Erfurt Gezilecek Yerler | En Güzel 10 Yer

Almanya‘nın ortasında Thüringen eyaletinin başkenti olan Erfurt, 1200 yıllık zengin bir tarihe sahip, ülkenin en iyi üniversite şehirlerinden. Tarım ve bahçecilik için önemli bir merkez olmasının yanı sıra, ”Çok Kuleli Şehir” olarak da bilinir. Kuleleriyle dikkat çeken birbirinden eski dini yapıları bulabileceğiniz bu şehir, yarım günde rahatlıkla gezilebilecek küçük bir yerdir.

Martin Luther‘in büyüdüğü bir şehir olduğundan dolayı da, turistler arasında her geçen gün popülaritesi artan bu şehir, bir zamanlar Kutsal Roma İmparatorluğu’nun bir parçasıymış. Almanya‘nın diğer şehirlerine nazaran II. Dünya Savaşı sırasında neredeyse hiç yıpranmamış bir şehir. Bu yüzden de, şehirdeki tarihi yapıların büyük bir bölümü bozulmadan günümüze kadar kalabilmeyi başarmış.

Erfurt, yürüyerek çok kısa sürede rahatlıkla keşfedebileceğiniz şehirlerden bir tanesi. Altstadt (Eski Şehir), gezinize başlayabileceğiniz en ideal yer olacaktır. Şehrin önde gelen turistik noktalarının büyük bir bölümü bu bölge sınırları içerisinde yer almaktadır.

erfurt Tüccarlar Köprüsü
Tüccarlar Köprüsü

Erfurt Nerede Nasıl Gidilir ? 

Erfurt tam olarak Almanya’nın ortasında bulunuyor. Leipzig‘e trenler ile ortalama 1 saat uzaklıkta bulunan şehri, Dresden ve Hannover şehirlerinden de günübirlik geziler ile rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Almanya’nın birçok şehrinden Erfurt’a ortalama 2-3 saat içerisinde trenler ile gidebiliyorsunuz. Bazı şehirler günübirlik gezilere elverişli olsa da, çoğu şehirden Erfurt’a gidip gelmek biraz zor olabiliyor. Bu yüzden zamanınız varsa şehirde 1 gece de olsa konaklama düşünülebilir.

[adinserter block=”1″]

Erfurt Gezilecek Yerler Listesi

Erfurt’un tarihi şehir merkezi (Altstadt), gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapan bölgedir. Bu yüzden şehir gezinize ilk olarak bu bölge ile başlayabilirsiniz. Tarihi 14. yüzyıla giden, Almanya’nın birçok şehrindeki yapılar kadar görkemli ve güzel dekorasyona sahip olan Erfurt Katedrali ve renkli Krämerbrücke (Tüccarlar Köprüsü) bu şehirde kaçırılmaması gereken yerlerden. Dilerseniz gezinize şehrin önde gelen bu yapıları ile de başlayabilirsiniz.

Gelelim Erfurt gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 10 yere ;

1.Erfurt Katedrali

Erfurt Katedrali
Erfurt Katedrali

Katedral, tarihi MS 742 yılına kadar giden bir bazilikanın üzerine 1300-1400 yılları arasında inşa edilmiş, şehrin en görkemli ve en önemli yapısıdır. 18 metrelik oyma pencereleri ile dikkat çeken katedral, Orta Çağ sanatının zengin dekorasyonuna ve eserlerine sahip.

Dünyanın en büyük Orta Çağ serbest sallanan çanı Maria Gloriosa ile ünlü olan bir kuleye de sahip olan Gotik mimarideki katedral, dış cephesiyle olduğu kadar, iç mekanıyla da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. İçeride birçok antik kalıntıyı görebileceğiniz gibi, Barok tarzdaki yüksek sunağı, ince oyulmuş 14. yüzyıldan kalma koro tezgahları, tarihi 1160 yılına kadar giden Bakire’nin Sıva Figürü ve Gleichen’in 13. yüzyıldan kalma mezarını da görebilirsiniz.

2.Krämerbrücke (Tüccarlar Köprüsü)

Krämerbrücke (Tüccarlar Köprüsü)
Krämerbrücke (Tüccarlar Köprüsü)

Erfurt’un en fotojenik yerlerinden biri olan Tüccarlar Köprüsü, şehirde turistlerin en rağbet gösterdiği yerlerden biri oluyor.

Orta çağ tarihinin büyüleyici bir dilimi olan Krämerbrücke, Gera Nehri’nin bir kolunu geçen yarı ahşap evlerle kaplı olan bir köprüdür. 79 metre uzunluğu ile, konutların bulunduğu Avrupa’nın en uzun Orta Çağ Köprüsü’dür.

Köprüdeki bu evler, günümüzde kafelere, antika dükkanlarına, butiklere, atölyelere, galerilere ve şarap tüccarlarına ev sahipliği yapıyor. Üst katlarda ise binanın sahipleri ikamet ediyor.

