Glasgow Gezilecek Yerler | En Güzel 13 Yer

Scottish aksanı diye bir şey duydunuz mu ? duymadıysanız, İskoç halkının bu eşsiz ve zor aksanının en yaygın olduğu yere, Glasgow’a göz atabilirsiniz. İskoçya’da ilk görülmesi gereken şehirlerden biri olan Glasgow, tarihi ve kültürüyle ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunmakta.
Glasgow Gezilecek Yerler listesi hazırlarken öncelikle şehir merkezi çevresinde toplanan turistik yerlerden başlamanız da yarar var. Buradan başlayarak çok daha rahat ve hızlı bir Glasgow gezi planı yapabilirsiniz.

İskoçya’nın liman ve sanayi merkezlerinden biri olarak bilinen Glasgow, çılgın halkı, muhteşem barları ve turistik yapılarıyla eşsiz bir deneyim için güzel bir adres.

Bu şehirde gezmekte oldukça kolay. Özellikle konakladığınız yerleri turistik yerlere göre ayarlarsanız.

Glasgow’da konaklama için henüz karar vermediyseniz, şehirdeki en favori otellere, en ideal ve en güzel konuma sahip otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Glasgow Gezilecek Yerler Listesi

Glasgow bir Edinburgh olmasa da İskoçya’da gezilecek en güzel şehirlerden. Bu şehir için 1 gün yeterli olsa da, zamanınız varsa en azından 2 gece bu şehirde konaklamanızı tavsiye ederiz.

Glasgow’daki konaklama için şehirdeki en popüler, en iyi ve en güzel konuma sahip otellerden olan, ”Ibis Styles Glasgow Centre George Square” adlı 3 yıldızlı otele, ”Moxy Glasgow Merchant City” adlı 4 yıldızlı otele veya biraz daha lüks için ”Milennium Hotel Glasgow” adlı 4 yıldızlı otele göz atabilirsiniz.

1.George Meydanı

Glasgow Gezilecek Yerler
George Meydanı

Glasgow’daki en popüler meydanlardan biri olan George Meydanı, şehrin kalbi olarak bilinir.

1781 yılına kadar giden tarihi ve çevresindeki tarihi yapılarıyla popüler olan bu meydan görülmeye değer. Ayrıca meydan etrafından birçok restoran ve kafeleri de fazlasıyla bulabilirsiniz.

Bu meydana yakın otel tavsiyesi olarak, George Meydanı’na ve şehirdeki diğer turistik yerlere yakınlığı ile ünlü olan Motel One Glasgow adlı şehrin en popüler oteline göz atabilirsiniz.

2.Glasgow City Chambers (Şehir Meclisi)

Glasgow Gezilecek Yerler
Glasgow City Chambers

Büyük bir Viktorya Dönemi binası olarak bilinen bu bina, 1889 yılından beri bir hükümet binası olarak hizmet vermiş.

Dışarıdan görülmeye değer bir yapı olsa da, sabahtan öğle saatlerine kadar olan ücretsiz turlar ile de bu binanın içerisini görmenizde yarar var. İçeride en dikkat çeken yerler ise mozaik tavanlar ve maun panellerdir.

3.Modern Sanat Galerisi

Modern Sanat Galerisi Glasgow
Modern Sanat Galerisi

Hem yerel hem de uluslararası sanatçılara ait eserleri görebileceğiniz değişik koleksiyonlara ev sahipliği yapan bu galeri, Glasgow gezilecek yerler listesinde kaçırılmaması gereken yapılardan.

Galerinin bulunduğu 1778 yılında zengin bir tütün tüccarı olan William Cunninghame için inşa edilmiş. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz bu müze şehir merkezinde bulunuyor. Yani bu galeriye şehrin herhangi bir yerinden çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

4.Deniz Feneri

Deniz Feneri Glasgow
Deniz Feneri

Gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer güzel yer ise, İskoçya’nın tasarım ve mimari merkezi olan deniz feneridir.

Sergi alan ve etkinlik merkezi olarak hizmet veren bu yapı Charles Rennie Mackintosh tarafından tasarlanmış.

