Girit Gezisi

Girit, Yunanistan’ın en büyük ve en turistik adasıdır. Dünyaca ünlü bu turizm merkezinde gezilecek ve görülecek birçok yer olduğu gibi, yapılacak da birçok şey bulunuyor. Venediklilerin birçok katkısı olan bu adada, Heraklion (Kandiye), Hanya ve Resmo (Rethymno) bu adanın en güzel ve en popüler yerleri arasında.
Turistik yerler tabi ki bu Girit kentlerinden ibaret değil. Muhteşem bir Girit tatili için aşağıdaki listede, birbirinden güzel tarihi ve turistik yerleri, ve muhteşem berrak denize sahip plajları bulabilirsiniz.

Girit’te gezilecek en güzel yerler listesine geçmeden önce, bu adada nerede kalınır ? sorusuna değinmekte yarar var. Girit’te nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Girit’te nerede kalınır ? adlı yazımıza da göz atarak, çok daha detaylı bir konaklama rehberini bulabilirsiniz.

Girit’te Nerede Kalınır ?

  1. Girit’te konaklama için en ideal, en merkezi ve en çok tercih edilen bölge Hanya (Chania) Bölgesi‘dir.
  2. Girit Adası’nda en ucuz konaklayabileceğiniz yer, Resmo (Rethymno) Bölgesi‘dir.
  3. Girit’te gece hayatı için bir bölge arıyorsanız da, Malia Bölgesi‘ne göz atabilirsiniz.

Girit Gezilecek Yerler Listesi

Bu adada gezilecek yerler genel olarak Hanya, Resmo ve Kandiye gibi yerler içerisindeki turistik ve tarihi yapılardan oluşuyor olsa da, Girit Adası’ndaki en güzel diğer yerleri de listede bulabilirsiniz.

1.Knossos

Knossos - Girit Gezilecek Yerler
Knossos

Knossos, bir sarayın ve M.Ö. 18. yüzyılda 100 bin nüfusu olan kuşattığı kentin adıdır. Saray yaklaşık 3 bin yıl önce inşa edilmiş ve Daedalus’un oğlu Minotaur’u tutmak için bir labirent inşa ettiği Kral Minos’un koltuğu olarak Yunan mitolojisinde yer almaktadır.

Knossos istilalar, depremler ve MÖ 1625’de Theran Erüpsiyonu gibi tekrarlanan felaketlerden etkilenmiş bir yer.

1900 yılında ilk kez İngiliz Arkeolog Arthur Evans tarafından kazılmıştır.

Kraliyet ailesinin misafirlerini ağırlayacağı geniş kapsamlı resepsiyon avlusuna göz atabilir ve Taht Odası’na girebilirsiniz. Sığınak’a girebilir, Kraliyet Yolu’nun bir bölümünü sahil yönünde yürüyebilir ve dört katlı inşa edilen Kraliyet Daireleri’ni görebilirsiniz.

2.Elafonisi Plajı

Elafonisi Plajı - Girit Gezilecek Yerler
Elafonisi Plajı

Girit plajları arasında en popüler olan Elafonisi, dünyanın en iyi plajlarından biri olarak kabul ediliyor.

Plaj, ana karasıyla Elafonisi arasındaki kanalda, plajları ve kum tepelerinde pembe kumla ünlü dikdörtgen bir adada bulunur.

Anakara ve ada arasındaki su berrak, sığ ve lagün benzeridir ve genellikle ayağınızı ıslatmadan kum çubuklarında birinden diğerine geçebilirsiniz.

Kürek çekebileceğiniz veya arkanıza yaslanıp uzanabileceğiniz, ayak bileği veya diz derinliğinden daha fazla parıldayan suda yüzebileceğiniz çok büyük bir doğal havuz da var.

Buna beyaz kumları, turkuaz suyu, masmavi gökyüzünü ve Girit’in dağlık güneybatı sahilinin manzarasını ekleyin. Ortaya muhteşem bir plaj çıkıyor.

