Ankara Estergon Kalesi Hakkında Detaylı Bilgiler

Estergon Kalesi, Ankara’nın en güzel metropol ilçelerinden biri olan Keçiören’de bulunuyor. Bir temsili kaledir Estergon. Birçok kale gibi sıra sıra taşların dizilmesiyle veya bir toprak renginde yapılmamış. Bembeyaz mermer ile kaplanmış ve kale anlayışına farklı bir boyut kazandırmış kalelerden.

Pek çok gezgin tarafından es geçilen kale, Özbek sofrası, Etnografya müzesi ve manzaralı teras katı ile, Ankara’da gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden diyebilirim. Kale, daha çok restoranı ve seyir terası için tercih ediliyor olsa da, bunun dışında görülebilecek birkaç yer daha bulmak mümkün.

Estergon Kalesi Ankara
Kale girişinde bulunan küçük şelale

Estergon Kalesi Bölümleri

1.Giriş Katı

Estergon Kalesi Ankara
Kalenin giriş katı ve küçük havuzu

Kalenin giriş katında, alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. Bunun dışında bir de küçük havuz bulunuyor. Ayrıca, hemen girişte kale hakkında bilgiler içeren kitapçıkları ücretsiz olarak alabileceğiniz danışma yeri gibi bir bölüm de var. Buradan kitapçıkları aldıktan sonra, üst katta bulunan Etnografya Müzesi’ne çıkabilirsiniz.

2.Birinci Kat

Estergon Kalesi Ankara
Kalenin birinci katında bulunan Etnograf Müzesi’nde sergilenen Türk kültür ve geleneğimizi yansıtan Türk hamamı

Keçiören Etnografya Müzesi‘ne ev sahipliği yapan bu kat, kalenin en dikkat çeken yerlerinden biri. Ziyaretçiye açık olan bu müzede, tematik sahneler ile, sünnet şöleni, kına gecesi, av hayatı ve halı dokuma gibi Türk kültürüne özgü, geleneklerimiz ve yaşam biçimleri tasvir edilmiş.

Göz At : Ankara’da nerede kalınır ?

Estergon Kalesi Ankara
Yine birinci katta bulunan Etnografya Müzesinden bir sergi

Müzede el sanatları örnekleri, mutfak gereçleri, el yazmaları, askeri kıyafet ve silahlar da sergileniyor. 17. yüzyıla ait eserler ile tarih yolculuğuna çıkacağınız bu müze, vitrinlerde ve camekanların içerisinde sergilenen eserleri ile hoşunuza gidebilecek yerlerden. Ayrıca müzeye ücretsiz olarak giriş yapabileceğinizi de unutmayın.

Not : İkinci katta düğün salonu olarak da kullanılan bir restoran bölümü bulunuyor. Benim gittiğimde düğün veya nişan hazırlıkları yapılıyordu. Büyük büyük akvaryumların bulunduğu bu restoranda kişiye özel yemekler veriliyor mu bilmiyorum. Fakat, veriliyorsa bile burayı es geçin derim. Fiyatlar biraz abartılı olabileceği gibi buranın hiçbir albenisi de yok.

3.Seyir Terası

Estergon Kalesi Ankara
Seyir terası

Öyle çok muhteşem bir manzara olmasa da, buradan Keçiören manzarasını seyredebiliyorsunuz. Terasa merdivenlerden çıktığınızda, direkt olarak terasın cafesinde çalışan garson kardeşler, buyur ediyorlar sizi. Eğer oturup bir şeyler içmeyi planlamıyorsanız, teşekkür edip sadece terasa bir göz atmak istediğinizi söyleyebilir ve terası dolaşabilirsiniz.

Terasın etrafında bir tur attıktan sonra, ister manzaraya karşı bir şeyler içebilir, isterseniz, kalenin hemen yan tarafında bulunan Samarkand veya Özbek Sofrasında bir şeyler yemek için gidebilir, Ankara manzarasına bir de bu iki yerden birinden göz atabilirsiniz.

Estergon Kalesi Ankara
Seyir Terasından, kalenin karşısında bulunan iki şelaleyi görebiliyorsunuz

Teras katı da gördükten sonra, kale içerisinde yapılabilecek pek bir şey kalmıyor.

