Edinburgh Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar Listesi

Edinburgh, İskoçya’nın en güzel, en önemli kültür ve sanat merkezi olarak bilinir. Birçok kimsenin İskoç halkının ingilizcesinin ağır, anlaşılmaz olduğu söylemesinin en önemli nedenidir Edinburgh.
Birçok festivale ev sahipliği yapan bu şehirde gezilecek ve görülecek birçok yer var. Bunun yanında gece hayatı ve İskoç kültürünü öğrenmek adına da bu şehirde yapılacak birçok aktivite bulunuyor.
Edinburgh gezilecek yerler listesi hazırlarken bu şehirde ne kadar konaklayacağınıza göre düzenleme yapın. 1 gün için gezilecek yerler listesi bile yapmaya gerek yok. Çünkü 1 günde bu şehirden bir şey anlamazsınız.

Edinburgh için mümkünse 2 gün ve daha fazla süreli gezi planı yapmanızda yarar var. Yok ben şehre bir girip çıkıcam diyorsanız, şehir merkezine bir göz atın yeter. Alelacele bu şehirde görebileceğiniz pek bir şey yok.

Edinburgh’ta gezilecek yerler listesi hazırlarken nerede konaklayacağınız da oldukça önemli. Bu şehirde nerede konaklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, şehirdeki en popüler, en iyi konuma ve fiyata sahip otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu şehirde otel tavsiyesi olarak da, 3 yıldızlı bir otel olan Britannia Edinburgh Hotel‘e, 4 yıldızlı Leonardo Royal Edinburgh Haymarket adlı tesise veya yine 4 yıldızlı olan Staycity Aparthotels West End adlı apart otele göz atabilirsiniz.

Edinburgh Gezilecek Yerler ve Yapılacak En Güzel Şeyler

Edinburgh’da gezilecek ve görülecek yerler kadar yapılacak birçok aktivite bulunuyor. Özellikle bu şehirde gece hayatı için bir planınız varsa çok daha güzel eğlenebiliyorsunuz.

1.Edinburgh Kalesi’ni Ziyaret Edin

Edinburgh Gezilecek Yerler
Edinburgh Gezilecek Yerler

Edinburgh denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Edinburgh Kalesi, bu şehirde kaçırılmaması gereken turistik yerlerden.

Volkanik bir tepe üzerine oturmuş bu kale şehir silüetine hakim. İskoçya’da bir çok önemli tarihi olayın yaşandığı bu kale içerisinde, İskoç Kraliçesi de dahil olmak üzere birçok ünlü insan yaşamış.

Kale içerisinde silahlar, kıyafetler ve hatta İskoçya’nın şerefleri olarak bilinen ”İskoç Kraliyet Mücevherleri” gibi birçok tarihi İskoç eserlerini görebiliyorsunuz.

Kale aynı zamanda İskoç Ulusal Savaş Anıtı ve İskoçya Ulusal Savaş Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor.

Kalede bizim en çok beğendiğimiz yerler arasında büyük salon ve 12. yüzyıl Aziz Margaret’in Şapeli de var. Kalenin kulesinden ve terasından şehrin eşsiz manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

Tavsiye : Bu kaleyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, öğleye doğru ziyaret edin. Pazar günleri hariç her gün saat 13:00’de geleneksel ve şov amaçlı ateşlenen silahların gösterisini görebilirsiniz.
Kaleyi kendi başınıza gezebiliyorsunuz. Fakat kalede rehberli turlara katılmakta mümkün. Bu rehberlerin ingilizcesi de gayet anlaşılır. İskoç aksanından çok daha farklı ve temiz bir aksana sahipler. Bu yüzden de cüzi bir ücret ödeyerek kale ve İskoç tarihi hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz.

Edinburgh Kalesi yakınlarından bölge bu şehirde konaklama için en ideal yerlerden. Hem merkeze yakınlığı hem de turistik yerlere yakınlığıyla turistlerin favori bölgelerinden biri. Bu kaleye yürüme mesafesinde olan en ideal otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Princes Caddesi’ne göz atın

Edinburgh Gezilecek Yerler

Edinburgh gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden bir diğeri de şehrin kalbinin attığı yerlere yakınlığı ile popüler olan Princes Caddesi’dir.

1770’den beri şehrin kalbi olarak bilinen bu cadde üzerinden birbirinden güzel restoranları ve kafeleri fazlasıyla bulabilirsiniz. Ayrıca Edinburgh’tan bir şeyler almayı planlıyorsanız da bu cadde ilk göz atmanız gereken yerlerden.

