Freiburg Gezilecek Yerler | Freiburg Gezi Rehberi

Almanya‘nın son yıllarda en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olarak bilinen Freiburg, aslında bir ilin merkezi. Baden-Württemberg eyaletinin en büyük dördüncü şehri olan bu şehir, Berlin veya Münih kadar popüler olmasa da, son zamanlarda Almanya’da turist trafiğinin en fazla arttığı şehirlerden.
Esas olarak, Freiburg Im Brisgau olarak bilinen bu kent, minyatür kanallar ve Arnavut kaldırımlı sokakları, güzel dağlar ve çarpıcı mimari yapıları ile Freiburg gezilecek yerler için birbirinden güzel turistik noktalar bulunuyor.

Kara Orman’ın kenarında bir ortaçağ üniversitesi şehri olan Freiburg, bu üniversite ile de, Almanya’da ve Avrupa’da nam salmıştır.

Şehir, Almanya’nın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak birçok kez seçilmiş. Almanya’nın diğer şehirlerine nazaran çok daha pahalı olmayan bu şehirde, günübirlik veya 1-2 günlük güzel bir gezi planı yapabilirsiniz.

Freiburg Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Freiburg’da gezip görülecek çok fazla yer olmasa da, 1 gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz, tarihi ve turistik yerleri de bulabiliyorsunuz. Münsterplatz adı verilen ”Katedral Meydanı” ve Freiburg Minster adı verilen katedral bu şehrin öne çıkan iki turistik yeri olsa da, Freiburg bu iki yerden çok daha fazlasını sunmaktadır.

Freiburg’da Nerede Kalınır ?

Old Town ; Bu şehirde çok fazla bölge bulunmuyor olsa da, yine de hangi bölgede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Old Town, Eski Şehir Bölgesi’dir ve şehrin kalbinin attığı yer olarak bilinir. Bu bölgede, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümünü bulabilir, bölgeden şehirdeki herhangi bir yere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bölgedeki Oteller!

1.Münsterplatz (Katedral Meydanı)

Münsterplatz (Katedral Meydanı)
Münsterplatz (Katedral Meydanı)

Freiburg denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Katedral Meydanı, şehrin en hareketli ve en canlı yeridir. Burası, turistleri en fazla görebileceğiniz bir yer olduğu gibi, şehirdeki en fazla insan trafiğine sahip bir yerdir.

Bu meydandan, şehirdeki gezilecek noktaların büyük bir bölümüne yürüyerek çok kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden, Freiburg gezinize başlangıç noktası olarak da bu meydanı tercih edebilirsiniz.

Parke taşlı bu yaya meydanı, birbirinden güzel anıtlar ile süslenmiş ve farklı yapıdaki renkli binalarıyla da, şehirdeki en güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri olmayı hakediyor.

Ayrıca meydandaki pazardan bir şeyler almasanız da, mutlaka bu pazara da göz atın deriz.

2.Tarihi Tüccarlar Salonu

Tarihi Tüccarlar Salonu
Tarihi Tüccarlar Salonu

Freiburg’un görülecek yerleri arasında oldukça dikkat çekici yapılardan biri olan Tarihi Tüccarlar Salonu (Historical Merchants’ Hall) özellikle akşam saatlerinde ışıklarının açılmasıyla birlikte çok güzel bir görüntüye ev sahipliği yapıyor.

Bir Rönesans binası olan bu Tüccarlar Salonu’nun en dikkat çeken yeri, şüphesiz cumbalı pencereleri oluyor.

Binanın tarihi 1530 yılına kadar gidiyor. Fakat, binayı ilk gördüğünüzde bu kadar eski olmasına da şaşırıyorsunuz. Çünkü, Almanya’da bu güne kadar böylesine güzel korunmuş ve restore edilmiş, çok az sayıda Rönesans Binası görebiliyorsunuz.

