Gaziantep Gezi Rehberi

Adım başı restoranlarıyla ünlü olan Gaziantep, yemek veya içecek konusunda Türkiye’nin en çok tercih edilen şehirlerinden. Bu şehirde hiçbir yerde göremeyeceğiniz çift renkli, çift tatta bir dibek kahvesi içebilir, en iyi ve en lezzetli beyran çorbasını deneyebilir, eşsiz turistik yapıları doya doya gezebilirsiniz. Gaziantep gezi rehberi adlı bu yazıda, gezilecek yerlerden konaklamaya, yemeklerden tavsiyelere Gaziantep gezisi hakkında ihtiyacınız olan tüm detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep, genel olarak ucuz diyebileceğim şehirlerimizden. Yani, bu şehirde kesenin ağzını pek sıkmaya gerek yok. Ancak, boğazınıza düşkün biriyseniz, çok fazla para harcamak da mümkün. Otel fiyatları ise, öyle cebinizi yakacak türden değil.

Gaziantep’te gezilecek yerler ise, birbirine oldukça yakın konumlarda bulunuyor. Yani, turistik ve tarihi yerleri gezmek için ulaşım araçlarına ya hiç ihtiyacınız olmayacak ya da tek tük olacaktır.

Gaziantep Gezi Rehberi
Tahmis Kahvesi – Menengiç kahvesini burada içebilirsiniz 🙂

⊕ Gaziantep’te Nerede Kalınır ? | En Uygun Oteller

Gaziantep’te konaklama için birbirinden güzel seçenekler bulunuyor. Özellikle erken rezervasyonlarda indirim fırsatlarından yararlanarak %40’a kadar daha ucuz otellerde konaklamak mümkün. Ben konaklama olarak İbis Gaziantep adlı oteli tercih etmiştim. Aslında ucuz otel arayanlar için gayet güzel. Fakat, lüks bir otel arıyorsanız, bu otelde aradığınızı bulamayabilirsiniz.

İbis Hotel, Gaziantep’teki en popüler ve en ucuz otellerden biri. Öncelikle otelin 1.500 müşteriden 7.8 gibi yüksek bir puanı var. Bu puana bakarak bile gönül rahatlığıyla bu oteli tercih edebilirsiniz. Bu otelde, 200 TL’ye kadar çift kişilik odaları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Diğer Gaziantep Otel Tavsiyeleri ;

  1. Divan Gaziantep 
  2. Palmiye Hotel
  3. Holiday Inn Gaziantep 4 Yıldız
  4. Zeynep Hanım Konağı 
  5. Novotel Gaziantep 4 Yıldız

Tüm Gaziantep otellerine göz atmak için tıklayın.

⊕Gaziantep Kaç Günde Gezilir ?

Gaziantep Gezi Rehberi
Üflemeli Camdan yapılan hediyelik eşyalar – Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep gezi rehberi için en önemli konulardan bir diğeri de, şehrin kaç günde gezileceğidir. Bu şehri 2 tam günde rahatlıkla gezmek mümkün. Fakat, merkeze uzak olan turistik yerlere de uğrayayım diyorsanız, 3 gün ideal bir süredir. Fakat, ne olursa olsun 3 günden fazlası bu şehir için fazla olacaktır.

⊕Gaziantep’te Ne Kadar Harcarım ?

Eğer, boğazınıza düşkün biriyseniz, çok para harcayabilirsiniz. Yok, tek tük sadece ünlü olan yemekleri deneyeyim, turistik tüm yerlere gireyim, az biraz da geceleri cafelerde takılırım diyorsanız, en azından 70-100 TL harcayabilirsiniz. Tabi, turistik yerler burada süper ucuz, ya 3-5 TL giriş ücreti var, yada hiç yok. Bu yüzden, gece hayatı olmadan günlük 50-60 TL’ye bu şehirde hayatta kalabilirsiniz.

⊕Gaziantep’e Ne Zaman Gidilir ?

Gaziantep gezi rehberi için bir diğer önemli konu ise, şehir için hangi ayları tercih etmek gerektiğidir. Bu şehir, tıpkı Adana ve Urfa gibi yaz aylarında süper kaynıyor, nefes alamıyoruz diyor, Gaziantep halkı. En geç mayısta gelin. Yoksa gelmeyin diyen çok fazla Antep halkı var. Bu yüzden, kış aylarında veya nisan-mayıs yada eylül-ekim aylarını tercih edin derim.

⊕Gaziantep’te Ne Yenir ? Ne İçilir ?

Gaziantep Gezi Rehberi
İmam Çağdaş adlı restoran

Ohuuu, saymakla bitmez. Ama başlıca, Fıstık ezmesi yiyin, Metanet lokantasında beyran çorbası için, Katmerci Zekeriya Usta’da güzel bir kahvaltı yapın, İmam Çağdaş’da kebap-baklava yapın, Gümrük Hanı’nda dibek kahvesi ve son olarak Tahmis kahvesinde menengiç kahvesi için yeter. Daha fazlası hem bütçenizi hem de midenizi sarsar.

⊕Gaziantep Güvenli Mi? 

Antep’te öyle çok fazla hanzo görmek mümkün değil. Yani, bazı sokak araları ciddi anlamda tehlikeli olabiliyormuş. Fakat, turist olarak o sokaklara denk gelmekte mümkün değil diyor, Antep halkı. Tabi Adana ile kıyaslayacak olursak, bence çok ama çok daha güvenli. Özellikle yalnız veya grup olarak seyahat eden kızların bu şehirde gündüz vaktinde rahatlıkla gezebileceğini söyleyebilirim.

