Dünyaca ünlü Dali Tiyatrosu ve Müzesi’ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Figueres, daha çok Barselona’dan günübirlik geziler ile ziyaret edilen renkli bir İspanya şehridir.

Alt Empordà bölgesinin başkenti olan bu şehir, Katalonya özerk bölgesinin Girona iline bağlıdır ve Barselona’ya trenle veya otobüs ile 1.5 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Trenle bu şehre gidecek olursanız, yolculuğunuz boyunca birbirinden renkli ve şirin yerleşim yerlerini de görebiliyorsunuz.

Eğer yeteri kadar vaktiniz varsa, Girona’ya da birkaç saatliğine uğrayın derim. İki şehirde Katalan sınırları içerisinde yer alıyor ve ikisi de görülmeye değer güzellikte (Girona’dan Figueres 35-40 dakika uzaklıkta)

Figueres Dali Tiyatrosu ve Müzesi Kadın
Bir Kadının betimlendiği bu bölüm, müzede en çok ilgi gören yerlerden
  • NOT : Eğer Barselona’dan sadece Dali Müzesi’ni görmek için gidiyorsanız, müzenin 18:00’da kapandığını ve gece turu için 22:00’da açıldığını unutmayın. Yani gece turuna kalacak olursanız, 23:00’daki son Barselona trenini kaçırabilirsiniz. Otobüsler yerine de, kesinlikle trenleri kullanın derim. Hem daha konforlu hem de trenden muhteşem kartpostallık manzaralar seyredebilirsiniz.

Sanata ilgi duyanların çok iyi tanıyabileceği bir isim olan, ”Sürrealist Ressam Salvador Dali” burada doğmuş. Bu yüzden şehir, Salvador Dali ile anılıyor ve sırf ”Dali Tiyatrosu ve Müzesi”ni görmek için bile şehri ziyaret eden binlerce turist olduğu söyleniyor. Salvador Dali’nin gölgesinde kalan, fakat yine de şehrin en tanınmış isimlerinden olan ”Narcís Monturiol i Estarriol” da Figueres ile anılan ünlülerden. İlk denizaltını tasarlayıp suya indirmiş olmasıyla ünlü olan Narcis’in bu denizaltı, 1862’de bir kaza nedeniyle maalesef parçalanmış. Barselona müzesine gidecek olursanız, bu denizaltının bir prototipini de görebiliyorsunuz.

Dali Tiyatrosu ve Müzesi Figueres
Dali Tiyatrosu ve Müzesi’nin bölümleri

Figueres, her ne kadar Dali Müzesi ile ünlü olsa da, bu şehirde daha görülecek birçok turistik yeri ve dolu dolu bir gün geçirmek için yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz.

Şimdi gelelim Figueres gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en popüler 7 yere ;

1.Dalí Tiyatrosu ve Müzesi

Dalí Tiyatrosu ve Müzesi
Dalí Tiyatrosu ve Müzesi

Figueres’i ziyaret etme amacı olan bu muhteşem müze, tamamen Salvador Dali tarafından tasarlanmış bir binada bulunmaktadır.

İspanya’nın en sevilen sanatçılarından biri olan Salvador Dali, gerçeküstücülük ve modernizm resimleri, heykelleri ve filmleriyle sadece İspanya’da değil, dünyada da ün yapmış isimlerden. Dali, Figueres’te doğdu, yaşadı ve öldü. Bu yüzden de, Dali’nin hayatını ve eserlerini onurlandıran tiyatro ve müze burada bulunuyor.

İspanya’nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olan Dali Tiyatrosu ve Müzesi, Figueres’te kaçırmamanız gereken en önemli yerdir. Ayrıca müze, Dali’nin gömüldüğü yer olması bakımından da önemlidir.

Dalí Tiyatrosu ve Müzesi Eserleri
Müzedeki En Dikkat çeken eserlerden bir diğeri

Bu müze, her yaştan turistin severek gezebileceği bir yer. Ayrıca müzede, sadece resimler ve çizimler değil, üç boyutlu yerleştirmeler de içeren dünyanın en iyi Dali koleksiyonlarına sahip eserleri de görebiliyorsunuz.

Müze, 1-1.5 saatte rahatlıkla gezilebilecek bir yer olmasına rağmen, İspanya’nın yüksek sezonunda, burayı sabah saatlerinde (9-11) ziyaret ediyorsanız, müze çok kalabalık olabiliyor, bu yüzden müze için en azından 2 saatinizi ayıracak gibi bir plan yapın derim.

Özellikle Barselona’dan gelen binlerce turistin bu müzeyi ziyaret için sabah saatlerini tercih ediyor olması, yoğunluğa neden oluyor. Eğer turlar ile Figueres’i ve müzeyi ziyaret etmiyorsanız, Barselona’dan  çok erken saatlerde çıkmayın. 10 gibi çıkın 11.30 gibi burada olun ve 12’ye doğru müzeyi ziyaret edin.

