Galata Kulesi Hakkında – Nerede – Nasıl Gidilir ?

Dünyadaki en eski kulelerden biri olan Galata Kulesi, İstanbul gibi abide bir şehrin başlıca anıtlarından biri. Kule, düşler arasından sıyrılıp gerçeğe doğru, kollarına kanatlar takmış Üsküdar doğancılar tarafına doğru usul usul süzülen Hezarfen Ahmet Çelebi’yi dile getirir.

İstanbul’un olmazsa olmaz turistik yapılarından olan bu kule, tam olarak Beyoğlu/Galata’da bulunuyor. İstanbul’un en işlek bölgelerinden biri olan İstiklal Caddesi’ne de oldukça yakın bir konumda bulunmakta.

Göz At ; İstanbul’da Gezilecek 101 Yer

İstanbul’da henüz konaklama için aradığınız oteli bulamadıysanız, İstanbul’da nerede kalınır ? adlı yazıma göz atarak, konaklama için en ideal bölgeleri ve en iyi otel tavsiyelerini öğrenebilirsiniz. İstanbul’daki tüm konaklama birimlerine göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Galata Kulesi
Kuleden eşsiz bir İstanbul manzarası seyredebiliyorsunuz

Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Kuleye çıkmak için asansör kullanılıyor. 7 kat asansörle çıktıktan sonra o muhteşem manzarayı görmek için 2 kat da merdivenlerden çıkıyorsunuz.

İçerisinde büyük bir tarihi saklayan kuleye İsa Kulesi de deniliyor. Bunun sebebi ise, zamanında kulenin tepesinde 8 metrelik bir haç bulunması. Tabi daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından bu haç da kaldırılıyor.

Galata Kulesi
Kuleden Galata Köprüsü’nün en güzel manzarasını görebilirsiniz.

Kule, Osmanlı zamanında yeniçeriler aracılığıyla zindan ve gözlemevi olarak da kullanılmış.

Birçok kez hasar görmüş olan kule en büyük darbeyi ”Küçük Kıyamet” adında 1509 yılında gerçekleşmiş bir deprem yüzünden aldığı söylenir. Dönemin sultanlarından olan II. Bayezid’in emri ile de Mimar Murat Bin Hayrettin tarafından onarılmış.

Galata Kulesi
Galata Silüeti

Galata Kulesi Efsanesi

Kule hakkında birçok efsane vardır. Fakat bu efsanelerden en bilineni ve en önemli olanı ise, Hezarfen Ahmet Çelebi’ye ait. Hezarfen, imalatını kendisinin yaptığı kanatlar ile bu kuleden Üsküdar Doğancılar Meydanı’na uçarak inmeyi başarır. Günümüz tarihçilerine ve bilim adamlarına göre böyle bir olayın vuku bulması imkansız olsa da, gerek Evliya Çelebi’nin yazılarında gerekse İngiliz belgelerinde bu durumu doğrulayan kanıtların olduğu söylenir.

Galata Kulesi

Galata Kulesi Rivayeti

Kule hakkında birçok rivayet bulunsa da bunlar arasında en önemli ve en iyi bilinen rivayet, Kuleye çıktığınızın kişiyle evleneceğinizin rivayetidir. Rivayete göre kuleye ilk kez çıktığınız kız/erkekle evlenirmişsiniz. Tabi sadece rivayet olduğu için pek de dikkate alındığı söylenemez. Fakat siz yine de kuleye kiminle çıktığınıza dikkat edin 🙂

Göz At ; Ayasofya Müzesi

Galata Kulesi
Kulenin seyir terası genelde süper kabalık oluyor

Galata Kulesi Tarihi

İstanbul’un en görkemli yapılarından biri olan Galata, 528 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Galata bölgesi olarak bilinen yer ise, İstanbul’un 14 mahallesinden biriymiş ve kendi içinde de mahallelere ayrılıyormuş. İlk yerleşimin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de Romalılar döneminden önce olduğu kesin.

