Fuar İzmir Nerede, Nasıl Gidilir, Bilgiler

İzmir Enternesyonal Fuarı olarak da bilinen Kültürpark Fuar Alanı veya diğer adıyla Fuar İzmir, birçok sergilere ev sahipliği yapmakla birlikte, turist olarak görebileceğiniz güzel yerlerden biri. İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, Resim Heykel Müzesi sergi salonu, fuar alanı ve yemyeşil alanı ile, İzmir‘in en güzel yerlerinden biri. Oldukça temiz yolları ve yeşilliği ile dikkat çeken bu parkta, turist olarak eğlenebilmek mümkün. Ayrıca, Kadifekale’ye gitmeyi planlıyorsanız Kültürpark ziyaretinizden sonra, çok rahat bir şekilde kaleye ulaşmak da mümkün.

İzmir Enternesyonal Fuarı
Park, yemyeşil ağaçları ve bitkileri ile de dikkat çeken yerlerden

Agoda.com’daki İzmir otellerine ve konaklama fırsatlarına göz atmak için tıklayın. İzmir’de nerede kalınır ? adlı yazımızda şehirde konaklama hakkında daha detaylı bir bilgi bulabilirsiniz.

Fuar İzmir Hakkında Bilgi

Kültürpark, M.Kemal Atatürk’ün isteği ile Ülkemizin diğer devletlerle olan ekonomik bağlantıyı sağlamak ve kuvvetlendirmek amacıyla inşa edilmiş. 420 bin metre kare gibi oldukça büyük bir alana kurulu olan parkta, müzelerin dışında, Atatürk Açık Hava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, Fuar Evlendirme Dairesi, Paraşüt Kulesi, Hayvanat Bahçesi gibi eğlence ve sanat mekanlarına ev sahipliği yaptığı gibi, halı saha, yüzme havuzu ve tenis kortları gibi spor tesisleri de bulunuyor.

İzmir Enternesyonal Fuarı - Kültürpark
Kültürpark içerisinde görülebilecek yerlerden biri de, parkın montrö girişinin yakınında bulunan iLOVE İEF yazısıdır

İzmir Fuar alanı olarak da anılan Kültürpark tarihi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse, Park Behçet Uz önderliğinde (Atatürk’ün emri ile) 1 ocak 1936 yılında kurulmuş. Her sene süs bitkilerinden, kitaplara, sanayi ürünlerinden, giyime birçok fuar ve sergiye ev sahipliği yapıyor.

Kültürpark’ta bulunan ağaçların sayısı ise, 8 bin olarak biliniyor. Ağaçların ve bitki örtüsünün künyesi çıkarılarak, ağaçlar da sigortalanmış.

İzmir Enternesyonal Fuarı

Her sene, İzmir’in kurtuluş günü olan 9 eylül’ü de kapsayacak şekilde 10 gün boyunca düzenlenen, Türkiye’nin en bilinen, en köklü ve en kapsamlı fuarıdır. İzmir Enternesyonal Fuarı’nı diğer fuarlardan ayıran özellik ise, sadece belli bir sektör ile kısıtlı kalmayan, potansiyeli yüksek ürünlere dönük, teknolojik yenilikleri içeren ve Türk piyasasına ilk giriş yapanlar için önem arz etmesidir.

1950’den sonra rağbet görmeye başlayan Fuar Gazinoları, çok kanallı televizyon dönemine kadar, Türkiye’deki eğlence hayatının zirvesi olarak biliniyormuş. Fuar Göl Gazinosu, Zeki Müren’in isimlendirdiği Manolya Bahçesi ve Mogambo Gazinosu, bu gazinolar arasında en bilinenler. Bülent Ersoy, Zeki Müren, Gönül Yazar, Sezen Aksu ve Tanju Okan gibi ünlü sanatçılar, adları fuar ile özdeşleşmiş sanatçılar olarak bilinir. Günümüzde hala, açık hava konserlerinin yapıldığı yerlerden biridir.

Fuar İzmir
Lozan Kapısı’nın hemen yanında da otobüs durağı bulabilirsiniz.

