kalma. Bu köprü ve yansıması, nereden bakarsanız bakın eksiksiz ve muhteşem bir taş daireye dönüşüyor.

Biraz ürpertici! Bu yüzden de ”Şeytan Köprüsü” olarak da biliniyor. Köprüyü yapanların faydasından çok estetiğini göz önüne almış olmaları da, bu köprüyü biraz daha özel kılıyor.

 • Ne zaman ziyaret edilmeli ? ; Mayıs – Eylül ayları arası.
 • Nasıl Gidilir ? ; Almanya‘nın en güzel şehirlerinden biri olan Dresden‘in Hauptbahnhof istasyonundan Gablenz’a trenle gidin. Oradan Şeytan Köprüsü için taksiler binebilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

Salar de Uyuni Gölü

Salar de Uyuni Gölü
Salar de Uyuni Gölü

Dünyanın en büyük ”tuz tavası” olarak da bilinen Salar de Uyuni Gölü de, dünyada eşi benzeri olmayan yerlerden. Bu gölün manzarası en güzel ve en iyi şekilde Incahuasi Adası’ndan görülebilir.

Salar De Uyuni, parlak beyaz tuz, kaya oluşumları ve kaktüs adalarının boşluklarından kurtularak geride kalan tarih öncesi bir gölün kalıntılarıdır. Burası suda otlayan güzel pembe flamingoların oldukça büyük sürülerini barındırıyor.

 • Nerede ; Bolivya
 • Ne Zaman Gidilir ? ; Temmuz – Ekim ayları arası.
 • Nasıl gidilir ? ; Uyuni’den trenler ve otobüsler ile ulaşılabilir.

Aşk Tüneli

Aşk Tüneli
Aşk Tüneli

Ukrayna‘daki endüstriyel demiryolunun bir bölümü olan bu yeşil yapraklı tünel, peri masallarını andırmasıyla ünlü. Daha çok çiftlerin sabah ve akşam yürüyüşleri yaptığı bu tünel, romantik ambiyansı sayesinde Ukrayna’yı ziyaret eden çiftlerin ilk görmek istediği yerlerden biri oluyor.

Sevgililer günü hediyesi olabilecek bir yer olduğu da söylenir. Ukrayna’da bu güzel tünel gibi daha birçok yeri görmek mümkün.

 • Nerede ; Ukrayna
 • Ne Zaman Gidilir ? ; Mayıs
 • Nasıl Gidilir ? ; Otobüs veya trenle Rivne’ye gidin. Daha sonra tüneli görmek için Rivne tren istasyonuna gidebilirsiniz.

The Silfra Rift (Silfra Yarığı)

The Silfra Rift (Silfra Yarığı)
The Silfra Rift (Silfra Yarığı)

Silfra Yarığı, dünyanın en belirsiz yerlerinden biri olarak biliniyor. İki kıtayı ve iki tektonik plakayı, yani Kuzey Amerika ve Avrasya levhalarını ayırmasıyla tanınıyor. 600×200 metre bir alanı kaplayan bu yarık, Dünyadaki en eşsiz fenomenlerden biri olduğu lanse edilir. İzlanda’da yapılacak en korkunç şeylerden biri de Silfra Rift’te şnorkelle yüzmedir. Bu doğal harikanın güzelliği özellikle İngilizler, Avustralyalılar, Almanlar ve İskandinavya ülkelerinin insanları tarafından ilgi görüyor olsa da her geçen gün popülaritesi artıyor.

 • Nerede ; İzlanda
 • Ne Zaman Gidilir ? ; Haziran – Ağustos ayları arası.
 • Nasıl Gidilir ? ; İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e gidin. Silfra’ya taksiler ile veya araç kiralayarak gidilebilir.

[adinserter block=”2″]

Caño Cristales

Caño Cristales - Dünyanın En ilginç Yerleri
Caño Cristales

Dünyanın en tuhaf yerleri arasında sayılan bu nehir yatağı yaz aylarında kırmızıya döner. Benzersiz bir bitki türü ile kaplı olmasından dolayı da, doğal bir güzelliğe sahip. Burası genellikle “Beş Renk Nehri” veya “Sıvı Gökkuşağı” olarak adlandırılır. Ayrıca dünyanın en güzel su kütlesi olarak da bilinir.

