Günübirlik Bursa Gezisi | 1 Günde Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa, tarih kokan sokakları, caddeleri, camileri ve daha birçok yapıları ile tarih seven turistlerin ilgi odağı olan şehirlerimizden biri. Daha çok türbe, camii ve hanları ile ünlü olan bu şehirde 1 günde gezilecek ve görülecek birçok turistik yeri ziyaret etmek mümkün. Günübirlik Bursa‘yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, tarihi ve dini yapıların dışında pek fazla yer göremeyeceğinizi de unutmamak da yarar var.

Bu şehri 1 günde tam anlamıyla ziyaret etmeyi planlıyorsanız, gezinize ilk olarak şehir merkezinden başlayın derim. Hanlar, türbeler ve camilerin hemen hemen hepsi şehir merkezi etrafında toplanmış. Bu yüzden, günübirlik Bursa gezisi için en iyi başlangıç, Bursa’nın en iyi hanlarından biri olan Koza Han veya Bursa’nın sembolü olan Ulu Camii olacaktır.

Günübirlik Bursa’da Gezilecek Turistik Yerler

Bursa’nın birbirinden güzel tarihi yerleri olsa da, tarihi yapıların dışında bu şehirde görülecek birkaç yer de bulunmaktadır. Misi Köyü ve Cumalıkızık Köyü gibi yerler bunlar arasında en popüler olanlardandır. Yazının sonunda bu görülecek köyler hakkında da bilgileri bulabilirsiniz.

1.Bursa Ulu Camii

Günübirlik Bursa Gezisi
Ulu Camii içerisinde bulunan şadırvan

Bursa’nın ve Türkiye’nin en iyi bilinen camilerinden biridir Ulu Camii. İçeriye adımınızı attığınız andan itibaren iliklerinize kadar hissedersiniz, tarihi ve huzuru. Bir yanda ibadetini gerçekleştirmek için uygun yer arayan ziyaretçiler, diğer yanda tarihi dokuya hayranlıkla bakan tarih meraklıları. Bu camii, hem tarihi ve mimari yapısı ile, hem de dokusu ve kokusu ile birçok camimizden farklı huzur bulabileceğiniz bir camidir.

Alışılmadık bir mimari yapısı olan Ulu Camii içerisinde mutlaka görmeniz gereken yerler ise, saf altın iplik ile üzerine ayetler işlenerek yapılmış, hilafetin Osmanlı’ya geçtiği zaman Yavuz Sultan Selim tarafından camiye getirtilmiş olan Kabe Kapısı Örtüsü, Kıble duvarında bulunan VAV işareti (İnanışa göre, burada namaz kılanların tüm dualarının kabul olacağı söylenir) ve caminin içinde, üstü açık olan kubbenin tam altında bulunan şadırvandır. Caminin hemen hemen her yeri oldukça dikkat çekici olsa da, bu 3 yeri görmeden camii ziyaretinizi bitirmeyin derim.

2.Koza Han

Günübirlik Bursa Gezisi
Koza Han

Ulu Caminin hemen yanında Emir Han onun hemen yanında ise, Koza Han bulunuyor. Yani caminin Emir Han tarafındaki kapısından çıktığınızda 1 dakikada hana ulaşabilirsiniz. Aksesuarlardan ipek eşarplara, giyimden ev hediyelik eşyalarına, aradığınız birçok şeyi burada bulabilirsiniz. Bunun yanında, han içerisinde çay bahçesi ve cafeler de bulunmakta. Eski çınar ağaçlarının altında içeceğiniz nargile ve Türk kahvesi, Ulu Camii ziyaretinden sonra iyi gelecektir.

NOT : Emir Han, Eski İpek Han, Fidan Han gibi hanlarda Koza Han etrafında görülebilecek hanlardan. Ancak, illa bir han görüyüm diyorsanız, Koza Han sizin için yeterli olacaktır. Diğer hanlar daha çok Bursa’nın yerli halkına hitap ediyor denebilir.

