İtalya’nın en muhteşem ve en turistik şehirlerinden biri olan Floransa, tüm güzelliği, tarihi yapıları, kiliseleri ve sarayları ile eşsiz bir kültür gezi deneyimi sunuyor. Süper turistik bir şehir olduğundan dolayı da oteller bu şehirde biraz pahalı. Fakat uygun konaklama birimlerini bulmak da pekala mümkün. Bu şehirdeki konaklama biriminizi tercih etmeden önce de hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde de yarar var.
Floransa’da nerede kalınır ? sorusuna verilebilecek 3 güzel cevap var. Birincisi, tarihi merkez bölgesi, ikincisi şehir dışı ama hala şehir içi, üçüncüsü ise, şehrin çok daha dış kısımlarıdır. Bu seçenekler arasında en mantıklı olanı şehir merkezi gibi duruyor olsa da, şehir merkezinde bulunan otel ve hostellerin biraz pahalı olabileceği aşikar. Bu yüzden, bütçeli bir Floransa gezisi planlıyorsanız, ilk tercihinizi merkeze 2-3 km uzaklıkta bulunan bölgelerden yana kullanın derim. Çok aşırı bütçeli bir seyahat planlamıyorsanız da, Floransa’nın şehir merkezinden pek dışarı çıkmayın.

Floransa'da Nerede Kalınır
Floransa’da nerede kalınır ?

Şehir dışı ama hala şehir içi demekten kastım, şehir merkezine biraz uzakta olan fakat yine de birçok turistik noktaya ve merkeze yürüyerek ulaşabileceğiniz yerler. Örnek verecek olursak ;

 • Fortezza da Basso
 • Piazza Beccaria
 • Porta al Prato
 • Oltrarno
 • Piazza della Liberta
 • Poggio İmperiale
 • Piazzale Michelangelo/San Niccolo
 • Via Bolognese

Bu bölgeler cüzdanınızı pek yakmayacak bölgeler olduğu gibi, birçok turistik noktaya veya şehir merkezine yürüyerek en fazla 20-30 dakikada ulaşabilirsiniz. Bu yüzden, çok lüks bir otel bile arıyorsanız, bu bölgelere de mutlaka bir göz atın derim.

Floransa’da Nerede Kalınır ? En Güzel Bölgeler

Floransa’da konaklama için birçok bölge bulunuyor olsa da, bu bölgeler arasında en ideal ve en popüler konumlardan olan aşağıdaki bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tarihi Merkez Bölgesi

Floransa'da Nerede Kalınır
FH HOTEL – Tarihi Kent Merkezi – Floransa’da hangi bölgede kalınır ?

Oldukça küçük bir bölge olan tarihi merkez bölgesinde bir uçtan bir uca yürüyerek en fazla 30 dakika içerisinde ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden tercihinizi bu bölgeden yana kullanacak olursanız, çok fazla düşünmenize gerek olduğunu sanmam. Sadece size hitap eden fiyatta ve konforda oteli bulmanız sanırım yeterli olacaktır.

Bu bölge kimler için daha mantıklı olacaktır ? diye soracak olursanız, kısa süreliğine (1 Gün veya yarım gün) Floransa‘ya seyahat edenler için oldukça ideal olacaktır. Çok yürüme veya ulaşım aracı derdi olmadan çevrede bulunan en bilindik turistik yerleri ziyaret ederek Floransa gezinizi çok güzel bir şekilde noktalayabilirsiniz.

İyi, güzel hoş da bu bölge içerisinde bir sürü yer var, ben nerede kalacağım ? diyorsanız da, ilk tercihinizi Santa Maria Novella (SMN) olarak bilinen merkez tren istasyonu çevresinde bulunan otellerden yana kullanın derim. NEDEN ? diye soracak olursanız da ;

 1. Havaalanından ulaşımın en kolay olduğu yer, merkez tren istasyonu. Eğer, bu istasyon çevresini kullanacak olursanız, trenden indiğiniz gibi bi koşu otelinize ulaşabilirsiniz.
 2. Floransa, Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden. Fakat, güvenli şehirler içerisinde de güvenli bölgeler bulunur. İşte şehrin en güvenli bölgelerinden birisi de bu bölgedir.
 3. Duomo Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde de ondan. Ayrıca, Palazzo Vecchio (Vecchio Sarayı), Uffizi Müzesi ve Ponte Vecchio gibi şehrin en gözde turistik yerlerine, Duomo meydanından 3-5 dakika içerisinde yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.
 4. Bu bölgede motorlu taşıtlara izin verilmiyor. Temiz hava alabilirsiniz :). Ayrıca, araç trafiği gibi sıkıntılı bir durumla da karşılaşmak zorunda kalmıyorsunuz.
 5. Bu tren istasyonu etrafında birbirinden güzel ve ucuz restoranları da bulabiliyorsunuz.

