Paris Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler

Eyfel Kulesi, dünyanın en bilindik turistik yapılarından biri. Tüm ihtişamıyla, şehrin hemen hemen her yerinden görülebiliyor. Paris ile özdeşleşmiş ve şehrin simgesi haline gelmiş bu kuleye çıkmak, turistler arasında adeta bir maraton. Sabahın 6’sında sıraya girenler olduğu gibi, sırf kuleye sıra beklemeden çıkabilmek için, kule etrafındaki süper lüks otellerde konaklayanlar da bulunuyor.

Kuleye çıkmak resmen bir sanat işi. Eğer, sabah 08:30’dan sonra gidecek olursanız, 1-2 saat, belki de daha fazla bilet kuyruklarında bekleyebiliyorsunuz. Sıra size geldiğinde de, direkt 3. kata (zirveye) asansör ile çıkmak için bilet alıyorsunuz ki, bu da sizin fazladan 1 saat beklemenize neden oluyor. Çünkü, asansörle belirli sayıda turist çıkıp inebiliyor. Bu yüzden de, size ne zaman sıra geleceği pek bilinmiyor. Bu şekilde yapacak olursanız, hedefe 2-3 saat içerisinde ulaşmış olursunuz, o da şansınız varsa.

Yok ben iyi bir gezginim, planlarımı 1-2 hafta öncesinden yaparım, erken kalkar, erken yol alırım diyorsanız, bu kuleye çıkmak için harcayacağınız vakit taş çatlasa 1 saat olacaktır. Öncelikle, online olarak en az 1 hafta 10 gün önceden (Daha geç kalacak olursanız, yer bulamayabiliyorsunuz) biletinizi alın. Alırken de, direkt olarak 3.kata (Yani son kata, zirveye) çıkmak için bilet almayın. Hem biraz daha pahalı olacak hem de asansör için saatlerce bekleyebileceksiniz. Bu yüzden, online bilet alırken, merdivenden 2.kata çıkan biletleri alın. Bu biletler biraz daha uygun olacak ve çok fazla sıra beklemek zorunda kalmayacaksınız.

İyi de, ne yapacağım ikinci katta ? ben en tepeye çıkmak istiyorum, diyorsanız, öncelikle ikinci kata 15-20 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Tabi, online biletinizi merdivenden olacak şekilde aldıysanız. İkinci kata şöyle bir etrafa göz atın, fotoğraflar çekin, Olmadı 1. kata tekrar bakın, bir şeyler yiyip için (Paranız çoksa). Daha sonra, her katta bulunan bilet makinelerinden 3. kat için biletinizi alabilir ve 10-15 dakika bekledikten sonra, zirveye çıkabilirsiniz. Yani, online olarak ikinci kat için (merdivenlerden) bilet aldığınız zaman, 3.kata çıkamıyorsunuz. 3. kata çıkmak için ayrıca bir bilet almanız gerekiyor. Bu da, çok rahat bir şekilde makinelerden halledilebiliyor.

Paris’te nerede konaklayacağınız hakkında pek fikriniz yoksa, Paris’te nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak bölge bölge seçilmiş konaklama birimlerine ve şehirdeki en ideal bölgelerin özelliklerine göz atabilirsiniz.

Paris’te bulunan en ideal konaklama birimlerine Booking.com aracılığıyla göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Eyfel Kulesi hakkında bilgiler

Kulenin hemen yanında her gün açık olan bilet gişesini bulabilirsiniz. Fakat genel anlamda aşırı kalabalık olan bilet kuyruğuna girmektense biletinizi online olarak almanızda yarar var. Grup olarak ziyaret edecek olursanız mutlaka grup indirimlerine göz atın.

Biletler 1,2 ve 3.(zirve) kat olarak satılmakta. Biletinizi online olarak aldıktan sonra mutlaka çıktısını alın veya e-ticket olarak telefonunuza gönderin.