Tarihi Tüccarlar Salonu
Tarihi Tüccarlar Salonu

Binanın cephesine baktığınızda, cephenin balkonunun hemen üstünde 4 heykel göreceksiniz. Bu heykeller, 3 kutsal Roma İmparatoru olan, Maximilian I, Charles V ve Ferdinand I’i ve Maximilian’ın oğlu Castile Philip’i temsil ediyor.

Hans Sixt von Staufen tarafından oyulmuş, cumbalı pencerelerin altında bulunan 5 tahakkümün armasına da mutlaka göz atın.

3.Freiburg Minster

Freiburg Minster Almanya
Freiburg Minster

Freiburg’un gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda yer alan bu katedral, şehrin en sembolik yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

Katedralde ilginç olan şey, inşaatinin Romanesk tarzında başlamış olması ve Gotik tarzda devam etmesidir. 1200 yılında bu katedralin inşaatine başlanmış. Fakat, tamamlanması bir asırdan fazla sürmüş ve 1330 yılında, inşaatinin büyük bir bölümü tamamlanmış.

Bu dini yapının bir diğer özelliği, katedralin kulesinin gotik tarzda bir mimari yapıya sahip oluşudur. Çünkü Almanya’da gotik tarzda başka bir kilise kulesi yok.

Bu kule, şehrin en güzel manzarasını seyredebileceğiniz yerlerden. Dilerseniz kuleye çıkabilir, gözlem terasından birkaç fotoğraf çekebilirsiniz.

Katedralin iç mekanı da günümüzde görülebiliyor. Çok zengin bir dekorasyona ve fresklere sahip olmasa da, Hans Baldung Grien’in yüksek sunağı kesinlikle görülmeye değer eserler arasında.

4.Freiburg Bächle

Freiburg Bächle Almanya
Freiburg Bächle

Bu küçük su dolu kanalları özellikle aramanıza gerek yok. Şehrin birçok yerinde bu su kanallarını görebiliyorsunuz. En çok da Eski Şehir Bölgesi’nin sokaklarında bulunmaktadır.

Bu su olukları/kanalları Dreisam nehrinden beslenmekte olup, ”Bachle” olarak bilinir.

Bu su kanalları ilk olarak 1200’lü yıllarda yapılmış. Amaç ise, ortaçağda yangınlar ile mücadele etmek ve yerel ticarette için kullanmakmış.

Bu kanalların ayrıca bir efsanesi de bulunmaktadır. Eğer yanlışlıkla bu kanallardan birine girecek olursanız, Freiburg’dan biriyle evlenebileceğiniz söylenmektedir. Bu yüzden, Alman erkek/kızlar ile aranız iyi değilse, bu kanallara ne olur olmaz girmeyin.

5.Schwabentor

Schwabentor Kapısı Freiburg Gezilecek Yerler
Schwabentor Kapısı ve Kulesi

Şehrin iki küçük kapısından biri olan Schwabentor, şehirdeki en çok fotoğraflanan yerlerden biridir.

13. yüzyılda yapılmış olan bu kapının kulesi 3 katlı ve kırmızı kumtaşı ile inşa edilmiş.

Kemerin şehir tarafındaki kilit taşı üzerinde, Eski Yunan’a kadar uzanan bir motif olan Thorn ile Boy’a oyulmuş Romanesk bir oyma vardır.

Schwabentor’un içerisine göz atmak istiyorsanız, bir minyatür teneke figür müzesi olan Zinnfigurenklause’yi ziyaret etmeniz gerekiyor. Bu müze 10 bin el yapımı kalay figürü ve Freiburg ve çevresindeki bölgedeki en önemli tarihi olayları gösteriyor.

6.Schlossberg

Schlossberg Manzarası Freiburg, Almanya
Schlossberg Manzarası

456 metre yüksekliğinde ağaç kaplı bu tepe, şehrin en güzel manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden. Tepenin seyir terası, gün batımı için oldukça popüler.

