Gent Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Belçika’nın en güzel şehirlerinden biri olan Gent, gezilecek birçok tarihi ortaçağ mimarisi ile ünlü olsa da, bu şehirde gezip görülecek yerlerin veya yapılacakların sınırı yok.
Modern ve yenilikçi müzeler, galeriler, parklar ve meydanlar gibi birçok yeri Gent gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz. Tarihin modern mimariyle harmanladığı bu şehre bayılacaksınız.

Gent için genelde 1 gün yeterli oluyor dense de, bunun pek doğru olduğu söylenemez. Bu şehir için birçok turistin yaptığı gibi en az 2 gününüzü ayırın. Bu şehre günübirlik gitmeyi planlıyorsanız, hiç kendinizi yormayın. Çünkü görecekleriniz sadece Gent’i ziyaret ettim diyebilmek için yeterli olacaktır. Fakat Gent’i tam anlamıyla ziyaret etmemiş oluyorsunuz.

Gent’te konaklamayı düşünüyorsanız, gezilecek yerler listenize göre de konaklayacağınız bölgeyi ve tesisi seçebilirsiniz. Bu şehir konaklama bakımından biraz pahalı. Fakat uygun fiyatlı bölgelerdeki tesisleri tercih edecek olursanız, çok daha uygun fiyatlara odalar bulabilirsiniz. 
Gent’teki en ideal, en popüler, en iyi konuma ve en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

Gent Gezilecek Yerler Listesi

Gezilecek yerler listenizi hazırlarken gezinize nerede başlayacağınız çok önemli olmasa da, şehrin merkezinden başlamanızı tavsiye ederiz. Birçok turistik ve tarihi yapıyı bu merkez bölgesinde görebiliyorsunuz. Ayrıca diğer yerlere buradan ulaşım da oldukça kolay.

1.Şehrin Merkezinde Dolaşın

Gent Gezilecek Yerler
Şehir merkezinde birçok tarihi ve turistik yeri bir arada görebilirsiniz.

Bu şehirde yapılacak en güzel şeylerden biri, şehir merkezini kaybolarak keşfetmek olacaktır.

Şehrin kültürünü en iyi yansıtan yerlerden biri olan merkez bölgesinde, birbirinden güzel restoranları, kafeleri, barları ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaları bulabilirsiniz.

Arnavut kaldırımlarında yürürken nehrin hemen kenarında piknik yapan halkı izleyebilir, yerli halkın alışveriş yaparken nasıl da sıkı sıkıya pazarlığına girdiğini görebilirsiniz.

Şehir merkezi etrafında dolaşırken Korenmarkt Meydanı’na da mutlaka uğrayın. Ayrıca nehir kenarında öğleden sonra uzun uzun yürümeyi unutmayın.

Gent’te konaklama için en çok tercih edilen bölgelerden biri olan şehir merkezi bölgesi, diğer bölgelere nazaran 1-2 tık daha pahalı olsa da, hem konum hem de gezilecek yerlerin kolaylığı bakımından tercih edilebilecek bir bölge.

Gent merkezinde bulunan en ideal otellere göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2.Walking Tour – Şehri yürüyerek gezin

Gent Gezilecek Yerler
Gent Walking Tour

Şehir hem yaya hem de bisiklet dostu bir şehir. Yani bu şehirde bir yerden bir yere gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmanıza pek gerek yok.

Gent, küçük bir şehir olduğundan dolayı bir yerden bir yere gitmek oldukça kolay. Bunun için cüzi ücretlere veya ücretsiz olan yürüyüş turlarına katılabilirsiniz. Hiçbir plan yapmadan şehirdeki en güzel tarihi ve turistik yerleri rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

Bu turlar ile gezinize renk katabilir, Gent’i çok daha kısa çok daha iyi keşfedebilirsiniz.

3.Kontlar Kalesi’ne göz atın – Gravensteen

Gent Gezilecek Yerler
Kontlar Kalesi

Gent gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri olan Kontlar Kalesi, şehrin sembolü haline gelmiş süper turistik yapılardan.

Gent’i ziyaret hemen hemen her turistin ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinmesi dolayısıyla, listenizin ilk sıralarına bu kaleyi koyabilirsiniz.