3.Balibey Han

Günübirlik Bursa Gezisi
Balibey Han

Bursa’da Koza Han’dan sonra en beğendiğim han olan Balibey Han, Bursa Kalesi’ne giderken yol üzerinde bulunuyor. Hisar Kapısı altında, Kırkmerdivenlerin hemen yanında bulunan bu han, daha çok teras cafesi için tercih edilebilecek yerlerden. Handa geleneksel el sanatı eserleri ile dolu olan birkaç dükkan, bir restoran-cafe (Zemin katta, Kırkmerdivenlere çıkmadan hana girecek olursanız karşınıza çıkacaktır) ve bir de teras cafe bulunmakta. Çok etkileyici bir yapı olmasa da, teras katında kahvenizi içerek insanları izleyebilir veya birkaç hediyelik alabilirsiniz.

4.Bursa Kalesi

Günübirlik Bursa Gezisi
Bursa Kalesi’nden manzara

Balibey Han’ın hemen karşısında (Kırkmerdivenleri çıktıktan sonra sağ tarafınızda görebilirsiniz) bulunan Bursa Kalesi, akşam saatlerinde sıkıntılı olan bir yer olarak biliniyor. Ancak gündüz vakti de pek tekin olabileceğini söyleyemem. Kalede, gündüz vakitlerinde gidecek yeri olmayan liseli sevgilileri fazlasıyla görmek mümkün. Özellikle Ulu Camii manzarasını görebileceğiniz kale surlarının bulunduğu yerde, birçok bira şişesi ve pislik de, akşamları buranın sıkıntılı bir yer olabileceğinin kanıtı. Bu yüzden, bu kaleyi es geçseniz de çok fazla şey kaybetmezsiniz diyebilirim.

5.Tophane Parkı

Günübirlik Bursa Gezisi
Tophane Parkı

Eğer sabah saatlerinde günübirlik Bursa gezinize başlayacak olursanız ve sırasıyla bu listeyi gezecek olursanız, bu parka ikindi vakitlerinde gelebilirsiniz. Çok büyük bir park olmamasına rağmen, bünyesinde bulundurduğu Tophane Saat Kulesi, Osman Gazi Türbesi, Orhan Gazi Türbesi ve şehir manzarası ile turistlerin ilk görmek istediği yerlerden biri.

Günübirlik Bursa Gezisi
Osman Gazi Türbesi

Park etrafında birçok restoran ve cafeyi fazlasıyla bulabilirsiniz. Fakat, park içerisinde bulunan küçük çay bahçesi genelde süper kalabalık oluyor. Özellikle hafta sonu gidiyorsanız, pek yer bulabileceğinizi sanmıyorum. Bu yüzden, parka girmeden hemen sağ tarafta bulunan Sümbüllü Bahçe Konağı’nı da tercih edebilirsiniz. Bu yere, daha çok çay bahçesi havası hakim olsa da, yemek için tercih edilebilecek güzel mekanlardan. Ayrıca, şehir manzarasına karşı bir şeyler yiyip içmek istiyorsanız, park içerisinde bulunan çay bahçesi yerine bu mekanı tavsiye ederim.

Günübirlik Bursa Gezisi
Sümbüllü Bahçe Konağı

NOT : Eğer Tophane Parkı’nı ziyaret ettikten sonra zamanınız kalırsa iki güzel seçeneğiniz var. Birincisi, Parktan çıkar çıkmaz hemen sağ taraftaki yolu takip ederek Muradiye Külliyesi‘ne gitmek (20-25 dakika yürüdükten sonra veya park etrafında bulunan taksileri kullanarak bu Külliyeye ulaşabilirsiniz). Külliye’de birçok Padişahın ve Sultanın türbelerini görebilir, Muradiye Camii’nin tarihi yapısını inceleyebilirsiniz.

Günübirlik Bursa Gezisi
Muradiye Külliyesi

İkinci seçeneğiniz ise, Tophane Parkı’ndan ortalama 30 dakika yürüyerek direkt olarak Yeşil Camii, Yeşil Türbe, Emir Sultan Camii ve Külliyesi’nin bulunduğu yere gitmektir ki, benim tavsiye edebileceğim seçenektir. Bu camii ve türbeler birbirine oldukça yakın. Ancak, Tophane Parkı’ndan buraya yürüyerek gitmek çok kolay olmayacaktır. Bu yüzden, 12-15 TL arası bir ücret ödeyerek, Tophaneden taksi ile gitmenizi tavsiye ederim.

Günübirlik Bursa Gezisi
Emir Sultan Camii ve Türbesi

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.

Günübirlik Bursa’da Gezilecek Diğer Yerler 

Günübirlik Bursa’ya gidiyor ve tarihe merakınız yoksa, bu şehirde turist olarak yapabilecekleriniz sınırlı diyebilirim. Çünkü, camiler ve türbelerin dışındaki diğer turistik yerlere ulaşım pek de kolay olmayacaktır.

1.Misi Köyü

Günübirlik Bursa Gezisi
Misi Köyü çay bahçesi

Her ne kadar tarihe ilginiz olmasa da, bu şehirde hemen hemen her yerde tarihi izleri görmek mümkün. Misi Köyü‘nde bulunan evler, tarihi evlerdir. Fakat, bu tarihi evlerin dışında köyde bulunan dere kenarında güzel bir kahvaltı yapabilir veya yaz aylarında serin serin çayınızı/kahvenizi içebilirsiniz. Bunun yanında, şarapları ile meşhur olan bu köy, piknikçilerin uğrak yerlerinden. Eğer aracınız varsa, şehir merkezinden 10-15 dakika içerisinde köye ulaşmak mümkün. Aracınız yoksa önce metro ile Acemler durağına oradan da b-20 nolu otobüse binerek köye ulaşabilirsiniz. Biraz zahmetli gibi görünse de, çektiğiniz yol sıkıntısına değecektir.

2.Cumalıkızık Köyü

Günübirlik Bursa Gezisi
Cumalıkızık Köyü

Bursa gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gerektiğini düşündüğüm Cumalıkızık Köyü, 7’den 70’e birçok turistin hoşuna gidecek yerlerden. Günübirlik Bursa‘ya gitmeyi planlıyor ve kahvaltı için bir yer arıyorsanız, size tavsiye edebileceğim veya herhangi bir Bursalının tavsiye edebileceği en otantik, en ilgi çekici yerlerden biridir Cumalıkızık. Köy kahvaltısı ile meşhur olan Cumalıkızık’a, şehir merkezinden araçlarınız ile 15-20 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa tek bir minibüsle köye ulaşmak da mümkün.

Köyde çok fazla gezilecek önemli yer olmasa da, havası, dokusu ve köy evleri ile, köy yaşamını en iyi hissedebileceğiniz bu yeri kaçırmayın derim. Köyde dilerseniz kahvaltı, dilerseniz yemek seçenekleri bulmak mümkün. Ev yapımı yemekleri, hediyelik eşyaları ve doğallığı ile kadın turistlerin ilgisini oldukça kazanmış yerlerden.

3.Bursa Kültürpark

Reşat Oyal Kültür Parkı olarak da bilinen Bursa Kültürpark, daha çok Bursa halkına hitap ediyor olsa da, turist olarak bu parkta yapılacak birkaç şey bulunmakta. Bunlardan en önemlisi, Arkeoloji Müzesi’i ziyaret etmektir. Bunun yanında, park içerisinde bulunan gölde su bisikleti turu yapabilir, güzel bir kahvaltı yapabilir veya temiz havada yürüyüş yapılabilir.

Günübirlik Bursa Gezisi için birkaç gezilecek yer daha eklemek mümkün. Fakat, 1 günde bu listenin dışında yerleri görmek pek mümkün olmayacaktır. Bu arada, Bursa daha çok tarihi dokusu ve dini yapıları ile ön plana çıkan turistik bir şehir olduğundan dolayı, bu şehre gelirken beklentinizi ona göre belirlemenizi tavsiye ederim. Tarihe ilgisi/merakı olmayan biriyseniz, bu şehri seveceğinizi pek sanmam. Tabi, Uludağ keyfi yapmak istemiyorsanız.

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...