 • Nerede ; Kolombiya

Rhone ve Arve Nehirlerinin Kesiştiği Yer

Rhone ve Arve Nehirlerinin Kesiştiği Yer
Rhone ve Arve Nehirlerinin Kesiştiği Yer

İsviçre‘nin bu iki nehri arasında tezat vardır ; biri mavi diğeri kahverengi. Yoğunluktaki farktan dolayı da hiçbir zaman karışmıyorlar. Ancak Cenevre‘de bu iki nehir karışmaktadır. İsviçre’nin en doğal yerlerinden biri olduğu için de Avrupa’nın en popüler görülecek noktalarından biri olarak kabul ediliyor.

 • Nerede ; İsviçre
 • Ne Zaman Ziyaret Etmeli ? ; Mart – Haziran ayları arası.
 • Nasıl Gidilir ? ; Cenevre’den taksiler ile ulaşılabilmektedir.

[adinserter block=”1″]

Hua Dağı

Hua Dağı
Hua Dağı – Foto Kaynak ; adventureinyou.com

Hua Dağı’nın ilginç olan yanı ne ? diye soracak olursanız, ölüme meydan okuyan yürüyüş yoludur. Yolun sonunda bir çay evi var, hepsi bu. Ancak adrenalin tutkunlarının sevebileceği destinasyonlardan biri olabilir. ”Cennete Giden Yol” olarak da bilinir ve dünyanın en tehlikeli yürüyüş yollarından biridir.

 • Nerede ; Çin
 • Ne Zaman Gidilir ? ; Nisan – Ekim ayları arası.
 • Nasıl Gidilir ? ; Xian Tren İstasyonu’na veya Xian Cheng Dong Otobüs İstasyonu’na bir trenle gidin ve Huayin’e giden bir otobüsler binere Hua Dağı’na ulaşabilirsiniz.

Rotasız Seyyah’ın Youtube’daki videosuna göz atın derim

Dev Kristal Mağarası

Dev Kristal Mağarası
Dev Kristal Mağarası

Dünyanın en acayip yerleri arasında olan Dev Kristal Mağarası 500 bin yıldan fazla bir süredir Meksika’nın altında büyüyor. Organizmaların aşırı ısı ve nemde nasıl hayatta kaldığı konusunda olağanüstü bir vaka çalışması yapmaktadır. Tüm doğa severler için eşsiz bir deneyim sunmasıyla ünlüdür.

 • Nerede ; Meksika
 • Ne Zaman Gidilir ? ; Aralık – Nisan ayları arası.
 • Nasıl Gidilir ? ; Öncelikle Chihuahua’ya gitmeniz gerekir. Buradan Naica’ya trenler veya otobüsler ile gidin. Tren veya otobüsten sonra, taksileri kullanmanız gerekiyor.

[adinserter block=”2″]

Vinicunca Gökkuşağı Dağı

Vinicunca Gökkuşağı Dağı
Vinicunca Gökkuşağı Dağı

Vinicunca Rainbow Mountain (Vinicunca Gökkuşağı Dağı), Pastel mavi, yoğun kırmızı, yeşil, pembe ve sarı geniş çizgilerle kaplıdır ve muhteşem doğal manzarasıyla ünlüdür. Ulaşması oldukça zor olsa da imkansız da değil. Uzun yürüyüşler gerektirdiğinden herkesin görebileceği bir yer olmayabilir.

 • Nerede ; Peru

Eğri Orman

Eğri Orman - Dünyanın En İlginç Yerleri
Eğri Orman

Çarpık Orman olarak da bilinen Eğri Orman, Polonya‘nın kuzeyinde, Gryfino kasabası yakınlarındaki Nowe Czarnowo dışında bulunuyor. Tuhaf şekilli bu çam ağaçlarının bulunduğu yer çok az kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bu sayede de Eğri Orman gizemini korumakta.

 • Nerede ; Polonya
 • Ne Zaman Gidilir ? ; Mart-Haziran ayları arası
 • Nasıl gidilir ? ; Varşova‘dan ”Crooked Forest”e (Eğri Orman) giden trenler ile buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Tianzi Dağları (Tianzi Mountain)

Tianzi Dağları (Tianzi Mountain)
Tianzi Dağları (Tianzi Mountain)

Avatar için ilham kaynağı olmasıyla da tanınan Tianzi Dağları, dünyanın en farklı yerleri arasında geliyor. Muhteşem doğal manzarasıyla ünlü olan bu dağları, Wulingyuan Manzara Alanı’nın içerisinde görebiliyorsunuz. Bu dağlar milyonlarca yıllık tortul kaya erozyonunun bir ürünüdür.