Tarihi 12. yüzyıla kadar giden, şehrin kalbinde bulunan bu kale, daha çok şehir manzarasına ev sahipliği yapmasıyla ünlü olsa da, sarayın görkemli yapısı ve içerisinde bulunan sergiler de bir o kadar etkileyici.

Cüzi bir ücret ödeyerek ziyaret edebileceğiniz bu kale, Batı Avrupa’daki Lieve Nehri ile çevrili en güçlü kalelerden biri.

Alsace Philip’in emriyle 1180-1200 yılları arasında inşa edilmiş ve inşa edildiği yer, 9. yüzyıldan kalma bir yapının temelleri.

Bugün, Avrupa ortaçağ tahkimat sanatının eşsiz bir örneği olarak görkemli yapısıyla ziyaretçilerini ağırlamakta.

4.Gent’teki en uzun yapıya çıkın – Çan Kulesi ve Kumaş Salonu (Borsası)

Çan Kulesi ve Kumaş Salonu
Çan Kulesi ve Kumaş Salonu

Gent’te gezilecek en güzel yerlerden biri olan Çan Kulesi ve Kumaş Borsası Salonu, şehirdeki en uzun yapı olarak biliniyor. Aziz Bravo Katedrali’nden biraz daha uzun bu Çan Kulesi, 91 metre yüksekliği ile turistlerin beğenesini kazanmış yerlerden.

Gent’in eski şehir merkezine bakan 3 kuleden biri olan (Diğer ikisi Aziz Bravo Katedrali’nin kulesi ve Aziz Nikolaos’un kulesidir) bu Çan Kulesi çevresi öğleden sonra bir hayli hareketli olmakta. Bu yüzden öğleden sonra 1-2 saatinizi bu kule çevresindeki bölgeye ayırmanızda yarar var.

Eğer şehrin eski merkezine bakan bu 3 kuleden sadece birini tercih edecekseniz, kesinlikle tercihinizi bu Çan Kulesi’nden yana kullanın derim. Hem daha güzel bir manzara seyredebilir, hem de az olsa daha fazla yüksekte oluyorsunuz.

Bu Çan Kulesi’nin çevresi Gent’te konaklama için en çok tercih edilen bölgedir. Bu bölgedeki otellere göz atmak isterseniz BURAYA tıklayabilirsiniz.

5.Aziz Micheal Köprüsü’nde fotojenik yanınızı keşfedin

Aziz Micheal Köprüsü
Aziz Micheal Köprüsü

Eşsiz bir atmosfere ve tüm ortaçağ kültürünün 360 derecelik açısına ev sahipliği yapan bu köprüyü Gent gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Köprünün üzerindeyken şehrin tam kalbinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bu yüzden etrafa biraz göz atın. İnsanları seyredin, güzel fotoğraf kareleri yakalayın.

Leie Nehri’nin karşısında bu eşsiz köprü, geceleri çok daha güzel görüntüye ev sahipliği yapmakta. Akşam olduktan sonra köprünün ışıkları yanıyor ve çok daha güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bir malzeme ortaya çıkıyor.

6.Aziz Bavo Katedrali’ni ziyaret edin

Gent Gezilecek Yerler
Aziz Bavo Katedrali

Şehirdeki en yüksek kulelerden birine ev sahipliği yapan Aziz Bavo Katedrali, turistlerin fotoğraf çekimi için en çok tercih ettiği yerlerden biri olarak biliniyor.

Sadece dış güzelliği ile bile sizi etkileyebilecek olan bu yapı içerisinde çok şaşırtıcı eserler olmasa da, sırf dış cephesini veya kulesini görmek için ziyaret edebileceğiniz yerlerden.

7.Patershol sokaklarında şarap veya restoranları deneyin

Gent Gezilecek Yerler
Patershol sokakları şarapları ile ünlü

Bir ortaçağ mahallesi olan Patershol, Gent gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel ve en turistik yerlerden. Sırf tarihi bu dar sokak bile başlı başına yeterli olsa da, sokak üzerinde birçok şarap deneyebileceğiniz mekanlar ve birbirinden kaliteli ve güzel restoranları bulabilirsiniz.