Dalí Tiyatrosu ve Müzesi
Dali Tiyatrosu ve Müzesi

12 gibi müzeyi ziyaret ederken sadece siz olmayacaksanız :), fakat çok daha sakin bir müze gezisi yapabilirsiniz.

Müzeye adımınızı attığınız andan itibaren, her şeyin sürrealist bir fikrin tasarımı olduğunu çok kolay bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Müzenin her bir bölümü tek tek görülmeye değer. Fakat müzenin yan tarafında farklı bir alana girerek ulaşabileceğiniz ”Mücevher Bölümü”nü gördüğünüzden emin olun. Burası Salvador Dali’nin çok daha dikkat çeken eserlerine ev sahipliği yapıyor ve müzede kaçırılmaması gereken önemli noktalardan. Zaten bilet alırken 2 bilet veriliyor. Birisi ana müzeye giriş için diğeri ise, döner kapıdan içeri girebileceğiniz mücevherlerin bulunduğu yan taraftaki bölümdür.

2.Katalonya Oyuncak Müzesi

Katalonya Oyuncak Müzesi
Katalonya Oyuncak Müzesi – Foto Kaynak ; commons.wikimedia.org

Figueres’te müzeye doyamadıysanız, özellikle çocukların hayran kalabileceği müzelerden bir tanesi olan Oyuncak Müzesi‘ne de göz atabilirsiniz. Oldukça geniş bir koleksiyona sahip bu müze ise, 3 katlıdır.

Zemin kat, küçük çocukların çizip renklendirebileceği alanlar ve geçici sergilerden oluşurken, eski zamanların oyunları hakkında her şeye sahip olan birinci kat ise, müzenin en sevilen bölümü. Burada, eski dönen toplar, bebekler, figürünler ve satranca doğrudan bir öncü oyun olan ”Ur” adlı bir masa oyununu da görebiliyorsunuz. Bu oyunun tarihi de M.Ö 3000 yılına kadar gidiyormuş.

En üst kat ise, her yaştan turistin sevebileceği bir bölüm. Yani müzeyi ziyaret etmek için yanınızda çocuk olmasına veya çocuk olmanıza gerek yok. Üst katta bulunan Andreu Costa Pedro‘nun 8 yılda inşa etmiş olduğu minyatür tren ilginizi çekecektir.

3.San Pedro Kilisesi (Església de Sant Pere)

San Pedro Kilisesi
San Pedro Kilisesi

Müzelerden sonra biraz da tarihi yapılara göz atmak isterseniz, ilk olarak San Pedro Kilisesi ile başlayabilirsiniz. Kilise, Figueres’in en eskisi ve en önemlisi. Bu yüzden de, turistler arasında oldukça ilgi görüyor. Kilisenin tarihi ise, 10. yüzyıla kadar gidiyor. İlk kurulduğu zaman Romanesk bir mimari stile sahipmiş. Fakat daha sonradan Gotik eklemeler yapılarak günümüzde bu iki stilin harmanlaşmış şekline kavuşmuştur.

Öyle aman aman bir kilise olmasa da, Figueres’te yeteri kadar zamanınız varsa, kiliseye 5 dakikalığına göz atabilirsiniz.

4.Duran Hotel & Restaurant

Duran Hotel & Restaurant
Duran Hotel & Restaurant – Foto Kaynak ; Hotels.com.tr

Salvador Dali hayranı mısınız ? o zaman Dali’nin sürekli takıldığı mekanlardan biri olan Duran Hotel & Restaurant‘a göz atmayı da unutmayın. Burası, sanatçı olmayan kişiliğe bile ilham verecek bir ambiyansa sahip 🙂 eski ahşap kirişleri, tıknaz masaları ve badanalı duvarları ile geleneksel bir tarzda dekore edilmiş otelin restoranını mutlaka görün. Otel günümüzde hizmet veriyor. 3 Yıldızlı bir otel ve gayet şık ve modern. Figueres’te olurda konaklamak isterseniz bu oteli de inceleyebilirsiniz.

5.Figueres La Rambla Caddesi

Figueres La Rambla Caddesi
Figueres La Rambla Caddesi

İspanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi, Figueres’te de ”La Rambla” bulunuyor ve her zamanki gibi şehrin en hareketli yeri. Burası, Figueres’in kalbinin attığı yerlerden biri ve birçok restoran ve kafeye ev sahipliği yapmasıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Yerel bir Katalan deneyimi yaşayabileceğiniz bu cadde, şehirde diğer gezilecek yerlerin büyük bir bölümüne de yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden de çok kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz.