Bu fener içerisinde Mackintosh sergisi, geçici sanat sergileri ve etkinlikleri, hediyelik eşya dükkanı ve şehrin eşsiz bir manzarasını sunan gözlem yeri bulunuyor.

Bu kuleye girişler de ücretsiz.

5.Glasgow Katedrali

Glasgow Katedrali
Glasgow katedrali

Glasgow’da gezilecek yerler arasında en eski yapılardan biri olan Glasgow Katedrali’nin tarihi 1136 yılına kadar gitmekte.

Aslen bir Roma Katolik Kilisesi olan bu katedral içerisinde İskoç gotik mimarisinin en güzel örneklerini sergileyen eserleri görebilirsiniz.

Oldukça etkileyici bir yapı olan Glasgow Katedrali’ne girişler de ücretsiz.

6.Provand’s Lordship

Provand's Lord Ship
Provand’s Lord Ship

Katedral ziyaretinden sonra, çok fazla yürümeden görebileceğiniz bu ortaçağ binası, şehirdeki en eski yapılardan biri olarak biliniyor.

İlk olarak Aziz Nikolas Hastanesi’nin bir parçası olarak 1471’te inşa edilmiş olan bu yapı içerisinde zamanında birçok din adamının yaşadığı söylenmekte.

1500-1700 yılları arasında restore edilen bu binada Sir William Burrell tarafından bağışlanan 17. yüzyıldan kalma İskoç mobilyaları sergilenmekte.

Glasgow Katedrali’ne sadece 2 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu binanın arkasındaki bahçeyi görmeyi de unutmayın. Ayrıca bu binaya girişler de ücretsiz.

7.Glasgow Bilim Merkezi

Glasgow Gezilecek Yerler
Glasgow Bilim Merkezi

Glasgow’u çocuklarınız ile ziyaret ediyor ve nereye gideceğinizi bilmiyorsanız, ilk olarak Glasgow Bilim Merkezi’ne göz atın derim.

Bu merkezde çocuklarınız eğlenerek öğrenebiliyor. Çocuklara bir bilim ve teknoloji dünyasına bakış açısı kazandırabilecek bu merkezde çocuklarınız için birçok gösteriler bulunmakta.

Bu merkez her ne kadar çocuklu aileler için tercih ediliyor olsa da, yetişkinlerinde eğlenebileceği güzel bir yer.

8.People’s Palace – Winter Gardens (Halk Sarayı ve Kış Bahçeleri)

Glasgow Gezilecek Yerler
kış bahçesi

Glasgow gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Halk Sarayı ve Kış Bahçeleri, şehirdeki en turistik yerlerden.

Halk Sarayı Glasgow Green olarak bilinen parkta bulunuyor. 18. yüzyılın ortasından günümüze kadar Glasgow ve halkının öyküsünü anlatan eserler, sanat, fotoğraf ve diğer nesnelerden oluşan koleksiyona sahip bir sosyal tarih müzesi ve kültür merkezidir.

Bina bir şehir mühendisi olarak tanınan Alexander Mcdonald tarafından tasarlanarak, 1898 yılında insanların okuma, sanat ve kültürün tadını çıkarması amacıyla inşa edilmiş.

Viktorya dönemine ait bir cam ev olan Kış Bahçeleri ise Halk Sarayı’nın hemen arkasında bulunuyor. Birkaç farklı bitki türüne ev sahipliği yapan bu yapı içerisinde bir de kafe bulunuyor.

İki yapıyı ziyaret etmek de ücretsizdir.

9.Riverside Museum (Nehir Kenarı Müzesi)

Glasgow Gezilecek Yerler
Nehir Kenarı Müzesi

Glasgow’un geçmişini çok daha detaylı bir şekilde öğrenebileceğiniz müzelerden olan bu Nehir Kenarı Müzesi, güzel fotoğraf kareleri yakalamak için de görülecek yerlerden.

Lokomotif ve eski model arabalardan gerçek bir Stormtrooper’a kadar her şey burada sergileniyor.