Köprü ilk kez 1100 yılında inşa edilmiş. Ancak 12. ve 13. yüzyıllarda toplamda 7 yangın görmüş ve en son yangından sonra 1325 yılında kireçtaşı ve kumtaşı ile yeniden inşa edilmiş.

3.Old Synagogue

Old Synagogue
Eski Sinagog

Eski Sinagog, özellikle turlar ile şehri ziyaret edenlerin önemli duraklarından biri oluyor. 1100 yılına tarihlenen yapı, Avrupa’nın en eski ve en ünlü dini yapılarından. Günümüze kadar oldukça başarılı bir şekilde korunmuş olan Orta Çağ yapısı, kentin Yahudi nüfusuna zulüm sırasında gizlendiğine inanılan son derece nadir bir sikke ve mücevher birikimi olan ”Erfurt Hazinesi”ne ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Bu koleksiyon 1998 yılında şehrin eski Yahudi bölgesinde keşfedilmiş. 1300’lü yıllarda Yahudi katliamı sırasında gizlendiğine inanılan koleksiyonda, 13 ve 14. yüzyıllardan kalma 3 binden fazla gümüş, sikke, 700 altın ve 14 külçe bulunuyor.

Bu Eski Sinagogu, 60-90 dakikalık turlar ile gezebiliyorsunuz. Çok daha ilgi çekici hikayelere ve tarihe sahip olan bu tarihi yapıyı da Erfurt gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

4.Domplatz (Katedral Meydanı)

Domplatz (Katedral Meydanı)
Domplatz (Katedral Meydanı)

Erfurt Katedrali’ne ev sahipliği yapan şehrin en büyük meydanı olan Domplatz, katedralin dışında daha birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapıyor. Haftanın her günü sabah saatlerinde burada bir pazar kuruluyor. Bu pazar geleneğinin tarihi ise, 8. yüzyıla kadar gidiyor. Bu pazarda sebze, meyve ve gıda ürünleri satılıyor. Yani turistik bir yer değil. Fakat Erfurt’un yerel kültürünü en iyi görebileceğiniz yerlerden.

Katedral ve pazarın dışında meydanda bir de, Erthal-Dikilitaş ve Roma tanrıçası heykeliyle taçlanan 1784’ten kalma Minervabrunnen adı verilen bir çeşme bulunuyor.

[adinserter block=”2″]

5.Petersberg Kalesi

Petersberg Kalesi
Petersberg Kalesi

Zitadelle Petersberg olarak da bilinen kale, Erfurt’un en bilinen ve en önemli tarihi yapılarından biri. Şehirdeki en çok ziyaret edilen yapılardan biri olan Petersberg Kalesi, Avrupa’nın en iyi korunmuş ve en büyük Barok kalelerinden biri.

2 km’den fazla sağlam taş duvarlarıyla ünlü olan bu kale, 17. yüzyılda inşa edilmiş. Petersberg Tepesi’nde bulunan kalenin duvarları 23 metreye kadar yükselebiliyor ve şehrin eşsiz bir manzarasını sunmaktadır.

Kalenin geniş yeraltı tünelleri labirentini görmek istiyorsanız, 2 saatlik turlara katılmanız gerekiyor. Bu turları da, merkezdeki turizm ofisinden satın alabilirsiniz.

6.Augustinerkloster (Augustinian Manastırı)

Martin Luther’in bir keşiş olduğu ve 1505 ve 1511 kaldığı yer olarak da bilinen Augustinian Manastırı, daha çok tarihi ile öne çıkan turistik yapılardan. Luther’in Katolik kilisesinin teolojisine karşı vaaz verdiği yer olarak bilinen manastırda, Luther’ın restore edilmiş odasını görebilir ve manastırın sergisinde Erfurt ile ilişkisi hakkında çok daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Manastır ise, 13. yüzyılda inşa edilmiş. Güzel bahçesi ve görkemli binalarıyla Erfurt ziyaretinizde göz atabileceğiniz önemli duraklardan.

7.Fischmarkt 

Fischmarkt - Erfurt Gezilecek Yerler
Fischmarkt

Tüccarlar Köprüsü’ne oldukça yakın bir konumda bulunan bu meydan, Orta Çağ döneminde şehrin sosyal merkeziymiş. İlk Belediye Binası da, 1275 yılında burada inşa edilmiş.

Şehrin önde gelen Rönesans evlerine, kafelerine ve bazı restoranlarına ev sahipliği yapan meydan, günümüzde şehrin en hareketli yerlerinden biri olarak biliniyor. Özellikle yaz aylarında kafelerin dışarısına kurulan oturma alanlarıyla ünlü olan bu meydanı Eski Şehir bölgesi sınırları içerisinde bulabilirsiniz.

Erfurt Belediye Binası da, bu meydanda bulunmaktadır. İlk olarak 1275 yılında inşa edilen bina, 17. yüzyılın başlarına kadar genişletilmiş ve restorasyon çalışmalarından geçmiş. Günümüzdeki halini ise, 17. yüzyıldaki restorasyondan sonra almıştır. Binanın içerisinde, eski efsaneleri ve Martin Luther’in yaşamını tasvir eden birkaç ilginç duvar resmi bulunuyor.