Tepeye çıkmanın en güzel ve en eğlenceli yolu ise, bir demir yolu aracı olan Füniküleri kullanmaktır. Bu füniküler ile Schlossberg’e cüzi bir ücrete çıkarken de, ormanlık alanın manzarasını da seyredebiliyorsunuz.

7.Martinstor 

Martinstor Kapısı, Freiburg Gezilecek Yerler
Martinstor Kapısı

Freiburg’daki iki şehir kapısından en eskisi olan Martinstor, Eski Şehir Bölgesi’nin güneybatı tarafında tüm ihtişamıyla duruyor.

Martinstor’un tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de, 1238 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. Kapının kulesinin bazı kısımları orjinal olsa da, büyük bir çoğunluğu yenilenme çalışmaları sonrasında eklenmiş.

Geç gotik tarzındaki çatısı ile de oldukça yakışıklı olan Martinstor, Freiburg’un en önemli turistik yerleri arasında. Bu kapıya, akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra da bir göz atın. Kule, akşamları kartpostallık fotoğraflar için poz vermekte.

8.Alter Friedhof (Eski Mezarlık)

Alter Friedhof (Eski Mezarlık)
Alter Friedhof (Eski Mezarlık)

Eski Şehir Bölgesi’nde güzel bir yürüyüş yolundan geçerek ulaşabileceğiniz bu mezarlık, şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp az da olsa huzuru bulabileceğiniz yerlerden.

Çok turistik bir yer olmasa da, Barok ve Neoklasik tarzdaki mezar ve mezar taşlarını görmek için bu mezarlığa göz atabilirsiniz.

Birçok ünlü şahsiyetin mezarına ev sahipliği yapan bu eski mezarlığı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

9.Seepark

Seepark Freiburg Gezilecek Yerler
Seepark

Freiburg’un görülecek yerleri arasında olan bu 35 hektarlık büyük parkın yapımına 1980 yılında başlanmış ve kademeli olarak büyüyen park, günümüzdeki haline kavuşmuş.

Parkın büyük bir bölümü göl ile kaplı. Pedallı botlar ile bu gölü de cüzi bir ücrete gezebiliyorsunuz.

1990’da Freiburg’un Matsuyama kentiyle olan ortaklığını sembolize etmek için parka 3.600 metrekarelik bir Japon bahçesi kurulmuş. Bu bahçe de parkın en güzel yerlerinden biri, mutlaka göz atın. Ayrıca parkın manzarasına ev sahipliği yapan bir kulede bulunuyor. Buradan parkı çok daha iyi görebiliyorsunuz.

10.Schauinsland

Schauinsland Freiburg Gezilecek Yerler Listesi
Schauinsland

Burası, 1284 metre yüksekliğinde bir Kara Orman Dağı’dır. Günlük gezilerin favori adreslerinden biri olarak bilinir ve tertemiz havanın eşlik ettiği güzel yürüyüş parkurlarına ev sahipliği yapar.

Bu dağ, Eski Şehir Bölgesi’ne yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunuyor ve teleferik ile dağa rahatlıkla çıkabiliyorsunuz. Ayrıca, bu teleferikten göreceğiniz manzara da, bu yolculuğun en güzel yanı.

Bu teleferik, Almanya’daki en uzun teleferiklerden biri olarak biliniyor. Yani yolculuğunuz öyle 1-2 dakika sürmüyor. Toplamda 3.6 km uzunluğunda olan bu teleferiklere binmek için bile bu dağa gidebilirsiniz. Teleferik yolculuğu 15 dakika felan sürüyor. Fakat yolculuk, o eşsiz manzaranın arasında 3-5 dakika gibi geliyor.

Bu dağa yaz-kış çıkabiliyorsunuz. Fakat çok kötü hava şartlarında teleferikler çalışmayabiliyormuş.

