Eskişehir Lületaşı Müzesi Gezi Rehberi

Eskişehir Lületaşı Müzesi, Odunpazarı bölgesinde Kurşunlu Külliyesi içerisinde yer alan bu müze, 2008 yılında açılmış. 60 sanatçıya ait toplamda 400 eser bulunan bu müzede, Batı tarzında lületaşından yapılmış birçok eseri görebilirsiniz.

Müzede, pipolar, takılar ve küçük heykelleri görebilir, dilediğiniz gibi fotoğraf çekebilirsiniz. Müzenin en güzel yanı da girişlerin ücretsiz oluşudur. Müzede Türk imajlarını ve Türk mitolojilerini görememek biraz hayal kırıklığı olsa da, sonuçta Eskişehirli ustalar, Lületaşı işletmeciliğini Avusturyalılardan öğrenmiş, yani eserlerin hepsinde batılı imajları görmek gayet normal diye düşünüyorum.

Eskişehir Lületaşı Müzesi
Müzenin iç görünümü

Eserlerin birçoğu oldukça etkileyici ve Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nda veya Odunpazarı’nda bu eserlerin benzerini bulamayabilirsiniz. Oldukça küçük olan bu müze, Eskişehir’de bulunan diğer müzelerin aksine daha erken açılmakta. Eskişehir’de bulunan hemen hemen tüm müzeler, saat 10:00’da açılmakta. Ancak, Lületaşı Müzesi’ne 09:00 gibi giderseniz, müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir Lületaşı Müzesi
Müzede en beğendiğim eserlerden olan santranç taşları.

Lületaşı Müzesi’nin hemen karşısında küçük bir de, El Sanatları Çarşısı bulunuyor. Burada, takılardan tesbihlere, gümüş kolyelerden biblolara birçok geleneksel el sanatı eserlerini satın alabilirsiniz.

Eskişehir Lületaşı Müzesi
Lületaşı Müzesi’nin karşısındaki el sanatları çarşısı içi

Büyük şekilsiz ve anlamsız bir taşın nasıl anlam kazanarak harika bir esere dönüştüğünü görebilmek için, Lületaşı Müzesi, özellikle sanata ilgisi olanların, Eskişehir gezilecek yerler listesine eklemesi gereken yerlerden biridir.

Eskişehir Lületaşı Müzesi
Lületaşı Müzesi’nin karşısında yer alan küçük el sanatları çarşısı

Eskişehir Lületaşı Müzesi Hakkında Bilgiler

Lületaşı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ? 

Müze, Odunpazarı bölgesinde bulunan Kurşunlu Külliyesi içerisine yer almakta. Bu yüzden, müzeye ulaşım için öncelikle Odunpazarı bölgesine gelmeniz gerekiyor. Eğer, şehir merkezindeyseniz, Odunpazarına yürüyerek 10-15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Şehrin herhangi bir yerinden Odunpazarına ulaşmak için, tramvayları kullanarak Atatürk Lisesi tramvay durağına gelebilirsiniz. Bu duraktan Odunpazarına yürüyerek 2-3 dakikada ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Eskişehir Lületaşı Müzesi
Lületaşı Müzesi içi

Lületaşı Müzesi’ne girişler ücretsizdir.

Müze Pazartesi günleri ziyaretçiye kapalıdır.

Müze yakınlarında gezilecek yerler

Eskişehir Lületaşı Müzesi’ne yakın olan bu turistik yerlere yürüyerek 5-10 dakikada rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...