Graz Gezilecek Yerler | En Turistik 10 Yer

Viyana‘dan sonra Avusturya’nın en büyük ikinci şehri olan Graz, genelde günübirlik ziyaret edilen şehirlerden. Slovenya sınırından arabayla 1 saat uzaklıkta bulunan bu şehri de Avusturya ziyaretinizde mutlaka görün.
Graz gezilecek yerler, genel olarak tarihi ve ilginç mimariye sahip yapılardan oluşsa da, bu şehir gezip görülebilecek daha birçok farklı yeri bulmak mümkün.

Graz’da konaklama gibi bir planınız varsa, şehir merkezinin dışına pek çıkmanıza gerek yok. Zaten 1 geceden fazlası bu şehir için değmeyebilir. Graz’da bulunan en ideal konaklama birimlerine BURAYA tıklayarak göz atabilirsiniz.

Graz Gezilecek Yerler Listesi

Gezilecek yerler bakımından çok da geniş bir alana yayılmayan bu şehirde güzel bir liste yaparak şehirdeki hemen hemen her yeri 1 gün içerisinde rahatlıkla bitirebilirsiniz. Tabi 1 günden fazla bir süre bu şehirde konaklamak gibi bir planınız varsa da, şehre yarım saat 1 saat uzaklıkta olan turistik yerlere de göz atmayı unutmayın.

1.Old Town (Eski Şehir Bölgesi)

Graz Gezilecek Yerler
Graz Eski Şehir Bölgesi

Graz’ın şüphesiz en güzel gezilecek yerleri arasında olan Eski Şehir Bölgesi, birbirinden güzel tarihi yapılar ile çevrili. Birbirinden kaliteli restoranları ve kafeleri de fazlasıyla bu bölgede bulabilirsiniz.

Bu bölgeyi keşfetmenin en güzel yolu da kaybolmaktır. Kaybolarak keşfedebileceğiniz birbirinden güzel ara sokakları bu bölgede fazlasıyla bulabilirsiniz.

UNESCO tarafından koruma altına alınan bu bölgede kaçırmamanız gereken yerlerden bazıları ise, Mur Nehri’nin sol yakasında yer alan Ana Meydan, Hauptplatz gibi yerlerdir.

Ayrıca bu bölge şehirde en iyi konaklama birimlerine ev sahipliği yapan yerlerden.

2.Schlossberg

Graz’ın en popüler yerlerinden biri olan Schlossberg, bir zamanlar kale olarak faaliyet gösteriyormuş. Fakat günümüzde ağaçlarla kaplı bir park olarak hizmet veriyor.

Schlossberg’in tarihi 10. yüzyıla kadar gitmekte. Şehir için bir tahkimat ve savunma noktası olmuş bu park, Graz’da kaçırılmaması gereken güzel yerlerden.

Günümüzde bu parkta dikkat çeken tek şey saat kulesi diyebiliriz. Bu tepeye giderken kullanacağınız merdivenler ise, şehrin eşsiz bir manzarasını sunuyor.

Tepeye çıkmak için Füniküler kullanabili (Ortalama 3 dakika sürüyor) veya keyifli bir yolculuk için 20 dakikalık yürüyüş yolunu tercih edebilirsiniz.

3.Landhaus ve Avlusu (The Landhaus and Courtyard)

Graz
Graz

Graz’ın en şık ve görkemli yapılarından biri olan Landhaus, bu şehirde kaçırılmaması gereken güzel yerlerden biri.

Eski Şehir Bölgesi’nin kalbinde yer alan bu yapı, Steirmark eyalet hükümetine ev sahipliği yapmakta.

1565 yılında Rönesans tarzında inşa edilmiş bu görkemli yapı, şehirdeki en iyi binalardan biri olarak kabul ediliyor.

Yuvarlak pencerelerin ve bir sundurmanın hakim olduğu görkemli binanın içinden geçerek eşsiz bir rönesans çeşmesine ev sahipliği yapan bir avluya çıkıyorsunuz. Avlusu da bir başka güzel olan bu yapı içerisinde düzenli olarak açık hava veya tiyatro konserleri yapılıyormuş.

4.Graz Sanat Müzesi (Kunsthaus)

Graz gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel ve en farklı mimariye sahip bu müze, 2003 yılında kurulmuş.

Süper modern bir mimariye sahip bu müze 20. yüzyılın ortalarındaki çağdaş sanat eserlerine odaklanıyor. Düzenli olarak değişen geçici sergileri sayesinde dünyanın dört bir yanından getirilen ünlü sanatçılara ait eserleri görebilirsiniz.

Özellikle müze akşam saatlerinde ışıkları açıldıktan sonra çok güzel bir görüntüye sahne oluyor. Mümkünse hem gündüz hem de akşam bu müzeye göz atın.