Samarkand Sofrası

Estergon Kalesi Ankara
Samarkand Sofrası (Kaleye girmeden hemen sol taraftaki merdivenleri kullanrak ulaşabilirsiniz)

Kaleye gelirken mutlaka dikkatinizi çekecek, hemen kale girişinin sol tarafında küçük bir şelale ve bu şelalenin yanında bir de merdiven bulunuyor. Bu merdivenleri çıktıktan sonra, hemen sağ tarafta kalan mekan, Özbekistan Samarkand Sofrasıdır. Bu mekanda, dilerseniz manzaraya karşı bir kahvaltı edebilir veya bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Bu tarz yerlerde bulunan restoranlar genelde bana hep pahalı gelmiştir. Girişinde menü veya fiyat hakkında hiçbir bilgi bulunmadığından dolayı, buranın pahalı bir mekan olabileceğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Estergon Kalesi Özbek Sofrası

Estergon Kalesi Ankara
Özbek Sofrası

Merdivenleri çıktıktan sonra hafif sol tarafta, tam karşınızda Özbek Sofrasını görebilirsiniz. Bu mekanda yemek yememiş veya içerisine girmemiş olsam da, mekanın oldukça popüler olduğunu söyleyebilirim. Geleneksel yemekleri bulabileceğiniz bu yerde, geleneksel kıyafetler giyerek, fotoğraf çekinmek de mümkünmüş. Kaleye bir şeyler yemek için geliyorsanız, tercihinizi Özbek Sofrasından yana kullanın derim.

Kaleyi ve bu iki mekanı gezdikten sonra, kalenin teras katından da görünen iki şelaleyi görmek için, kalenin hemen karşısında bulunan, Muhsin Yazıcıoğlu Parkı ve Tuna Göleti adlı yere gidebilirsiniz. Bu küçük parkta, şelalelerin dışında görebilecek veya yapabilecek pek bir şey yok. Sadece yaz aylarında gelip, serin serin şelalenin yanında bulunan banklarda oturabilirsiniz.

Estergon Kalesi Ankara
Kalenin tam karşısında bulunan Muhsin Yazıcıoğlu Parkı içerisinde bulunan şelale

Kale Hakkında Görüşüm

Birçok Ankaralı ve turist tarafından beğenilmeyen, hatta birçok olumsuz eleştiri alan bu kale, öyle abartıldığı kadar kötü bir yer değil. Genelde Ankara’ya ön yargı ile bakıldığından olsa gerek, birçok tarihi ve turistik yer bu şehirde beğenilmiyor. Hamamönü diyorsun, ”Yok ya orası güzel değil, tarihi evleri yenilemişler, evler çok yeni gözüküyor” diyorlar. Peki sen ne isterdin ? yıkık dökük evler arasında yürümek mi ? diye sormadan da edemiyorum.

Estergon Kalesi Ankara
Kalenin hemen girişinde bulunan küçük şelale

Ankara Kalesi desen, vay orası şu tip insanlarla dolu, Ankara’nın manzarasına mı kaldım, gibi garip garip yorumları forumlarda görebiliyorsunuz. Bir İstanbul, Çanakkale veya İzmir olmayan Ankara’dan daha ne bekliyorlar anlamıyorum. Adamlar yapmış Estergonu, parası veya zamanı olmadığından Budapeşte’ye kadar gidemeyenler için. Tamam öyle çok etkileyici bir yer değil ama bence Ankara için yeterli olmuş bu kale. Daha kaleyi görmeden yorum veya eleştiri yapmak sanırım doğru olmayacağından, önce bir gidin, bir bakın neler var neler yok. Sonra yorumunuzu yapın derim.

Estergon Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Estergon Kalesi Ankara
Kalenin girişinde bulunan dükkanlar

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaleye Kızılay veya Ulus’tan minibüsler ile ulaşabilirsiniz. Ben kaleye, Kızılay’dan ”Keçiören Asfalt Gazino” minibüsü ile gitmiştim. Minibüsten indiğim yerden de kaleye yürüyerek 2-3 dakika içerisinde ulaşmıştım. Bunun yanında 420-421 nolu paralı otobüsler ile de gidiliyor. Fakat, minibüsler çok daha sık aralıklarla geçiyor ve otobüsler ile kaleye gidecek olursanız, kaleye minibüslerde olduğu kadar yakın yerlerde inebileceğinizi sanmıyorum. Bu yüzden, fazla kurcalamayın otobüsü, taksiyi, metroyu. Binin minibüse Kızılay’dan, 10-12 dakika sonra kaledesiniz. Konum için tıklayın.

Not : Benzer minibüsleri Ulus’ta da bulabileceğiniz söyleniyor. Fakat, tam emin olmadığım için, Ulus’tan Kızılay’a yürüyün minibüse oradan binin derim.

Kalenin ziyaret saatleri ve giriş ücreti : 10:00-22:00 arası ziyaret edebileceğiniz bu kaleye girişler ücretsiz.

Osmanlı kültürünü canlı canlı yaşatan Etnografya müzesiyle, güzel bir manzara seyredip kahvenizi yudumlayabileceğiniz teras katı cafesi ile, hediyelik eşya satın alabileceğiniz yeri ile, Ankara gezinizde kaçırılmaması gereken yerlerdendir Estergon. Bu yüzden, başkalarının yorumlarına pek aldırmayın. Kale, her ne kadar temsili bir kale olsa da, Ankara’da görülebilecek güzide yerlerden. Kaleye mutlaka gidin, terasta bir çay için, müzesini gezin ve Türk kültür ve geleneklerimiz hakkında bilgi sahibi olun ve sonra da kale hakkında yorum yapabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...