Granada Gezilecek Yerler | En Turistik 12 Yer

Granada, İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nde bulunan, Sierra Nevada Dağları’nın eteğinde nefes kesici bir yer olan Andalusia’nın ruhudur. Çoğu zaman Barselona ve Madrid gibi İspanya’nın turistik şehirlerine öncelik verilip unutulan Granada, son yıllarda yapılan turizm çalışmalarından olsa gerek, birçok kez İspanya’nın en ziyaret edilesi şehirleri arasında yer almaktadır.
13. ve 15. yüzyıllarda Mağribi Krallığı’nın başkentliğini yapmış olan bu şehir, El Hamra Sarayı, Kraliyet Şapeli ve daha birçok tarihi ve turistik noktalar ile eşsiz bir deneyim sunmaktadır.
Granada gezilecek yerler, tabi ki birkaç yer ile sınırlı değil. Bu şehirde birbirinden eski tarihi yapıları, dar labirent sokakları, pazarları, dini yapıları ve çok daha fazlasıyla sıkılmadan 2 gününüzü geçirebileceğiniz muhteşem bir şehir.

Granada Gezilecek Yerler Listesi – Tarihi ve Turistik Yerler

Granada gezip görülecek yerlerin büyük bir bölümü, şehir merkezi çevresinde toplanıyor olsa da, bu şehirde gezinize başlamak için bir başlangıç noktası seçmenize gerek yok. Zaten turistik yerlerin büyük bir bölümüne yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden de düzenli bir sıralama yapmaya sanırım gerek yok.

Granada’da Nerede Kalınır ?

Albayzin Bölgesi ; Granada’nın en eski mahallesi ve en güzel bölgesi olan Albayzin, bu şehirde konaklama için en çok tercih edilen yerlerden biri olduğu gibi, turistik yerlere yakınlık bakımından da en ideal olan bölgedir. UNESCO Dünya Mirası’nda yer alan bu bölge, birbirinden güzel tarihi ve turistik yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca burası, El Hamra Sarayı’nın en iyi manzarasına sahip olan bölge olarak bilinmektedir. Bölgedeki oteller

1.El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı
El Hamra Sarayı

Şüphesiz Granada’nın gezilecek yerleri arasında en popüler yer, El Hamra Sarayı‘dır. Görkemli ve zengin mimari yapısıyla dikkat çeken bu saray, UNESCO Listesi’nde yer almaktadır ve Granada’yı ziyaret etmenin amaçlarından biridir.

Mağribi Nasır Hanedanlığı hükümdarlarının 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar ikamet ettiği bu saray, gerçek bir İslam Mimarisi Müzesi olarak da bilinmektedir.

Eski surlarla çevrili olan El Hamra Sarayı, uzaktan bakıldığından erişilmez bir kaleymiş gibi görünmektedir. Fakat, İspanya’daki Moors’un son kalesi olan El Hamra’ya çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

El Hamra Sarayı Kompleksi 4 gruptan oluşmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise, Alcazaba’dır. El Hamra Sarayı Kompleksi’nin en eski kısmı olan Alcazaba, tarihi 13. yüzyıla kadar giden bir Mağribi Kalesi’dir. Günümüzde bu kalenin kalıntılarından oluşan surları ve kuleleri görebilirsiniz.

Nasrid Sarayları ise, Nasrid Hanedanlığı Sultanları tarafından kullanılmış olan konaklama birimleridir ve kompleksteki en gösterişli yapılardır. Tabi bu yapının dışı biraz daha sade yapılmış. Ancak iç mekan oldukça zengin ve gösterişli bir şekilde dekore edilmiş.

Charles V Sarayı da, bir yazlık sarayı olarak kullanılmış yapıdır. Kompleks içerisinde dikkat çeken ve görülmesi gereken yapılardandır.