5.Murinsel

Murinsel
Murimsel

2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçildikten hemen sonra yaptırılan bu yapı, insan yapımı bir ada olarak biliniyor. Oldukça farklı bir mimariye sahip bu yapıyı da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Baş aşağı büyük bir deniz kabuğuna benzeyen, tamamen çelikten yapılmış Mur Nehri’nin ortasında 47 metrelik yüzen bir ada.

Bu yapının içerisinde bir kafe ve çocuklar için de bir çocuk alanı bulabilirsiniz.

6.Graz Katedrali ve Türbesi

1438-1462 yılları arasında inşa edilmiş olan bu katedral, şehrin sembolü haline gelmiş dini yapılardan biri.

Katedralin en dikkat çeken yeri ise, İmparator Frederick III’ün armasıyla süslenmiş ana giriş kapısı ve 1485’ten kalma Landplagenbild adlı geç gotik freskinin kalıntıları.

Koridorlarda birçok anıt ve sunakları bulabilirsiniz. Ayrıca katedrale bitişik olan türbeyi de ziyaret ettiğinizden emin olun. Bu türbe İmparator Ferdinand için 1600’lü yıllarda inşa edilmiş birbirinden güzel eserlere ev sahipliği yapıyor.

7.Schloss Eggenberg

Schloss Eggenberg
Schloss Eggenberg

Şehir merkezine ortalama 3 km uzaklıkta bulunan bir tepenin üzerinde bulunan 4 büyük kuleye, zarif devlet dairelerine ve zengin rokoko armatürlerine sahip 1635 yılında Barok tarzda yapılmış bir saray bulunuyor.

Schloss Eggenberg olarak bilinen bu saray, bu şehre günübirlik değil de en azından 1 günlüğüne giden turistlerin tercih ettiği bir yapı.

Sarayın en dikkat çeken yeri ise, ziyafet salonunun duvarları ve tavanları diyebiliriz. Zodyak işaretleri ve gezegen sisteminin de dahil olduğu bu barok mimari şaheser sarayda kaçırılmaması gereken yerlerden. Çok sayıda barok heykel ve resim içeren saray koleksiyonuna göz atmayı da unutmayın.

8.Mariatrost Bazilikası

Graz gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi ve dini yapı ise, Mariatrost Bazilikası’dır.

200 basamaklı bir merdiveni çıkarak ulaşabileceğiniz bu bazilikanın iç mimarisinde barok ve gotik tarzda eserleri görebiliyorsunuz.

Graz merkezden bu bazilikaya ulaşmak için 1 nolu tramvaya binip son durakta inmeniz gerekiyor. Eğer bu bazilikayı listenize ekleyecek olursanız, mutlaka gün batımını seyretmek için gelin. Gün batımı manzarası bu bazilikanın sunduğu en güzel şeylerden biri.

9.Municapal Parkı 

Şehirdeki en yeşil yerlerden biri olan Municipal Parkı bu şehirde görülmeye değer en güzel parklardan biri.

1869 yılında yapılmış olan bu parkın en dikkat çeken yeri pek çok ünlü Avusturyalı yazar, bilim insanı ve politikacı da dahil olmak üzere sayısız figür ve anıtla çevrili olan İmparator Francis Joseph Çeşmesi’dir.

10.Graz Botanik Bahçeleri

Dünyanın dört bir yanından egzotik bitki örtüsüne sahip ultra modern serasıyla dikkat çeken bu bahçe, Tropikal, Akdeniz, Ilıman ve Alpin  olarak dört ana iklim bölgesine ayrılmıştır.

Giriş ücreti olmadığından dolayı Graz gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir yer.

Graz’da Gezilecek Yerler Göre Nerede Kalınır ?

Graz’da konaklama için birçok seçenek bulunmakta. Bunlar arasında oteller ve daireler genellikle en çok tercih edilen konaklama birimleri.

Bu şehir için genelde günübirlik bir ziyaret yapılabileceği söylenmekte. Fakat bu şehir en azından 1 gecenizi burada geçirmeyi hakeden güzel bir şehir.

Graz’da konaklamayı düşünüyorsanız ve nerede konaklayacağınız hakkında pek bir fikriniz yoksa, Graz’ın merkezindeki otelleri tercih edebilirsiniz. Bu şehirde konaklama için daha birçok bölge bulunsa da şehrin merkezi yerinin dışına çıkmanıza da gerek yok. Zaten otel fiyatları arasında çok büyük farklılıklar olmamakta.

Graz’da konaklama için gönül rahatlığıyla tercih edebileceğini bölge olan Eski Şehir Bölgesi, bu şehirdeki en kaliteli otelleri ve diğer konaklama birimlerini bulabileceğiniz bir yer. Bu yüzden ilk olarak bu bölgeye göz atabilirsiniz.

Graz Gezilecek Yerler Videosu 

Graz’da Gezilecek Yerler listesine ek olarak birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat bu şehir için genelde 1 gün ayrıldığından dolayı, şehirdeki en önemli 10 yer arasından ziyaret sürenize göre bir liste oluşturabilirsiniz.


Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...