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi Bilet Ücretleri 2020

Merdiven giriş bileti: 12-24 yaş 5£, 24+ yaş 7£, 4-11 yaş 3£ (Bu bilet ile sadece 2. kata kadar çıkabilirsiniz en üst kata yani 3. kata çıkamazsınız)

Asansör ile (1 ve 2. kat): 12-24 yaş 8.50£, 24+ yaş 11£, 4-11 yaş 4£ (Asansör ile ulaşım 1. ve 2. kat dahildir. Kulenin en üst katı dahil değildir.)

En üst kat (3.kat) : 12-24 yaş 14.50£, 24+ yaş 17£ ve 4-11 yaş 8£ ( Direkt olarak asansör ile 3.kata çıkabiliyorsunuz)

Biletinizi online olarak toureiffel.paris adlı siteden alabilirsiniz.

Eyfel Kulesi

Açılış saatleri

Haziran ortası – Eylül başı : 9 am -12:45am (Gece yarısı). En üst kat (3.kat ) için en son asansör 23:00’dadır.

Yılın diğer ayları : 9:30-23:45 son asansör 23:00’dadır. Ancak merdivenler 18:00’da kapanmaktadır.


Booking.com

Eyfel Kulesi ziyareti hakkında tavsiyeler

Eğer en üst kata çıkmak istiyor ve kalabalıktan kurtulmak istiyorsanız en iyi yöntem 1.kata çıkmaktır. Online olarak 1.kata merdivenlerden çıkmak için bilet alın ve merdivenlerin ilk açılış saatinden 1 saat önce orada olun. Sıra beklemeden 1.kata çıktıktan sonra kulenin keyfini çıkarın, acele etmeyin.

1.katı bitirdikten sonra bir üst kata çıkmak için bilet makinalarını bulun ve 2.kat için biletinizi alın ve asansörü bekleyin 2. katta dilediğiniz kadar zaman geçirdikten sonra tekrar bir bilet makinesindan en üst kat için bilet alın ve asansörü bekleyin. En üst katta dilediğiniz kadar zaman geçiremeyeceğinizi unutmayın.

Eyfel Kulesi

-Zamanınız varsa kuleye sabah ve akşam olmak üzere 2 defa gidin. Özellikle akşamları kulenin ışıkları açıldıktan sonra muhteşem bir manzara seyredebilirsiniz. Ayrıca kulenin etrafında ki parklarında ışıklar yandıktan sonra ortaya muhteşem bir manzara çıktığını unutmayın.

Eyfel Kulesi

-Eğer metro ile buraya gelmek istiyorsanız Trocadero durağında inin.

-Direkt olarak 3.kat için bilet almayın. Girer girmez asansöre binip en üst kata çıkmaktansa, önce 1. ve 2. kata merdivenleri kullanarak çıkın. Dilediğiniz yerde durun fotoğraflarınızı çekin ve en son 3.kata çıkın. Hem bu şekilde ziyaretinizi aceleye getirmemiş olursunuz.

-Cüzdanınıza güvenmiyorsanız öğle veya akşam yemeklerini kulede yemeye çalışmayın. Öğle yemeği için menüler 90£’dan ve akşam yemeği için menüler 195£’dan başlamakta. Ancak 20-30£’ya basit fast food yemekleri bulmak da mümkün.

-Kuleyi birçok noktadan rahatlıkla görebilirsiniz. Hemen yanında bulunan 2 parktan birine oturun ve dilediğiniz kadar fotoğraf çekin. Özellikle yaz akşamları, kule etrafında ki parkların atmosferi bambaşkadır.

Eyfel Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir ?

Kuleye şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümünde rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. 07 Invalides Bölgesi’ne giden metro veya otobüsler ile buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın

Eyfel Kulesi

-Dilediğiniz saatlerde ve tarihlerde uygun bilet bulamama ihtimaliniz çok yüksek olduğundan dolayı biletinizi 1-2 hafta öncesinden almakta fayda var.

-Eyfel Kulesi maketi almadan dönmeyin. Birçok turistik noktalarda seyyar satıcıları göreceksiniz. Giyiminize bağlı olarak fiyatlar aşırı derecede yükselmekte. Bu yüzden, maket ile ilgileniyormuş gibi yapın, fiyatı beğenmeyin ve arkanızı dönün gidin. inanın bana 50£’dan 5£’ya düşebilecek maketler bulabilirsiniz.