3.Samiriye Boğazı (Samaria Gorge)

Samiriye Boğazı - Girit Gezilecek Yerler
Samiriye Boğazı

Eşsiz bir vadi yürüyüşü ile ünlü Samiriye Boğazı, Girit’te yapılacak şeyler arasında bir hayli popülerdir.

16 kilometrelik yürüyüş, dolambaçlı bir yolun ve neredeyse 300 metreye tırmanan kaya duvarlarıyla ayaklarınızdan asılacağınız ahşap basamakların altındaki görüntüleme platformunda başlar.

Boğazın sonunda Agia Roumeli’ye 3 km gibi bir yol kalıyor. Buradan Sfakia’ya veya Sougia’ya feribotları bulabilirsiniz.

4.Resmo Eski Şehir Bölgesi 

Resmo - Girit Gezilecek Yerler
Resmo Eski şehir bölgesi

Girit’teki en büyük üçüncü kent olarak bilinen Resmo, Eski Şehir Bölgesi ile ünlü. Burada, birbirinden güzel tarihi yapıları görebileceğiniz gibi, rengarenk dolambaçlı sokaklar arasında gezebilirsiniz. Ayrıca, bölgenin merkezinde birbirinden güzel Yunan yemelerini deneyebileceğiniz restoranları da fazlasıyla bulabilirsiniz.

Resmo’nun kargaşalı geçmişini en iyi açıklayan yapı, Neratze Camii’dir. Bu, 1925 yılına kadar neredeyse 300 yıl boyunca cami olmadan önce bir Venedik Kilisesi olarak hizmet vermiş. Günümüzde Rethymno’nun belediye odeonu ve düzenli müzik konserleri düzenliyor.

Aslen duvarların arkasında, kentin dar Arnavut kaldırımlı sokakları, Girit’in Venedik Cumhuriyeti’nin ellerinde olduğu 14. yüzyılda düzenlenmiş ve Rönesans konakları, kemerleri ve katolik kiliseleri üzerine oturtulmuştu.

Resmo’da hayatta kalan Venedik anıtları arasında 17. yüzyıldan kalma bir Loggia (ayrıca Osmanlılar tarafından bir camiye çevrilmiş) ve Gotik bir kemerin yanındaki iki çift Korint sütunu tarafından çerçevelenmiş olan 1629’daki Rimondi Çeşmesi bulunmaktadır. Bu yapıları da Resmo gezilecek yerler listenize ekleyin.

5.Balos Lagünü

Balos Lagünü - Girit Gezilecek Yerler
Balos Lagünü

Elafonisi’ye rakip bir plaj olan Balos Lagünü de, Girit plajları arasında oldukça popüler.

Balos, Hanya’nın yaklaşık 60 kilometre kuzeybatısındadır. Balos’a 18 km uzaklıktaki Kissamos’tan buraya feribotlar ile çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Lagün iki pelerin arasında, Gramvousa ve Tigani arasında sıkışmış, sığ, turkuaz sulardan oluşmuş. Burası bir havuzun içinde olduğu kadar güvenlidir.

Karayoluyla yolculuğa çıkarsanız, engebeli yamaçtan aşağıya inmek başlı başına bir tecrübedir ve beyaz kumlu Tigani’nin kayalık kütlesine karşı saçaklı lagünle yüzleşmek için bir viraj alırsınız.

Bu yüzden, feribotlar ile buraya gitmenizde yarar var.

6.Hanya Venedik Limanı – Hanya Gezilecek Yerler

Hanya Venedik Limanı - Girit Gezilecek Yerler
Hanya Limanı

Hanya’da başlı başına gezilecek ve görülecek yerler bulunuyor. Bu yüzden, Hanya için en azından yarım gününüzü ayırın deriz.

