Emir Han Hakkında Gezi Bilgileri, Bursa

Bursa Ulu Camii altında bulunan Emir Han, Orhan Bey tarafından, 14.yüzyılın ikinci yarısında yaptırıldığı tahmin edilmekte. Bursa′da yapılan ilk Bedesten olması sebebiyle, Bursa’nın en önemli hanlarından biri olarak bilinmektedir.

Osmanlı Hanlarının ilk örneklerinden olan Emir han içerisinde, alt katta 36 mahzen bulunurken üst katta 38 oda yer alıyor. Hanın ortasında bulunan Şadırvan ve ağaçlar, hanı süslemekte. Bursa’da bulunan Koza Han veya Balibey Han gibi daha çok popüler olan hanlara göre, daha az ziyaretçisi olan bir han olarak bilinmekte.

Emir Han Bursa
Han içerisinde bulunan kafeler ve havuz

Eski adı Bezzaz-ı Atik (Bezzazistan) iken, sonra Emir Beyi Hanı ismini almış ve günümüzde Emir Han olarak bilinmektedir. Han, birçok yangın ve deprem sonrasında ayakta kalmayı başarmış. Ulu Camii gezisi öncesi veya sonrasında ziyaret edilebilecek bu han içerisinde 73 dükkan bulunuyor ve bunların geneli kuyumcu ve tekstil üzerinedir.

1674 yılında çıkan bir deprem sonucunda kuzey duvarı yıkılmış ve Hızır Bey tarafından tamir ettirilmiş. Gerek tarihi bakımdan gerekse tekstil ve kuyumcu dükkanlarıyla, Bursalıların uğrak yerlerinden biri olarak bilinmekte. Hanın bir zamanlar Kepenkçiler Çarşısı olarak bilinmesinin en önemli nedeni ise, Bursa ziyaretine gelen kepenekçilerin bu han içerisinde oturmalarının zorunlu oluşu olarak açıklanmaktadır.

Emir Han Bursa
Han’ın üs katı

Emir Han Hakkında Bilgiler

Emir Han’a Nasıl Gidilir ? : Han, Bursa şehir merkezinde Bursa’nın kalbinin attığı yerde bulunmaktadır. Ulu Cami yanında bulunan Han’a, şehir merkezinin herhangi bir noktasından yürüyerek rahatlıkla ulaşılabilir. Eğer, araç ile hana gitmeyi planlıyorsanız, han yakınlarında aracınızı park edebileceğiniz yerler bulamayabilirsiniz. Bu yüzden, buraya araçlarınız ile gelmemenizde yarar var. Konum için tıklayın.

Emir Han Bursa
Han içerisinde bulunan çay bahçesi

Han içerisinde birçok cafe bulunmaktadır. Çay bahçesi tarzında olan bu cafelerde günün yorgunluğunu atabilir veya bir han kahvesi içebilirsiniz. Fiyatlar çok pahalı değildir ve hatta diğer hanlara göre çok daha uygun olduğunu söyleyebilirim.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Emir Han, gerek tarihi önemi ile, gerekse bulunduğu konum itibari ile Bursa gezilecek yerler listenizde olması gereken tarihi bir yerdir. Handa yapılacaklar sınırlı olsa da, günün yorgunluğunu çok uygun fiyatlara, han içerisinde bulunan çay bahçelerinde atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...