İyi de bu tren istasyonu çevresi çok pahalı olmaz mı ? 

Olur. Eğer, 5 yıldızlı bir otelde suit oda rezervasyon yaparsanız, hayal edemeyeceğiniz ücretler ödeyebilirsiniz. Fakat, bu tren istasyonu çevresinde birçok 3 ve 4 yıldızlı oteller de bulabiliyorsunuz. Bu otellerin çoğu da, en az 5 yıldızlı otel kadar konforlu, lüks ve rahat. Bu yüzden bu istasyona yakın yerlerde otel arıyorsanız, 3 yıldızın üzerine pek çıkmayın derim. Zaten erken rezervasyon fırsatlarından yararlanacak olursanız fiyatların çok daha aşağı düştüğünü göreceksiniz.

Floransa'da Nerede Kalınır Otel Tavsiyeleri
Relais Piazza Signori Hotel – Floransa’da nerede kalınır ?
 • FLORANSA TARİHİ MERKEZDE YER ALAN OTELLERE BOOKİNG.COM ARACILIĞIYLA GÖZ ATMAK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Tarihi Merkez Bölgesi’nde otel tavsiyesi olarak da apart bir otel olan Relais Piazza Signoria (Bütçeli) ve daha modern bir otel için de 4 yıldızlı bir otel olan FH Hotel Calzaiuoli‘ye göz atabilirsiniz.

Tarihi merkez bölgesinden başka önerebileceğin bölge var mı ?

Tabi ki var. Öncelikle şehrin tam göbeğinde kalayım. Öyle bir merkez olsun ki, haritada bile kaldığım otelin en merkez yer olduğunu görebileyim diyorsanız, Piazza San Marco ve Piazza Santa Croce arasında bulunan otelleri veya Ponte Vecchio ve Piazza Santa Maria Novella bölgeleri arasında kalan otelleri tercih edin derim.

Yok ben zaten turistik yerlere yürürüm sorun değil, gece hayatına yakın olsun yeter diyorsanız ? ; O zaman, kesinlikle size önerebileceğim tek adres var. ”Via dei Benci” veya yakınlarında bulunan herhangi bir otel. Bu yeri de, ”Santa Croce” bölgesinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Via dei Benci’de bulunan oteller pahalı gelirse, yine gece hayatına yakın olan, ”Piazza Santo Spirito” (Oltrarno Bölgesinde bulunuyor) denenebilir. Floransa gece hayatı için bu iki yerden başka bir yer aramayın bile. Fakat, bu bölgelerde otel seçerken, otelinizin cadde üzerinde olup olmadığına mutlaka göz atın. Çünkü gece trafiği uykunuzu bölebilir.

 • VİA Dİ BENCİ – SANTA CROCE BÖLGESİNDE YER ALAN OTELLERE GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN

Hepsinden ortaya karışık olsun diyorsanız da ; ”Piazza San Lorenzo” yakınları sizin için gayet uygun olacaktır.

PİAZZA SAN LORENZEO YAKINLARINDAKİ OTELLERE BOOKİNG.COM ARACILIĞIYLA GÖZ ATMAK İÇİN TIKLAYIN.

NOT : Çok ucuza otel bulacağım diye kendinizi bilgisayar/telefon başında harap etmeyin. Bölgeye karar verin. Otel arama sitelerine ve hostel arama sitelerine gideceğiniz bölgenin adını yazın. O bölgede bulunan reytingi ve misafir yorumlarının yüksek olduğu oteli seçin ve keyfinize bakmayın. Çünkü, aynı otel son 2 gün kala yarı fiyatına düşebilir. Bu yüzden, ücretsiz olarak (Kredi kartı olmadan) booking.com adlı siteye gidip 1-2 hafta önceden bir rezervasyon yapın. Sonra 2 gün kala tekrar bakın. Baktınız otel fiyatları düşmüş, eskisini iptal edip, yenisine farklı bir isimle yeniden rezervasyon yapın (Soyadınızın birkaç harfini yanlış girmeniz yeterli, çok da büyük bir mesele değil).