Limanın batı kısmı malların karaya çıkarıldığı, daha korunaklı doğu cep ise gemi yapımı ve bakımı içindir.

Burada, 1400’lerin ortalarından 1599’lara kadar inşa edilmiş Arsenali olarak bilinen kuru rıhtımlar ve onarım alanlarının terasını hala görebilirsiniz. Bu sıradan Grand Arsenal’in, yıllar boyunca, bir Hristiyan Okulu, bir hastane ve Hanya’nın Belediye Binası olarak birçok farklı rolü olmuştur.

Savaş sonrası tadilattan sonra şimdi Akdeniz Mimarisi Merkezine ev sahipliği yapıyor.

7.Arkadi Manastırı

Arkadi Manastırı - Girit Gezilecek Yerler
Arkadi Manastırı

Girit’in en güzel yerleri arasında olan bu manastır, Resmo’nun 20 km güneydoğusunda bulunuyor.

5. yüzyılda Bizans imparatoru Arcadius tarafından kurulduğu iddia edilen Arkadi Manastırı, üzüm bağları, zeytin ağaçları ve meşe ağaçlarıyla çevrili bir plato üzerinde yer alıyor.

Günümüz mimarisi, Venedik Barok tarzının başındaki 16. yüzyıldan kalma bir tasarımdan kalmadır.

Osmanlı döneminde, altın nakışı ve son derece zengin bir kütüphane ile ünlenmiştir ve bu manastır şu anda bir Yunan ulusal tapınağı olarak biliniyor.


Booking.com

8.Falassarna Plajı – Girit Plajları

Falassarna Plajı - Girit Gezilecek Yerler
Falassarna Plajı

Girit’teki en iyi plaj ve Avrupa’nın en iyilerinden biri olarak kabul edilen Falassarna plajı, Gramvousa Yarımadası’nın anakaraya katıldığı batı kıyısında bulunmaktadır.

Sahilde, arka planda yükselen engebeli tepeler sayesinde kayda değer bir yamaç paraşütü deneyimi de yaşayabilirsiniz.

9.Phaistos Sarayı ve Arkeoloji Sitesi

Phaistos - Girit
Phaistos

Knossos’tan sonra Girit’teki ikinci en büyük Minoan sarayı olan Phaistos, Girit’in güneyindeki Messara ovasına yükselen dramatik bir konumda bulunuyor.

Yunan mitolojisinde burası Minos’un kardeşi Radamanthus’un evi idi. Phaistos, Kandiye Arkeoloji Müzesi’ndeki esrarengiz Phaistos Diskinin kökenidir ve Neolitik çağlarda var olan ve sarayın dördüncü yinelenmesi tahrip edilmiş seleflerinin kalıntıları üzerine inşa edildiğinde M.Ö. 1700 yıllarında zirvesine ulaşan bir yerleşim.

Şehir 17 yüzyıl boyunca büyüdü ve manzara düşünülerek tasarlanmış.

Ana avlunun orijinal parke taşlarının üzerinde durduğunuzda eşsiz bir manzarayı görebilirsiniz.

10.Voulismeni Gölü

Voulismeni Gölü - Girit
Voulismeni Gölü

Bu olağandışı su kütlesi, doğudaki Agios Nikolaos kasabasındaki tekneler, kafeler ve restoranlar ile çevrilidir.

Voulismeni Gölü, artık 1870’de bir kanal döşendiği için tam olarak bir göl değildir. Kasabanın limanı ve denizi ile bağlantı.

Gölün sadece 137 metre genişliğine rağmen, suyun karanlığından son derece derin olduğunu fark edebilirsiniz.

Gölün dipsiz olduğuna dair yerel bir efsane var ama bu maksimum 64 metre derinliğe inen uzun bir hikaye.

11.Malia Minos Sarayı

Malia Minos Sarayı - Girit
Malia Minos Sarayı

Girit Adası gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Malia, başlı başına görülmesi gereken yerlerden. Minos Sarayı ise, Malia’nın en popüler ve en önemli yerleri arasında.