 • Nerede ; Çin’in Hunan Eyaleti

Roraima Dağı

Roraima Dağı
Roraima Dağı

Olağandışı bitki ve hayvanların bolluğu ile Dünyanın en gizemli yerleri arasında olan Roraima Dağı, dümdüz olan tepesi ile ünlü. Venezuela’nın ve Roraima’nın en yüksek noktası Laberintos del Norte olarak adlandırılır.

 • Nerede ; Venezuela
 • Ne Zaman Gidilir ? ; Aralık – Nisan ayları arası.
 • Nasıl Gidilir ? ; Boa Vista’ya uçun. Oradan Roraima Dağı’na otobüs veya taksiler ile rahatlıkla ulaşılabilir.

The Giant’s Causeway (Devler Kaldırımı)

The Giant’s Causeway (Devler Kaldırımı)
The Giant’s Causeway (Devler Kaldırımı)

Eski bir volkanik patlamanın sonucunda denizden çıkan bu düz kaldırımlar, Dünyanın en ilginç yerleri arasında listemizde yer alıyor. Burası, yaklaşık 60 milyon yıl önce yoğun volkanik patlamalara maruz kalmış. Kayaların sertliği ile şaşkına dönen bilim adamları, günümüzde hala bu dev kaldırımları için araştırma yapıyor.

 • Nerede ; İrlanda
 • Ne Zaman Gidilmeli ? ; Nisan – haziran ayları arası.
 • Nasıl Gidilir ? ; Dublin‘de Busmills’e otobüslerle gidin. Oradan Devler Kaldırımı’na giden otobüsler veya taksiler bulunabilir.

[adinserter block=”1″]

Lençóis Maranhenses Ulusal Parkı

Lençóis Maranhenses Ulusal Parkı
Lençóis Maranhenses Ulusal Parkı

Lençóis Maranhenses Milli Parkı, Brezilya’da korunan bir alan içerisindeki en gizemli yerlerden biri olarak biliniyor. Bir çöl gibi görünse de, Brezilya’nın bu milli parkının kumul benzeri yapılarla çevrili birçok küçük havuza sahip.

 • Nerede ; Brezilya
 • Ne Zaman Gidilir ? ; Mayıs – Ağustos ayları arası.

Cat Island (Kedi Adası)

Cat Island (Kedi Adası)

Sadece 100 insana ev sahipliği yapan bir adada binlerce kedi bulunması, adayı dünyanın en garip yerlerinden biri yapıyor. Yerli halkın yaşamlarından memnun olması da biraz daha garip. Her ne kadar kedi sever biri olsanız da, binlercesiyle baş etmek kolay olmasa gerek.

Magnetic Hill (Manyetik Tepe) – EN İLGİNÇ

Magnetic Hill (Manyetik Tepe)
Magnetic Hill (Manyetik Tepe)

Benzeri Kanada bulunuyor olsa da, en ünlüsü Hindistan’da olandır. Dünyanın en eşsiz yerlerinden biri olarak kabul edilen bu dağ aslında Srinagar-Leh karayolu üzerinde bulunan bir tepe üzerindeki küçük bir yol ile ünlü. Bu yola geldiğinizde aracınızı park edin ve dışarıdan izleyin. Aracınız yavaş yavaş hareket etmeye başlayacaktır.

 • Nerede ; Hindistan (Bir benzeri New Brunswick Kanada’da bulunur)

Aokigahara Ormanı

Aokigahara Ormanı
Aokigahara – İntihar Ormanı

Bir Hollywood yapımı film olan ”The Forest” tam olarak bu ormanda geçiyor. Bu filmdeki hikaye, çok uzun zamandır insanları rahatsız ettiği söylenen ormanın ürkütücü doğasını araştırıyor. İntihar Ormanı olarak adlandırılmasından dolayı da pek ziyaretçisi olmayan bu ormanı Japonya’daki ünlü bir yanardağ olan Fuji Dağı’nın eteklerinde görebilirsiniz. İşin en ilginç yanı ise 500’den fazla insanın burada intihar ettiği söyleniyor olmasıdır.

 • Nerede ; Japonya

Ruby Falls

Ruby Falls

Tennessee yakınlarındaki Lookout Mountain içerisinde yer alan Ruby Falls, 145 metrelik bir yeraltı şelalesi. Fakat morumsu tonuyla ilginçleşiyor. Ruby Falls Mağarası sarkıt ve dikitler, sütunlar, perdelikler ve akış taşı gibi önemli mağara oluşumlarına sahip olması bakımından ünlüdür. Milyonlarca yıldır bulundukları yerde olsalar da son zamanlarda ziyaretçiye açılmış.

