Emirgan Korusu Hakkında – Nerede – Kahvaltı Mekanları ve Fiyatları

Emirgan Korusu, denince akla Lale, kuş sesleri ve boğazın eşsiz güzelliği gelir. Temiz havası ve muhteşem atmosferi ile pazar yürüyüşlerinin vazgeçilmez adreslerinden olan bu koru hemen hemen herkes için ideal. Köşkleri, salıncakları, kaydırakları, gölette yüzen ördekleri ve piknik alanlarıyla İstanbul‘da ailece ziyaret edilebilecek harika bir yer.

Korunun girişinin hem sağ tarafında Pembe Köşk, göletin yanında Sarı Köşk ve korunun en arka kısmında ise Beyaz Köşk bulunuyor. Zaten koruyu koru yapanda aslında bu köşklerdir.

Emirgan Korusu
Yemyeşil ağaçlar içerisinde koruda hafta sonu yürüyüşler, İstanbullular için vazgeçilmez aktivitelerden

Göz At ; İstanbul’da gezilecek ve görülecek tam 101 yer

Bu köşkler arasında kalabalıktan kurtulmak adına önerebileceğim, Sarı Köşk’tür. Çok dillere destan bir açık büfesi olmasa da, hafta sonu Emirgan Korusu’nda kahvaltı için en ideal yerlerden.

İstanbul’da henüz konaklama için aradığınız oteli bulamadıysanız, İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, konaklama için en ideal bölgeleri ve en iyi otel tavsiyelerini öğrenebilirsiniz. İstanbul’daki tüm konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Emirgan Korusu Hakkında Bilgiler

Emirgan Korusu
Korudaki ağaçlar düğün fotoğrafları için düzenlenmiş gibi duruyor

Koru içerisinde adım başı Gelin-Damat görebilirsiniz. Düğün fotoğrafları için gelenek haline gelmiş bu koru yerine İstanbul’da daha birçok yer bulabilirsiniz. Yani süper kalabalığın arasında telaş içerisinde koşuşturan gelin-damatı da anlamış değilim 🙂

Koruya giriş için birçok seçenek bulunsa da, Mehtap Cafe’nin yan tarafında bulunan giriş, koruyu keşfetmeye başlamak için en ideal giriş olacaktır.

Emirgan Korusu
Nisan sonunda gitmiş olmama rağmen laleler tüm canlılığını koruyordu.

Laleleri ile ünlü koru içerisinde, lale satın alabileceğiniz yerleri de bulabiliyorsunuz. Ayrıca çim sanatına güzel anlam yükleyen koru içerisinde çimlerden yapılmış birçok figür görebilirsiniz. Bunlar arasında en dikkat çeken figür ise, gitar ve piyano çalan adam figürleridir.

Emirgan Korusu
Gelin-Damat fotoğrafları için sanırım en ideal yer, bu köprünün olduğu yer. Birçok çifti burada görebiliyorsunuz

Emirgan Korusu Tarihi

Emirgan Korusu
Korunun yürüyüş yolları

Koru, Osmanlı Padişahlarından biri olan IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edilmiş. Sürekli el değiştiren koru son olarak Abdülaziz tarafından 19.yüzyılda Mısır Hidivi İsmail Paşa’ya armağan ediliyor ve 3 köşk eklenerek günümüze kadar gelebilmiş.

Emirgan Korusu
Korunun yürüyüş yolları

Koru 1940 yılında park haline getirilerek halka açılmış. 2006 yılından bu yana her sene nisan ayı içerisinde Lale Festivali’de burada düzenleniyor.

Emirgan Korusu
Bu arabada korunun daimi eserlerinden

İstanbul’un eşsiz manzarası eşliğinde kahvaltı sunan birçok mekan bulunuyor. Seçkin kahvaltı mekanlarını bir liste halinde sunan İstanbul’da kahvaltı yapılacak en iyi yerler isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim

Emirgan Korusu Gezilecek Yerler

Koru oldukça büyük bir yer ve içerisinde birçok turistik aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Bunların en önemlileri arasında ; Lale Müzesi, köşkler, piknik alanları, kuş evleri, biyolojik gölet, skywalk, kaskatlı gölet ve daha birçok yeri koru içerisinde görmek mümkün.

Emirgan Korusu
Koru içerisinde ailece piknik yapabileceğiniz yerler

Koru içerisinde piknik yapılabilecek alanlar, daha çok korunun müdavimleri tarafından tercih ediliyor olsa da, ailece İstanbul’a gidiyor ve piknik yapabilecek güzel bir yer arıyorsanız, bu koruda bulunan ağaçlık alanların gölgeliklerini de deneyebilirsiniz.

Emirgan Korusu
Yürüyüş yolu

Korunun merkezi diyebileceğim yer ise, şelalenin bulunduğu yerdir. Bu şelalenin hemen karşısında birçok oturacak alan bulabiliyorsunuz. Yaz sıcağında şelalenin serinliğine karşı oturmak da koruda yapılacaklar arasında.