13. yüzyılda buraya Ceneviz kolonisi kuruluyor. Cenevizlilerin bölgeye yerleşmesiyle birlikte Galata bölgesi, Roma İmparatorluğu’nun denetiminde özerk bir yer haline geliyor. Cenevizlilerin yanı sıra denizcilikte iyi olan Venediklilerin de buraya gelip ticaret yaptığı söylenir. Kulenin yapıldığı zaman ise, Cenevizlilerin buraya geldiği tarihten sonra olduğu söylenmekte.

Galata Kulesi
Kuleyi Eminönü tarafından akşam da görmeyi unutmayın

Osmanlı döneminde ise, 1453’ten sonra Fatih Sultan Cenevizlilerden aldığı bu bölgede, Cenevizlilerin iskan ve ticaret haklarını değiştirmedi. Tabi Ceneviz ve Venediklilerin kendisine ve Osmanlı’ya ne kadar fayda sağlayacağını da çok iyi biliyordu.

Galata Kulesi, her ne kadar 528 yılında kurulduğu tahmin edilse de, bugünkü şeklini 1348 yılında Cenevizlilerin verdiği söylenir. Cenevizliler kulenin üstüne büyükçe bir haç da yerleştirmiş ve uzun yıllar kule, İsa Kulesi olarak da anılmış. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u aldıktan sonra da kuleden haçı indirtmiştir.

Galata Kulesi
Kulenin seyir terasından görebileceğiniz manzaralardan biri

Osmanlı döneminde birçok farklı amaçlarla kullanılan kule, gerek doğal afetler gerekse yangınlar sonucu büyük hasarlara maruz kalmış ve birçok kez yeniden onarılmıştır. En son Cumhuriyet döneminde restorasyon gören kule, bugün restoran ve ana seyir terası ile hizmet vermekte.

Göz At ; Topkapı Sarayı

Galata Kulesi Nerede

Kule tam olarak Beyoğlu/Galata’da bulunuyor. Konum olarak İstanbul’un en hareketli yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi de kuleye oldukça yakın.

Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir ?

Kuleye ulaşım için en ideal yol Eminönü tarafını kullanmaktır. Eminönü balıkçılarının oradan Galata Köprüsü’nü geçtikten sonra, kısa bir yürüyüş sonrası kuleye ulaşmak mümkün. Zaten Eminönü’ne adımınızı attığınız andan itibaren kuleyi hemen hemen her yerden görebiliyorsunuz.

Sultanahmet tarafından kuleye ulaşmak istiyorsanız da, Bağcılar-Kabataş tramvayını kullanarak kuleye ulaşabilirsiniz. Bunun için Sultanahmet tramvay durağından binmeniz gerekiyor. İnmeniz gereken durak ise, Karaköy tramvay durağıdır.

Galata Kulesi
Kulenin eminönü tarafından görünümü

Anadolu Yakası’ndan kuleye ulaşmayı planlıyorsanız, ilk olarak Eminönü’ne gelmenizde yarar var. Eminönü iskelesinden Galata Köprüsü’nü geçerek kısa bir sürede kuleye ulaşmak da mümkün. Kuleye araçlarınız ile gidiyorsanız, kulenin yakınlarında otopark olmadığını da unutmayın.

Göz At ; Dolmabahçe Sarayı

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Kule İstanbul
Galata

Kuleyi haftanın her günü 09:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kuledeki restoran ise, yüksek sezonlardan 00:30’a kadar hizmet vermekte.

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Yabancı Turist : 40 TL

Tam : 20 TL

Öğrenci : 10 TL

Göz At ; Sultan Ahmet Camii

Galata Kulesi Özellikleri

  • Kulenin toplam uzunluğu 69.90 metre
  • Duvar kalınlığı 3.75 m, iç çapı 8.95 m ve dış çapı 16.45 m’dir.
  • Ağırlığı yaklaşık 10 ton.
  • Kulenin gövdesi işlenmemiş moloz taşından yapılmış.
  • Orta boşluğun bodrumu bir zamanlar zindan olarak kullanılmış.

