Floransa Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Floransa havaalanından şehir merkezine ulaşmak için birçok seçeneğiniz var. Fakat, bu seçeneklerden önce hangi havaalanını kullanacağınızı bilmekte yarar var. Floransa’da 2 havaalanı bulunuyor. Bunlardan en çok kullanılanı ”Amerigo Vespucci” veya ”Peretola” (Kod : FLR) adı verilen, şehir merkezine 4 km uzaklıkta olan, oldukça küçük bir havaalanıdır.

Bir diğeri, ”Pisa Airport” ve bu havaalanı şehir merkezine 85 km uzaklıkta bulunan, daha çok Avrupa’da çok ucuza tercih edebileceğiniz (Ryanair, Easyjet ve Bristish Airways gibi) uçak firmalarının kullandığı havaalanıdır. Eğer, Türkiye’den Floransa’ya gidecekseniz Amerigo Vespucci (Diğer adı Peretola) adlı havaalanını kullanacağınızdan dolayı, Pisa Havaalanını es geçin. Yok, Avrupa’dan Floransa’ya geçmeyi planlıyorsanız, çok büyük bir ihtimal ile kullanmanız gereken havaalanı, Pisa Havaalanını (PSA-Aeoroporto Galileo Galilei) kullanacaksınızdır.

Floransa Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Floransa havaalanından şehir merkezine ulaşım için 2 farklı seçeneğiniz bulunuyor ;

Otobüs

Floransa havaalanı (Peretola-FLR), şehir merkezine sadece 4 km uzaklıkta bulunuyor. ”Volainbus” adı verilen otobüsler ile, şehir merkezine 20 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Her yarım saatte bir hareket eden bu otobüslerin, bilet ücreti ise 6£’dur. Gidiş-dönüş ise, 10£’dur. Bu otobüsleri de havaalanı dışında ”SITA” otobüs istasyonunda bulabilirsiniz. Volainbus, adı verilen otobüsler beyazdır ve biletleri şoförden hiçbir ek ücret ödemeden aynı fiyata alabilirsiniz. Bu otobüsün çalışma saatleri ise ; 05:30-23:00 (Akşam 08:00’den sonra her saatte bir olarak hareket etmekte).

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Volainbus, adı verilen otobüsler ile, non-stop, yani hiçbir durakta durmadan şehir merkezine gidebiliyorsunuz. Bu otobüs ile, şehir merkezinin en popüler ve en merkezi yeri olan ”Tarihi Merkez Bölgesi” (Historic Centre)’nde yer alan Santa Maria Novella (SMN) tren istasyonunun hemen yanında iniyorsunuz. Bu da, şehir merkezinde bulunan birçok otel ve hostele yürüyerek rahatlıkla gidebilirsiniz demektir.

Göz at : Floransa’da gezilecek yerler listesi

NOT : Eğer, Floransa havaalanından şehir merkezine ulaşım için otobüsleri tercih edecek olursanız, ilk tercihiniz Volainbus olmalı diyebilirim. Bunun yanında, turuncu renkte olan ”Shuttle Bus” (Havaalanına ait otobüsler) ile de, şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu otobüste, Volainbus ile hemen hemen aynı sürede merkeze gittiği gibi, bilet fiyatı da hemen hemen aynıdır. Ancak, bu otobüsler için havaalanından bilet almanız gerekiyor. Yani, otobüs içerisinde bu bilet almak mümkün değil.

⇒Floransa havaalanı şehir merkezi arası ulaşım için en ucuz ve en ideal yol otobüslerdir.

Taksi

Floransa havaalanından merkeze ulaşım için bir diğer yöntem, taksilerdir. Tabi, tahmin edebileceğiniz üzere taksiler biraz pahalı olabilmekte. Floransa havaalanı, şehir merkezine 4 km uzaklıkta olsa da taksi ücretleri hala pahalı olabilmekte. Her ne kadar tavsiye edebileceğim bir yöntem olmasa da, mecbur kalacak olursanız veya otobüse alerjim var diyorsanız, taksiler için 20-25£ arası bir ücret ödeyebileceğinizi unutmayın derim.

