Ferrara Gezilecek Yerler | En Popüler 10 Yer

Emilia-Romagna Bölgesinin harika bir konumunda bulunan Ferrara, Kuzey İtalya’nın en popüler turizm merkezlerinden biri. Venedik ve Bologna‘ya harika bağlantılar sunan bu güzel şehir, İtalya’nın bu güzel bölümünü keşfetmek için güzel bir başlangıç noktasıdır.

Ülke tarihinde de oldukça önemli bir rol oynamış olan Ferrara’da ilk yerleşim kayıtlarının MS 753 yılına kadar gittiği söylenmekte. Bir turizm merkezi olarak bu kentin en güzel yanı, Emilia-Romagna bölgesindeki diğer şehirlere muhteşem bir tren bağlantısı sunmasıdır. Birçok İtalya şehrinden demiryolu bağlantısını kullanarak Ferrara’ya rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Tabi sadece diğer şehirlerden kolay ulaşılıyor olmasıyla ünlü değildir. Ayrıca, şehirde birbirinden güzel tarihi yapıları görebilir veya Po Nehri sayesinde çevredeki doğal güzellikleri de keşfedebilirsiniz.

Gelelim Ferrara gezilecek yerler listemize ;

1.Estense Kalesi

Estense Kalesi
Estense Kalesi

Sırf Estense Kalesi için bile Ferrara’ya giden turistlerin olduğunu öğrenince, kalenin değerini çok daha iyi anlayabiliyorsunuz.

İtalya’nın en bilindik kalelerinden biri olan Estense, tarihi 1385 yılına kadar giden oldukça eski bir yapı.

Kalenin yapılış hikayesi ise, Ferrara vatandaşlarının bir başkaldırısıyla başlıyor. Kendisini ve ailesini korumak amacıyla Este Dükü tarafından inşa ettiriliyor.

Günümüzde, kalenin dairelerini, salonlarını, mermer balkonlarını, geçitlerini ve çatı teraslarını gezebiliyorsunuz. Oldukça iyi bir şekilde korunmuş olan kale, Ferrara gezinize başlamak için en güzel noktalardan.

Her oda açık olmasa da, Şafak Odası, Ducal Şapeli ve Zindanlar görülmeye değerdir.

Saint Micheal Kalesi olarak da bilinen Estense Kalesi, Ferrara tarihi şehir merkezinin kalbinde yer alıyor ve tamamen hendekler ile çevrilidir. Suya oturmuş 4 koruma kulesi ise, kalenin en dikkat çeken yerlerinden.

2.Ferrara Katedrali (Aziz George Katedrali)

Ferrara Katedrali (Aziz George Katedrali)
Ferrara Katedrali (Aziz George Katedrali)

Aziz George Katedrali olarak da bilinen Ferrara Katedrali, şehirdeki en önemli sembolik yapılardan biri.

Estense Kalesi’ni gördükten hemen sonra, kısa bir yürüyüş ile UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan bu katedrale gidebilirsiniz. Roma ve Floransa‘daki katedraller ile kıyaslanabilecek güzellikte olması, bu yapıyı İtalya’nın en popüler dini yapılarından biri yapıyor.

Katedralin cephesi, 1100 yıllarında inşa edilen alt kattan, 1500’lerden kalma erken gotik sundurmaya doğru gitmekte. Farklı mimari tarzlar ile inşa edilmiş olması da, yapıya etkileyici bir güzellik katmaktadır.

Ferrara Katedrali (Aziz George Katedrali)
Ferrara Katedrali 

Pempe-beyaz renkteki görkemli çan kulesi ise, Rönesans tarzında inşa edilmiş.

Ferrara Katedrali’nin iç dekorasyonu ise, en az dış cephe kadar gösterişli ve zengindir. İçerideki, tavan, duvarlar ve kubbeler çeşitli Rönesans sanatçılarının eserleri, dini kabartmalar ve fresklerle kaplıdır. İtalya’nın diğer büyük şehirlerindeki birçok kilise ve katedralin iç mekanına rakip olabilecek dekorasyona sahip diyebilirim. Sırf bu yüzden de, katedralin içerisine göz atmaya değer.

3.Ferrara Ulusal Arkeoloji Müzesi (Museo Archeologico Nazionale)

Ferrara Ulusal Arkeoloji Müzesi
Ferrara Ulusal Arkeoloji Müzesi – focusjunior.it (Foto Kaynak)

Eski bir sarayın sınırları içerisinde yer alan Ferrara Ulusal Arkeoloji Müzesi, peyzajlı bahçeye sahip şehrin en turistik yapılarındandır.