Tamam ! Bölgeyi seçtim şimdi oteli nereden bulacağım ? Hangi otelde kalacağım ? 3 mü, 4 mü yoksa 5 mi olmalı otelimin yıldızı ? diyorsanız ;

Öncelikle paralarınız ceplerinizden taşıyorsa bile, 5 yıldızlı otelde kalmayın derim. Çünkü, 3 veya 4 yıldızlı otellerde aynı hazzı verecektir. Bu yüzden ilk olarak 3 ve 4 yıldızlı otellere bakın. Ben sizin için baktım ve en yüksek reytinge sahip, en uygun fiyatta olan ve en iyi müşteri yorumlarına sahip otelleri bir araya getirdim. Aşağıda belirlediğim otellere göz atarak keyfinize ve bütçenize uygun olan seçebilirsiniz yada seçmeyebilir, kendiniz başka bir otel bakabilirsiniz tercih sizin 🙂

B&B Otel Firenze Novoli (3 Yıldız – 350-650 TL )

Floransa'da Nerede Kalınır
B&B Hotel Firenze Novoli – Floransa’da hangi bölgede konaklamalı ?

Öncelikle bu otelin şehir merkezinde de aynı isimde bir oteli daha olduğunu bilin. Bu bahsedeceğim otel şehir merkezine 3 km uzaklıkta bulunan Novoli bölgesinde bulunuyor. Daha çok bütçeli bir Floransa gezisi için önerebileceğim bu otelin gecelik çift kişilik oda ücretleri diğer birçok 3 yıldızlı otele nazaran oldukça uygun.

Tabi 2-3 ay önceden erken rezervasyon fırsatlarından yararlanacak olursanız biraz daha uygun fiyatlara odaları bu otelde bulmak mümkün. Ayrıca, bu otelin havaalanına 1 km uzaklıkta olduğunu da unutmayın. Yani havaalanından bi koşu otelinize ulaşabilirsiniz.

8.0 gibi yüksek bir değerlendirme puanı almış bu oteli  Booking.com aracılığıyla incelemek veya rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

B&B Repubblica (500-800 TL)

Floransa'da Nerede Kalınır
B&B Repubblica Hotel – Floransa’da nerede kalınır ?

Şehrin kalbinde yer alan bu otel, Santa Maria Novella tren istasyonuna 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Floransa’da nerede kalınır ? sorunuza en iyi cevaplardan biri olan B&B Repubblica, Ponte Vecchio, Uffizi gibi turistik yerlere ise, 3 dakika yürüme mesafesinde bulunmakta. Yani şehrin tam merkezinde konaklayayım her yere ama her yere bi koşu gidiyim diyorsanız, bu otelin konumu tam size göre. Fakat otel B&B oteli olduğundan lüks bir otel beklentiniz olmasın. 2-3 Yıldız havasında olan bu oteli bütçeli ve ora bütçeli bir Floransa gezisi planlıyorsanız tercih edin.

Bu otelde oda fiyatları şehrin merkezindeki bir otel göre normal. Otel konusunda çok detaycı biri değilseniz bu oteli seveceğinize emin olabilirsiniz. Ayrıca otelin 400 konuktan 9.1 gibi süper yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor.

Oteli Booking.com aracılığıyla incelemek veya rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hotel Fiorino  (3 Yıldız – 300-550 TL)

Floransa'da Nerede Kalınır Otel Tavsiyeleri
Hotel Fiorino – Floransa Otel Tavsiyeleri

Signoria Meydanı ve Uffizi Müzesi’ne 200 metre uzaklıkta bulunan bu otel, Floransa’da nerede kalınır ? sorunuza en güzel cevaplardan biri diyebilirim. Şehrin tam göbeğinde böylesine bir oteli oldukça uygun fiyata bulmak, gerçekten çok güzel. Otel, bir Ortaçağ binasında hizmet veriyor. 8.4 gibi genel bir değerlendirme puana, 9.5 gibi konum puanına sahip bu otelde çift kişilik gecelik odalar ise oldukça uygun. Fakat, bu otelde boş oda bulmak bir sanat işi. Bu yüzden, en az 1-2 ay öncesinden bu otelden rezervasyon yapmanız gerekiyor.