[adinserter block=”1″]

8.Angermuseum

18. yüzyılın başlarında inşa edilmiş Barok bir binada yer alan Angermuseum (Öfke Müzesi) da Erfurt gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz farklı yerlerden. Farklı Orta Çağ sanat eserlerine ev sahipliği yapan bu müzede, tarihi 1700’lerden 1900’lara kadar giden, Thüringen figürinleri, sofra takımları, heykeller ve rölyefler sunan Erich Heckel’in duvar resmi ve porselen koleksiyonu ile ünlü olsa da, müzede daha birçok geçici sergiyi de bulabiliyorsunuz.

Erfurt’un en eski caddelerinden biri olarak bilinen Anger, kurulduğu dönemden bu yana şehrin geleneksel alışveriş ve ticaret merkezi olmuş. Bu caddenin başladığı yer ise, ”Angerplatz” olarak bilinen meydandır. Bu meydanda eskiden tekstil, yün ve buğday ticareti yapılan yerlerde, küçük el sanatları ve antika dükkanlarından şık butiklere, galerilere ve mağazalara kadar çok sayıda dükkan da bulabilirsiniz. Müzeyi ziyaret ettikten sonra, bu caddeye ve meydan çevresindeki butiklere göz atmayı da unutmayın.

9.Wenigemarkt (Küçük Pazar Meydanı)

Wenigemarkt (Küçük Pazar Meydanı)
Wenigemarkt (Küçük Pazar Meydanı)

Wenigemarkt, Tüccarlar Köprüsü’nün doğu ucunda, Fischmarkt ile hemen hemen aynı boyutta olan başka bir sevimli meydandır. Daha çok bar, restoran ve kafeleri için tercih edilen bu meydanın güneydoğu tarafında tarihi bir çeşme ve birkaç rönesans binası da görülebiliyor. Zamanınız varsa göz atmaya değecektir.

10.Egapark

Egapark - Erfurt Gezi Rehberi
Egapark

Erfurt, tarihi yapılarının yanı sıra parkları ve yeşil alanları ile de ünlü olan bir şehir. Bunlar arasında en iyi bilinen ve en ünlüsü olan, tarihi 1960 yılına dayanan (İlk olarak 1880’lerde halka açık bir park haline gelmiş) ”Egapark”tır. Avrupa’nın en büyük süs çiçek tarhlarına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan bu parkta, birçok dönem heykelleri de görülebilir.

Park içerisinde, su ve gül bahçesi, tropikal seralar ve çocukların ayrılmak istemeyeceği yerlerden biri olan Kelebek Evi de bulunuyor. 150 binden fazla çiçeğin olduğu bu parkı da şehirde yeteri kadar zamanınız varsa listenize ekleyebilirsiniz.

Erfurt’ta Turistik Yerlere Yakın Nerede Kalınır ?

Erfurt’u günübirlik geziler ile keşfetmek yerine bu şehirde 1 gece de olsa konaklamayı planlıyorsanız, tarihi şehir merkezi sınırları içerisinde, turistik yerlere yakın bir yerde konakladığınızdan da emin olun.

Erfurt’a trenler ile Almanya’nın diğer şehirlerinden gitmeyi planlıyorsanız da, tren istasyonuna yakın olan bir tesiste konaklamakta otelinize ve otelinizden de istasyonuna kolay ulaşım iyi bir seçenek olabilir. Erfurt’un tarihi merkezi ile tren istasyonu arasında ortalama 10-15 dakika yürüme mesafesi bulunuyor. Yani tren istasyonuna yakın bir tesiste konaklayacak olursanız da, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tarihi Kent Merkezi sınırları içerisinde, şehir merkezine ve turistik noktalara yakın otel tavsiyesi olarak ;

Hotel Am Kaisersaal ; 3 yıldızlı bu otel, şehrin tarihi bölgesinin kalbinde yer alıyor. Krämerbrücke (Tüccarlar Köprüsü) otele sadece 1 dakika yürüme mesafesinde. Otelin tek kişilik ve aile odaları da bulunmaktadır.

Radisson Blu Hotel Erfurt ; Biraz daha lüks bir otel için de Erfurt’un tam kalbine 10 dakika yürüme mesafesindeki 4 yıldızlı bu tesise göz atabilirsiniz. Tüccarlar Köprüsü ve Angermuseum’a 5 dakika yürüme mesafesindeki bu otel, merkez tren istasyonuna da 600 metre uzaklıkta bulunuyor.

Erfurt gezilecek yerler listesindeki bu 10 yerden sonra şehirde hala zamanınız varsa, çevredeki turistik noktalara veya Leipzig, Bamberg gibi Almanya’nın diğer şehirlerine de göz atabilirsiniz. Bamberg ve Leipzig’den, Erfurt’a trenler ile ortalama 50-55 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz