Günübirlik Ankara Gezisi | 1 Günde Ankara

Başkent Ankara, turistler için pek popüler olmayan şehirlerden biri olarak biliniyor. Gerek diplomatik havası, gerekse problemli bölgeleri ile, turistlerin sevgisini pek kazanamamış şehirlerimizden. Buna rağmen, son zamanlarda yapılan turizm çalışmaları sayesinde gerek şehir merkezinde, gerekse şehir merkezi dışında birçok turistik yerin hayat bulduğu söylenir. Günübirlik Ankara gezisi için ise, şehir merkezinin dışına çıkmanıza pek gerek yoktur. Zaten şehir dışındaki birkaç yeri ziyaret etmeye çalışırken koca gününüz ziyan olacaktır. Bunun için, daha çok şehir etrafında toplanmış turistik yerlere odaklanmanız mantıklı olacaktır.

Günübirlik Ankara’da Görülecek Turistik Yerler

1 günde Ankara’nın birçok yerini rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Özellikle güzel bir gezi planı ile, hiç bir ulaşım aracına ihtiyacınız olmadan önemli birçok noktayı gezmek mümkün.

1.Ulus

Günübirlik Ankara Gezisi
Ulus Meydanı

Ankara’nın en bilindik semtlerinden biri olan Ulus, en çok turistik yere ev sahipliği yapan semt diyebilirim. PTT Pul Müzesi, İkinci ve Birinci Meclis, Ziraat Bankası Müzesi, Gençlik Parkı gibi yerleri, bu semtin merkezi olarak bilinen Ulus meydanı etrafında görebilirsiniz. Fakat, pek çok turist bu müzeleri ve parkı es geçtiğinden dolayı, sizin de sanata pek ilginiz yoksa günübirlik geldiğiniz Ankara’da bu yerleri es geçebilirsiniz.

Ankara gezinize Ulus’tan başlamanın güzel yanı ise, birçok turistik yere buradan yürüyerek gidebiliyor olmanızdır. Ulus meydanı etrafında bulunan bu turistik yerleri ziyaret ettikten sonra, ister Hamamönü’ne veya Hacı Bayram Camii‘ne isterseniz de, Ankara Kalesi tarafına, yani Çengelhan bölgesine yürüyerek 10-15 dakika içerisinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2.Hamamönü

Günübirlik Ankara Gezisi
Hamamönü

Ulus’tan sonra bana göre en ideal yer Hamamönü olacaktır. Bu tarihi bölge, Ankara’nın bürokratik havasına meydan okuyan koca şehrin içine saklanmış bir semt. Turistlerin en gözde yerlerinden biri olan Hamamönü’nde gezilecek ve görülecek birçok turistik ve tarihi yerleri bulmak da mümkün. Bunun yanında, tarihi binalar içerisine yapılmış cafelerinde kumda kahve veya nargile keyfi yapabilirsiniz. Birçok hediyelik eşya satışı yapan dükkanları ve seyyar satıcıları sayesinde, güzel bir hediyelik eşya alabilirsiniz.

Ankara’da gezilecek yerler listenizde olmazsa olmazlardan olan Hamamönü, günübirlik Ankara gezinizde kaçırılmaması gereken, 7’den 70’e birçok turistin, Osmanlı havasının hakim olduğu bu semte bayılacağı yerlerden.

3.Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Günübirlik Ankara Gezisi
Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Hamamönü ziyaretinizden sonra, karmakarışık duygular içerisine girebileceğiniz müze olan, Ulucanlar Cezaevi Müzesi ziyaret edilebilir. Hamamönü’nden bu müzeye yürüyerek 15-20 dakika içerisinde gidebilirsiniz. Tabi yolu biliyorsanız. Yolu bilmiyorsanız bile en fazla 30 dakikada rahatlıkla ulaşabileceğinizi söyleyebilirim. Fakat yürümek istemezseniz, Hamamönü’nden, Ankara hastanesi önünden geçen minibüsler veya otobüsler ile de müzeye ulaşmak mümkün.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, birçok ünlü ismin geçmişte yaşadığı zor ve sıkıntılı günleri gözler önüne sermiş muhteşem bir müze. Müzede, kimi zaman duygulanıp isyan edecek, kimi zaman da ürkeceksiniz. Özgürlüğün ne demek olduğunu, yapılan işkencelere nasıl katlanıldığını görmek, rutubet kokan dar koridorlardan geçmek, duygularınızı alt üst edecektir. Bana göre Ankara’ya kadar gelip de görmeden dönmemeniz gereken, en anlamlı müzedir.