Çocuklu aileler için de güzel bir müze olan bu Nehir Kenarı Müzesi, taşımacılık koleksiyonuna ek olarak 19. ve 20. yüzyıllarda çeşitli noktalardan oluşturulmuş, eski bir Arnavut kaldırımlı sokak alanına ve tarihi objelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Bu müzeye girişler birçok Glasgow turistik yapılarından olduğu gibi ücretsizdir.

10.İskoçya Sokak Okul Müzesi

Glasgow Gezilecek Yerler
İskoçya Sokak Okul Müzesi

Eskiden bir okul olan ve 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılı sonlarına kadar İskoçya’da eğitimin nasıl olduğunu belgeleyen bir müze olarak bilinir.

Bilgi gösterileri ve eserleri gösteren birçok odayı bu müze içerisinde görebiliyorsunuz.

Bu binanın kendisi, 1903-1906 yılları arasında Charles Rennie Mackintosh tarafından tasarlandığı için turistler tarafından Glasgow gezilecek yerler listesine eklenen popüler bir yerdir.

11.Aziz George Tron Kilisesi

Glasgow Gezilecek Yerler
Aziz George Tron Kilisesi

İkoçya Kilisesi’nin bir parçası olarak bilinen, Aziz George adanmış olan bu kilise 1808 yılında açılmış en eski kiliselerden biri.

Birçok evsiz ile ilgili projeler sürdüren bu kilisenin dış mimari yapısı için bile görülmeye değer.

Bir de sosyal işletme kafesi var. Bu kafeden atıştırmalık bir şeyler ve içecek bir şeyler de alabiliyorsunuz.

12.Buchanan Caddesi

Buchanan Caddesi
Buchanan Caddesi

Glasgow gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bu alışveriş caddesi, şehirdeki yerli halkın ve turistlerin en fazla olduğu yerlerden biri.

Birbirinden güzel ve kaliteli mağazalara ev sahipliği yapan bu caddede eşsiz tarihi binaları fazlasıyla görebiliyorsunuz. Turistler tarafından daha çok alışveriş için tercih edilse de, alışveriş yapmaya niyetiniz yoksa bile bu caddeye göz atın derim.

13.Kelvingrove Park

Glasgow’da ki en güzel park olarak bilinen Kelvingrove adlı bu park, şehirde nefes alıp dinlenebileceğiniz, güzel yürüyüşler yapabileceğiniz yerlerden.

Kelvin Nehri’nin hemen kıyısında bulunan bu park, hayvanların da olduğu söyleniyor. Biz göremesek de biraz daha parkın arkalarına gittiğinizde özellikle akşam saatlerinde tilkileri görebiliyormuşsunuz.

Glasgow gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat 1 veya 2 günlük bir Glasgow gezisi için şehrin önde gelen bu turistik yerlerini ziyaret edecek olursanız, sanırım yeterli olacaktır.

Glasgow’da Nerede Kalınır ? 

Glasgow’da konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Bunlar arasında en çok oteller tercih ediliyor olsa da, dairelerde konaklayan turist sayısı da oldukça fazla. Çünkü bu şehirdeki daire ücretleri gayet uygun. Özellikle şehir merkezinin dışındaki tesislere göz atacak olursanız.

Glasgow’da konaklama için önerebileceğim 3 bölge bulunmakta. Bunlar, Şehir Merkezi Bölgesi, Finnieston Bölgesi ve The West End adı verilen bölgedir.

Bu bölgeler arasında en uygun fiyatlı otelleri ve diğer konaklama birimlerinin bulabileceğiniz bölge The West End bölgesidir. Fakat hem turistik yerlere yakın olmak hem de merkeze yakın olmak istiyorsanız, konaklayabileceğiniz tek yer şehir merkezi bölgesi olacaktır.

Şehir merkezinde bulunan en ideal ve en popüler otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

The West End Bölgesi’nde bulunan otellere Booking.com aracılığıyla göz atmak için de BURAYA tıklayabilirsiniz.Booking.com

Glasgow gezilecek yerler bakımından popüler olan yerlere yakın olmak istiyorsanız, tercihiniz şehir merkezi bölgesinden yana kullanın. Tam merkezdeki oteller yerine de merkeze biraz daha uzak olan otelleri tercih ederek biraz daha uygun fiyatlı oteller bulabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...