2.Granada Kraliyet Şapeli

Granada Kraliyet Şapeli
Granada Kraliyet Şapeli

Granada’nın turistik yerleri arasında en dikkat çekenlerden biri olan Kraliyet Şapeli, İspanya’nın Kraliyet mezarlarına ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Santa María de la Encarnación Katedrali, yani Granada Katedrali’ne bir bağlantısı olsa da, farklı bir girişi vardır. 47 metre yüksekliğindeki bu şapel, 1506-1521 yılları arasında inşa edilmiş, şehrin en görkemli yapılarından biridir.

Şapelin içerisinde, Alonso Cano’nun yedi büyük resmi ve eşsiz vitray pencereleri dikkat çekmektedir. Ayrıca Kraliyet Mezarlarını çevreleyen ızgara da özenle işlenmiş ve şapelin en güzel yerlerindendir.

3.Granada Katedrali

Granada Katedrali Cephesi
Granada Katedrali

Granada’nın en sembolik yapılarından biri olan bu katedral, Santa María de la Encarnación olarak da bilinmektedir.

İspanya’nın en iyi Rönesans Kiliseleri‘nden biri olarak kabul edilen Granada Katedrali, şehrin en hareketli meydanlarından biri olan Plaza Nueva yakınlarında bulunmaktadır.

Bu katedral, Kraliçe Isabella tarafından yaptırılmış ve İspanya’nın Moors’a karşı kazandığı zaferin anıtı olarak inşa edilmiş.

Katedral içerisi oldukça zengin bir şekilde dekore edilmiş. Birçok heykel ve resim ile süslenmiş çeşitli şapelleri görebilirsiniz. Bu şapellerin her birinin de farklı bir sanatsal tarzı olması da, ayrı bir güzelliktir. Ayrıca katedral içerisinde dini sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan bir de müze bulunmaktadır.

4.Albayzin – Albaicin

Albayzin - Albaicin
Albayzin

Granada’nın arap semti olarak da bilinen Albayzin, UNESCO Dünya Mirası’ndaki eşsiz bir semttir. Burası, şehirdeki turistik noktaların büyük bir bölümüne ev sahipliği yaptığı gibi, El Hamra Sarayı’nın en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerdir.

Plaza Nueva’nın kuzey tarafına doğru gidecek olursanız, bu semte çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Albayzin - Albaicin Granada
Albayzin

Duvarlardaki Mağribi Çinileri görmek için bu semte göz atabilirsiniz. Fakat, bu semt bundan çok daha fazlasıdır. Birbirinden güzel dar sokaklarıyla, beyaz badanalı evleriyle tarihi binalarıyla Granada’da görülecek en güzel yerler arasında.

5.Alcaiceria Pazarı 

Alcaiceria Pazarı 
Alcaiceria Pazarı

İslami zamanlarda burası, şehrin en büyük çarşısının bulunduğu yer olarak bilinirmiş. Günümüzde ise, birbirinden güzel hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu bir geçit olarak faaliyet göstermektedir.

Granada veya Endülüs’ü temsil eden bir hediyelik eşya ve anı olarak bir şeyler almayı planlıyorsanız, bu pazara mutlaka göz atın deriz. Aradığınızdan çok daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

Mavi veya yeşil bitki motifleriyle elle boyanmış Fajalauza seramikleri, hediyelik için en güzel şeylerden biri olabilir.

6.Sacromonte

Sacromonte Granada
Sacromonte

Granada’nın en güzel yerlerinden biri olan Sacromonte, akşam saatlerinde turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Çünkü burası, Flamenko gösterilerine ev sahipliği yapan mekanlarla doludur.

Burada bulunan Sacromonte Mağaraları Müzesi de, gündüz vakitlerinde göz atabileceğiniz yerlerden. Şehrin eşsiz manzarasını seyretmek için de Sacromonte Manastırı’na göz atmayı unutmayın.

Sacromonte Mağaraları Granada
Sacromonte

Kentin çingene topluluğunun evi olarak bilinen bu semt, Granada’da görülecek en güzel yerler arasında, kaçırmayın.


Booking.com

7.Banuelo

Banuelo
Banuelo

Şehirdeki bu hamamların günümüze kadar gelebilmesindeki en önemli etken, özel bir evin altında olduklarından dolayıdır.

