Finlandiya Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

Kuzey Avrupa’nın en güzel ve en yaşanılabilir ülkelerinden biri olan Finlandiya, doğal güzellikleri ve Kuzey Işıkları ile ünlüdür.

Kentsel yayılmayı sevenler için de Helsinki ve Turku gibi, büyük ve güzel şehirlerde de vakit geçirebilirsiniz. Bu iki şehir de, hem tarih, hem sanatseverlerin mutlaka göz atması gereken yerlerdir.

Finlandiya’da gezilecek yerler adlı bu yazıda, ülkedeki doğal güzellikleri, en güzel şehirleri, gezilecek popüler noktaları ve tarihi yerleri de bulabilirsiniz.

Finlandiya’da Gezilecek Yerler Listesi 

Şehirde gezilecek noktaların dışında yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri de bulabilirsiniz.

Kış aylarında Finlandiya’yı ziyaret ediyorsanız, ülkenin dört bir yanındaki kayak merkezlerini ziyaret edebilir, Avrupa’nın en iyi kayak merkezleri ile tanışabilirsiniz.

Gelelim ülkenin en önemli görülecek yerlerine ;

1.Suomenlinna Kalesi – Helsinki

Suomenlinna Kalesi Finlandiya
Suomenlinna Kalesi

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunan, Sveaborg olarak da bilinen bu tarihi kale, şehirdeki en görkemli yerlerden.

Burası, dünyanın en büyük deniz kalelerinden biri olarak bilinir ve oldukça eski bir yapıdır.

Tarihi 1845’e yüzyıla kadar giden bu kaleye ulaşım için Helsinki’nin ”Pazar Meydanı”ndan hareket eden, feribotları kullanabilirsiniz. Yolculuk en fazla 15-20 dakika sürmektedir.

Tabi ki kale, Helsinki’nin en gözde turistik yerlerinden. Fakat sadece şehrin değil, Finlandiya’nın da en önemli yapıları arasındadır.

Şimdilerde bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olan bu kalenin az biraz tarihi hakkında bilgi verecek olursak; kale Finlandiya’nın ”İsveçli” olarak bilindiği zamanlarda Rusları korkutmak amacıyla inşa edilmiş. Tabi, Ruslar korkmamış ve hem kaleyi hem de Finlandiya’yı ele geçirmiş.

Göz At : Helsinki gezilecek yerler

Helsinki’de nerede kalınır ?

Daha detaylı bir tarih anlatımı için kalenin ziyaretçi merkezinde bulunan ”Görsel-İşitsel” deneyimle başlayın. Daha sonra, kalenin surlarını, tünellerini ve müzelerini keşfedin. Hem tarih severlere, hem de sanatseverlere hitap eden bu kaleyi Finlandiya gezinizde listenize mutlaka ekleyin deriz.

Göz At : Web sitesi 

2.Rovaniemi

Rovaniemi
Rovaniemi

Finlandiya’nın Laponyo Bölgesi’nin başkenti olarak bilinen Rovaniemi, ülkenin en güzel yerleri arasındadır.

Noel Baba’nın Evi olarak da bilinir ve Kuzey Kutup Dairesi’nde yer almaktadır.

”Geceyarısı Güneşi” ile ünlü olan Rovaniemi, haziran ayının sonlarında güne Rovaniemi’nin üzerinde 24 saat boyunca kalmakta ve mayıs ayının sonundan ağustos ayının başına kadar tam anlamıyla hiçbir zaman hava kararmamaktadır.

Yerel halk buna ”Beyaz Geceler” der ve halk açık havada vakit geçirmenin keyfini sürmektedir. Eğer geceleri sevmeyen biriyseniz haziran ayı içerisinde Rovaniemi’ye mutlaka uğrayın.

Finlandiya’nın en farklı yerlerinden biri olan Rovaniemi’ye sadece bu beyaz geceler için değil, ayrıca Laponya kültürünü öğrenebileceğiniz Arctic jeolojisi ve meteorolojisi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir müze olan, Arktikum Bilim Müzesi de ülkenin en ünlülerindendir.

Burada, köpek yavrusu safarisi yapabilir (Kızak üstünde köpeklerle dolaşma), donmuş göllerde gezebilir ve en önemlisi Kuzey Işıkları’nı seyredebilirsiniz.

Buraya gitmeyi planlıyorsanız da, mutlaka bölgedeki otellerde bir gece geçirin. Ayrıca otelinizin kuzey ışıkları için güzel bir manzaraya sahip penceresi olduğundan da emin olun.

3.Turku

Turku Şehri - Finlandiya Gezi Rehberi
Turku

Ülkenin güneybatısında bulunan Turku, Finlandiya’nın en eski şehri ve 1812 yılına başkentlik yapmış bir şehir. Bu yüzden de şehir, daha çok tarihi yerleri ile dikkat çekmektedir.

800 yıllık tarihi ile ülkedeki en geleneksel Ortaçağ şehri olan Turku, sadece tarihi yapılarıyla değil, Art Nouveau ve Sibelius Müzesi gibi şehirdeki modern yapılarla da dikkat çeken bir şehir.