Daha çok alışveriş severlerin favori adreslerinden biri olarak bilinse de bu cadde çevresinde birçok tarihi ve turistik yerleri de fazlasıyla bulabilirsiniz.

Princes Caddesi çevresi de bu şehirde konaklama için tercih edilebilir. Princes Caddesi’ne yürüme mesafesinde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

3.Holyrood Sarayı’nda Tarihi Hissedin

Edinburgh Gezilecek Yerler
Holyrood Sarayı

Şehirdeki en önemli tarihi yapılardan biri olan Holyrood Sarayı, İngiliz monarşisinin İskoç konutu olarak biliniyor.

Nesiller boyu kral ve kraliçelere ev sahipliği yapan bu saray 1678 yılında kurulmuş.

Birbirinden güzel sanat eserlerini görebileceğiniz bu saray hikayeleriyle güzel.

4.Camera Obscura deneyimi yaşayın

1835 yılında açılmış olan Camera Obscura, Edinburgh’taki en eski yapılardan biri. Bu galeri daha çok görsel yanılmalara odaklanmakta. Yani her gördüğünüz şey göründüğü gibi olmayabiliyor.

Ayrıca bu yapı içerisinde bulunan çatı katına çıkarak şehrin en güzel manzarasını seyredebilirsiniz.

Ailecek ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden olan bu galeriyi de Edinburgh gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

5.St Giles Katedrali

Edinburgh Gezilecek Yerler
St-giles-katedrali

Şehirdeki en dikkat çekici katedral olarak bilinen St Giles Katedrali, kentin ana kilisesi ve şehrin silüeti olarak biliniyor.

14. yüzyılda gotik bir tarzda inşa edilmiş bu yapı içerisinde bulunan orjinal çanları ve Kralin sütunu ile ünlü.

İskoçya’yı koruyan 17. yüzyıl şovalyeleri grubu olan Thistle Şapeli’ne de mutlaka uğrayın. Çarpıcı ve güzel mimariye sahip bu şapel dikkat çekici kemerleriyle popüler.

Şehrin tarihi hakkında bilgiler edinebileceğiniz bu kiliseye mutlaka göz atın.

6.İskoç Viski Deneyimi Yaşayın

İskoç Viski Deneyimi
İskoç Viski Deneyimi

Camera Obscura karşısında bulunan Kraliyet Yolu boyunca İskoç viskisini deneyebileceğiniz birçok yeri bulabilirsiniz. Eğer kendiniz yapmak istemezseniz turlara katılarak da bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Turlar ile 3-4 çeşit viski deneyebiliyorsunuz.

Bazı turlar ile yarım günlük viski turlarına katılabilir, viskinin doğuşu, gelişimi ve günümüzdeki halini çok daha iyi öğrenebiliyorsunuz. Tabi bu turlar biraz daha pahalı olabiliyor.

7.Ulusal İskoç Müzesi’ni ziyaret edin

Ulusal İskoç Müzesi
Ulusal İskoç Müzesi

Şehirdeki en popüler müzelerden biri olan Ulusal İskoç Müzesi de Edinburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz güzel yerlerden.

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bu müzenin koleksiyonu gerçekten görülmeye değer muhteşem eserlerden oluşuyor.

Müzenin dev koleksiyonu 1998 yılında kalma daha modern bir bina ve 19. yüzyıldan kalma bir Victoria dönemi olan iki ana bina düzenlenmiştir. Victoria dönemine ait bölüm dökme demir galerisine ev sahipliği yapmakta.

Müze içerisinde hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir dükkan, güzel bir restoran ve kafeyi de bulabilirsiniz.

8.Arthur’s Seat adı verilen tepeye tırmanın

Edinburgh Gezilecek Yerler
arthur’s seat

Arthur’un Koltuğu olarak bilinen bu yer Holyrood Sarayı’na yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu saray ziyaretinizde sonra, güzel manzara fotoğrafları çekebileceğiniz, sönmüş bir volkanın kalıntılarını bulabileceğiniz bu tepe görülmeye değer.

Arthur’s Seat adı verilen bu yer Holyrood Parkı’n en yüksek tepesinde bulunuyor. Biraz dik bir yokuşa sahip olsa da, sizi bekleyen eşsiz manzara gerçekten görülmeye değer.

9.Ulusal İskoç Galerisi

Edinburgh Gezilecek Yerler
Ulusal İskoç Galerisi

1859 yılında açılmış sanat severlerin Edinburgh gezilecek yerler listesine ekleyebileceği güzel yerlerden biri olan bu galeri neoklasik bir mimariye sahip.

Şehrin kalbinde yer alan bu galeri Van Dyck, Gainsborough ve Rubens’in eserleri donatılmış oldukça popüler bir müze.