Burada çoğu banyo işletmesi o dönemde genelevler gibi skandal bir üne sahip olduklarından dolayı tahrip edilmiş ve yıkılmak istenmiştir.

Bu hamamların en ilginç yanı da, içindeki kemerleri destekleyen sütunların bir zamanlar Roma’ya ait başkentlere ve hatta görsel binalara sahip olmalarıdır.

Odalardaki yıldız şeklindeki açıklıklar ise, güneşin içeriye girmesini sağlamak için yapılmış.

8.Corral del Carbón

Corral del Carbón
Corral del Carbón

1200’lü yıllarda inşa edilmiş Corral del Carbon, tüccarlar için bir depo ve barınak olarak kullanılmış. Nasır hanedanlığı döneminde inşa edilen en eski anıt olarak bilinmekte ve günümüzde Granada’nın en turistik yerleri arasındadır.

Merkezi bir avluya açılan güzel bir çift kemerli kapıdan geçerek ulaşılabilen Corral del Carbon avlusunda, yaz aylarında Flamenko gösterileri de düzenlenmektedir. Cüzi bir ücret ödeyerek bu gösterilere de katılabilirsiniz.

9.Carthusian Monastery (Charterhouse)

Carthusian Manastırı Granada
Carthusian Monastery

Granada’nın tarihi yerleri arasında bir diğer görülmeye değer yapı ise, Carthusian Manastırı’dır.

Şehrin merkezine ortalama 20 dakika uzaklıkta bulunan bu manastır da, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Bu 16. yüzyıldan kalma manastır, zengin bir şekilde dekore edilmiş iç mekanı ile ünlüdür. Manastırın dış yapısı ve avlusu oldukça sabit bir mimariye sahiptir.

Ayrıca, Manastırın süslü bir şekilde dekore edilmiş olan kilisesi ise, İspanya’daki en abartılı kiliselerden biri olarak bilinmektedir.

Barok tarzda 17. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kilisede, mermer heykeller, birbirinden değerli resimler ve etkileyici sunak parçalarını görebiliyorsunuz. Bunun yanında kaçırılmaması gereken eserlerden biri de, Fray Juan Sanchez Cotán’ın Son Akşam Yemeği adlı resmidir.

10.Carrera del Darro

Carrera del Darro
Carrera del Darro

Granada’nın arap semti olarak bilinen Albayzin’in altındaki bu sokak, küçük Darro Nehri’nin eşsiz bir manzarasını sunmaktadır. Burası, Granada’daki en romantik yerlerden biri olarak bilinir. Birçok turist çiftin bu sokakta gün batımı saatlerinde yürüyüş yaptığını görebiliyorsunuz.

Puente del Cadí adı verilen köprüye de oldukça yakın olan bu sokak, şehirdeki en iyi fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden. Albayzin semtini ziyaret ettikten sonra, bu sokağa da mutlaka bir göz atın deriz.

11.Generalife Sarayı ve Bahçeleri

Generalife Sarayı ve Bahçeleri
Generalife Sarayı ve Bahçeleri

El Hamra Sarayı Kompleksi‘nin bir parçası olan Generalife Bahçeleri de, saray ziyaretinizde kaçırılmaması gereken gezilecek noktalar arasında.

Bu yemyeşil ve görkemli bahçeler özellikle ilkbaharda çok güzel olduğu söylenir, fakat yaz aylarında da oldukça güzel olduğunu söyleyebiliriz. Burada, birbirinden renkli çiçek tarhlarını, geometrik havuzları ve fıskiyeleri, birbirinden güzel şaşırtıcı mimari eserleri de görebiliyorsunuz.

Generalife Sarayı da, bu kompleks içerisinde görülmesi gereken bir diğer önemli yapı. Çoğu turistin yaptığı gibi bahçelere göz atarak da buradaki gezinizi sonlandırabilir veya sarayın içerisine de göz atabilirsiniz. Zaten, El Hamra Sarayı Kompleksi’nde birçok saray göreceğinizden dolayı, bu sarayı es geçseniz de çok fazla şey kaybetmezsiniz.