Kandiye’nin doğusunda modern bir yer olan Malia’daki bu Minos Sarayı’nın kalıntılarını günümüzde görebiliyorsunuz.

Kalıntılar kısmen cam tavan gölgesi altında tutulmaktadır ve alan M.Ö 2. binyılın sonunda terk edildiğinden ve iskân edilmediğinden yeni binalara müdahale edilmemektedir.

20. yüzyılda yapılan Fransız kazılarında ortaya çıkarılan eserlerden biri ise, 1.75 metre yüksekliğinde ve 1.000 litreden fazla hacimle yağ veya şarap için kullanılan devasa bir vazodur.

Saray günlerinde iki katlıymış ve bir sundurma, tiyatro, batı ve merkez mahkeme, dergiler, atölyeler ve kraliyet mahalleleriyle süslenmiş.

Çatının altındaki bölüm, kentin lordlarının siyasi toplantılar için oturacağı yakın zamanda kazılan bir hipotezi kriptosudur.

12.Kutsal Üçlü Manastırı (Holy Trinity Monastery – Agia Triada Manastırı)

Agia Triada Manastırı - Girit
Agia Triada Manastırı

Bu 17. yüzyıldan kalma manastır, üzüm bağları, zeytinlikler ve selvi ağaçlarıyla çevrili Akrotiri Yarımadası’nda yer almaktadır.

Venedik’in Girit’teki kuralının sonuna doğru kurulmuş, sonunda dar bir çan kulesinin altındaki bir geçit olan merdiven boyunca yaklaşan bir bileşikte uzanmaktadır.

İçinden geçerken manastır kilisesinin üç kubbesi, dört güçlü Dor sütunu ve giriş yolunu çevreleyen iki küçük Korint sütunu tarafından karşılanacaksınız.

Manastır, Yunan Ortodoks ve Batı Mannerist mimarisinin bir karışımıdır ve ikonlarla kaplı bir iç mekana ve altın yıldızlarla parlayan koyu mavi bir tavana sahiptir.

Müzede, 16. yüzyılın başlarından kalma Theologian St John’un taşınabilir bir simgesini, resimler ve nadir el yazmaları ile birlikte görüntüleyebilirsiniz.

Rahipler tarafından yapılan şarap ve zeytin ürünleri manastır dükkanında satılmaktadır.

13.Preveli Plajı

Preveli Plajı - Girit Gezilecek Yerler
Preveli Plajı

Preveli Girit’te eşsiz bir yer. Plaja açılan vadi su ve palmiye ağaçlarıyla doludur.
Artı, yukarıdan kendi gözlerinle görebilirsin (drone ile değil). Burayı seveceksiniz.

Girit’teki en iyi bakış açısına sahip bu yerden de plajın ve adanın eşsiz manzarasını izleyebilir güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

14.Triopetra Plajı

Triopetra Plajı - Girit
Triopetra Plajı

Girit’te görülecek yerler arasında bir diğer plaj ise, kayalıklarıyla meşhur olan Triopetra Plajı’dır.

Diğer plajlara nazaran biraz daha farklı olan Triopetra, Girit Adası’nın en güzel plajları arasındadır.

Plajın adı 3 taş anlamına gelir. Plajda bulunan kayalar, birbirlerinin üstüne yığılmış kaya tabakalarına benziyor.

Buraya ulaşmak için mecburen aracınız olması gerekiyor. Aracınız varsa mutlaka bu plajı da listenize ekleyin. Yüzmek için olmasa bile, sırf kayaları görmek için bile buraya gidebilirsiniz.

15.Voulisma Plajı

Voulisma Plajı - Girit
Voulisma Plajı

Girit’in en iyi plajları arasında olan Volisma, renkleri ve dalgaların yarattığı şekillerle sizi büyüleyecek bir koy.

