Emirgan Korusu Hakkında – Nerede – Kahvaltı Mekanları ve Fiyatları

Emirgan Korusu, denince akla Lale, kuş sesleri ve boğazın eşsiz güzelliği gelir. Temiz havası ve muhteşem atmosferi ile pazar yürüyüşlerinin vazgeçilmez adreslerinden olan bu koru hemen hemen herkes için ideal. Köşkleri, salıncakları, kaydırakları, gölette yüzen ördekleri ve piknik alanlarıyla İstanbul‘da ailece ziyaret edilebilecek harika bir yer.

Korunun girişinin hem sağ tarafında Pembe Köşk, göletin yanında Sarı Köşk ve korunun en arka kısmında ise Beyaz Köşk bulunuyor. Zaten koruyu koru yapanda aslında bu köşklerdir.

Emirgan Korusu

Yemyeşil ağaçlar içerisinde koruda hafta sonu yürüyüşler, İstanbullular için vazgeçilmez aktivitelerden

Göz At ; İstanbul’da gezilecek ve görülecek tam 101 yer

Bu köşkler arasında kalabalıktan kurtulmak adına önerebileceğim, Sarı Köşk’tür. Çok dillere destan bir açık büfesi olmasa da, hafta sonu Emirgan Korusu’nda kahvaltı için en ideal yerlerden.

İstanbul’da henüz konaklama için aradığınız oteli bulamadıysanız, İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, konaklama için en ideal bölgeleri ve en iyi otel tavsiyelerini öğrenebilirsiniz. İstanbul’daki tüm konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Emirgan Korusu Hakkında Bilgiler

Emirgan Korusu

Korudaki ağaçlar düğün fotoğrafları için düzenlenmiş gibi duruyor

Koru içerisinde adım başı Gelin-Damat görebilirsiniz. Düğün fotoğrafları için gelenek haline gelmiş bu koru yerine İstanbul’da daha birçok yer bulabilirsiniz. Yani süper kalabalığın arasında telaş içerisinde koşuşturan gelin-damatı da anlamış değilim 🙂

Koruya giriş için birçok seçenek bulunsa da, Mehtap Cafe’nin yan tarafında bulunan giriş, koruyu keşfetmeye başlamak için en ideal giriş olacaktır.

Emirgan Korusu

Nisan sonunda gitmiş olmama rağmen laleler tüm canlılığını koruyordu.

Laleleri ile ünlü koru içerisinde, lale satın alabileceğiniz yerleri de bulabiliyorsunuz. Ayrıca çim sanatına güzel anlam yükleyen koru içerisinde çimlerden yapılmış birçok figür görebilirsiniz. Bunlar arasında en dikkat çeken figür ise, gitar ve piyano çalan adam figürleridir.

Emirgan Korusu

Gelin-Damat fotoğrafları için sanırım en ideal yer, bu köprünün olduğu yer. Birçok çifti burada görebiliyorsunuz

Emirgan Korusu Tarihi

Emirgan Korusu

Korunun yürüyüş yolları

Koru, Osmanlı Padişahlarından biri olan IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edilmiş. Sürekli el değiştiren koru son olarak Abdülaziz tarafından 19.yüzyılda Mısır Hidivi İsmail Paşa’ya armağan ediliyor ve 3 köşk eklenerek günümüze kadar gelebilmiş.

Emirgan Korusu

Korunun yürüyüş yolları

Koru 1940 yılında park haline getirilerek halka açılmış. 2006 yılından bu yana her sene nisan ayı içerisinde Lale Festivali’de burada düzenleniyor.

Emirgan Korusu

Bu arabada korunun daimi eserlerinden

Emirgan Korusu Gezilecek Yerler

Koru oldukça büyük bir yer ve içerisinde birçok turistik aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Bunların en önemlileri arasında ; Lale Müzesi, köşkler, piknik alanları, kuş evleri, biyolojik gölet, skywalk, kaskatlı gölet ve daha birçok yeri koru içerisinde görmek mümkün.

Emirgan Korusu

Koru içerisinde ailece piknik yapabileceğiniz yerler

Koru içerisinde piknik yapılabilecek alanlar, daha çok korunun müdavimleri tarafından tercih ediliyor olsa da, ailece İstanbul’a gidiyor ve piknik yapabilecek güzel bir yer arıyorsanız, bu koruda bulunan ağaçlık alanların gölgeliklerini de deneyebilirsiniz.

Emirgan Korusu

Yürüyüş yolu

Korunun merkezi diyebileceğim yer ise, şelalenin bulunduğu yerdir. Bu şelalenin hemen karşısında birçok oturacak alan bulabiliyorsunuz. Yaz sıcağında şelalenin serinliğine karşı oturmak da koruda yapılacaklar arasında.

Emirgan Korusu

Korudaki şelale

Koruda bulunan bir küçük şelale daha bulunuyor. Tam üzerinde ise, küçük bir cam balkon bulunuyor. Aşağı ise boşluk. Çok dikkat çeken bir yer olmasa da koruda görmeniz gereken yerlerden biri. ”Cam teras” olarak koru içerisinde bu bölümü bulabilirsiniz.