 • Nerede ; Tennessee, ABD

Fingal Mağarası

Fingal Mağarası
Fingal Mağarası

İskoçya’daki ıssız Staffa adalarında bulunan Fingal Mağarası, araştırmacıların ve bilim adamlarının dışında ziyaretçisi olmasa da doğanın lütuflarına hayran olmak için bu mağaranın da fotoğraflarına göz atabilirsiniz.

 • Nerede ; İskoçya

Dead Sea

Dead Sea
Dead Sea

Yüzmeyi bilmiyor musunuz ? hiç sorun değil. Lut gölü olarak da bilinen ”Dead Sea” yüzmeden suyun üzerinde kalabiliyorsunuz. Sudaki yüksek miktarda tuz ve diğer mineraller nedeniyle hiçbir çaba harcamadan burada yüzebilirsiniz. Okyanustan 10 kat daha fazla bir tuza sahip olan Dead Sea, gözlerinizi yakacak derecede tuz oranına sahip. Fakat suyun altına pek gidemediğinizden dolayı bu küçük ayrıntıya da takılmamak gerek.

 • Nerede ; Ürdün
 • Ne Zaman Gidilir ? ; Kasım veya Aralık ayı

[adinserter block=”2″]

Bermuda Şeytan Üçgeni (Bermuda Triangle)

Bermuda Şeytan Üçgeni (Bermuda Triangle)
Bermuda Şeytan Üçgeni (Bermuda Triangle)

İz bırakmadan kaybolan gemiler, uçaklar ve insanlardan dolayı gizemi çözülememiş olsa da, günümüzde bir doğal gaz kaynağına sahip olduğu söyleniyor. Eskiden ise, manyetik bir alan olduğu için tüm uçak ve gemi kazalarının burada gerçekleştiği söyleniyordu. Kabaca Bermuda, Florida and Puerto Rico arasında olan bu bölge hala bilim adamları tarafından araştırılıyor.

Fly Gayzeri

Fly Gayzeri
Fly Gayzeri

ABD Nevada’daki Kara Kaya Çölü’nün kenarında özel bir arazide bulunan Fly Gayzeri, Kırmızı ve yeşilin parlak tonları ile ünlüdür. Bir enerji şirketinin 1964 yılında jeotermal sulara inmesinden dolayı kazayla ortaya çıkarılmış. Günümüzde bu gayzer ziyaretçilere açıktır (Belirli bir yere kadar yaklaşabiliyorsunuz)

 • Nerede ; ABD, Nevada

[adinserter block=”1″]

The Wave (Dalga Kumtaşı)

The Wave (Dalga Kumtaşı)
The Wave (Dalga Kumtaşı)

Amerika‘nın Arizona şehrinde Utah ile paylaştığı kuzey sınırının yakınında bulunan bir kumtaşı kaya oluşumudur. Kaya oluşumlarının Jura döneminden olduğu söylenir. Bu doğal sitenin doğal güzelliğini ve bütünlüğünü korumak için ise hiçbir yöne tabelası yok. Yani girip de çıkabileceğinize inanıyorsanız ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

 • Nerede ; ABD, Arizona

Sentinels of the Arctic (Kuzey Kutbu’nun Nöbetçileri)

Sentinels of the Arctic (Kuzey Kutbu'nun Nöbetçileri)
Sentinels of the Arctic (Kuzey Kutbu’nun Nöbetçileri)

-15 ve -40 derecelik bir bölgenin içerisinde bulunan Kuzey Kutbu’nun Nöbetçileri, Finlandiya‘nın Laponya bölgesinde bulunuyor ve ulaşımı en zor olan yerlerden. Henüz pek ziyaretçisi olmasa da, yapılan araştırmalardan sonra ziyaretçiye sunulabileceği söylenmektedir.

Mendenhall Ice Caves (Mendenhall Buz Mağaraları)

Mendenhall Buz Mağaraları
Mendenhall Ice Caves

Bu mağaraların içindeki buz kristallerindeki mavinin farklı tonları, bilim insanlarını yıllarca şaşırtan doğal bir fenomen olarak bilinmektedir. Küresel ısınma arttıkça bu mağaraların geleceği tehlike altına giriyormuş. Fakat Jeologlar bu buz mağaralarının soyunun tükenmesini önlemek için birçok çalışma gerçekleştirmektedir. Günümüzde rehberli turlar ile ziyaret edilebilir.

[adinserter block=”2″]

 • Nerede ; ABD, Alaska

Dünyanın en ilginç yerleri tabii ki bu 25 yer ile sınırlı değil. Daha listeye eklenebilecek birbirinden ilginç olan yerlerden bahsetmek de mümkün.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...