Müze tam olarak Via XX Settembre‘de, tarihi şehir merkezinin güney tarafında yer almaktadır. Müzenin ilk göze çarpan özelliği, sahip olduğu freskler olsa da, müzenin bulunduğu bina da başlı başına görülmesi gereken bir yer.

Yakınlardaki Spina bölgesinden antik kalıntılar içeren bu müzede, vazolar, seramikler, altın ve gümüş süslemeler ve hatta iki eski yelkenli tekneyi bile görebiliyorsunuz.

Sala degli Ori adı verilen Mücevher Odası, hem Yunan hem de Etrüsk sanatçıları tarafından altın, kehribar, gümüş ve cam gibi kişisel süslemelerin güzel bir koleksiyonuna sahiptir. Freskleri ile dikkat çeken ”Sala del Tesoro” (Hazine Odası) ise, en dikkat çeken bölümlerden.

4.Katedral Müzesi (Museo della Cattedrale)

Ferrara’nın bir diğer ilgi çekici müzesi ise, Ferrara Katedrali’ne bağlı olmasına rağmen, kendi başına ziyaret edilmesi gereken bir yer olan Katedral Müzesi’dir..

Hem Katedralin hem de Ferrara’daki diğer dini yapıların, tarihine güzel bir bakış açısı sunmasının yanı sıra, bu şehrin Rönesans sırasında nasıl geliştiğini de güzel bir bakış açısıyla sunmaktadır.

İlgi çekici dini sanat eserleri ve kalıntıları görebileceğiniz Katedral Müzesi’nin en sevilen yeri ise, süslü kemer ve eski bir kuyuya ev sahipliği yapan avlusudur. Katedral ziyaretinizden hemen sonra bu müzeye uğramayı unutmayın.

5.Palazzo dei Diamanti Sanat Galerisi

Palazzo dei Diamanti Sanat Galerisi
Palazzo dei Diamanti Sanat Galerisi

Binlerce mermer bloktan yapılmış ön cephesi ile ünlü olan ”Palazzo dei Diamanti Sanat Galerisi” Parco Massari’nin hemen yanında bulabilirsiniz.

Her ne kadar galerinin bulunduğu bina başlı başına görülmeye değer bir yapı olsa da, galerinin içerisindeki eserler de, sanatseverlerin ilgisini çekecek türden. 13. ve 17. yüzyıldan bölgeye özgü sanatçıların birbirinden değerli sanat eserlerini burada görebilirsiniz.

Galerinin bulunduğu bina ise, 8.500 ”Yönlü” mermer bloktan yapılmış. Erken rönesans mimarisinin bu alışılmadık örneğini listenize eklemeyi unutmayın.

6.Ferrara Botanik Bahçeleri

Ferrara Botanik Bahçeleri
Ferrara Botanik Bahçeleri

Tarihi ve dini yapılardan sıkılıp farklı bir yer görmek isterseniz de, şehirdeki en popüler turistik noktalardan biri olan Botanik Bahçeleri’ne göz atabilirsiniz.

Birçok Üniversite hem araştırma hem de eğitim için bir botanik bahçesine ev sahipliği yapıyor. Ferrara’da bunlardan bir tanesi.

Palazzo dei Diamanti ve Parco Massari‘nin arasında güzel bir konumda bulunan Ferrara Botanik Bahçeleri’ne şehrin birçok yerinden de rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. 1300’den fazla sera türüne ev sahipliği yapan bu bahçeler, Ferrara Üniversitesi tarafından işletiliyor ve 4500 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

7.Ferrara Surları (Ferrara City Walls)

Ferrara Surları (Ferrara City Walls)
Ferrara Surları (Ferrara City Walls)

Bir zamanlar tüm şehri kuşatan surlarla çevrili olan Ferrara’da, günümüzde bu savunma ağının büyük bir bölümünü görebiliyorsunuz. Avrupa’nın en iyi savunma ağlarından biri olarak kabul edilen Ferrara Surları da, şehirde kaçırılmaması gereken tarihi yapılardan.

Surların tüm uzunluğu 10km’ye yakın. Yani baştan aşağı yürünecek türden değil. Bu yüzden, surların en dikkat çeken kısımları olan, Via Quartieri boyunca şehrin güney tarafı ve Via Gramicia boyunca şehrin batı kısmını görün yeter. Tabi dilerseniz, baştan aşağı 10km yürümekte pekala mümkün 🙂

Burada, hendekler, burçlar, şehir kapıları, kuleler ve okçular için yuvalar da dahil olmak üzere, kendilerini savunmak için kullandığı tüm yapıları da görebiliyorsunuz.