Emirgan Korusu
Korudaki şelale

Koruda bulunan bir küçük şelale daha bulunuyor. Tam üzerinde ise, küçük bir cam balkon bulunuyor. Aşağı ise boşluk. Çok dikkat çeken bir yer olmasa da koruda görmeniz gereken yerlerden biri. ”Cam teras” olarak koru içerisinde bu bölümü bulabilirsiniz.

Emirgan Korusu
Koru içerisinde Cam Teras olarak bilinen yer

Koruda bir diğer görülmeye değer yer ise, Bahçe Market adı verilen birçok ağaç ve çiçek türlerini bulabileceğiniz yerdir. Buradan ilginizi çeken çiçekleri satın almak da mümkün.

Emirgan Korusu
Koru içerisinde bulunan Bahçe Market adlı yer

Bir de Pembe Köşk yakınlarında yapay balonlar içerisinde bulunan fayton tarzı yer ise, gelin ve damatları en çok görebileceğiniz yer. Burada farklı fotoğraflar çekmek de mümkün.

Emirgan Korusu
Gelin-Damat fotoğraflarının vazgeçilmez adreslerinden

Beyaz Köşk – Emirgan Korusu’nda Kahvaltı

Emirgan Korusu
Beyaz Köşk ve hemen yanında bulunan havuz

Eğer koru gezinize Beyaz Köşk’ten başlayacak olursanız bu köşkün yanında bulunan havuzun hemen kenarında, Emirgan Korusu Maketi’ni görebilirsiniz. Bu makete göz atarak da koru gezinize yön vermek mümkün.

Diğer köşkler arasında en büyük oturma alanına sahip Beyaz Köşk, oldukça farklı işlemelere sahip havuzu ile ünlü.

Emirgan Korusu
Köşk içerisinde kahvaltının dışında ana yemekler de servis ediliyor

Bu köşkün diğer köşklerden farkı, yapımında ahşap yerine kafir kullanılmış olması. Köşke sütunlu kapıdan girerseniz, geniş bir salona çıkıyorsunuz. Salonun sağında ve solunda 2’şer oda bulunuyor. Üst kata çıkmaya ise izin verilmiyor.

Emirgan Korusu
Çocukların en çok zaman geçirdiği yerlerden biri

Emirgan Korusu’nda kahvaltı için en ideal yerlerden biri olan Beyaz Köşk, diğer köşklere nazaran biraz daha kalabalık. Ayrıca 4 oda ve salon girişi yetersiz kalmış. Yer bulabilirseniz ne ala, bulamazsanız da şansınızı Sarı Köşk’te deneyin derim.

Emirgan Korusu
Sarı Köşk de kahvaltı ve dinlenmek için korudaki en ideal yerlerden.

Beyaz Köşk’ün açık büfesi gayet güzel. 3 farklı noktada servis verilmesi kalabalığı her ne kadar azaltıyor gibi dursa da, aşırı yoğun olan bu yerde kuyruklara girmek zorunda kalıyorsunuz. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi bu açık büfede fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Beyaz Köşk açık büfe kahvaltı ücreti ise, 35 TL. Tabi açık büfe yerine serpme kahvaltı alarak 25 TL ödemek de mümkün.

Emirgan Korusu
Sarı Köşk de en az Beyaz Köşk kadar kalabalık oluyor

Köşk sadece kahvaltı için hizmet vermiyor. Bunun dışında birçok fast-food ürünleri veya ana yemek seçeneklerini de burada bulabilirsiniz.

Emirgan Korusu
Koru içerisinde çocuklar için birçok eğlence bulmak mümkün

Emirgan Korusu Nerede 

[huge_it_maps id=”84″]

 

Avrupa Yakası’nda bulunan koru, tam olarak Sarıyer/İstinye’de yer almakta.

Emirgan Korusu’na Nasıl Gidilir ?

Emirgan Korusu
Kuş Yuvası olarak bilinen yerler de güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden

Sahil yolundan Sarıyer’e giden tüm belediye otobüsleri ile koruya ulaşabilirsiniz. Koruya ulaşım için en ideal yol, Taksim’den 40, 40 T ve 42 T nolu otobüsleri kullanmak olacaktır. İnmeniz gereken durak ise, Emirgan durağıdır. Bu duraktan sonra koruya yürüyerek 3-5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Emirgan Korusu
Korunun Haritası

Özel araçlarınız ile koruya ulaşmaya çalışıyorsanız, ilk olarak sahil yolunu takip ederek Beşiktaş yoluna gelmeniz gerekiyor. Sakıp Sabancı Caddesi’ne geldiğinizde tabelaları takip ederek koruya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Emirgan Korusu
İstanbul, yazısının bulunduğu meydan

Emirgan Korusu Giriş Ücreti

Emirgan Korusu
Pembe Köşk

Eğer araç ile koruya gitmiyorsanız, hiçbir ücret ödemenize gerek yok. Fakat araçlar ile koruya gidiyorsanız, korunun otopark ücreti 10 TL’dir.

Emirgan Korusu
Korunun manzarası

Bunlar da İlginizi Çekebilir

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...