Burası, yaz aylarında aşırı kalabalık olmakta. Bu yüzden biraz daha sakin plajlar arıyorsanız, bu plajı es geçebilirsiniz.

16.Vai Plajı

Vai Plajı - Girit Gezilecek Yerler
Vai Plajı

Vai Girit’te bir başka ünlü plaj. Palmiye ağaçları ile dolu bir vadinin sonunda kumlu bir plaj. Bu yüzden adanın en egzotik görünümlü plajlarından biridir.

Bu plaj da, Volisma Plajı gibi adanın en kalabalık plajlarından biridir. Özellikle Temmuz-Ağustos aylarında.

17.Toplou Manastırı

Toplou Manastırı - Girit
Toplou Manastırı

Toplou, yüksek duvarlı bir kale ve büyüleyici bir merkezi avlu gibi. Burası, Girit’in en güzel yerleri arasında. Daha çok tarihi ile etkileyici olduğu söylense de yapısı ile de oldukça güzel.

18.Fodele Kilisesi

Fodele Kilisesi - Girit Gezilecek Yerler
Fodele Kilisesi

Bu sanırım Girit’teki en büyüleyici kilise.
Özel bir hikayesi falan yok.
Biz sadece kayaların renklerini, kemerli küçük şekilleri ve çevresindeki yemyeşil vadileri sevdik.

Aracınız varsa mutlaka göz atın. Fodele köyü yakınlarında, Kandiye’nin batısında bulunuyor. Kandiye gezilecek yerler listesi yapıyorsanız, burayı da o listeye ekleyebilirsiniz.

19.Melidoni Mağarası

Melidoni Mağarası
Melidoni Mağarası

Girit’e kadar gidip de mağara görmeden olmaz. Mağara görecekseniz de, adadaki en iyi olanı görün.

Melidoni Mağarası, Kuzey sahili, Heraklion ve Resmo arasında bulunuyor.

Diğer mağaraların aksine, aydınlatma bu mağarada çok daha iyi. Bu mağarada ayrıca, 1824 yılında Türkler tarafından içeri saklanan yerlilerin boğulduğu söylenen trajik bir tarihe sahiptir.

20.Palaiochora

Palaiochora
Palaiochora

Diğer kasabalara nazaran farklı bir havası ve tarzı olan Paliochora, eşsiz manzaralara ev sahipliği yapan Castel Selino’nun kalıntılarına ev sahipliği yapıyor.

Aracınız yoksa, buraya ulaşmanın pek kolay olmadığı söyleniyor.

Girit’te Nerede Kalınır ? 

Girit’te konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Fakat tesis seçimi yapmadan önce hangi bölgede/kasabada konaklayacağınıza karar verirseniz, tesis seçimi çok daha kolay olacaktır.

Girit’e feribotla gidiyorsanız, Hanya Bölgesi’nde konaklamanızı tavsiye ederiz. Hanya, Girit’in en popüler ve en güzel bölgesidir. Zaten, Hanya başlı başına gezilmesi gereken yerler arasında. Bu yüzden, bütçenize müsaitse (Hanya çok pahalı değil) ilk olarak Hanya Bölgesi’ne göz atın.

Eğer Girit’te 4-5 gün gibi uzun bir süre konaklamayı planlıyorsanız, adanın en ucuz yeri olan Resmo’da konaklayın ve aracınızı da buradan kiralayın. Eğer araç kiralamayı planlamıyorsanız, Hanya’nın dışına çıkmayın deriz. Çünkü, araçsız Girit’te gidebileceğiniz yerler biraz sıkıntılı veya pahalı olabiliyor. Ya turlara katılmak zorunda kalıyorsunuz, yada pahalı teknelere binmek zorunda. Bu yüzden, araçsız olarak Resmo Bölgesi biraz zor olabilir, Hanya daha ideal olacaktır.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...