Frankfurt Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Merkezi durumu nedeniyle Almanya’nın ticari ve ekonomik merkezi olan Frankfurt, birbirinden yüksek binalar kümesiyle kendine özgü bir Kuzey Amerika lezzetine sahiptir.

Almanya‘nın en yaşanılası şehirlerinden biri olduğu gibi, dünyanın en iş yapılası şehirlerinden biri olarak da bilinen bu şehir, son yıllarda kültür ve turizm faaliyetleri için de önemli bir merkez olmuştur.

Büyük fuar kompleksi Messe Frankfurt, Almanya’nın en ünlüsüdür ve Frankfurt Kitap Fuarı gibi önemli birçok etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla bilinir.

Birbirinden güzel tarihi yapılarıyla, değerli sanat koleksiyonlarına sahip müzeleri ve modern yüksek binaları ile eşsiz bir Frankfurt gezilecek yerler listesi çıkarabilirsiniz. Şehirde birçok gezip görülecek yerler olduğu gibi, birbirinden güzel yapılacak aktiviteleri de bulabilirsiniz.

Frankfurt Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Frankfurt’ta birçok turistik nokta Eski Şehir Merkezi ve çevresinde bulunmaktadır. Bu bölgede, birbirinden eski tarihi yapıları görebileceğiniz gibi, şehirdeki diğer önemli turistik noktalara da çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Şehrin kalbi olarak bilinen bu Eski Şehir Bölgesi, şehir gezinize başlamak için eşsiz bir başlangıç noktası olacaktır. Ayrıca bu bölge, hem konaklama hem de Frankfurt’ta alışveriş için en çok tercih edilen bölgelerden.

Frankfurt’ta Nerede Kalmalı ?

Old Town (Eski Şehir) ; Bu bölge, Frankfurt’ta konaklama için en çok tercih edilen bölge olmasının yanında, şehirdeki birçok yere de yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu bölgede lüks bir oteli bulabileceğiniz gibi, bütçeli bir butik oteli de bulabiliyorsunuz. Ayrıca, şehirdeki gezilecek noktalar da bu bölgeye oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bölgedeki Oteller

1.Römerberg (Eski Şehir Bölgesi’nin Merkezi)

Römerberg Frankfurt
Römerberg

Frankfurt’un turistik yerleri arasında en popüler yer, şüphesiz şehrin tarihi merkezidir. Burası, şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir ve birbirinden değer tarihi ve turistik yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Römerberg adı verilen meydan ise, bu bölgenin tam merkezidir ve şehirdeki görülmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesidir.

Meydanın tam merkezinde bulunan ”Adalet Çeşmesi” ise, şehirdeki en çok fotoğrafı çekilen yapılardan biri.

Bu meydan, şehirdeki gezip görülecek birçok önemli yere de ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Ayrıca hem gezi turlarının başlangıç noktası hem de yerel halkın buluşma noktası olarak da bilinir.

Tarihi Wertheim Evi, meydandaki en çok dikkat çeken yapılardan bir tanesi. Şehrin çoğunu yok eden 1944 hava saldırısından kurtulmuş olanı bu eve mutlaka göz atın deriz.

Bunun yanında meydan çevresinde Eski Belediye Binası, İmparatorluk Salonu ve Yeni Belediye Binası gibi, şehrin ikonik yapıları da görebilirsiniz.

2.Museumsufer (Müzeler Bölgesi)

Museumsufer Frankfurt
Museumsufer

Nehrin güney kıyısında bulunan bu müzeler bölgesi, şehirdeki görülmeye değer en önemli müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

Avrupa’nın en önemli etnoloji müzelerinden biri olarak kabul edilen, Dünya Kültürleri Müzesi, Städtische Galerie Liebieghau (Eski Heykeller Müzesi), İkon Müzesi, Alman Mimari Müzesi, Film Müzesi, Uygulamalı Sanatlar Müzesi (Mak) ve Stadel Sanat Müzesi gibi hepsi de birbirinden değerli eserlere ev sahipliği yapan müzeleri bu Müzeler Bölgesi’nde görebiliyorsunuz.

Şüphesiz bu Müzeler Bölgesi’nin en dikkat çeken ve en beğenilen müzesi ise, Stadel Sanat Müzesi’dir.  14. yüzyıla ait resim koleksiyonuyla en çok ilgi gören bu müze, Rembrandt, Vermeer, Goya, Monet, Degas, Beckman ve Picasso gibi dünyaca tanınmış sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Sanatseverler için eşsiz bir deneyim sunan bu müzeler bölgesi, Frankfurt gezisinde kaçırılmaması gereken yerlerdendir.