Kentte bulunan nehir ise, birçoğu restorana dönüştürülmüş tarihi teknelerle ile kaplı ve turistlerin en favori adreslerinden biri.

Ayrıca, limana yakın olan Turku Kalesi de, görülmesi gereken güzel yerlerden. Kale, tarihi 1300’lü yıllara kadar gitmekte. Fakat 16. ve 17. yüzyılda eklemeler ve genişletmeler yapılarak günümüzdeki haline kavuşturulmuş.

Bu kale içerisinde ”Turku Tarihi Müzesi”ni de görebilirsiniz.

Kesinlikle Finlandiya gezi rotanızda olması gereken bu şehri kaçırmayın.

4.Porvoo

Porvoo
Porvoo

Finlandiya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Porvoo, ülkedeki en eski ikinci şehirdir ve tahmin edebileceğiniz üzere tarihi yerleri ile ön plana çıkmaktadır.

Helsinki yakınlarındaki şehirlerden biri olduğundan, bu şehri günübirlik geziler ile rahatlıkla görebilirsiniz.

Helsinki’ye ortalama 48 km uzaklıkta bulunan Porvoo, nehir kenarındaki küçük kırmızı renkteki ahşap binaların sıralandığı yer ile ünlüdür. Burası, şehrin en fotojenik yerlerinden biri.

Şehirde görülmeye değer birçok tarihi ve turistik yer bulabilirsiniz. Bunlar arasında kaçırılmaması gerekenler ise, tepedeki Ortaçağ Katedrali ve Pazar Meydanı’dır. Ayrıca meydanda 2 tane de müze görebilirsiniz.

Biri yerel tarih üzerine sergiler içerirken diğeri Edelfelt-Vallgren Müzesi’dir ( Art Nouveau hareketinden etkilenenler için etkileyici bir müzedir).

Bu şehir günümüzde hala el sanatlarıyla ünlüdür. Bu yüzden de, şehir ziyaretinizden mağazaları ve bu el sanatlarının yapıldığı stüdyolara da mutlaka göz atın.

Eğer yazın buraya gitmeyi planlıyorsanız, Helsinki’den buraya tekne ile giderek çok daha eşsiz bir yolculuk yapabilirsiniz.

5.Tampere

Tampere Finlandiya
Tampere Katedrali

Finlandiya’nın şehirleri arasında en büyük üçüncü şehir olan Tampere, 1779 yılında endüstriyel bir yerleşim yeri olarak kurulmuş.

İki göl arasında uzan bu güzel şehir, daha çok bir kasabadaymışsınız gibi hissettirir.

Bu şehir daha çok açık hava tiyatrosu ve Finlandiya’nın en güzel festivalleri ile tanınmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve en meşhur olanı da, ”Tampere Caz Happening” adlı, kasım ayında yapılan Jazz festivalidir.

Bu festivalde dünyaca ünlü Jazz sanatçılarının küçük salonlarda ve gece kulüplerinde sahne aldığını görebilirsiniz.

Ayrıca şehirdeki Vapriikki Müzesi’ne de göz atmayı unutmayın. Bu müzede, doğal tarih ve diğer sergileri de bulabilirsiniz.

Şehirde görülecek yerler arasında popüler olan diğer noktalar ise, Kaleva Kilisesi, Tampere Katedrali ve Yeşil kubbeli tuğla Ortodoks Kilisesi’dir. Bu 3 dini yapı da, şehirdeki en önemli ve en popüler yapılardandır.

6.Oulu

Oulu Nalikari Plajı
Oulu Nalikari Plajı

Oulujoki nehrinin ağzında, Bothnia Körfezi’nin batı ucundaki konumu ile doğal güzelliklere sahip olan Oulu, ülkenin gezilecek önemli şehirleri arasındadır.

Daha çok tarihi yapıları ile ünlü olan bu şehirde yapılacak çok fazla turistik aktivite olmasa da, Hupisaari ve Ainola adası gibi eşsiz güzellikleri olan yerleri görebilir, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Doğayla baş başa kalabileceğiniz yerleriyle de ünlü olan bu şehirde, Tietomaa Bilim Merkezi ise, şehirdeki en fazla turist trafiğinin olduğu cazibe merkezlerindendir.

Her yaştan turistin severek gezebileceği bir şehir olan Oulu’yu da, listenize mutlaka ekleyin deriz.

7.Hameenlinna

Hameenlinna - Finlandiya Gezilecek Yerler
Hameenlinna

Finlandiya gezisi için bir diğer güzel rota ise, ülkedeki en ünlü şehirlerden biri olan Hameenlinna’dır.

13. yüzyıldan kalma Tavastehus Kalesi ile ünlü olan bu şehir, birbirinden güzel tarihi yapıları ve yapılacak turistik aktiviteleri eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

Tabi bu şehri ziyaret etmedeki en büyük gaye, Tavastehus Kalesi’dir. Kırmızı tuğladan yapılmış kendine özgü tarzı ile dikkat çeken yapı, özellikle tarih severler için ideal bir yer olsa da, güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerleri ile de, fotoğrafçıların sevebileceği yerlerden.