Göz At : Floransa Gezilecek Yerler

Oteli booking.com aracılığıyla incelemek veya rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bronze Horse (3 yıldız – 325-480 TL)

Floransa'da Nerede Kalınır
Bronze Horse Hotel – Floransa Otel Tavsiyesi

Yine Floransa’nın kalbinde yer alan bir otel olan Bronze Horse, 8.5 gibi oldukça yüksek bir puana sahip. Signoria Meydanına (Floransa’nın en turistik meydanı) sadece 30 metre uzaklıkta bulunan bu otel, konum olarak oldukça ideal.

Şehir merkezinde uygun fiyatlı otel arayanların tercih edebileceği bu 3 yıldızlı otel, şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden biri.

Oteli booking.com aracılığıyla incelemek veya rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hotel Principe (4 Yıldız – 600-1100 TL )

Floransa'da Nerede Kalınır
Hotel Principe – Floransa’da nerede kalınır ?

Biraz  daha çıtayı yükseltmek isteyenler için tercih edilebilecek oteller olan Principe hotel, 8.2 gibi oldukça yüksek bir değerlendirme puanına sahip. Çift kişilik gecelik oda ücretleri 120£’dan başlayan bu otelde aylar öncesinden rezervasyon yapmadığınız takdirde, doğru dürüst oda bulmak biraz zor. Bu yüzden, tercihinizi bu 4 yıldızlı otelden yana kullanacak olursanız, en az 1-2 ay önceden rezervasyonunuzu yapın derim.

Bu otel, Santa Maria Novella’da bulunuyor. Yani merkez tren istasyonuna 2-3 dakika yürüme mesafesinde. Buradan merkezde bulunan turistik yerlere (Uffizi, Signoria Meydanı, Ponte Vecchio) yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Yani konum, popülerlik ve konuk yorumları bakımından en ideal 4 yıldızlı otellerden biri.

Oteli booking.com aracılığıyla incelemek veya rezervasyon yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bunun yanında tercih edilebilecek diğer 4 yıldızlı oteller ise ;

 1. Hilton Garden Inn Florence Novoli : 4 yıldız, 8.4 puan ve çift kişilik oda ücretleri, 100£’dan başlıyor. Novoli bölgesinde (şehir merkezine 3 km uzaklıkta) bulunan en ideal ve en merkezi otellerden biri.
 2. Starhotels Tuscany4 yıldız, 8.5 puan, Novoli ( Şehir merkezine 3 km uzaklıkta), çift kişilik oda ücretleri 100£’dan başlıyor. Şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden biri olması, eşsiz müşteri yorumlarına sahip olması bu oteli gönül rahatlığıyla tercih etmek için yeterli olacaktır.
 3. Hotel de la Ville :   4 yıldız, 9.0 Puan, şehir merkezi, çift kişilik oda ücretleri 140£’dan başlıyor. Floransa katedraline 3 dakika yürüme mesafesinde. Şehir merkezinin tam göbeğinde bulunan bu otele de mutlaka göz atın derim.

Tüm Floransa otellerine göz atmak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir 

[huge_it_maps id=”39″]

 

Floransa’da nerede kalınır ? adlı bu listede yer alan oteller şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına ve en iyi konuk değerlendirmelerine sahip otellerden. Bunun yanında, kendi kategorisinde oldukça uygun. Bu yüzden otel aramanıza bu otellerden başlayarak çok daha kolay bir şekilde aradığınız bütçede ve zevkte oteli bulabilirsiniz.
Floransa’da daha fazla otel tavsiyesi veya detaylı bir otel tavsiyesi arıyorsanız, Floransa Otelleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazımızda şehirdeki en ideal, en uygun ve fırsat indirimleri olan oteller hakkında bilgileri ve otel fiyatlarını bulabilirsiniz.
Bunun yanında Floransa’da bütçeli bir gezi planlıyor ve süper düşük bütçeli otellerde konaklamayı planlıyorsanız da Floransa Hostel Tavsiyeleri adlı yazımıza göz atarak, şehirdeki en ucuz konaklama birimleri hakkında tavsiyeleri ve fiyatları öğrenebilirsiniz. Floransa’da hosteller otel kıvamında olduğundan dolayı da gönül rahatlığıyla hostellerde konaklamayı düşünebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here