Geleneksel Belçika yemeklerinin hemen hemen hepsini bu sokakta bulunan restoranlarda bulabilirsiniz.

Yerli halk burayı pek tercih etmiyor. Sebebi de turistik bir yer olmasından dolayı restoranların biraz pahalı olması. Bu sokakta bulunan restoranları biz denemedik fakat biraz pahalı olabileceği söyleniyor. Bu yüzden bütçeniz sınırlı ise sadece sokaktaki mekanlara ve tarihi binalara dışarıdan göz atın yeter.

8.Aziz Nikolas Kilisesi önünde insanları izleyin

Aziz Nikolas Kilisesi
Aziz Nikolas Kilisesi

Gent’te yapılacak en güzel şeylerden bir diğeri de, Aziz Nikolas Kilisesi’ni ziyaret etmek ve hemen kilisenin önünden insanları seyretmektir.

Bu kilise şehirdeki en eski ve en ünlü kiliselerden biri. 13. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kilise, romanesk tarzındaki önceki kilisenin yerine geçmiş. Görkemli yapısı ve içerisindeki ilgin. eserleriyle bu şehirde görülmeye değer yerlerden biri.

9.Graslei

Graslei
Graslei

Gent gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri de eşsiz tarihi evleri ile meşhur olan Graslei’dir.

Graslei kanalı boyunca birbirinden farklı mimari yapıdaki evleri fazlasıyla görebilirsiniz.

1531 yılında gotik bir tarzda inşa edilmiş Serbest Kayıkçılar Evi’ne (Gildehuis der Vrije Schippers) ve 1698 yılından kalma Tahıl Tartımları Evi’ne göz atmayı da unutmayın.

10.Güzel Sanatları Müzesi’ne göz atın

Güzel Sanatlar Müzesi
Güzel Sanatlar Müzesi

Gent’e kadar gidip de bir de müze görmeden olmaz.

Bu müzedeki koleksiyonun vurgusu 15. ve 20. yüzyılları kapsayan resimlerden oluşuyor.

Giriş salonunun bitişiğindeki merkezi salonda 8 adet Brüksel Duvar Halısı yer alıyor. 3’ü Darius’un hikayesinden motifler ve diğerleri Tanrıların Zaferi temalıdır. Oldukça ilgi gören bu halıları görmek için bile bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

11.Old Market Bölgesi

Gent gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, Eski Pazar Bölgesi’dir.

Bir balık pazarı olarak hayat bulan bu pazar 18. yüzyılda bir sebze pazarı olarak işlev görmeye başlamış. Pazar görülmeye değer mi bilmem ama pazar çevresinde görülecek birçok tarihi ve turistik yeri bulabilirsiniz. Burası fotoğraf severler için vazgeçilmez adreslerden biri olabilir.

12.Şehrin en güzel meydanını görün KORENMARKT

Gent Gezilecek Yerler
Korenmarkt

Gent gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Korenmarkt, birbirinden güzel kafeleri, barları ve restoranları ile turistlerin en favori yerlerinden.

Bu meydanın en güzel yanı da şehrin tam kalbinde bulunuyor olması. Yani şehirde birçok turistik ve tarihi yerlere bu meydandan yürüyerek çok kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ayrıca alışveriş için de doğru bir adres arıyorsanız, Korenmarkt sizin için en ideal yerlerden biri olacaktır.

Bu meydan çevresini bu şehirde konaklama için gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz.

13.Gent Müzesi (STAM)

Gent Müzesi (STAM)
Gent Müzesi (STAM)

Gent müzeleri arasında en popüler olan Stam Müzesi, şehirdeki en yeni yapılardan. 2010 yılında açılmış olan bu müze içerisinde Belçika’nın mirasını ve kültürünü sergileyen koleksiyonu görebiliyorsunuz.

Birçok odasında Gent’in hikayesini kronolojik olarak en yeni multimedya ekranlarında görebilirsiniz. Mücevherler, silahlar, kitaplar, resimler, dini simgeler ve seramikleri bu ekranlarda görmek mümkün.

İç duvarları Son Akşam Yemeği’nin 10 metre uzunluğundaki bir resmi olan freskler ile boyanmış. Kalıcı koleksiyonların yanı sıra birçok geçici sergiyi de burada görebiliyorsunuz.