6.Sant Ferran Kalesi

Sant Ferran Kalesi
Sant Ferran Kalesi

Figueres gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yapı ise, şehrin sembolik yapılarından biri olan Sant Ferran Kalesi‘dir. Saint Ferdinand Kalesi olarak da bilinen yapı, Katalonya’nın ve Avrupa’nın da en büyük kalesi olarak ün yapmış, oldukça görkemli bir yapı

320 bin metrekarelik devasa bir alanı kaplayan kalenin dış çevresi ise 3125 metre. Her ne kadar görkemli boyutları ile ünlü olsa da, aslında kale, boyutlarından çok daha fazlasıdır. Zamanın en önemli teknik gelişmeleri burada olmuş. Kale, mühendislik, hidrolik, şehir planlama, hijyen ve sanitasyonun en iyi örneği olarak kabul ediliyor.

Bu kalenin inşası ise yüzyıllar boyunca planlanmış olmasına rağmen ilk olarak 1753’te İspanya Kralı VI. Ferdinand döneminde başlamış. İspanya İç Savaşı (1936-1939) sırasında kale, Uluslararası Tugaylar için bir buluşma noktası, bir savaş malzemesi dağıtım noktası ve İspanyol Sanatsal Hazinesi’nin bir bölümü için sığınak olarak kullanılmış. Daha birçok görev için kullanılmış olan bu kalenin, çok farklı bir tarihi bulunuyor. Kaleyi turlar ile ziyaret edecek olursanız, tarihi hakkında çok daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

  • Pazartesi günleri kapalı olan kaleyi, haftanın diğer günleri (Cumartesi 15:00’a kadar) 08:30-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

7.Ajuntament de Figueres (Belediye Binası)

Ajuntament de Figueres (Belediye Binası)
Ajuntament de Figueres (Belediye Binası)

Bir Belediye Binası olan Ajuntament de Figueres, çok farklı bir mimariye sahip olsa da, turistlerin en ilgi gösterdiği yapılardan bir tanesi.

Binanın yapısı oldukça sadece ve düz. Fakat binanın bulunduğu çevrede daha başka bir çok tarihi yapı görebileceğinizden dolayı zamanınız varsa, 5 dakikalığına uğramaya değecektir.

Yukarıdaki listenin dışında, Museu de l’Empordà, Museu de la Tècnica de l’Empordà (Empordà Teknik Müzesi) ve Salvador Dali’nin doğduğu ev olan Casa natal de Salvador Dalí‘yi de görebilirsiniz.

Figueres’te Turistik Yerlere Yakın Nerede Kalınır ? 

Figueres’i günübirlik geziler ile ziyaret etmiyor ve 1 günde olsa bu şehirde konaklamayı planlıyorsanız, merkeze yakın bir tesiste konakladığınızdan da emin olun. Şehirde çok fazla konaklama birimi bulabilirsiniz. İster düşük bütçeli bir otel, isterseniz de 4 yıldızlı bir lüks oteli bu şehirde fazlasıyla bulmak mümkün.

Şehir merkezine yakın otel tavsiyesi olarak da ;

  • Hostal Sanmar 2 Yıldız ; Otel konusunda çok fazla bir beklentiniz yoksa, yıldızına göre oldukça şık ve modern olan bu konukevi tarzındaki otel ile başlayabilirsiniz. Tesis, şehrin tam kalbinde, Dali Müzesi’ne sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Uygun fiyatlı odaları ve muhteşem merkezi konumuyla düşünülebilecek tesislerden bir tanesi.
  • Hotel Restaurant Ronda Figueres – 3 Yıldız ; Yukarıda da bahsetmiş olduğum bu otel, şehrin en popüler oteli. Çünkü Salvador Dali en çok, bu otelin restoranında zaman geçirirmiş. Bu yüzden de, turistlerin ilk olarak göz attığı bir otel. Popüler bir otel olsa da, şehirdeki diğer 3 yıldızlı otellere nazaran fiyatı gayet ideal. Yani popülerliğinden dolayı, diğer tesislere nazaran pahalı değil. Bu otelde konaklamasanız dahi, otelin restoranını mutlaka ziyaret edin derim.
  • Hotel Pirineos – 4 Yıldız ; Biraz daha lüks bir otelde konaklamak isterseniz de, Dali Müzesi’ne 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu otele göz atabilirsiniz. Otel, Figueres’teki en popüler otel olsa da, biraz daha lüks bir konaklama sunduğundan pahalı olabilmektedir.

Figueres gezilecek yerler listesine eklenebilecek çok daha fazla şey yok. Aslında Dali Tiyatro ve Müzesi‘nin dışında şehirde çok çok önemli olan bir yapı da yok. Ancak, günübirlik bir gezi ile şehri ziyaret ediyor ve akşam saatlerinde Barselona’ya dönmeyi planlıyorsanız, yukarıdaki listeyi 1 günde çok rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Sadece Dali Müzesi’ne yeteri kadar zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu müzede görülecek birbirinden farklı eserler var. Her odayı ve bölümü de mutlaka ziyaret edin.

İLGİNİZ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz