Grenoble Gezilecek Yerler | Grenoble Gezi Rehberi

Fransız Alpleri’nin dağ zirveleri ile çevrili olan Grenoble, görkemli manzarasıyla Fransa’da, son zamanlarda trend olan şehirlerden.

Modern bir kentsel metropol olmasına rağmen Grenoble, tarihi eski şehir bölgesiyle çok daha fazla dikkat çekmektedir. Birbirinden eski yapılara ev sahipliği yapan bu bölge, şehrin kalbinin attığı yer. Ayrıca, birbirinden güzel müzeleri de burada bulabiliyorsunuz.

Grenoble, genellikle günübirlik turlar ile Lyon’dan ziyaret ediliyor olsa da, zamanınız varsa Fransa’nın bu güzel şehrinde 1 günde olsun konaklayın. Tarihe, mimariye ve sanata merakınız varsa bu şehri çok çabuk seveceksiniz.

Gelelim Grenoble gezilecek yerler listemize ;

1.Vieille Ville (Grenoble Eski Şehir)

Vieille Ville (Grenoble Eski Şehir)
Vieille Ville (Grenoble Eski Şehir)

Vieille Ville yani Eski Şehir, Grenoble’nin tarihi şehir merkezidir ve şehirdeki ilk göz atılan bölgedir. Birbirinden güzel eski evlere, tarihi meydanlara, parke taşlarıyla kaplı sadece yayalara ayrılmış sokakları ile, şirin bir bölge.

”Museum of the Old Bishopric” adı verilen müze, Vieille Ville’nin en iyi bilinin turistik noktasıdır. 13. yüzyıldan kalma bir psikoposluk sarayında hizmet veren bu müze, Grenoble’nin tarihini eski çağlardan Orta çağa ve 20. yüzyıla kadar gösteriyor.

Eski Şehir’in bir diğer dikkat çeken yapıları arasında ”Grenoble Katedrali” gelmektedir. Görkemli yüksek tonozlu gotik iç mekanı ile dikkat çeken bu katedralin, dış cephesi biraz daha sade olsa da, iç mekan kesinlikle görülmeye değer. Katedrale birkaç metre uzaklıkta bulunan ”Place aux Herbes” adı verilen meydana göz atmayı da unutmayın.

Fransız Edebiyatı ile ilgileniyorsanız, tarihi şehir merkezinin sevilen müzelerinden biri olan ”Musée Stendhal”a göz atabilirsiniz. Bu müze, Fransız yazar Stendhal’ın doğum yeri ve çocukluk evidir. Bu küçük müzede Stendhal’a ait hatıralara sergilenmektedir.

Yine tarihi şehir merkezinin en hareketli yerlerinden biri olan ”Place de Gordes” açık alanda kurulmuş kafelerinde ve restoranlarında oturabileceğiniz, etraftaki 18. yüzyıl mimarisine hayranlıkla bakabileceğiniz güzel bir yer. Burası, yeme içme için biraz biraz pahalı olsa da, en iyi mekanlardan bazıları burada bulunmaktadır.

2.Musée de Grenoble (Grenoble Müzesi)

Musée de Grenoble (Grenoble Müzesi)
Musée de Grenoble (Grenoble Müzesi)

Şehirde birbirinden değerli koleksiyonlara ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan Grenoble Müzesi, turistlerin bu şehirdeki en favori müzelerindendir.

Aydınlık ve ferah bir mekanda bulunan bu müze, Fransa’nın en prestijli sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Müzedeki koleksiyon ağırlıklı olarak, Mısır antik eserlerinden 20. yüzyıla kadar olan resimlere ev sahipliği yapıyor. 1500’den fazla esere ev sahipliği yapan eserleriyle Fransa’nın önde gelen sanat müzelerinden biri.

17. yüzyıldan kalma İtalyan, Fransız, İspanyol ve Hollandalı ustaların birbirinden değerli sanat eserlerini müzede görebilirsiniz.

