İspanya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Granada, Araplar, Çingeneler, Katolikler ve Yahudiler gibi birçok ırka ev sahipliği yapmış bu şehir, Alhambra (El Hamra) Sarayı ile ünlü. Endülüs kültürünün yoğun olduğu bu şehir Sierra Nevada Dağları’nın eteğinde, Genil Nehri’nin kıyısında yer almakta. Birbirinden güzel sarayları, camileri, katedralleri ve diğer tarihi yapılarıyla güzel bir Granada gezilecek yerler listesi hazırlayabilirsiniz.

Granada’da gezilecek yerler listenizi hazırlamadan önce bu şehirde nerede konaklayacağınıza karar vermenizde de yarar var. Doğru bölge ve otel seçimi ile şehirdeki turistik noktaların birçoğuna oldukça yakın bir konumda olabilirsiniz. Granada’da en iyi konuma ve en uygun fiyatlı otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Granada Gezilecek Yerler

Granada’da birbirinden güzel birçok camiyi, kiliseyi ve sarayları görebilirsiniz. Daha çok tarihi yapısıyla ön planda olan bu şehrin tamamını maksimum 2 günde rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Bu yüzden konaklama sürenizi bu şehir için 1 veya 2 gün olarak ayarlayabilirsiniz.

1.EL HAMRA SARAYI

Şüphesiz Granada denince akla ilk gelen yer El Hamra Sarayı oluyor. Alhambra olarak da bilinen bu tarihi saray, İspanya’nın ve Endülüs’ün en önemli ve en popüler tarihi yapılarından biri. 1238 yılında Beni Ahmer devletini kuran I. Muhammed zamanında ilk temeli atılan bu saray, yine aynı aile tarafından ilerleyen yıllarda genişletilmiş. Hamra Arapçada kırmızı anlamına gelmekte. Ve bu saraya Hamra adı verilmesinin nedeni ise, kırmızı tuğlalardan yapıldığı içindir. 1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınan bu saray her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmakta. Granada gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret edin derim.

2.GENERALİFE SARAYI

Gırnata Emiri üçüncü Muhammet tarafından 1302-1309 yılları arasında yapılmış olan bu saray, El Hamra Sarayı kadar olmasa da yine de oldukça popüler. Mimarin Bahçesi anlamına gelen bu saray ilk olarak El Hamra Sarayı’na bağlı olarak inşa edilmiş olsa da erozyon dolayısıyla oluşmuş bir vadi yüzünden El Hamra’dan ayrılıyor. Su Yolu Bahçesi ve Jardim de La Sultana bahçeleriyle turistlerin ilgi odağı olan yerlerden.

3.GRANADA KATEDRALİ 

Şehir merkezinde yer alan bu tarihi kilise, Avrupa’nın en gözde yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Kraliçe I. Isabella’ya ve Kral Ferdinand’a adanmış olan bu katedral 1523 yılında yapılmış. Gotik bir tarzda inşa edilmiş olan bu katedral İtalyan mimarlarından esinlenen Enrique de Egas tarafından tasarlanmış. Görkemli tasarımı, vitray pencereleri ve Korint tarzı sütunları turistlerin dikkatini çeken güzel bir yapı. İspanya’nın en büyük ikinci katedrali olarak bilinen Granada Katedralini de listenize ekleyin derim.

Granada Katedrali çevresi şehirde konaklama için en ideal bölgelerden biri olduğu gibi turistlerin en çok tercih ettiği bölgelerden. Bu bölgede bulunan otellerin büyük bir bölümünde fırsat indirimleri bulabiliyorsunuz. Granada Katedrali’ne oldukça yakın konumda bulunan otellere booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

4.ALBAİCİN (Albayzin)

Granada’nın en eski bölgelerinden biri olan Albaicin El Hamra’yı tam karşıdan gören güzel bir tepenin üzerinde yer alıyor. Albaicin, Arapların yönetimin Müslümanların şimdilerde ise Yahudilerin yaşadığı bir mahalle. Dar sokakları ve bembeyaz evleriyle güzel bir görüntü sunan bu mahalleyi de Granada Gezilecek Yerler listenize ekleyin derim. Albaicin de birbirinden güzel gezilecek yerler de var. Bu yüzden bu bölge için en azından 2-3 saatinizi ayırmanızda yarar var.