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi hakkında bilinmesi gereken 20 gerçek

1.Kule Gustav Eiffel’in buluşu değil. Her ne kadar kulenin Gustav Eiffel tarafından bulunduğu sanılsa da, kuleyi asıl dizayn edenler Gustav’ın mühendisleri olan Maurice Koechlin ve Emile Nouguier olarak biliniyor.

2.Kule yapımında 300 kişi çalışmış, 18.038 dövme demirden parçalar kullanılmış, 2.5 milyon perçin kullanılmış ve kule 10.000 ton ağırlığında, 984.25 adım uzunluğundadır.

3.Kule modern bilimin sembolü olarak inşa edilmiş, kulenin inşa edildiği sıralarda fotoğrafçılık sanatı yavaş yavaş gelişiyordu ve kulenin tamamlanması ile birlikte birçok fotoğrafçı üne kavuşmuş.

4.Eyfel1930 yılına kadar Dünyanın en uzun yapısıymış. 1930 yılından sonra New York’ta bulunan Chrysler Binası yapıldıktan sonra, kule bu özelliğini kaybetmiş.

5.Kulenin ilk yapıldığı sıralarda, asansör sistemi yaklaşık 3 hafta yokmuş. 6 mayıs’ta halka açılan Eyfel kulesinin en üst katına 30.000 ziyaretçi 1.665 adım çıkarak ulaştıktan sonra, Kule ziyaretçiler ve basın tarafından birçok eleştiriye maruz kalmış ve 26 mayıs günü asansör faaliyete geçmiş.

6.Kulenin aşırı sıcaklar da yaklaşık olarak 17.14 cm uzadığı gözlemlenmiş. Fakat kışa doğru tekrar eski halini aldığı söylenmekte.

7.Kulenin sadece 20 yıl Paris’te kalması planlanıyordu, daha sonra Fransız askeri ve Hükümet, kuleyi radyo bağlantısı ve telekomünikasyon olarak kullanmaya başlamış. Bu yüzden Kule Paris’te ki kalıcı yerini belki de sonsuza kadar almış.

8.Kulede birden fazla renk kullanılmış. Perspektif bir görüntüye sahip olabilmesi için kulenin en üstü koyu boyanmış ve aşağı doğru indikçe renkler daha da açılmakta.

9.Her 7 yılda bir kulenin paslanmaması için yaklaşık 60 ton boya kullanılıyormuş.

10.Eyfel kulesi gazete ofisi, postane, bilimsel labaratuvarlar ve tiyatro oyunlarına da ev sahipliği yapmış.

11.Her yıl ortalama 7 milyon ziyaretçi kuleyi ziyaret etmekte.

12. II.Dünya savaşı sırasında Hitler, Paris’i ziyaret ettiğinde Eyfel kulesinin en üst katına çıkmak istemiş ve bunu duyan Fransızlar, asansör kablolurını kesmiş ve Hitler Kuleye merdivenlerden çıkmak zorunda kalmış.

13.Kule, başlangıçta Barselona için düşünülmüş fakat proje Paris için yeniden yapılandırılmış.

14.Kendi tasarımı olan paraşütü test etmek için kuleden atlayan mucit Franz Reichelt yere çakılarak ölmüş.

15.Erika La Tour Eiffel adında bir kadın 2007 yılında kule ile evlenmiş.

16.Kule üzerinde 20.000 Ampul varmış.

17.Dünya’da 30 adet Eyfel kule kopyası bulunuyor.

18.Eğer kule bugün yapılsaydı maliyeti 31 milyon dolar olurmuş.

Eyfel kulesi, şüphesiz dünyanın en turistik yerlerinden. Bu kuleye çıkmak için saatlerce kuyruklarda ve asansörde beklemenize sanırım gerek yok. Kulenin çevresinde bulunan parklarda oturun, gün batımını seyredin, diğer turistik yerlerde fotoğraf çektirirken eyfel kulesi de karede var mı bir bakın, illa kuleye çıkacağım diye kendinizi perişan etmeyin. Paris’te gezilecek yerler arasında ilk sırada olan bu kule için en az yarım gününüzü harcayın.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...