4.Ankara Kalesi ve Çevresi

Günübirlik Ankara Gezisi
Ankara Kalesi Surları

Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nden yürüyerek 10-15 dakikada rahatlıkla ulaşabileceğiniz Ankara Kalesi, müzenin önünden de görülebilmekte. Bu yüzden, uzaklığa göre yürüyüp yürümeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Ankara Kalesi, şehrin birçok yerinde olduğu gibi akşamları biraz sıkıntılı bir yer olarak biliniyor. Fakat, gündüz vakti gittiğinizde pek sıkıntı olacağını sanmam. Zaten kaleiçi adı verilen yerde birçok esnaf ve güvenlik görevlisi bulunuyor. Bunun yanında, Çengelhan gibi insan trafiğinin yoğun olduğu yere oldukça yakın bir konumda olduğundan gündüz vakti kaleyi rahatça ziyaret edebilirsiniz.

Günübirlik Ankara Gezisi
Çengelhan

Kalenin surlarına çıkarak şehrin manzarasını seyredebilir veya kaleiçi adı verilen yeri gezebilir, tarihi evler arasında güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kalenin hisar kapısından (Saat kulesinin bulunduğu yerden) çıkacak olursanız, sol çaprazda daha çok çocuklu aileler için tavsiye edebileceğim yerlerden olan Çengelhan Rahmi Koç Müzesi bulunuyor. Bu müzede ise, bin bir çeşit koleksiyon bulunmakta. 7’den 70’e birçok turistin zevkle gezeceğini düşündüğüm bu müzeyi de es geçmeyin derim.

Günübirlik Ankara Gezisi
Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Yine, kale kapısından çıktığınızda sağ tarafa doğru 2-3 dakika yürüdükten sonra Anadolu Medeniyetleri Müzesi‘ni görebilirsiniz. Bu müzede, Paleotik çağdan günümüze, insanlık tarihinin güzel bir sunumu yapılıyor. Her ne kadar Türk turistlerin pek tercih ettiği yerlerden olmasa da, tarih ve sanatseverler için tavsiye edebileceğim gayet hoş bir müzedir.

5.Anıtkabir

Günübirlik Ankara Gezisi
Anıtkabir Tören Alanı

Günübirlik Ankara gezisi için son durak Anıtkabir olmalı diyebilirim. Özellikle yaz aylarında Ankara’yı ziyaret ediyorsanız, sabah saatlerinde müthiş bir kalabalık ile karşılaşmak mümkün. Bunun yanında, akşama doğru gidecek olursanız (3:30-4:30) çok daha sakin bir Anıtkabir gezisi yapabilirsiniz. Ayrıca, askerlerin nöbet değişiminden ziyade, nöbet bitiminde toplandıkları an, görülmeye değer.

Gerek Anıtkabir’de bulunan müze, gerekse Mozole günün her saatinde muhteşem kalabalık oluyor. Bu yüzden, akşam saatlerinde Anıtkabir’i ziyaret etmek biraz daha rahat bir gezi olacaktır.

Günübirlik Ankara Gezisi
Anıtkabir Aslanlı Yol

Ulus’ta çok oyalanmaz iseniz, diğer 4 yeri günübirlik Ankara gezinizde rahatlıkla bitirebilirsiniz. Tabi, bunun için gezinize sabah 10 gibi başladığınızı düşünürsek.

Bu 5 yer, günübirlik Ankara’da gezilecek en güzel yerlerden diyebilirim. Çok daha güzel yerler var mı ? derseniz, tabi ki var. Mesela çocuklu aileler için mutlaka tavsiye edebileceğim bir Harikalar Diyarı, sevgililer için tavsiye edebileceğim bir Eymir Gölü, Ankara’da görülecek en güzel yerler arasındadır. Ancak, Eymir gölü Gölbaşı’nda bulunmakla birlikte aracınız yoksa, buraya ulaşmak ciddi anlamda zor. Bunun yanında, Harikalar Diyarı’na ulaşım biraz daha kolaydır. Ancak, çocuklarınız ile Ankara’yı ziyaret etmiyorsanız, bu parkta yetişkin olarak yapabilecekleriniz sınırlı olduğundan burayı es geçin derim.

Çocuklu Aileler için önerebileceğim günübirlik Ankara gezisi ise ;

  1. Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
  2. Harikalar Diyarı Parkı
  3. Göksu Parkı
  4. Hamamönü
  5. Anıtkabir’dir.
Günübirlik Ankara Gezisi
Harikalar Diyarı Parkı, çocuklu aileler için güzel bir deneyim olacaktır

Günübirlik Ankara’da gezilecek ve görülecek en önemli yerler bunlar diyebilirim. Bu liste daha çok turistlerin ilgisini çeken, beğeneceğinizi düşündüğüm yerlerdir. Zamanınız kalırsa, bu listeye daha birçok turistik yer eklenebilir. Ancak, 1 günde Ankara’da bu yerleri gezerseniz, sanırım gayet anlamlı ve güzel bir Ankara gezisi yapmış olursunuz.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...