Bu mahalle içerisinde görebileceğiniz turistik yerler ise ; San Salvador Kilisesi, San Nicholas Kilisesi, Arap Hamamı ve oldukça farklı bir atmosfere sahip Plaza Larga Meydanı’dır. Bu yerler bu mahalle içerisinde olduğu gibi birbirine oldukça yakın bir konumda bulunmakta.

5.SACROMONTE

Çingene Mahallesi olarak da bilinen Sacromonte, 18. yüzyılda çingenelerin yaşadığı yer olarak biliniyor. Daha çok Flamenko şovlarına ev sahipliği yapan barları ile popüler olan bu mahalleyi de Granada Gezilecek Yerler listenize mutlaka ekleyin derim. El Hamro ve Darro Nehri manzarasına da sahip olan bu bölgede günümüzde Romanlar yaşıyor olsa da, bölgede bulunan yapılar Arap ve İspanyol kültürünün harmanlandığı yapılardan oluşuyor. Ayrıca Alhambra Müzesi, Granada Bilim Parkı, Sacromonte Mağaralar Müzesi ve daha birçok turistik yeri de bu bölgede bulabilirsiniz.

6.GRANADA MEDRESESİ

Nasrid Sultanı I. Yusuf tarafından 1349 yılında kurulan bu medrese Calle Oficious olarak bilinen sokakta yer alıyor. Günümüzde Granada Üniversitesi tarafından kullanılan bu medresede büyük alimlerden olan İbn-i Hayy, İbn-i Feccar ve İbn Marzuq gibi isimler burada eğitim vermiş. Tarihi ve mimari bakımdan önemli. Görmeye değer.

7.CARTUJA MANASTIRI

Bir barok mimarisi örneği olan Cartuja Manastırı da Granada’da görülmeye değer tarihi yapılardan biri. 1516 yılında yapımına başlanan bu manastırın tamamlanması da 300 yıl sürmüş. Heykeller, resimler ve kabartmalara ev sahipliği yapan bu manastıra da 5 dakikalığına uğrayın.

8.PATİO OF THE LİONS

El Hamra Sarayı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan 1362-1391 yılları arasında inşa edilmiş. Granada Emiri olarak bilinen Sultan V Muhammed tarafından yaptırılmış olan bu sarayı da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. 124 sütunun üzerinde yükselen bu saray İslami bir tarza sahip olmasına rağmen hayvan figürlü çeşmesiyle dikkat çekmekte. Birçok turistin severek ziyaret ettiği bu tarihi yapıyı da listenize eklemenizde yarar var.

9.CORRA DEL CARBON

Tarihi bir kömür deposu olan Corra del Carbon 14. yüzyılda yapılmış. Granada Katedrali’ne 5 dakika yürüme mesafesinde olduğundan dolayı görülmeye değer yapılardan biri diyebiliriz. Aksi takdirde çok önemli bir yer değil.

Granada Gezilecek Yerler listesine birkaç yer daha eklemek pekala mümkün. Fakat bu şehir 2 günden fazla zaman ayırmayacağınızı düşünürsek sanırım bu 9 yer güzel bir Granada gezisi için yeterli olacaktır.

Göz At : Barselona gezilecek yerler

Granada’da Nerede Kalmalı ? 

Granada’da konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Fakat bu seçenekler arasında en ideal olan ise otellerdir. Zaten en fazla 2 gün konaklayacağınızı düşünürsek dairelere veya hostellere göz atmanıza da gerek yok. Bu şehirde konaklama için en ideal olan bölgeler şehir merkezi, Albaicin, Ronda ve Genil bölgeleridir. Bu bölgelerde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu bölgelerdeki otellerde erken rezervasyon veya son dakika rezervasyon fırsat indirimleri de bulunuyor. Yani rezervasyonunuzu 2-3 ay öncesinden yapacak olursanız çok daha uygun fiyatlara odaları aynı otelde bulabilirsiniz. Bunun yanında son dakika fırsat indirimleri de bu şehirde oldukça popüler. Fırsat indirimleri olan Granada Otellerine booking.com aracılığıyla göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Granada gezilecek yerler listenizi hazırlarken nerede konaklayacağınıza da iyi karar verin derim. Doğru bölge ve konaklama birimini tercih ederek turistik noktalara yürüme mesafesinde olabilirsiniz. Bu yüzden gezilecek yerler listenizi hazırlamadan önce mutlaka konaklama birimlerine de göz atın derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here