10.Kraliyet Botanik Bahçesi

Kraliyet Botanik Bahçesi
Kraliyet Botanik Bahçesi

Bitkilerin, tıbbi amaçlı bilimsel çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla 1670 yılında kurulmuş olan bu bahçe, şehirdeki en yeşil alanlardan.

70 dönümlük bir alana yayılan bu bahçe içerisinde 275 bin bitki bulunduğu söylenmekte. Daha çok yürüyüş ve dinlenmek için tercih edilen bu bahçeyi de listenize ekleyebilirsiniz.

11.Calton Tepesi’nde manzara fotoğrafları çekin

Edinburgh Gezilecek Yerler
Calton Tepesi

Prens Caddesi’ne oldukça yakın bir konumda olan bu tepe, Arthur’un Koltuğu’ndaki kadar güzel bir şehir manzarasına ev sahipliği yapıyor. Birkaç anıtı da görebileceğiniz bu tepe üzerine mümkünse gün batımı için gidin.

Daha çok sabah saatlerinden profosyonel ressamların ve fotoğrafçıların uğrak yerlerinden biri olan bu tepeye çıkmak Arthur’un Koltuğu’na çıkmaktan çok daha kolay.

12.Scott Anıtı

Edinburgh Gezilecek Yerler
Scott Anıtı

Şehirdeki en güzel ve en eski anıtlardan biri olan Scott Anıtı, üzerinden 68 heykelciğin bulunduğu, şehrin manzarasını izleyebileceğiniz seyir yerine ev sahipliği yapan güzel bir anıt.

Prensler Caddesi Parkı içerisinde bulunan bu anıtın tarihi 1840 yılına kadar uzanıyor. Şehrin merkezi diyebileceğimiz bir yerde bulunan bu anıtı da listenize ekleyebilirsiniz.

13.Kraliyet Yolu

Kraliyet Yolu
Kraliyet Yolu

Nam-ı değer Royal Mile, Edinburgh gezilecek yerler listenizde olması gereken en önemli yerlerden biri.

Birçok sokak sanatçılarının bulunduğu bu yol, Eski Şehir bölgesinde bulunuyor. Yani şehrin merkezi yerlerinden biri.

Londra’da bulunan telefon kulübelerini de bu yol üzerinde görebiliyorsunuz.

14.Mary King’s Close’da korkun

Edinburgh
Mary King’s Close 

Şehir hakkında en iyi bilgi veren bu yer, biraz ürkütücü olabiliyor. Hayalet ve cinayet hikayeleri ile ünlü bu yeri akşam saatlerinde gezmek ise biraz zor. Yerin altına yapılmış evlerden ürkütücü sokaklara aşırı adrenalin yüklü bu bölgeye göz atabiliyorsanız, mutlaka uğrayın.

Edinburgh gezilecek yerler listesi tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat şehir için genelde 1-2 günlük bir süre ayrıldığından bu 14 yer de sanırım yeterli olacaktır. Zaten 2 günden fazla bu şehirde konaklamayı planlamıyorsanız, bu listenin dışına çıkmanıza gerek yok. Eğer 2 günden fazla zamanınız varsa Edinburgh’a yarım saat 1 saat uzaklıkta muhteşem yapıları görebilirsiniz.

Edinburgh’ta Nerede Kalınır ? 

Edinburgh’ta konaklama için ilk olarak hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Çünkü bu şehir pahalı olduğundan bazı bölgelerde bulunan 3 yıldızlı oteller bile süper pahalı olabiliyor.

Edinburgh’ta en çok tercih edilen bölgelerden biri Eski Şehir bölgesidir. Bu bölgenin favori bölgelerden biri olmasının en önemli nedeni de Edinburgh gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın olması.

Ayrıca Eski Şehir bölgesinde hem restoran hem de bar ve kafe konusunda çok fazla seçeneğiniz bulunuyor. Bu yüzden de fiyatlarını beğenmediğiniz mekanları değiştirebiliyorsunuz.

Eğer Princes Street (Prensler Caddesi) olarak bilinen cadde çevresinde konaklayacak olursanız, şehirdeki gezilecek yerler listenizi çok daha rahat ve hızlı yapabilirsiniz. Şehrin kalbi diye bilinen bir bölgede bulunan bu caddenin çevresindeki otelleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Bunun yanında Edinburgh Kalesi çevresindeki bölge de turistlerin konaklama için en çok tercih ettiği yerlerden biri. Özellikle apart oteller veya dairelerde konaklamayı planlıyorsanız, birçok seçeneği bu kale çevresinde bulabiliyorsunuz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...