Fuar’da Görülmesi Gereken Önemli Yerler

-İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

İzmir gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken, Kültürpark’ın en iyi bilinen yerlerinden biri olan Tarih ve Sanat Müzesi, 3 binada bulunan 3 farklı bölümden oluşuyor. Taş Eserler Salonu adlı bölümde, Klasik, Helenistik, Arkaik ve Roma dönemlerine ait birçok heykeltraşlık eserlerini görmek mümkün. Taş Eserler Salonu’nun en dikkat çeken bölümü ise, koridorun sol tarafından bulunan salondur diyebilirim. Bu salon içerisinde, Helenistik ve Roma dönemlerine ait çeşitli mezar taşları görülebilmekte.

Seramik Eserler Bölümünde ise, Prehistorik ve Klasik dönemler hakkında bilgileri bulabileceğiniz panoları, seramikler ve en önemlisi Grek modelinde bir geminin dörtte bir küçüklüğünde olan maketidir. Ege denizinde sıklıkla kullanılmış olan bu gemi maketi, Seramik bölümünün en önemli eserlerinden.

İzmir Enternesyonal Fuarı
Tarih ve Sanat Müzesinin Seramik eserler bölümünde yer alan, Ege denizinde çok sık kullanılmış, bir Grek modeli geminin dörtte bir küçüklüğündeki maketi

Son olarak Kıymetli Eserler Bölümünde ise, Batı Anadolu ve İslami dönem sikkeleri, bronz ve cam eserler ve Antik çağdan kalma takıları da görebilirsiniz.

-Resim Heykel Müzesi – Kültürpark Sanat Galerisi

Resim Heykel Müzesi - Kültürpark Sanat Galerisi İzmir
Resim Heykel Müzesi – Kültürpark Sanat Galerisi 

Kültürpark’ta bulunan bu müze ise, daha çok geçici sergilere ev sahipliği yapan müzelerden biri olarak biliniyor. İzmirli sanatseverlerin yakından takip ettiği bu müzede, sürekli sergiler de bulunmakta. Tarih ve Sanat Müzesine göre çok etkileyici bir yer olmasa da, parka kadar gelmişken göz atılabilecek yerlerden diyebilirim.

Müze içerisinde 419 resim, 37 heykel, 25 seramik ve 49 adet baskı resim yer alıyor. Bu muhteşem eserler arasında, İbrahim Çallı’dan, Şeker Ahmet Ali Paşa’ya, Hoca Ali Rıza’dan, Hikmet Onat’a birçok ünlünün eserleri de yer almakta. Eski kuşak ustalarından Çağdaş sanat ustalarına kadar, çeşitli dönemleri yansıtan bu eserleri de görmekte yarar var.

Kültürpark İzmir
İzmir Kültürpark

Fuar İzmir Nerede, Nasıl Gidilir ?

İzmir’in Konak semtinde bulunan Fuara ulaşım için öncelikle Konak‘a gelmeniz gerekiyor. Eğer metrolar ile Fuar alanına ulaşmayı düşünüyorsanız, Basmane metro istasyonunda inmeniz gerekiyor. Bu metro istasyonu, Kültürpark Fuar Alanı‘na ortalama 10 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Fakat, tam montrö kapısının önünde otobüs durakları bulunduğundan, Fuar Alanına gelmek için otobüsleri kullanmanızı tavsiye ederim. Böylece, bu 10 dakikalık mesafeyi de yürümenize gerek kalmaz. Konum için tıklayın

Fuar alanına otobüsler ile ulaşmak için, Alsancak ve Basmane güzergahında faaliyet gösteren otobüsleri kullanabilirsiniz.

İzmir’in en güzel bu fuar merkezi, açık hava tiyatrosu, konserleri, tenis kulubü, lunarparkı ve  etkinlikleri ile, İzmir’de mutlaka göz atmanız gereken yerlerden diyebilirim. 7’den 70’e birçok kişiye seslenen bu parkta, aradığınız eğlenceyi ve sanatı bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...