⊕Gaziantep Gezilecek Yerler

1.Gaziantep Kalesi-Kahramanlık Panorama Müzesi ; Antep denince akla ilk gelen turistik yerlerden olan bu tarihi kale, içerisinde bulunan ücretsiz gezebileceğiniz Panorama Müzesi ile popüler. Zaten kalenin belirli yerlerini görebiliyorsunuz. Diğer bölümlerini görmek veya surlara çıkmak gibi hayallerle bu kaleye gitmeyin. Bu müzede Antep halkının düşman işgaline direniş öyküsü anlatılıyor.

Gaziantep Gezi Rehberi
Gaziantep Kalesi girişi

2.Hamam Müzesi ; Bir koşu Antep Kalesi’nde çıkıp gidebileceğiniz, 1577 yılında yapılmış bu hamamda Osmanlı hamam kültürünü görebiliyorsunuz. Ayrıca, müzeye girişler de ücretsiz olduğundan dolayı mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğim yerlerden.

3.Tarihi Yeni Han ; Fayat Usta’nın kömürde kahvesi ile ünlü olan bu han içerisinde bulunan Kaleoğlu Mağarası’na mutlaka göz atın. Bir cafe gibi dizayn edilmiş bu mağara içerisinde ister bir şeyler yiyip içebilir, isterseniz de 2 dakikalığına bu mağaraya göz atabilirsiniz. Han, oldukça küçük bir yer olduğundan buraya 3-5 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Gaziantep Gezi Rehberi
Tarihi Yeni Han’da bulunan Kaleoğlu Mağarası

4.Tarihi Gümrük Hanı ; Dibek kahvesini içebileceğiniz tek yer olan bu tarihi handa, birçok hediyelik eşya satışı yapan dükkanları bulabiliyorsunuz. Üflemeli olarak yapılmış cam hediyelikler, ahşap oymalar ve daha birçok çeşitte hediyelik eşyayı bu handa bulmak mümkün.

Gaziantep Gezi Rehberi
Tarihi Gümrük Hanı – Dibek Kahvesinin gerçek ve tek adresi

Ayrıca, Gaziantep çeyiz kültürüne merakınız varsa, hanın alt katında bulunan Antep çeyizliklerinin satıldığı yere de mutlaka uğrayın derim.

5.Zincirli Bedesten ; Bildiğiniz kapalı çarşı tarzında olan bu yerde, yemeniler dahil olmak üzere, Gaziantep’e has birçok hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Fiyatlar da oldukça uygun olduğundan, 5 dakikalığına da olsa uğramakta yarar var.

Gaziantep Gezi Rehberi
Zincirli Bedesten

6.Bey Mahallesi ; Bizim Antep’te en çok beğendiğimiz yerlerden olan Bey Mahalesi, tarihi evleri ve birbirinden güzel müzeleri ile turistlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Bu mahallede, dar sokaklara tek tek girin, yüksek seste türküleri duyabileceğiniz cafelere uğrayıp bi kahve içmeyi de unutmayın. Bey Mahallesi’nde bulunan müzeler ise ; Oyun ve Oyuncak Müzesi, Atatürk Anı Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi ve Ali İhsan Göğüş Müzesi’dir.

Gaziantep Gezi Rehberi
Bey Mahallesi Girişi

6.Bayazhan Kent Müzesi ; Bey Mahallesi’ne yürüme mesafesinde olan Bayazhan Kent Müzesi, tarihi ve restoranıyla ünlü olan turistik yerlerden. Bu müzede, Antep’in yemek kültürü, sporu, folkloru, doğal güzellikleri ve kültürel mirası, resimlerle ve heykellerle ile gayet güzel bir şekilde anlatılmış. Bu müze de, Antep’te kaçırılmaması gereken turistik yerlerden.

Gaziantep Gezi Rehberi
Bayazhan Kent Müzesi

7.Emine Göğüş Mutfak Müzesi ; Türkiye’de açılan ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş, Antep’in en çok merak edilen müzelerinden biri. Müzede, Gaziantep mutfağında kullanılan kaşıklar, kepçeler, tencereler ve kazanları görmek mümkün. Bunun yanında, müzenin her odası farklı konseptte yapılmış. Misafir ağırlama adabından fekke sofrasına, birçok detay heykeller yardımı ile betimlenmiş.

8.Almacı Pazarı ; Çok popüler olduğu söylenen bu pazarı ben hiç beğenmedim. Sizin de beğeneceğiniz pek sanmadığım bu yer, şehir merkezinde diğer turistik yapılara oldukça yakın bir konumda bulunuyor. İlla görmek istiyorsanız, 2 dakikalığına şehir merkezinden uğrayabilirsiniz. Pazar içerisinde baharatçılardan başka bir şey yok.

9.Kendirli Kilisesi ; Günümüzde Gazi Kültür Merkezi olarak bilinen bu yapı, önceden Kendirli Kilisesi olarak biliniyormuş. Öyle aman aman bir yer olmasa da girişlerin ücretsiz olmasından dolayı, 3-5 dakikalığına göz atabileceğiniz yerlerden.

10.Zeugma Mozaik Müzesi ; Gaziantep’te mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye edebileceğim Zeugma Mozaik Müzesi, bir alışveriş merkezi kadar büyük bir müze. İçerisinde, Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılmış eşsiz heykeller, mozaikler ve villa kalıntıları bulunuyor. Gaziantep’in olmazsa olmazlarından olan Mozaik Müzesi’ne de müzekart ile ücretsiz olarak girmek mümkün.

Gaziantep Gezi Rehberi
Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep gezisi hakkında daha birçok bilgi ve tavsiye eklemek mümkün. Ancak, Gaziantep için bu yazıda başlıkların dışında çok detaylı bir araştırma yapmanıza da gerek olacağını sanmam.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...