Freiburg’da Nerede Kalınır ? Şehir Merkezi Otelleri

Freiburg Gezi Rehberi
Freiburg Gezilecek Yerler Blog

Freiburg’da konaklama için en çok tercih edilen yer, Old Town olarak bilinen Eski Şehir Bölgesi’dir. Burası, şehirdeki turistik yerlerin büyük bir bölümüne ev sahipliği yaptığı gibi şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden.

Bu bölgede, lüks bir otel bulabileceğiniz gibi bütçeli bir oteli de rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Bu yüzden, Freiburg’da konaklama için ilk olarak göz atmanızı tavsiye edebileceğimiz bölge, Eski Şehir Bölgesi’dir.

Bu bölgede otel tavsiyesi olarak da ;

  • City Hotel Freiburg – 3 Yıldız : Şehir merkezindeki güzel konumuyla Freiburg’un en çok tercih edilen otellerinden biri olan bu tesis, Martinstor Kapısı’na 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Freiburg’un turistik yerlerinin büyük bir bölümüne bu otelden yürüyerek kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Orta bütçeli bir Freiburg gezisi planlıyor ve bu şehirde 1-2 gün gibi kısa bir süre konaklamayı planlıyorsanız, en ideal tesislerden biri. Oteli incele
  • Central Hotel – 4 Yıldız ; Şehirdeki en çok tercih edilen 4 yıldızlı lüks otellerden biri olan bu tesis, Münster (katedral) ve üniversite otele sadece 3 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Yani Freiburg’un tam kalbinde konaklamak isterseniz bu otele de göz atabilirsiniz. Oteli incele

Günübirlik Freiburg Gezilecek Yerler – 1 Günde Freiburg

Freiburg, Almanya’nın diğer şehirlerinden olan Bremen, Dortmund veya Düsseldorf gibi yerlerden kolaylıkla gelebileceğiniz şehirlerden değil. Freiburg’un en yakın olduğu şehirlerden biri Basel’dir. Basel‘den Freiburg’a veya tam tersi şekilde 1 saatte ulaşabilirsiniz.

Eğer bu şehre başka bir şehirden gidiyor ve konaklamadan şehri gezmeyi planlıyorsanız, gezip görebileceğiniz yerler sınırlı olsa da, birkaç saat içerisinde de Freiburg’u tam anlamıyla gezebilirsiniz.

Freiburg’da kaçırılmaması gereken yerler, Freiburg Minster adı verilen şehrin sembolik yapısı olan katedral, Katedral Meydanı ve Tarihi Tüccarlar Salonu’dur. Bu 3 yer, günübirlik bir Freiburg gezisi için ideal ve popüler yerlerdir. Bu 3 yerden sonra daha fazla zamanınız kalırsa da, şehrin iki kapısını görün yeter.

Freiburg Nerede ? – Nasıl Gidilir ?

Freiburg, Almanya’nın güneyinde Strazburg ve Basel arasında bir konumda bulunmaktadır.  Şehrin çevresi Avrupa ülkelerinin birçoğuna komşudur. Almanya şehirlerinden çok, İsviçre, Avusturya ve Fransa gibi ülkelerin favori şehirlerine yakındır.

Freiburg’a Almanya’nın herhangi bir şehrinden ulaşmak istiyorsanız, en hızlı ve ideal yol, trenleri kullanmak olacaktır. Fakat, bazı şehirler 4 saatten fazla sürdüğünden dolayı da, uçak ile bu şehre gitmek çok daha mantıklı olacaktır.

Freiburg gezilecek yerler listesi adlı bu yazıdaki 10 yere eklenebilecek birkaç turistik nokta bulunmaktadır. Fakat, şehirdeki en turistik ve en önemli 10 yer, listedekiler diyebiliriz. Bu şehirde daha fazla zamanınız varsa, Freiburg çevresinde gezilecek yerlere de göz atın. Colmar ve Basel gibi Avrupa’nın en gözde turistik destinasyonlarına bu şehirden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...