3.Palmiye Bahçesi

Palmiye Bahçesi
Palmiye Bahçesi

Almanya’nın en büyük botanik bahçesi olarak bilinen Frankfurt Botanical Garden, daha çok Palmiye Bahçesi (Palmengarten) ile ün kazanmıştır.

Subtropikal ve tropikal bitki türlerine ev sahipliği yapan bu Palmiye Bahçesi’nin, coğrafi konumlarına göre mükemmel bir şekilde düzenlenmiş dış botanik sergileri oldukça ilgi çekicidir.

Bahçe çevresi de görülmeye değer. Birbirinden güzel çocuk oyun alanı ve piknik yeri de bu bahçeye oldukça yakın bir konumda bulunur. Ayrıca, Europaturm – Avrupa Kulesi de bu bahçeye kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Bu kule, sırf gözlem kulesinden izleyebileceğiniz panoramik manzara için bile ziyaret edilmeye değer.

4.Main Tower

Main Tower
Main Tower

Frankfurt’un görülecek yerleri arasında olan bu süper modern bina, şehrin en ilgi çekici gökdelenleri arasındadır. Diğer gökdelenlerden daha çok sevilmesinin nedeni ise, izleme platformuna sahip oluşudur. Başka hiçbir gökdelende bir izleme platformu olmadığı gibi, şehirde başka bir yerde de bu kuleden izleyebileceğiniz güzel bir manzarayı bulamazsınız.

Almanya’nın en yüksek dördüncü binası olarak bilinen Ana Kule, 200 metre uzunluğunda ve 2000 yılında inşa edilmiş.

Bu gökdelenin gözlem yeri, yaz aylarında gece 11’e kadar açık. Bu yüzden de şehri karanlık bir vakitte izlemek isterseniz, bu binaya göz atabilirsiniz. Gündüzleri de manzaranın gayet güzel olduğu bu binanın gözlem yerinden, Eski Şehir Bölgesi’nin ve Main’in eşsiz fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

5.Goethe Evi ve Müzesi

Goethe Evi ve Müzesi
Goethe Evi ve Müzesi

Frankfurt müzeleri arasında oldukça popüler olan Goethe Müzesi de, Frankfurt’ta görülecek yerler arasında.

Goethe’nin 16 yaşına kadar yaşadığı, Leipzig ve Strazburg‘da okuduktan sonra tekrar döndüğü bu ev, çağdaş eserler ile döşenmiş ve günümüzde ziyaretçiye açıktır.

Goethe’nin kişisel eşyalarını bulabileceğiniz bu evde, Goethe’nin “Sturm und Drang” dönemine uygun bir de Romantik Sanat Müzesi bulunuyor.

Goethe’nin 28 Ağustos 1749’da doğduğu ve 1765’e kadar yaşadığı bu evde, Goethe’nin ilk çalışmalarının çoğunu kaleme aldığı ve çocukken oynadığı her şeyi görmek için Yazı Odası’na da mutlaka göz atın deriz.


Booking.com

6.Frankfurt Katedrali

Frankfurt Katedrali

Frankfurt’un tarihi yerleri arasında görkemli yapısıyla göz kamaştıran Frankfurt Katedrali, şehrin sembolik yapılarından biri olarak bilinir.

1300 ve 1400’lerde gotik bir tarzda kırmızı kumtaşı ile inşa edilmiş olan bu katedral, 95 metre yüksekliğiyle şehirdeki gökdelenler arasında hala göze çarpabilmektedir.

Biri 1867’deki büyük yangından sonra, diğeri de 1950’lerde savaştan sonra olmak üzere katedral, iki kez yeniden inşa edilmiş.

Önceden bir kilise olan bu katedral, 1562’de Kutsal Roma Kralları için taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmaya başlamasıyla ”Katedral” ünvanını almış. Roma Katolik Aziz Bartholomew Katedrali olarak da bilinen bu yapıyı da kaçırmayın.

7.Eiserner Steg – Demir Köprü

Eiserner Steg Frankfurt Gezilecek Yerler
Eiserner Steg

Frankfurt’ta en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri olan ”Eiserner Steg” şehir merkezi ile Sachsenhausen bölgesi arasında uzanan bir yaya köprüsüdür.

Daha çok köprü üzerindeki aşk kilitleri ile ünlü olan bu köprüden geçmek için en ideal zaman, gün batımına yakın saatlerdir. Eşsiz gün batımı manzarasını sevgilinizle izleyebilir, daha sonra da aşk kilidinizi köprüye tutturabilirsiniz.