Bu iki yöntem dışında, şehir merkezine ulaşım için bir de, lüks seçenek bulunuyor. Tabi, pek tercih edilmediğinden dolayı, bu seçeneği düşünmeyin derim. Yok, keyfime düşkünüm, param çok diyorsanız, havaalanından özel araçlar ile şehir merkezine gidebiliyorsunuz. 1-3 kişi mercedes benz marka araçlar, 4-8 kişi mercedes sprinter veya mercedes viano marka araçlar ile otelinize ulaşabilirsiniz.

Özel araç ücretleri ise ; 1-3 kişi 70£ (3 kişi de binseniz, tek kişi de binseniz fiyat değişmiyor). 4-8 kişilik araç ise, 100£’dur.

Pisa havaalanından Floransa şehir merkezine ulaşım

Pisa Airport, pek kullanılan bir havaalanı olmasa da, Polonya, İspanya, Fransa, Belçika vb Avrupa şehirlerinden Floransa’ya ucuz havayolu firmaları ile (Ryanair, Easyjet gibi) gitmek istediğiniz de, %85 gibi büyük bir ihtimalle bu havaalanını kulanacaksınızdır. Olur da bu havaalanından şehir merkezine gidecek olursanız ;

İlk olarak Terravision Pisa adlı otobüsleri kullanın derim. En ucuz ve en konforlu ulaşım şekli bu otobüsleri kullanmak olacaktır. Pisa Airport, Floransa şehir merkezine ortalama 85 km uzaklıkta bulunuyor ve yolculukta ortalama 60-70 dakika sürüyor. Bu otobüs ile Santa Maria Novella (SMN) tren istasyonunun oraya kadar gidebiliyorsunuz. Bu da, demektir ki, birçok turistik noktaya yürüyerek 15-20 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz bir yerde ineceksiniz. Yada şehir merkezinde konaklayacaksanız, yürüyerek otelinize veya hostelinize bu tren istasyonu yanında bulunan otobüs durağından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Terravision Pisa adlı otobüsü kullanırsanız, bilet ücreti için 4.99£ ödemeniz gerekiyor. Yani, 5£ bile değil. Floransa şehir merkezine 4 km uzaklıkta olan havaalanından ulaşım için 5£ öderken, 85 km uzaklıkta olan bir havaalanından ulaşım için  4.99£ ödüyor olmanız biraz garip olsa da, gayet ucuz olduğu aşikar.

Bir diğer seçenek ise, trenlerdir. Fakat, hem fiyat bakımından biraz daha pahalı olduğu için, hem de biraz daha uzun bir yolculuk yaptığınızdan dolayı, bu seçeneği es geçin derim.

Son olarak taksiler. Taksi ile, Pisa havaalanından şehir merkezine ulaşmayı planlıyorsanız, 150-170£ arası bir ücret ödeyebileceğinizi unutmayın derim.

Sonuç olarak, Pisa havaalanından şehir merkezine ulaşım için Terravision Pisa adlı otobüsler dışında, başka bir ulaşım aracını kullanmayın.

Floransa havaalanından şehir merkezine ulaşım için seçenekleriniz bunlardan ibaret. Fakat, bütçeli bir seyahatin peşindeyseniz, asla otobüslerden vazgeçmeyin derim. Ayrıca, illa taksileri kullanmak istiyorsanız, havaalanı içerisinde bulunan taksi ofislerinden, lisanslı taksicileri kullanın. Yani, taksiye binmeden gitmek istediğiniz yeri söyleyip, ortalama ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu şekilde, taksici ile tüm şehri dolaşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca, taksici ben bu adresi bilmiyorum dediğinde, fazladan ücret ödemek gibi bir korkunuz olmaz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...