12.San Jeronimo Manastırı

San Jeronimo Manastırı Dış Cephesi
San Jeronimo Manastırı

Şehirde görülmeye değer bir diğer dini yapı ise, Görkemli dış mimarisiyle dikkat çeken, zengin ve abartılı iç dekoru ile ünlü olan San Jeronimo Manastırı’dır. Bu manastırı listenize ekleyecek olursanız, mutlaka içerisine de göz atın. Dış mimarisinden çok daha zengin bir dekora sahip iç mekan, muhteşem.

San Jeronimo Manastırı İçi
San Jeronimo Manastırı

Granada Çevresinde Gezilecek Yerler

Charterhouse - Granada Gezilecek Yerler
Charterhouse

Granada görülecek yerler listesinden sonra şehirde hala zamanınız varsa, Granada yakınlarında gezilecek birbirinden güzel şehirleri, kasabaları ve turistik yerleri keşfedebilirsiniz. Bu yerlerden en güzel ve en popüler olanları ise ;

Sierra Nevada, Granada’nın güneyindeki ve doğusundaki bu dağ silsilesi, daha çok zorlu yürüyüş parkurları ile arası iyi olan turistlerin tercih ettiği yerlerden. Şehir merkezine ortalama 35 km uzaklıkta bulunuyor olması da, Sierra Nevada’nın en güzel yanı.

Malaga ise, Granada’dan araç ile 1.5 saatte ulaşabileceğiniz İspanya’nın favori şehirlerinden bir diğeridir. Malaga’da gezip görülecek yerler ise, günübirlik bir geziye sığmayacak olsa da, önemli turistik yerleri görerek de eşsiz bir Malaga gezisi yapabilirsiniz.

Cordoba, Granada’dan araç ile sadece 2 saat uzaklıkta bulunmaktadır ve Cordoba’da da gezilecek yerler oldukça etkileyici ve görülmeye değerdir. Bunun dışında Sevilla da Granada’ya yakın şehirlerden biri. Ortalama 2.5 saatte araç ile Granada’dan Sevilla‘ya ulaşabilirsiniz.

Granada’da Nerede Kalınır ? – Granada Otel Tavsiyesi

Granada Gezilecek Yerler - Albayzin
Granada Gezilecek Yerler Blog

Granada’da konaklama için tercih edilebilecek birçok bölge bulunuyor olsa da, bunlar arasında en popüler, en merkezi ve turistik yerlere en yakın konumda bulunan bölgeler, Albayzin ve El Centro (Şehir Merkezi) Bölgeleridir.

Albayzin Bölgesi ; Şehrin en eski mahallesi olarak bilinir ve şehirdeki birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Şehirdeki en çok tercih edilen bölgelerden biri olduğu gibi, her bütçeye uygun konaklama birimlerini bulabileceğiniz bir bölgedir. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

El Centro (Şehir Merkezi) : Daha çok Granada gece hayatı için de planları olanların tercih edebileceği bölgelerden biridir. El Hamra Sarayı dahil olmak üzere Granada’da gezilecek yerler bakımından popüler olan birçok yere bu bölgeden rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Konum olarak adından anlaşılacağı üzere şehrin tam kalbidir. Bu yüzden de, konaklama ücretleri diğer bölgelerdeki tesislere nazaran 1 tık daha pahalı diyebiliriz. Bu bölgedeki otellere göz atmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Granada Gezilecek Yerler Videosu

Granada’da görülecek yerler bu listedeki 12 yer ile sınırlı değildir. Bu listedeki turistik noktalara ek olarak birkaç tarihi yapıları ve diğer turistik yerleri de eklemek mümkün. Fakat bu şehirde 1-2 günden fazla konaklamayacağınızı düşünerek, şehirdeki en turistik bu 12 yer ile gezinize başlayabilirsiniz. Bu gezilecek noktalardan sonra hala zamanınız kalırsa, Granada çevresindeki görülecek yerlere de göz atabilirsiniz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor‘a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner‘a göz atabilirsiniz.

İSTANBUL

İstanbul’daki tarihi ve turistik cazibe merkezleri için detaylı bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...