Her gün 10 binden fazla insanın geçtiği bu köprüden geçmeyi, güzel fotoğraf kareleri yakalamayı ve köprüye bir de kilit asmayı unutmayın.

8.Aziz Paul Kilisesi

Aziz Paul Kilisesi
Aziz Paul Kilisesi

Frankfurt’ta görülecek en güzel yerlerden biri de, sadece şehir için değil, Almanya için de oldukça önemli olan Aziz Paul Kilisesi’dir.

1789 yılında Lutheran Kilisesi olarak inşa edilmiş olan bu kilise, protestan ilkelerine göre dairesel bir şekilde tasarlanmış.

Bu kilise, eskiden belirli bir süre meclis toplantılarının da yapıldığı yer olmasından dolayı, Almanya tarihinde önemli bir yere sahip. Kilisenin tarihteki yeri özgürlük ve Alman demokrasisinin doğduğu yer olarak mühürlenmiştir. Bu yüzden de, Alman tarihi için bir dönüm noktası olan yapıdır.

9.Senckenberg Doğa Tarihi Müzesi

Senckenberg Doğa Tarihi Müzesi
Senckenberg Doğa Tarihi Müzesi – museumfrankfurt.senckenberg.de

Frankfurt’un bir diğer güzel müzesi ise, Avrupa’daki en modern doğa tarihi müzelerinden biri olan Senckenberg’dir.

Müze, Almanya’daki türünün en büyük ikinci müzesi olarak ün yapmıştır.

Gezegenimizin biyolojik çeşitliliği ve organizmaların evrimi ile ilgili birbirinden farklı ve etkileyici sergilere ev sahipliği yapan bu müze, Avrupa’nın en büyük dinazor sergisine ev sahipliği yapmasıyla ailelerin favori müzelerindendir.

İnsanlığın gelişimini de gösteren kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapan bu müzeyi de Frankfurt’ta gezilecek yerler listenize ekleyin deriz.

10.Hauptwache

Hauptwache
Hauptwache

Şehrin tam merkezinde bulunan Hauptwache adı verilen bu meydan, şehrin en işlek yaya bölgelerinden biri olarak bilinir ve şehrin kalbinin attığı birkaç yerden biridir.

Barok Muhafız Evi ile ünlü olan bu meydan, modern yapılar ve tarihi binaların karışımıyla çevrili, şehrin en çok fotoğraflanan yerlerinden biridir.

Meydan, Frankfurt’ta alışveriş için en ideal ve en çok tercih edilen yerlerden biridir ve yeraltı alışveriş merkezi ile ünlüdür. Bunun dışında, şehrin diğer alışveriş bölgelerine de açılan yolları ile şehirdeki alışveriş severlerin uğrak yerlerindendir.

Karstadt gibi büyük Alman mağazaları ile dolu olan yere ve Frankfurt’un trafiğe kapalı uzun alışveriş caddesi Zeil’e oldukça yakın bir konumda bulunan bu meydanı gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına alın deriz.

11.Eschenheimer Turm

Eschenheimer Turm
Eschenheimer Turm

Frankfurt’un tarihi yerleri arasında oldukça dikkat çeken bu kule, 15. yüzyılın ilk yıllarında inşa edilmiş oldukça eski bir yapıdır.

Madern Gerthener tasarlanmış olan bu kule, önünden geçip gidebileceğiniz bir kule. Yani çok fazla zamanınız almamakta. Birkaç fotoğraf çekip etraftaki restoranlarda bir şeyler yiyebilir veya içebilirsiniz.

12.Eski Opera Evi

Eski Opera Evi
Eski Opera Evi

Opera Meydanı‘nın tam merkezinde bulunan bu Eski Opera Evi, 1880 yılında İtalyan Rönesans tarzında inşa edilmiş oldukça dikkat çekici yapılardan biridir.

Almanya’daki birçok yapı gibi, İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş ve 1981 yılında yeniden inşa edilmiş. Binanın dış cephesi ve bulunduğu meydanı görmek için ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri.

13.Stadel Müzesi

Stadel Müzesi
Stadel Müzesi

Almanya’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olarak bilinen Stadel Müzesi, Müzeler Bölgesi’nin en çok ziyaretçisi olan müzelerden biridir.

1878 yılında tasarlanmış olan bu müzede Botticelli, Rembrandt, Hieronymus Bosch, Vermeer ve Eyck gibi dünyaca ünlü isimlere ait eserleri görebiliyorsunuz.