3.Fort de la Bastille (Bastille Kalesi)

Fort de la Bastille (Bastille Kalesi)
Fort de la Bastille (Bastille Kalesi)

Grenoble’nin en iyi şehir manzarasını sunan Bastille Kalesi, eskiden bir hapishaneymiş. Günümüzde ise, çağdaş sanat merkezi ve askeri bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Bastille Kalesi’ne teleferikle gidebiliyorsunuz. Ancak, birçok turistin yaptığı gibi siz de Jardin des Dauphins’teki uçurum tarafında başlayan yolu ve merdiveni kullanabilirsiniz. Bu yolu tercih edecek olursanız da, yol üzerinde birbirinden güzel fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

Doğa yürüyüşleri ile aranız iyiyse de, kale çevresinde birbirinden güzel yürüyüş yapabileceğiniz parkurları da bulabilirsiniz.

4.Grenoble Arkeoloji Müzesi

Grenoble Arkeoloji Müzesi
Grenoble Arkeoloji Müzesi

Grenoble Arkeoloji Müzesi, tarihi anıt olarak listelenen müzelerden. Müze, arkeolojik nesnelerin bir koleksiyonunu ve 1.500 yıl öncesine dayanan dini tarihin canlı bir resmini oluşturan görsel sunumları sergilemektedir.

Madeni paralar, seramik, taş mezarlar, züccaciye eşyaları, günlük eşyalar gibi birçok objeye ev sahipliği yapan bu müzeyi de listenize ekleyin.

5.Dauphins Garden

Dauphins Garden
Dauphins Garden – les-allees-chantent.fr

Jardin des Dauphins olarak da bilinen Dauphins Garden, Grenoble’nin en yeşil alanıdır. 30 hektarlık büyük bir alanda bulunan bu bahçe, 6 peyzajlı terasta yer almaktadır.

Bahçenin güneydeki pozu, muz, yenidünya ve nar dahil egzotik ve Akdeniz bitkilerinin gelişmesini sağlıyormuş.

Güneşli bir günde dolaşmak için en güzel yerlerden biri olan Dauphins Garden, gölgeli yolları ve farklı manzaralar sunan merdivenleri ile görülmeye değer.


Booking.com

Ayrıca bahçenin yollarından biri de Bastille Kalesi’ne gitmektedir ve yol üzerinde şehrin en güzel manzaralarını seyredebilirsiniz.

6.Jardin de Ville

Jardin de Ville
Jardin de Ville – Flickr.com

Grenoble’nin bir diğer güzel yeşil alanlarından olan Jardin de Ville, tarihi şehir merkezinde (Vieille Ville) bulunmaktadır.

Tarihi 17. yüzyıla kadar giden bu bahçe, 1719’da halka açık bir park haline gelmiş. Hôtel de Lesdiguière ise, eskiden Dük’ün eviymiş.

Ferahlatıcı ormanlık alanı, canlı gül bahçesi ve zarif çiçek tarhlarıyla Jardin de Ville, şehir telaşından biraz uzakta huzuru bulabileceğiniz güzel bir park. Ayrıca birçok yerli halka burada çimlere uzanırken görebiliyorsunuz. Çocuklar için oyun alanı da olan bu parka da göz atmayı unutmayın.

7.Place Grenette 

Place Grenette - Grenoble Gezilecek Yerler
Place Grenette

Grenoble’nin ana kent meydanı olan Place Grenette, şehirdeki en fazla turistin olduğu, canlı ve hareketli bir yerdir. Birbirinden eski ve dikkat çekici tarihi evler ile çevrili olan bu meydanda, şehirdeki en iyi kafelerden ve restoranlardan bazılarını da bulabilirsiniz. Buradaki mekanların genel olarak pahalı değildir. Ancak buranın şehirdeki en turistik noktalardan biri olduğunu unutmayın.

17. yüzyıla kadar tahıl ve hayvan pazarları için kullanılmış olan Place Grenette adlı bu meydanın tam ortasında, heykeltıraş Victor Sappey tarafından yapılmış kanatlı melek ve yunusların bulunduğu zarif bir çeşme bulunmaktadır. Bu çeşmeye de 1-2 dakikalığına göz atmayı unutmayın.

8.Musée Dauphinois

Musée Dauphinois
Musée Dauphinois – grenoble-tourisme.com

Arkeoloji müzesinden çok da uzak olmayan Musée Dauphinois, Dauphiné Bölgesi’nin tarihi ve kültürü hakkında bilgiler sunan oldukça küçük bir müzedir.

