Türkiye’nin en güzel ve en anlamlı şehirlerinden biridir Çanakkale. Güzel halkı, manzarası, şehitliği, adaları, turistik ve tarihi yerleri ile turistleri en güzel şekilde ağırlayan şehirlerimizden biri. Bu şehri tam anlamıyla gezmek için en azından 3 gün gerekli olsa da, günübirlik Çanakkale’ye gidecek olursanız ilk olarak uğranması gereken yerlere göz atarak, 1 günde neler yapılabileceğine karar verebilirsiniz.

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Çanakkale Merkezi, Truva Atının hemen yanından bir manzara

Günübirlik Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Zamanı iyi kullanarak 1 günde bu şehri çok iyi şekilde gezebilirsiniz. Öncelikle 1 gün için 4 seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar ;

 • Çanakkale Merkez-Bozcaada
 • Çanakkale Merkez-Gökçeada
 • Çanakkale Merkez-Şehitlik
 • Şehitlik-Bozcaada

Fakat, bunlar arasında 1 gün için tavsiye edebileceğim ve en mantıklısı olan iki seçenek ise, Çanakkale Merkez-Bozcaada ve Çanakkale Merkez- Şehitlik gezisidir. Gökçeada, hem ulaşım bakımından biraz sorunlu bir yer hem de, Bozcaada, Gökçeada’dan biraz daha  güzel olduğundan, Gökçeada seçeneğini 1 günlük Çanakkale gezisi içerisine almayın derim.

Çanakkale Merkez-Bozcaada

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Deniz müzesi

İlk olarak şehre sabahın erken saatlerinde gitmeyi planlıyorsanız, şehir merkezinde bulunan Çanakkale Deniz Müzesi ile güne başlayabilirsiniz. Bu müzede, Nusret Mayın Gemisini görün, Uluç Ali Reis adlı denizaltının 14 metre yüksekliğindeki periskoptan 180 derecelik boğaz manzarasını seyredin. Müze geziniz çabuk biterse, hemen müzenin yanında bulunan Çimenlik Kalesi‘ne de göz atabilirsiniz.

Deniz müzesini gezdikten sonra, Çanakkale saat kulesi ve Aynalı Çarşı gibi merkezde gezebileceğiniz yerleri, Bozcaada gezinizden sonra ziyaret edin. Müze ziyaretinden hemen sonra merkezde bulunan feribot iskelesine giderek Bozcaada’ya feribotlar ile geçebilirsiniz. Eğer, Bozcaada’da denize girmeyi planlıyorsanız da, ilk olarak Ayazma Plajı‘na gidin. Başka bir plaj aramayın derim.

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Feribot iskelesinin hemen yanından güzel bir deniz manzarası

Plajdan sonra, Bozcaada merkeze dönerek güzel bir yemek yiyebilir veya direkt olarak Bozcaada Kalesi‘ni ziyaret edebilirsiniz. Bu kale, çok ilgi çekici olmasa da, surlardan deniz manzarasını seyretmek, güzel fotoğraflar çekmek ilginizi çekebilir.

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Bozcaada Kalesi

Kaleyi ziyaret ettikten sonra, hemen kalenin çıkışından sağ tarafa döndüğünüzde bir meydan görürsünüz. Bu meydanda dilediğiniz birçok hediyelik eşya satışı yapan yerlerden bir şeyler alabilir veya etrafta bulunan cafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Bozcaada

Bozcaada’da gezilecek daha birçok önemli yer var. Fakat, burayı yürüyerek gezmek biraz sıkıntılı olduğundan aracınız yoksa bisiklet veya motosiklet kiralayın derim (Dik yokuşlu yollar bisikletler ile sıkıntılı olabilir). Daha sonra Rum mahallesine bir göz atın, Bozcaada’nın meşhur şarap fabrikalarını ziyaret edin ve dar sokaklara tek tek girip Bozcaada’yı keşfedin.

Bozcaada, 3-4 saatte rahatlıkla gezebileceğiniz bir yer. Bu yüzden denize girmek gibi bir niyetiniz yoksa akşam olmadan şehir merkezine dönün derim.

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Bozcaada’nın merkezinde bulunan hediyelik eşya satışı yapılan yerler

Akşam olmadan merkeze dönecek olursanız, güneşin batışını seyretmek için mutlaka Yeni Kordon‘a (Barış Plajı) gidin derim. Çanakkale’de en iyi gün batımı seyredebileceğiniz yer, bana göre bu plajın bulunduğu yerdir. Ayrıca, akşam saatlerinde muhteşem bir atmosfere ev sahipliği yapan Yeni Kordon’da, birçok cafe ve restoran bulabilirsiniz. Eğer yaz aylarında Çanakkale’yi ziyaret ediyorsanız yeni kordonda mutlaka taptaze külahta dondurma yemeyi de unutmayın.

TÜM ÇANAKKALE OTELLERİNE GÖZ AT

ÇANAKKALE’DE NEREDE KALINIR ?

