Bursa şehir merkezinde bulunan Eski İpek Han, Bursa’nın en eski hanları arasında. Ulu Camii caddesinden fevzi çakmak caddesine giderken hemen sol tarafta bulunan Han, çok popüler olmasa da, Bursa gezilecek yerler listesine eklenebilecek tarihi yerlerdendir. Bakırcılar çarşısı girişinde bulunan Han, Bursa’nın en büyük hanlarından biri olarak biliniyor.

BURSA’DA NEREDE KALINIR ?

Bursa’daki otellerin hemen hemen hepsinde ücretsiz rezervasyon imkanı bulunuyor. Yani, rezervasyon ücreti veya ön ödeme olmadan Booking.com aracılığıyla Bursa’daki birçok otelde rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bunun yanında bazı otellerde de ücretsiz rezervasyon iptali var. Yani, belirtilen sürelere kadar hiçbir ücret ödemeden rezervasyonunuzu iptal etmek de mümkün.

Bursa’da 3 yıldızlı bir otel olarak Hampton By Hilton Hotel‘i veya Ibis Hotel‘i, 4 yıldızlı otel olarak Divan Bursa Hotel‘i veya Holiday Inn Bursa‘yı ve son olarak 5 yıldızlı otel olarak da Hilton Bursa Convention Center & Spa veya daha lüks 5 yıldızlı otel olan Crowne Plaza Bursa Convention Center & Thermal Spa‘yı deneyebilirsiniz.

Çelebi Sultan Mehmet tarafından Mimar İvaz Paşa’ya, Yeşil Külliyesi’ne ek gelir kazandırmak amacıyla yaptırdığı bilinmekte. İpek tüccarları tarafından kullanılan Han, Bursa’da ipek alıp satan ve bunların büküm işlerini yapan kazazlardan dolayı, Han’ın adı bir süre boyunca Büyük Kazazhane olarak da anılmış.

Eski İpek Han Bursa
Han içerisinde daha çok terzile ve tekstil ürünleri satan dükkanlar bulunmakta.

İvaz Paşa camisinin yanında bulunan İpek Han, Arabacılar, Sultan ve Eski İpek Han olarak da adlandırılmış. Han içerisinde günümüzde 94 adet dükkan bulunuyor. Bu dükkanların büyük çoğunluğu ev tekstil ürünleri üzerine satış yapmakta.

Eski İpek Han Bursa
İpek Han bakırcılar çarşısı giriş bölümü. Han, her ne kadar tekstil ürünleri satan dükkanları ile bilinse de, birkaç ayakkabı satan mağazaları da, han içerisinde bulabilirsiniz.

Eski İpek Han Hakkında Bilgiler

Bursa’nın en popüler hanları olan, Koza Han, Balibey Han ve Emir Han içerisinde kafe ve birkaç restoran bulunuyor. Fakat İpek Han, içerisinde küçük çay ocakları ve önlerine kurulmuş taburelerden oluşuyor. Yani Koza Han’da bulunan kafelerde yemeklerinizi yiyip bir şeyler içebileceğiniz büyük yerler bulunmamaktadır. Bu yüzden, zamanınız sınırlı ise, Bu hanı es geçmenizi tavsiye ederim. Han içerisinde, diğer hanlardan çok farklı bir yapı veya bölüm bulamayacağınızdan dolayı özellikle gidilecek yerlerden değil diyebilirim.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Eski İpek Han Bursa
Han’ın üst katı ve han içerisinde bulunan küçük havuz

Eski İpek Han’a Nasıl Gidilir ? :  İpek Han, Bursa Ulu Camii yanında, Koza Han, Emir Han gibi turistik yerlere yürüme mesafesindedir. Bakırcılar çarşısının girişinde bulunan hana şehir merkezinden çok rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eğer, hafta sonu Bursa’da iseniz ve hana ulaşmaya çalışıyorsanız, muhteşem bir kalabalığı aşmanız gerektiğini unutmayın. Gerek han etrafından bulunan kafe ve restoranlar, gerekse alışveriş mağazaları sayesinde burası mahşer alanı gibi olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here