Almanya’nın en önemli kent merkezlerinden biri olan Frankfurt, birbirinden güzel gezilecek yerleri ile farklı bir deneyim sunmakta. Tarihi yapıları ve gökdelenleri ile meşhur olan bu şehirde birçok gezilecek yer var. Bunun yanında fuar ve finans şehri olarak da bilinmekte.
Frankfurt gezilecek yerler daha çok tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, birbirinden güzel meydanları ve kiliseleri ile de oldukça fazla.

Frankfurt’ta konaklama için henüz bir karar vermediyseniz, Frankfurt’ta nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak şehirdeki en ideal konaklama bölgelerini ve bölgelere özel otel tavsiyelerini bulabilirsiniz. Frankfurt’ta konaklama için en çok tercih edilen bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Frankfurt’ta otel tavsiyesi olarak da merkeze 1 km uzaklıkta olan Holiday Inn Frankfurt – Alte Oper adlı 4 yıldızlı tesise veya NH Collection Frankfurt City adlı merkezde bulunan 4 yıldızlı tesise veya son olarak merkeze 1.5 km uzaklıkta bulunan Hotel Excelsior Central Station adlı 3 yıldızlı otele göz atabilirsiniz. Bu oteller şehirdeki en iyi fiyat/fayda oranına sahip olduğu gibi en iyi konuk değerlendirme puanına sahip otellerdendir.

Frankfurt Gezilecek Yerler Listesi

1.Römerberg Meydanı (Eski Şehir Merkezi)

Frankfurt Gezilecek Yerler
Römerberg Meydanı

Frankfurt, denince akla ilk gelen yerlerden biri olan bu meydan, şehirdeki en fazla turisti görebileceğiniz yerlerden biri. Alman mimarisini en Frankfurt’a en iyi yansıtan meydan olması bakımından önem taşıyan Römerberg, şehrin festivaller için tercih ettiği en ideal bölgedir.

Meydanda bulunan sivri çatılı 4-5 katlı binalar II.Dünya Savaşı sırasında yıpranmış olsa da, aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilerek günümüzdeki haline kavuşturulmuş. Meydanın en gözde yapısı ise, Adalet Çeşmesi’dir. Tabi bunun yanında meydanın en meşhur içeceği olan elma şarabı içmeden de dönmeyin.

Bunun yanında meydan bulunan Aziz Leonhard Gotik Kilisesi’de meydanı süsleyen tarihi yapılardan biri.

2.Goethe Evi ve Müzesi

Ünlü Alman edebiyatçı, yazar, siyasetçi ve ressam olan Wolfgang von Goethe’nin doğduğu şehir olan Frankfurt’ta bu şahsa ait evi de görebilirsiniz. 16 yıl boyunca burada yaşamış olan Goethe’nin evi günümüzde bir müzeye dönüştürülmüş ve ziyaretçiye açıktır. Goethe’nin çocuklu yıllarına ve geç barok ve erken romantik dönemlerine ait birçok eseri bu müzede görebiliyorsunuz.

16.yüzyıldan kalma bu ev İkinci Dünya Savaşı’ndan hasar almadan çıkmış birkaç yapı arasında. Alman kültürüne göre döşenmiş bu evi de Frankfurt Gezilecek Yerler listenize ekleyin derim.

3.Alte Oper (Eski Opera Binası)

Frankfurt Gezilecek yerler

Opernplatz olarak bilinen Frankfurt’un en popüler meydanlarından biri olan Opera Meydanı’nda bulunan bu bina da, Frankfurt’ta kaçırılmaması gereken yapılardandır. 1880 yılında İtalyan Gotik tarzında yapılmış olan bu bina 1981 yılında yeniden açılmış ve günümüzde hizmet vermekte.

Kentin sembolü haline gelmiş bu binada birçok konser verilmekte.

4.St Paul Kilisesi

Alman Parlamentosu’nun ilk buluşma yeri olarak nam yapmış bu kilise, anayasanın ilk oluşturulduğu yer olarak biliniyor. 1789-1829 yılları arasında yapılmış olan bu kilise, sade neoklasik bir cepheye sahip. Bu kilisenin üne kavuşmasının en büyük nedenlerinden biri de Amerikan Başkanı Kennedy’nin 1963 yılında yapmış olduğu konuşmanın bu kilise içerisinde olması.

Hem dini hem de siyasi bir öneme sahip bu tarihi yapıyı da gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin derim.

5.Senckenberg Doğal Tarih Müzesi

Müze severlere de hitap eden Frankfurt’ta güzel bir müze deneyimi yaşamak istiyorsanız, Avrupa’nın en modern ve Almanya’nın en büyük ikinci müzesi olan Senckenberg Tarih Müzesi’ne göz atabilirsiniz. 2000’den fazla çeşit kuşun sergilendiği bu müzede Avrupa’nın en büyük dinazor sergisini de görebiliyorsunuz.