14.Frankfurt Tekne Turu

Frankfurt Tekne Turu Yapın
Frankfurt Tekne Turu

arasında oldukça popüler olan bu tekne turları ile, şehrin önemli cazibe merkezlerini su üzerinden görebiliyorsunuz. Özellikle akşam saatlerinde yapılan turlar oldukça popülerdir. Eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu tekne turları, geniş ve büyük tekneler ile yapılmakta ve 50 veya 100 dakika sürmektedir. 50 dakika olanlar çok daha uygun olduğu gibi, sizi sıkmamakta.

15.Mainkai

Mainkai
Mainkai

Frankfurt’un en hareketli nehir kenarlarından biri olan Mainkai, birbirinden güzel manzaralara sahip restoranları, kafeleri ve eşsiz yürüyüş yolu ile ünlü. Burası, şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri. Ayrıca, gün batımı manzarası için en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Geceleri birkaç bir şey içmek en ideal yerlerden biri. Çok da hareketli olmayan barlarından birkaç kadeh bir şey içip, nehri seyredebilirsiniz.

Frankfurt Çevresinde Gezilecek Yerler

Frankfurt Gezilecek Yerler - Merkez Tren İstasyonu
Frankfurt gezilecek yerler blog

Almanya’nın gözde şehirlerinden olan Berlin ve Hamburg, Frankfurt’ta biraz uzak olsa da, bu şehir çevresinde günübirlik turlar ile veya gidip konaklayabileceğiniz güzel şehirler ve kasabalar da bulunmaktadır.

Mesela, Heidelberg‘e bu şehirden araba veya tren ile 1 saatte gidebiliyorsunuz. Heidelberg de, Almanya’nın en güzel ve en turistik güzel şehirlerinden biri ve görülmeye değerdir.

Ayrıca, Stuttgart‘a da 1.5 saatte Frankfurt’tan ulaşabileceğiniz trenleri bulmak da mümkün.

Frankfurt’ta Gezilecek Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Frankfurt’ta nerede kalınır ? sorusuna cevap için birçok bölge bulunmaktadır. Fakat bu bölgeler arasında tercih edilebilir olan 3-5 bölge bulunmaktadır. Bazı bölgeler şehir merkezi ve şehirdeki turistik noktalar ile alakası olmayan yerlerde bulunduğu gibi, turistlerin de pek tercih etmediği yerlerdir.

Frankfurt’ta 1 veya 2 gün konaklamayı planlıyorsanız, şehirdeki en çok tercih edilen, en merkezi ve turistik yerlere ulaşım konusunda ideal olan iki bölge bulunmaktadır. Bunlar ;

Bahnhofsviertel ; Şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan bu bölge, daha çok iş amaçlı Frankfurt’a seyahat edenlerin tercih ettiği bölgelerden biri olarak bilinse de, her turistin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bölgelerden biridir. Bölge, şehir merkezine yakınlığının yanı sıra, Frankfurt gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere de oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Birbirinden kaliteli ve şık restoranlara, kafelere ev sahipliği yapan bu bölge, kısa süreliğine şehirde konaklamak için en ideal bölgelerden biridir. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Frankfurt’un konumuna haritadan göz atarak bölgeler hakkında çok daha iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Şehir Merkezi (Eski Şehir) Bölgesi ; Bahnhofsviertel ile Eski Şehir Bölgesi arasında büyük farklılıklar olmasa da, konum bakımından biraz farklılıklar vardır. Eski Şehir Bölgesi daha çok Frankfurt’u kültür gezisi için ziyaret eden turistlerin tercih ettiği bir bölgedir ve Bahnhofsviertel’e nazaran birazcık daha pahalı otellere ev sahipliği yapmaktadır. İki bölge de, birbirine yakın bir konumda bulunmaktadır. Yani hangisini tercih ederseniz edin, şehir merkezine ve turistik yerlere oldukça yakın olursanız, fakat iki bölge arasından iyi olanı seçmek gerekirse, Eski Şehir Bölgesi diyebiliriz. Bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Frankfurt Gezilecek Yerler Videosu

Frankfurt’ta gezilecek yerler listesindeki bu 15 yere ek olarak birkaç turistik noktayı daha eklemek mümkün. Fakat, şehirde çok sınırlı bir zamanınız varsa veya günübirlik Frankfurt gezisi planlıyorsanız, ilk olarak bu 15 yere göz atın. Zevkinize ve şehirdeki sürenize göre kendinize güzel bir liste çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu 15 yeri bitirdikten sonra hala şehirde zamanınız varsa, çevredeki şehirlere, kasabalara veya turistik noktalara da göz atın. Şehir merkezinde bu 15 yerden sonra, çok fazla zaman harcamayın deriz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...