Floransa Katedrali

Floransa’nın en turistik, tarihi katedrallerinden biri olan Floransa Katedrali,Santa Maria del Fiore Katedrali olarak da bilinmektedir.Katedral’in asıl mimarı Arnolfio di Cambio olsa da en çok emeği geçen,Giotto,Pisano ve Flippo Brunelleschi gibi büyük mimarları da unutmamakta fayda var. Katedralin yapım çalışmaları 100 yıldan fazla sürmüştür. İtalya’nın en büyük üçüncü kilisesi olan Floransa Katedrali, 152 metre uzunluğunda ve 90 metre genişliğinde, muhteşem bir dini yapıdır. Floransa‘da, Uffizi Müzesi’nden sonra bana göre en önemli turistik yerlerden biridir.

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali Kubbe Girişi

Floransa’da konaklama için henüz aradığınız oteli bulamadıysanız, Floransa’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerine ve bölgelere göre otel tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Floransa’daki en ideal konaklama birimlerine ve fırsat indirimi olan otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Floransa Katedrali Geçmişi

Tipik, İtalyan Gotik  tarzında yapılmış bu Katedral, ”Santa Maria del Fiore” ye adanmıştır. Floransa Katedrali, 1245-1302 yılları arasında Arnolfo Di Cambio ( Önemli ölçüde mevcut dini yapıyı genişletmiş bir mimar ) tarafından tasarlanmıştır. 1367 yılında inşaatı bitmiş olan yapı, 19.yy’da tamamen bugünkü halini almıştır. Ayrıca Kubbenin yarım kalan projesi de, 1421 yılında Lorenzo Ghiberti ( 1368-1445 ) ve Filippo Brunelleschi tarafından tamamlanmıştır.

Katedralin en etkileyici özelliklerinden biri ise, Nanni tarafından yapılan Virgin Figürüdür. Katedralin içerisinde, girişte sol tarafta bulunan iki müstakil freskler, ”Condottiero Giovanni Acuto” 1456 yılında Andrea Del Castagno tarafından  ve hemen yanında bulunan “Niccolo da Tolentino” da, Paolo Uccello tarafından boyanmıştır. Ayrıca girişte hemen sizi karşılayan saat’te Paolo Uccello’nun eseridir.

Floransa Katedrali
Michelangelo Meydanı’ndan katedralin manzarası.

Katedralin içerisinde bulunan Vitray pencerelerinin çoğu Donatello, Andrea del Castagno ve Paolo Uccello tarafından 1434-1455 yılları arasında dizayn edilmiştir. Sacristy’nin ahşap dolapları ve dekoratif aksesuarları Brunelleschi ve diğer sanatçılar tarafından yapılmıştır.

Yakın zamanda restore edilmiş kubbenin iç duvarlarında ki nihai kıyamet gününü temsil eden eserler, Giorgia Vasari ve Federico Zuccari tarafından, 1572-1579 yılları arasında tasarlanmıştır. Giotta tarafından yapılan Çan Kulesinden ve Kubbenin üzerinden şehrin etkileyici manzarasını seyredebilirsiniz. Giotto ölümüne kadar Çan Kulesinin sadece bir kısmını tamamlamış olmasına rağmen projenin sahibi olmuştur. Giotto’nun ölümünden sonra, proje Andrea Pisano altında devam etti ve projeyi tamamlayan sanatçı ise Francesco Talenti ( 1325-1369 )’dir

Floransa Katedrali
Katedral İçi

Restorasyon çalışmalarına 1978 yılında başlanmış ve 1994 yılında tamamlanmıştır. Eski görselliğini kaybetmeden restore edilmesi,  günümüzde hala usta sanatçıların varlığını hissettirmektedir.

Duomo Meydanı’nda bulunan Floransa Katedrali gerek tarihi bakımdan, gerekse mimari bakımdan, Floransa’da gezilmesi gereken yerlerdendir. Ancak içerisi çoğu zaman kalabalık olduğundan dolayı, bu katedrali ziyaret için sabahın erken saatlerini tercih etmenizde fayda var.

Floransa Katedrali
Giotto’nun Çan Kulesi

Floransa Katedrali’nin En Önemli Bölümleri

  • Giotto’nun Çan Kulesi : 81 metre uzunluğunda olan bu kule Giotto’ya ait bir eserdir. Bu kuleye çıkıp muhteşem Floransa manzarasını seyredebilirsiniz.
  • Brunelleschi Kubbesi : 463 basamak çıkarak ulaşacağınız bu kubbenin tepesi, Giotto’nun Çan Kulesi’nden daha iyi bir manzaraya sahiptir.
Floransa Katedrali
Brunelleschi Kubbesi
  • Kubbenin Altında Bulunan Eserler : 88 kabartmanın bulunduğu bu yer,Floransa Katedrali’nin en dikkat çeken yerlerinden biridir. Giorgio Vasari’ye ait Kıyamet Gününün tasvir edildiği fresk, katedralin en bilindik yerlerindendir.
Floransa Katedrali
Kıyamet Günü-Giorgio Vasari
  • Cripta di Santa Reparata : Kilise Bodrumu
  • Koridorlar : Floransa Katedrali’nde yer alan iki koridorda, heykeller,tablolar ve freskleri fazlasıyla görebilirsiniz. Birçok İtalyan sanatçının eserlerini görebileceğiniz koridorları es geçmemekte fayda var.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...