1904-1907 yılları arasında inşa edilmiş olan bu müze her yaştan gezgine hitap eden bir müze.

6.Çağdaş Sanatlar Müzesi

1991 yılında açılmış şehrinde gözde müzelerinden biri olan Çağdaş Sanat Müzesi, modern ve post modern eserlerin sergilendiği bir müzedir. 5000’den fazla esere ev sahipliği yapan bu müze, Avrupa’nın en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilir.

1960 yılından bu yana 500’e yakın sanatçının eserlerinin sergilendiği bir müze. Bu ünlü isimler arasında Francis Bacon ve Andy Warhol da bulunmakta. Müzeye doyamayanlara ilaç gibi gelecek bu eşsiz eserlerin sergilendiği yapıyı kaçırmayın.

7.Frankfurter Dom (Aziz Bartholomew Katedrali)

Frankfurt Gezilecek yerler

13 – 15. yüzyıllar arasında gotik bir tarzda inşa edilmiş bu kırmızı dini yapı, 95 metre uzunluğu ile şehirdeki ve Almanya’daki simge yapılardan biri haline gelmiş. Frankfurt Gezilecek Yerler listenizde olmazsa olmazlarda olan bu yapı, Almanya’da kralların taç giyme törenleri için yapılmış güzel bir eser.

8.Frankfurt Hayvanat Bahçesi

5 bine yakın hayvanın bulunduğu bu hayvanat bahçesi, modern bir doğa koruma merkezi olarak biliniyor. 1858 yılında kurulmuş olan bu hayvanat bahçesi Almanya’nın en eski hayvanat bahçelerinden biri. Ziyaretçileri hayvanları doğal ortamında görme fırsatı sunan bu hayvanat bahçesini de gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

9.Main Tower 

Frankfurt Gezilecek Yerler

Frankfurt’taki en yüksek yapılardan biri olan bu gökdelen 200 metre uzunluğunda ve 58 katlıdır. Terasa çıkacak olursanız, Frankfurt’u 360 derecelik açı ile seyredebiliyorsunuz. Terasında bulunan mekan sayesinde ister akşam ister gündüz ziyaret edebilir, bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

10.Eschenheimer Kulesi

15.yüzyılın başların inşa edilmiş olan bu kule, 47 metre yüksekliğinde turistlerin ilgisini kazanmış yapılardan biri. Bir cafeye de ev sahipliği yapan bu kuleyi de zamanınız varsa Frankfurt gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

11.Müze Bölgesi

Birinci sınıf koleksiyonları barındıran 12 müzeye ev sahipliği yapan müze bölgesi, Frankfurt’ta olmazsa olmazlardandır. 1904 yılında inşa edilmiş bu müzelerde 65 bin üzerinde eseri görebiliyorsunuz. Eserler çoğunlukla Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’ya ait.

Antik heykel müzesi, Avrupa’nın en önemli etnolojik müzelerinden biri olarak kabul edilen Dünya Kültürleri Müzesi ve Alman Mimari Müzesi gibi uluslararası önem arz eden müzelere ev sahipliği yapan bu kompleks, görülmeden geçilmemesi gereken yerlerden.

12.The Hauptwache

Frankfurt Gezilecek Yerler
The Hauptwache

Frankfurt’un en kalabalık yerlerinden biri olarak kabul edilen bu meydan modern binalarla ile tarihi binaların iç içe olduğu güzel bir yer. Bu meydanda en dikkat çeken yapı ise, 1730 yılında inşa edilmiş olan Barok Muhafız Evi’dir. Günümüzde bu yer cafe olarak hizmet vermekte.

13.Eiserner Köprüsü

Frankfurt Gezilecek Yerler

Frankfurt’ta ki en popüler köprü olarak bilinen Esiserner Köprüsü’ne de şöyle uzaktan bir bakın.

Frankfurt’ta Nerede Kalmalı ?

Konaklama için bu şehirde birçok fazla seçenek bulunmakta. Fakat konaklama birimi seçmeden önce hangi bölgede konaklayacağınıza karar vermenizde yarar var. Bölge seçimi yaptıktan sonra otel veya diğer konaklama birimlerini bulmak çok daha kolay olacaktır.

Frankfurt’ta otel tavsiyesi olarak muhteşem bir konuma ve fiyata sahip 3 yıldızlı bir otel Hotel Excelsior Central Station veya 4 yıldızlı bir otel olan Savoy Hotel‘e ve son olarak bizim de konaklamış olduğumuz merkeze 1.5 km uzaklıkta bulunan Hotel Europe Life adlı 3 yıldızlı otele göz atabilirsiniz. Bu 3 otel de şehirdeki en iyi konuma sahip. İster merkeze isterseniz de şehirdeki turistik yerlere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Frankfurt gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değildir. Fakat güzel bir 2-3 gün Frankfurt gezisi için sanırım bu liste fazlasıyla yeterli olacaktır. Ayrıca daha fazla gezilecek yerler daha uzun Frankfurt seyahati gerekebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here