Galata Kulesi Restaurant ve Yemek

Kulenin restoranı
Kulenin restoran bölümü

İstanbul’un eşsiz manzarasını seyrederken, kulenin leziz yemekleri daha da güzelleşiyor. Gündüzleri (09:00-19:00) biraz daha cafe tarzı olan bu restoran, 00:30’a kadar açık. Servis ve eğlenceler ise 20:00’dan sonra başlıyor.

Daha çok yabancı turistler restaurantı tercih ettiğinden dolayı, 20:00’dan sonra Türk kültürünü yansıtan showlar düzenleniyor. Yani hem yemek yiyip içkinizi yudumluyor hem de eğlenebiliyorsunuz. Restaurantta düzenlenen showlar arasında Harem eğlenceleri, oryantal dans gösterisi yapan dansözler ve daha birçok çeşit showlara konuk olabiliyorsunuz. Restaurantta yemek ücretleri ise, ortalama 25-55 TL arası.

Galata Kulesi’nde Kahvaltı

Galata KulesiKulenin hemen yanında bulunan büfeden çay/kahve benzeri içecekleri de bulabilirsiniz.
Kulenin hemen yanında bulunan büfeden çay/kahve benzeri içecekleri de bulabilirsiniz.

Kulenin restauranttında kahvaltı imkanı da bulunuyor. Eğer kahvaltı için kuleyi ziyaret edecek olursanız, ayrıca giriş ücreti ödemiyorsunuz. Serpme kahvaltı ücreti + giriş ücreti toplamda 75 TL. Fakat sık sık fırsat indirimleri olduğu için 35-40 TL’ye kadar bu imkandan yararlanmak mümkün. Bu yüzden kahvaltı için kuleye gitmeden önce fırsat indirimi olup olmadığını da kontrol edin.

kule büfesi
Kulenin hemen yanında bulunan büfe

Galata Kulesi Hediyelik Eşya

Kulenin hemen girişinde kule ile alakalı birçok hediyelik eşyayı bulabilirsiniz. Fiyatlar 5,10 ve 15 TL arasında değişiyor. Tabi biraz daha kaliteli hediyelik eşyaları da burada bulabilirsiniz. Ayrıca kulenin üst katında yöresel kıyafetler ile hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz bir bölümde bulunmakta.

Kulenin içi
Kulenin hediyelik eşya bölümü

Galata Kulesi Otelleri

Kule yakınlarında bulunan tüm konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Kule çevresinde tavsiye edebileceğim en ideal oteller ise ;

10 Karaköy A Morgans Original (5 Yıldız)

İstanbul
10 Karaköy A Morgans Original

Kuleye 7 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu lüks otel, şehirdeki en popüler otellerden biri. Karaköy semtinin merkezinde bulunan bu otelden şehirdeki en turistik yerlerden olan İstiklal Caddesi, Taksim ve daha birçok turistik yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Konum olarak muhteşem bir yerde bulunan bu otelde erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak 400 TL’ye kadar uygun fiyatlı odaları bulmak da mümkün. Ayrıca otelin 800 konuktan 9.2 gibi süper yüksek bir konuk değerlendirme puanı bulunuyor. Oteli İncele & Rezervasyon Yap

Manesol Old City Bosphorus Hotel (4 Yıldız)

İstanbul
Manesol Old City Bosphorus Hotel

Galata Kulesi’ne 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu 4 yıldızlı otel, şehirdeki en çok tercih edilen otellerden. Oldukça merkezi bir konuma sahip bu otelden, kule dışında daha birçok turistik ve tarihi yere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca metro ve tramvaylar durakları da otele yürüme mesafesinde bulunuyor. 7.6 gibi güzel bir konuk değerlendirme puanı bulunan bu otel de, kule yakınlarında tercih edilebilecek ideal otellerden. Oteli İncele & Rezervasyon Yap

İstanbul’un fethinden itibaren Osmanlı’nın en parlak ve sönük yıllarına tanıklık etmiş olan Galata Kulesi Silüeti, günümüze kadar ulaşmış muhteşem eserlerden. İstanbul’a kadar gidip de bu kuleyi görmeden dönmeyin.

İstanbul

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...