Emirgan Korusu

Koru içerisinde Cam Teras olarak bilinen yer

Koruda bir diğer görülmeye değer yer ise, Bahçe Market adı verilen birçok ağaç ve çiçek türlerini bulabileceğiniz yerdir. Buradan ilginizi çeken çiçekleri satın almak da mümkün.

Emirgan Korusu

Koru içerisinde bulunan Bahçe Market adlı yer

Bir de Pembe Köşk yakınlarında yapay balonlar içerisinde bulunan fayton tarzı yer ise, gelin ve damatları en çok görebileceğiniz yer. Burada farklı fotoğraflar çekmek de mümkün.

Emirgan Korusu

Gelin-Damat fotoğraflarının vazgeçilmez adreslerinden

Beyaz Köşk – Emirgan Korusu’nda Kahvaltı

Emirgan Korusu

Beyaz Köşk ve hemen yanında bulunan havuz

Eğer koru gezinize Beyaz Köşk’ten başlayacak olursanız bu köşkün yanında bulunan havuzun hemen kenarında, Emirgan Korusu Maketi’ni görebilirsiniz. Bu makete göz atarak da koru gezinize yön vermek mümkün.

Diğer köşkler arasında en büyük oturma alanına sahip Beyaz Köşk, oldukça farklı işlemelere sahip havuzu ile ünlü.

Emirgan Korusu

Köşk içerisinde kahvaltının dışında ana yemekler de servis ediliyor

Bu köşkün diğer köşklerden farkı, yapımında ahşap yerine kafir kullanılmış olması. Köşke sütunlu kapıdan girerseniz, geniş bir salona çıkıyorsunuz. Salonun sağında ve solunda 2’şer oda bulunuyor. Üst kata çıkmaya ise izin verilmiyor.

Emirgan Korusu

Çocukların en çok zaman geçirdiği yerlerden biri

Emirgan Korusu’nda kahvaltı için en ideal yerlerden biri olan Beyaz Köşk, diğer köşklere nazaran biraz daha kalabalık. Ayrıca 4 oda ve salon girişi yetersiz kalmış. Yer bulabilirseniz ne ala, bulamazsanız da şansınızı Sarı Köşk’te deneyin derim.

Emirgan Korusu

Sarı Köşk de kahvaltı ve dinlenmek için korudaki en ideal yerlerden.

Beyaz Köşk’ün açık büfesi gayet güzel. 3 farklı noktada servis verilmesi kalabalığı her ne kadar azaltıyor gibi dursa da, aşırı yoğun olan bu yerde kuyruklara girmek zorunda kalıyorsunuz. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi bu açık büfede fazlasıyla bulabiliyorsunuz. Beyaz Köşk açık büfe kahvaltı ücreti ise, 35 TL. Tabi açık büfe yerine serpme kahvaltı alarak 25 TL ödemek de mümkün.

Emirgan Korusu

Sarı Köşk de en az Beyaz Köşk kadar kalabalık oluyor

Köşk sadece kahvaltı için hizmet vermiyor. Bunun dışında birçok fast-food ürünleri veya ana yemek seçeneklerini de burada bulabilirsiniz.

Emirgan Korusu

Koru içerisinde çocuklar için birçok eğlence bulmak mümkün

Emirgan Korusu Nerede 

 

Avrupa Yakası’nda bulunan koru, tam olarak Sarıyer/İstinye’de yer almakta.

Emirgan Korusu’na Nasıl Gidilir ?

Emirgan Korusu

Kuş Yuvası olarak bilinen yerler de güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden

Sahil yolundan Sarıyer’e giden tüm belediye otobüsleri ile koruya ulaşabilirsiniz. Koruya ulaşım için en ideal yol, Taksim’den 40, 40 T ve 42 T nolu otobüsleri kullanmak olacaktır. İnmeniz gereken durak ise, Emirgan durağıdır. Bu duraktan sonra koruya yürüyerek 3-5 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

Emirgan Korusu

Korunun Haritası

Özel araçlarınız ile koruya ulaşmaya çalışıyorsanız, ilk olarak sahil yolunu takip ederek Beşiktaş yoluna gelmeniz gerekiyor. Sakıp Sabancı Caddesi’ne geldiğinizde tabelaları takip ederek koruya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Emirgan Korusu

İstanbul, yazısının bulunduğu meydan

Emirgan Korusu Giriş Ücreti

Emirgan Korusu

Pembe Köşk

Eğer araç ile koruya gitmiyorsanız, hiçbir ücret ödemenize gerek yok. Fakat araçlar ile koruya gidiyorsanız, korunun otopark ücreti 10 TL’dir.

Emirgan Korusu

Korunun manzarası

Bunlar da İlginizi Çekebilir

By |2018-03-30T19:37:10+00:00Mart 30th, 2018|İstanbul, Türkiye|
Bir de henüz yeni olan Facebook Sayfamı Beğensen ? Çok mu şey istemiş olurum ? :)