Çanakkale’de çok çeşitli bölgelerde, birçok konaklama seçeneği bulabilirsiniz. Konum olarak tercih edilebilecek en ideal yer, Çanakkale merkez ve Bozcaada olsa da, araçlarınız ile bu şehre geliyorsanız, farklı bölgeler de deneyebilirsiniz.

Booking.com aracılığıyla Çanakkale otellerinin birçoğunda ücretsiz rezervasyon iptali bulunuyor. Yani, dilediğiniz zaman rezervasyon yapabilir ve konaklama tarihinizden 1 hafta öncesine kadar da rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz.

2 yıldızlı otel olarak Hotel Limani‘yi, 3 yıldızlı otel olarak Anzac Hotel‘i veya Hotel Helen Park‘ı, 4 yıldızlı otel olarak Büyük Truva Hotel‘i veya Akol Hotel‘i ve 5 yıldızlı otel olarak da Kolin Hotel‘i gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz.

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Yeni kordonda akşamlar çok hareketli geçiyor

Yeni Kordon’a gitmeden önce merkezde bulunan (Truva Antik Kent’te bulunan değil) Truva atını görün, saat kulesine şöyle kabaca bir göz atın, Aynalı Çarşı’dan birkaç hediyelik alın ve daha sonra Yeni Kordon’a gidebilirsiniz. Fakat hava karardıktan sonra saat kulesi ve merkezde bulunan Truva Atının bulunduğu yer çok daha güzel bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden, kordonu gezdikten sonra da bu iki yere göz atabilirsiniz.

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Yeni Kordon-Barış Plajı’nda gün batımı

Çanakkale merkez ve Bozcaada, Günübirlik Çanakkale gezisi için gayet ideal, tabi şehitliği daha önce görmüş olanlar için. Fakat, şehitliği görmediyseniz Çanakkale Merkez-Şehitlik gezisi çok daha anlamlı ve çok daha güzel olacaktır.

Çanakkale Merkez-Şehitlik

Öncelikle aracınız yoksa şehitliği gezmek için kendinizi pek kasmayın, pek fazla seçenek bulamayacaksınız. 60 TL ödeyerek şehitlik turlarına katılın. Şehitlik turları ile, Gelibolu Yarımadası içerisinde bulunan birçok önemli yeri görebilirsiniz. Turlar ile görebileceğiniz yerler ;

 1. Kilitbahir Kalesi
 2. Namazgah Tabyası
 3. Seyit Onbaşı Anıtı
 4. Şahindere Şehitliği
 5. Şehitler Abidesi
 6. 57.Piyade Alayı Şehitliği
 7. Conkbayırı

Turlar ile bu listenin dışında birkaç yer daha görebiliyorsunuz. Fakat, göreceğiniz diğer yerler araç seyir halindeyken olduğundan pek bir şey anlamıyorsunuz.

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Seyit Onbaşı Anıtı

Tur firmalarını online olarak veya Çanakkale merkezde bulunan feribot iskelesinin hemen yanında bulabilirsiniz. Yaklaşık 10 çeşit tur firması yaz aylarında buraya stant açıyor. Çanakkale Şehitliği için tur seçerken rehber çok önemli olduğundan dolayı, biraz araştırma yapmakta da yarar var. Bu yüzden burada bulunan tur firmalarına pat diye gitmenizi pek tavsiye etmem.

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Çanakkale Şehitliği bölgesinde yer alan en kanlı tepelerden, Conkbayırı

Tur gezisi sabah saat 10:00’da başlar ve 14:00-15:00 arası biter. Tur ücretlerine bir öğle yemeği dahildir. Günübirlik Çanakkale gezisine şehitlik ile başlayacak olursanız, 15:00’dan sonra 3-4 saat boyunca şehir merkezinde bulunan turistik yerleri keşfedebilirsiniz. Şehitlikten sonra pek zamanım yok, merkezde 1-2 yer görüyüm yeter diyorsanız, merkezde bulunan Truva atını ve deniz müzesini kaçırmayın.

Günübirlik Çanakkale Gezisi
Merkezde bulunan Truva Atı

Çanakkale gezilecek yerler çok farklı bölgelere dağılmış olduğundan dolayı, bu şehri gezmek biraz zor. Bu yüzden, Günübirlik Çanakkale’de yapabileceğiniz en güzel şey, Şehitlik ve merkezi gezmek olacaktır. Bunun dışında zamanınız yoksa Gelibolu merkeze veya Gökçeada’ya gitmeye çalışmayın derim.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son olarak, günübirlik Çanakkale gezisi için mutlaka iyi bir plan yapın. Bu şehir 1 günde gezilecek bir yer olmadığından, temponuzu artırıp daha fazla yer görmenizi tavsiye ederim. Zaten 1 gün için Çanakkale’ye gidiyorsanız, araçlarınız ile gelmenize de gerek yoktur. Feribota ödeyeceğiniz ücret, Çanakkale merkezdeki trafik ve park sorunu, sizi bunaltabilir. Bu yüzden, araçlarınız ile bu şehre günübirlik bir gezi için gelmeyin derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here