Eski İpek Han Bursa – Hakkında Bilgiler – Nasıl Gidilir ?

Eski İpek Han Bursa
Eski İpek Han Bursa

Bursa şehir merkezinde bulunan Eski İpek Han, Bursa’nın en eski hanları arasında. Ulu Camii caddesinden fevzi çakmak caddesine giderken hemen sol tarafta bulunan Han, çok popüler olmasa da, Bursa gezilecek yerler listesine eklenebilecek tarihi yerlerdendir. Bakırcılar çarşısı girişinde bulunan Han, Bursa’nın en büyük hanlarından biri olarak biliniyor.

Çelebi Sultan Mehmet tarafından Mimar İvaz Paşa’ya, Yeşil Külliyesi’ne ek gelir kazandırmak amacıyla yaptırdığı bilinmekte. İpek tüccarları tarafından kullanılan Han, Bursa’da ipek alıp satan ve bunların büküm işlerini yapan kazazlardan dolayı, Han’ın adı bir süre boyunca Büyük Kazazhane olarak da anılmış.

Eski İpek Han Bursa
Han içerisinde daha çok terzile ve tekstil ürünleri satan dükkanlar bulunmakta.

İvaz Paşa camisinin yanında bulunan İpek Han, Arabacılar, Sultan ve Eski İpek Han olarak da adlandırılmış. Han içerisinde günümüzde 94 adet dükkan bulunuyor. Bu dükkanların büyük çoğunluğu ev tekstil ürünleri üzerine satış yapmakta.

Eski İpek Han Bursa
Hanın bakırcılar çarşısı giriş bölümü. Han, her ne kadar tekstil ürünleri satan dükkanları ile bilinse de, birkaç ayakkabı satan mağazaları da, han içerisinde bulabilirsiniz.

Eski İpek Han Hakkında Bilgiler

Bursa’nın en popüler hanları olan, Koza Han, Balibey Han ve Emir Han içerisinde kafe ve birkaç restoran bulunuyor. Fakat İpek Han, içerisinde küçük çay ocakları ve önlerine kurulmuş taburelerden oluşuyor. Yani Koza Han’da bulunan kafelerde yemeklerinizi yiyip bir şeyler içebileceğiniz büyük yerler bulunmamaktadır. Bu yüzden, zamanınız sınırlı ise, Bu hanı es geçmenizi tavsiye ederim. Han içerisinde, diğer hanlardan çok farklı bir yapı veya bölüm bulamayacağınızdan dolayı özellikle gidilecek yerlerden değil diyebilirim.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Eski İpek Han Bursa
Han’ın üst katı ve han içerisinde bulunan küçük havuz

Eski İpek Han’a Nasıl Gidilir ? 

Han, Bursa Ulu Camii yanında, Koza Han, Emir Han gibi turistik yerlere yürüme mesafesindedir. Bakırcılar çarşısının girişinde bulunan hana şehir merkezinden çok rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Eğer, hafta sonu Bursa’da iseniz ve hana ulaşmaya çalışıyorsanız, muhteşem bir kalabalığı aşmanız gerektiğini unutmayın. Gerek han etrafından bulunan kafe ve restoranlar, gerekse alışveriş mağazaları sayesinde burası mahşer alanı gibi olmaktadır.

7 Senelik Profosyonel Yurt dışı otel ve hostel tecrübesinden sonra, part time olarak başladığım gezi bloguna, Full time devam. Özellikle Güneydoğu Asya'da geçirdiğim 5 seneden fazla süreyi, gezerek çalıştığım şehirleri ve çok daha fazlasını yazılarımda paylaşıyorum. -iyi bir Backpacker, -içerisinde çikolata olan her şeyi sever. -En iyi yaptığı şey ; ''Running a Hostel''

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here