Sergi alanlarında Fransız Alpleri’nde kayak tarihinin yanı sıra, o döneme ait mobilyalarla süslenmiş 18. yüzyıldan kalma Alp konutlarının temsilleri hakkında bir oda da bulunmaktadır.

Ayrıca Musée Dauphinois adı verilen bu müzede, kalıcı sergilerin yanında düzenli olarak geçici sergilere de yer verilmektedir. Müzedeki eserler ilginizi çekmese de, müzenin bulunduğu konum ilginizi çekecektir.

9.Grenoble Bastille Teleferiği

Grenoble Bastille Teleferiği
Grenoble Bastille Teleferiği

Grenoble Bastille Teleferiği, sizi 263 metre yüksekliğe kadar manzara eşliğinde çıkaran, Grenoble’de yapılacak en güzel şeylerden biridir. Bu teleferikler 1935 yılında beri hizmet vermektedir.

1970’li yıllarda yeni bir güncelleme ile günümüzde halini almış olan Bastille Teleferiği yolculuğu çok uzun sürmese de, göreceğiniz manzaraya değecektir. Ayrıca, Bastille Kalesi’ne çıkmayı planlıyor ve bunu kolay yoldan yapmak istiyor, çok fazla yokuş çıkmak istemiyorsanız, teleferik tek yoldur.

Yolculuk ortalama 4 dakika sürüyor ve bilet ücreti de 8£’dur.

10.Paul Mistral Parkı

Paul Mistral Parkı - Grenoble Gezi Rehberi
Paul Mistral Parkı

Çocuklar için küçük bir trene sahip, havuzlar ve ağaçlar arasında bulunan büyük Paul Mistral Parkı, Grenoble’nin en sevilen parklarından biri. Aile dostu bir park olan bu geniş alanda, birbirinden güzel peyzaj bahçelerini ve heykelleri de görebiliyorsunuz.

Bir stadyuma ve belediye binasına da ev sahipliği yapan bu park, yıl boyunca birçok festivale ve konserlere ev sahipliği yapmasıyla da ünlü.

Perret Kulesi, parkta ilk göz atılması gereken yerlerden biri. 95 metre yüksekliğindeki bu kule, 1925 yılında düzenlenen Uluslararası Hidroenerji ve Turizm Fuarı’ndan kalan son kalıntıdır. Bir zamanlar gözlem kulesi olarak kullanılmış olan bu kuleye çıkamasanız da, akşamları ışıklar açıldıktan sonra görülmeye değer.

Grenoble’de Turistik Yerlere Göre Nerede Kalınır ?

Grenoble’de konaklama için çok fazla bölge bulunmuyor. Bu yüzden de, şehirde otel seçimi oldukça kolay.

Şehirde, sadece 1 gün konaklamayı planlıyorsanız, mümkün olduğu kadar, tarihi şehir merkezine de yakın olduğunuzdan emin olun. Otel fiyatları arasında çok büyük fiyat farklılıkları olmadığından dolayı da, merkezdeki tesislere gönül rahatlığıyla göz atabilirsiniz.

Genoble’de otel tavsiyesi olarak da; 

Gallia – 3 Yıldız ; Şehirdeki en çok tercih edilen orta bütçeli otellerden. Şehrin tam merkezine 1 km uzaklıkta bulunduğundan dolayı da, fiyatı tam merkezdeki 3 yıldızlı otellere nazaran biraz daha uygun. Ayrıca otel, Paul Mistral Parkı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Hôtel d’Angleterre Grenoble Hyper-Centre – 3 Yıldız ; Bir de, şehrin tam kalbinde yer alan 3 yıldıza göz atın. Bu tesis, şehirdeki en merkezi konuma sahip olan otellerden. Şehirdeki en çok satan tesislerden biri olması, Victor Hugo Meydanı’nın tam yanında bulunuyor olması, bu otelin en önemli özelliklerinden.

Le Grand Hôtel Grenoble – 4 Yıldız ; Şehrin tam merkezinde bulunan bu otel, konum olarak görülmesi gereken önemli yerlerin büyük bir bölümüne yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Biraz daha lüks otel arayanların tercih edebileceği bu tesis, şehirdeki en iyi konuk değerlendirme puanına sahip olan otellerden.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...