Şehirde bu kalenin dışında kaçırılmaması gereken yerlerden bazıları ise, Aulanko Doğa Koruma Alanı’dır. Finlandiya’daki ilk Ulusal Kent Parkı olan bu alan, bahçe parkı ve orman rezervinden oluşmakta.

İngiliz tarzı ile dikkat çeken bu park, 1883-1938 yılları arasında inşa edilmiş ve yerli ağaçlar ile donatılmıştır. Eşsiz bir orman manzarası görmek isterseniz de, Aulangonvuori Tepesi’nde bulunan 30 metre yükseklikteki granit kuleye çıkabilirsiniz.

Birkaç müzeye de ev sahipliği yapan bu şehri listenize ekleyin.

8.Vaasa

Vaasa
Vaasa

Finlandiya’nın doğal güzelliklerinin ve kentsel yaşam alanının bir arada bulunduğu yer olan Vaasa, ülkedeki en güzel şehirlerden biri.

Buradaki turistik noktaların büyük bir bölümü birbirine oldukça yakın bir konumda bulunmakta ve Vaasa gezisi için çok fazla zaman harcamanıza da gerek kalmaz. Tabi 1 gece geçirmek isterseniz de, şehirde birbirinden güzel otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabilirsiniz.

Vaasa bir üniversite şehridir, bu yüzden de canlı ve dinamik bir şehir için hazırlıklı olmak şart. Burası, Finlandiya’nın en güzel gece hayatına ev sahipliği kentlerden biri. Özellikle hafta sonlarında aradığınız partiyi burada fazlasıyla bulabilirsiniz.

Vaasa nüfusu 70 bin civarında olsa da, sanki şehirde 100 binlerce insan varmış gibi gelir. Özellikle şehrin en güzel ve en kalabalık meydanı olan ”Central Market Square” hafta sonları hem yabancı turistlerin hem Fin turistlerinin akınına uğramaktadır.

Vaasa halkı samimiliği ve sevecenliği ile tanınır ve nüfusun dörtte biri İsveç’çe konuşabilmektedir.

Küçük, kolay gezilebilen bu şehri de, gezi rotanıza ekleyin deriz.

Göz At : Web sitesi (Siteyi Türkçe’ye çevirerek şehir hakkında çok daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz)

9.Kuzey Işıkları

Kuzey Işıkları
Kuzey Işıkları Laponya

Birçok turist, Finlandiya’yı sırf ”Kuzey Işıkları”nı görmek için bile ziyaret etmektedirler. Haklılar da. Böylesine bir doğal güzelliği Finlandiya’ya kadar gitmişken de olmaz.

Kuzey Işıkları’nı birçok noktadan görebiliyorsunuz. Fakat bu ışıkları görmek için tercih edilebilecek en iyi ve en ideal yer şüphesiz Laponya’dır.

Laponya, bu ışıkları görebilme şansınızın en yüksek olduğu yerdir.

Bu ülkeye sadece Kuzey Işıkları’nı görmek için gitmeyi planlıyorsanız, seyahat planınızı eylül ve mart ayları arasına gelecek şekilde düzenleyin deriz. Bu aylar arasında, ışıkları görme şansınız çok daha yüksektir.

10.Lumilinna – Snow Castle of Kemi

Lumilinna - Snow Castle of Kemi
Lumilinna – Snow Castle of Kemi – Snow Hotel

”Snow Castle of Kemi” (Kemi’nin Kar Kalesi) olarak bilinen Lumilinna, ülkedeki en turistik yerlerden biridir.

Buradaki kale, bir kaleden beklenildiği gibi, duvarlara, kulelere ve asma bir köprüye sahiptir. Fakat buranın ayrılacağı, her şeyin kardan ve buzdan yapılmış olmasıdır.

Bu kale, her yıl eridikten sonra yeniden yapılmaktadır. Yani kaleyi ilkbahar zamanı dışında, yılın tüm zamanı görebilirsiniz.

Kalenin dış yapısındaki güzellik kadar, iç yapısı da eşsiz bir mimariye sahip. Burada, tahtları, dört direkli karyolaları ve buz heykellerini görebilirsiniz. Hatta burada dilerseniz konaklayabilirsiniz.

Göz At : Snow Caste of Kemi Otelleri

Finlandiya gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz turistik yerler, sadece bu 10 yer ile sınırlı değil. Bu ülkede daha birbirinden güzel doğal güzelikleri, farklı küçük şehirleri, kasabaları ve önemli gezilecek noktaları da bulabilirsiniz.

Finlandiya gezinizi sadece Kuzey Işıkları ile sınırlamayın. Tüm şehirlere göz atmasanız da, en azın Helsinki ve Turku’ya göz atın. Daha fazla zamanınız varsa da, şehirler yerine ülkenin en doğal yerlerini keşfedin. Tarihe ve sanat düşkünseniz de, aradığınız deneyimi ülkenin birçok şehrinde bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...