14.Gent gece hayatını deneyin

Gent Gezilecek Yerler
Gent Gece Hayatı

Eğer zamanınız var ve geceleri birkaç plan yapıyorsanız, Gent’te aradığınız zevkte ve bütçede mekanları fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

Birçok turistin yaptığı gibi ucuz Belçika biralarını deneyerek geceye başlayabilirsiniz. Bu şehirde her ne kadar konaklama ve yemekler pahalı olsa da, biralar ucuz. Geceleri happy hour olan mekanlarda çok daha ucuza Belçika biralarını deneyebilirsiniz.

Gent Gezilecek Yerler
Gent Akşamları da Güzel

Bir sevmeyenler için de birçok kokteyl seçeneği olan barları ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında gece hayatı için bir yer arıyorsanız, ”Overpoort” bunun için en güzel adrestir. Daha çok genç öğrenci kesiminden oluşuyor olsa da, birçok turisti burada görebiliyorsunuz. Ayrıca gece kulübü için de en iyi adreslerden biridir. Bu yüzden bu şehirde gece hayatı herhangi bir plan yapıyorsanız, ilk olarak Overpoort’ta göz atın deriz.

15.Bol Bol Bisiklet Sürün

Gent Gezilecek Yerler
Gent Gezilecek Yerler

Amsterdam’da olduğu gibi Gent’te de bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Özellikle turistler arasında süper popüler.

Çünkü şehir adeta bisiklet sürmek için yapılmış. Yokuş yok denecek kadar az. Bisiklet yolları muhteşem. Bisikletler kaliteli. Daha ne olsun. Bu şehirde bisiklet kullanmayacaksın da nerede kullanacaksın ?

Bu bisikletleri kiralayarak Gent gezilecek yerler listenize 1 tam günde rahatlıkla bitirebilirsiniz. Daha sonra Gent’e yakın olan diğer yerleri gezme fırsatınız da olabilir. Biranın anavatanı olan Belçika’nın bu güzel şehrinde gece hayatı için zamanınız olabilir.

Gent gezilecek yerler ve yapılacaklar tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat zaten bu şehir oldukça küçük olduğundan dolayı, çok fazla zaman harcanmıyor. Bu listedeki 15 yer ve yapılacaklar listesi de 1-2 günlük bir Gent gezisi için sanırım fazlasıyla yeterli olacaktır.

Gent’te nerede kalınır ? 

Gent Gezilecek Yerler
Gent Gezilecek Yerler

Gent’te konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Bu seçenekler arasında en çok tercih oteller ve hosteller olsa da, bu şehirde dairelerde konaklamayı düşünebilirsiniz. Özellikle grup olarak seyahat ediyorsanız.

Gent’te konaklama için en çok tercih edilen bölge şüphesiz şehir merkezidir. Fakat bu şehrin merkezinde bulunan oteller ve diğer konaklama birimleri, şehirdeki diğer bölgelere nazaran biraz daha pahalı. Özellikle şehrin tam kalbinde konaklayacak olursanız, fiyatlar çok daha artabiliyor.

Gent’te konaklama için ilk olarak tavsiye edebileceğimiz bölge Çan Kulesi çevresinde bölgedir. Bu bölgede şehir merkezine oldukça yakın olduğundan dolayı fakat tam şehir merkezi olmadığından dolayı ucuz.

Bu bölgede bulunan otellerde veya dairelerde gönül rahatlığıyla konaklayabilirsiniz. Ayrıca bu Çan Kulesi çevresinde bulunan otellerin büyük bir bölümünde erken veya son dakika fırsat indirimleri bulunuyor. Bu fırsatlardan yararlanarak %30’a varan indirimli odaları bulabilirsiniz.

Gent Gezilecek Yerler bakımından popüler olan yerlere yakın bir başka bölge ise, Korenmarkt olarak bilinen meydan çevresidir. Bu meydan şehrin merkezi olarak geçer. Fakat süper merkezi olmadığından dolayı bu çevrede bulunan oteller biraz daha uygun olabiliyor.

Gent’te fırsat indirimi olan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...