8.Museo del Risorgimento e della Resistenza

Museo del Risorgimento e della Resistenza
Museo del Risorgimento e della Resistenza

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Mussolini‘nin Faşist rejimine karşı koymak için çok sayıda direniş grubu kurulmuş. Museo del Risorgimento e della Resistenza ise, Ferrara’daki yerel direniş grubuna ve rejimin eylemlerine saygı gösteriyormuş.

Bu yüzden, müzede direnişin tarihini, bu döneme ait birçok eseri ve bulguyu detaylandıran çeşitli sergileri görebiliyorsunuz. 2. Dünya Savaşı ve 1940’ların İtalya’sıyla ilgileniyorsanız bu müzeye de göz atabilirsiniz. Çok turistik bir müze olmasa da, tarih severler için güzel bir deneyim olacaktır.

9.Piazza Trento e Trieste

Piazza Trento e Trieste
Piazza Trento e Trieste

Tarihi şehir merkezi, Ferrara’nın kalbinin attığı yerlerden biri ve şehirde önemli turistik yerlerin büyük bir bölümü de burada yer alıyor. ”Piazza Trento e Trieste” ise, bu tarihi şehir merkezinin tam kalbinde yer almakta ve şehrin en hareketli meydanıdır.

Birçok görülecek yere de oldukça yakın bir konumda bulunan bu meydan, turistlerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri. Meydan trafiğe kapalı ve genellikle pazar çadırlarıyla doludur. Bunun yanında, meydanın tarihi Orta çağa kadar gidiyor. Bu yüzden de birbirinden değerli tarihi yapıları bu meydan çevresinde görebiliyorsunuz.

Palazzo della Ragione, Dük Sarayı ve Piskoposların Sarayı‘na da ev sahipliği yapan bu meydan yakınlarında, şehrin önde gelen restoranlarını ve kafelerini de bulabilirsiniz.

10.Parco Massari

Parco Massari - Ferrara Gezilecek Yerler
Parco Massari

Kentin kuzey kesiminde bulunan güzel bir park olan Parco Massari, daha çok yerli halkın sıcak yaz aylarında dinlenmek ve piknik yapmak için gittiği yerlerden biri olarak bilinse de, turistlerin de favori parklarından.

Şehirdeki gezilecek önemli yerler arasında olmadığı gibi, parkta görülecek de çok fazla şey yok. Ancak şehrin kalabalığından biraz olsun uzaklaşmak istiyor ve çocuklarınız baş başa kalabileceğiniz bir yer arıyorsanız, bu parka da göz atabilirsiniz.

Ayrıca, Palazzo Massari ve San Cristoforo alla Certosa adlı kilise de parka yakın bir konumda bulunmaktadır.

Ferrara’da Turistik Yerlere Yakın Nerede Kalınır ? 

Ferrara’ya günübirlik bir gezi düzenlemiyor ve bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, şehrin kalbine yakın olan bir yerde konaklamanızda da yarar var. Bunun için de surlarla çevrili olan Tarihi Şehir Merkezi sınırları içerisinde yer alan konaklama birimlerine göz atabilirsiniz. Bunlardan en popüler ve en iyi konuma sahip olanlar ise ; 

  • Maxxim Hotel – 4 Yıldız ; Eski Kentin tam merkezindeki güzel konumu ile ünlü olan bu lüks otel, şehirdeki turistlerin en çok tercih ettiği tesislerden biri. Yüksek konuk değerlendirme puanına da sahip olan bu otel, Ferrara Katedrali’ne sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca tesisin geniş aile odaları da bulunmaktadır.
  • Mercure Ferrara Hotel – 4 yıldız ; Şehirdeki bir diğer lüks otellerden biri olan Mercure, Estense Kalesi’nin hemen yanı başında bulunuyor. Konum olarak şehirdeki önemli cazibe merkezlerinin hemen hemen hepsine yürüme mesafesinde bulunuyor.
  • Hotel Touring – 3 Yıldız ; Biraz daha bütçeli bir konaklama birimi için de, yine eski kentin merkezinde bulunan bu tesise göz atabilirsiniz. Otel tam olarak, Estense Kalesi’nin yanında bulunuyor. Yani şehirdeki en iyi konuma sahip olan tesislerden bir tanesi.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...