İç Anadolu’nun en hareketli, en küçük ve en güzel şehirlerinden biridir Eskişehir. Sokaklarında yürümesine, nehrine, parklarına, güzel insanların güzel Türkçe’sine hayran kalırsınız bu şehirde. Turist olarak Eskişehir’de gezilecek yerler ise, saymakla bitmez. Birbirinden güzel birçok turistik yer, tüm güzellikleri ile ağırlar ziyaretçileri. Tarihi yerleri, el sanatları çarşıları, camii’ler hepsi birbirinden güzeldir. Günübirlik Eskişehir‘e geliyorsanız bile, bu şehirden tatmin olmuş bir şekilde ayrılmak mümkün.

Günübirlik Eskişehir Gezisi-Tarih ve Sanatseverler İçin

Eğer sanat ve tarihe merakınız varsa, ilk olarak gezinize Odunpazarı bölgesinden başlayabilirsiniz. Öncelikle, Odunpazarı’nda bulunan birçok kahvaltı mekanlarından birinde güzel bir kahvaltı yapabilir, daha sonra bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz.

Kahvaltıdan sonra Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Odunpazarı’nı keşif için güzel bir başlangıç olacaktır. Cam sanatına merakınız yoksa bile, gezinize bu müzeden başlamanızı tavsiye ederim. Cam sanatı eserleri dışında, birçok tablo ve resim çalışmalarını da bu müzede görmek mümkün. Müze çok büyük olmadığından 15-20 dakika, tam anlamıyla müzeyi gezmek için yeterli olacaktır.

Günübirlik Eskişehir Gezisi
Çağdaş Cam Sanatları Müzesi-Üst Kat

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nden sonra, tarihi Odunpazarı Evleri arasında yürüyerek, Atlıhan El Sanatları Çarşısı‘na gidebilirsiniz. Bu çarşı, daha çok geleneksel hediyelik veya hatıra için bir şeyler satın alabileceğiniz dükkanlar ile dolu. Dükkanlarda aradığınız birçok lületaşı, toprak kap veya süs eşyasını bulabilirsiniz. Ayrıca, esnaflar öyle bildiğiniz esnaflar gibi, bir şey satın almadığınız da suratlarını asacak karakterde değiller. Dilediğiniz birçok eşyaya göz atabilir, isterseniz birkaç ufak şey satın alabilirsiniz. Ayrıca, handa bulunan atölyelerde ücretsiz olarak el sanatının nasıl icra edildiğini de görebilirsiniz.

Günübirlik Eskişehir Gezisi
Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan’dan sonra, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Odunpazarı geziniz iyi bir rota olacaktır. Bu camii, diğer birçok camimizin mimari yapısına benzemekte. Fakat camilere ilginiz yoksa bile, caminin bulunduğu külliye içerisinde, tüm güzelliğiyle Lületaşı Müzesi ilginizi çekecektir. Basit sıradan bir taşın nasıl anlam kazanarak bir sanat eserine dönüştüğünü, bu müzede tüm ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca, müzeye girişlerin ücretsiz olması da, burayı görmek için diğer nedenlerden. Müzenin hemen karşısında ise, yine bir el sanatları çarşısı var ve bu çarşıdan dilediğiniz birçok hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

Günübirlik Eskişehir Gezisi
Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Odunpazarı’nın iç kısımlarını iyice dolaştıktan sonra, şimdi Odunpazarı’nın girişinde bulunan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykel Müzesi’ne gidebilirsiniz. Bu müze, Wax Müzesi ile aynı çatı altında bulunmakta. Bu yüzden forumlarda ve google’da birçok kişinin yaptığı gibi, ayrıca bir Wax Müzesi aramayın.

Eskişehir Balmumu Müzesi‘nde aklınıza gelebilecek tüm ünlülerin balmumundan yapılmış heykellerini görebilirsiniz. İş adamları, siyasetçiler, sanatçılar aklınıza gelebilecek birçok dönemden, en az bir eser görebilirsiniz. Müze, balmumu heykellerinin yanında Eskişehir ve Türkiye tarihini teşhir eden eserleri ve bilgilendirme panolarıyla da oldukça dikkat çekiyor. Sanatseverler için güzel bir deneyim olacağına inandığım bu müzeyi kaçırmayın derim.

Günübirlik Eskişehir Gezisi
Balmumu Müzesi’nde en başarılı eserlerden, Cüneyt Arkın

Odunpazarı bölgesinde gezilecek bu yerlerden başka bir de Şelale Park var. Fakat, zamanınızı bu park için harcamanızı pek tavsiye etmem. Basit sıradan bir yapay şelale ve iki cafesi ve ilginç bir manzarası olan bu yeri es geçmenizde yarar var. Yok illa gitmek istiyorsanız, yürüyerek gidin. Forumlarda veya diğer gezi sitelerinde bahsedilen taksi olayına girmeyin. Kurşunlu Camii’den yürüyerek 10 dakika içerisinde bu parka ulaşabilirsiniz. Çok az bir de yokuş çıkacağınızı unutmayın.

Günübirlik Eskişehir Gezisi
Tarihi Odunpazarı Evleri

Eğer Odunpazarı bölgesine sabahın erken saatlerinde (9-10) gibi gideceğinizi ve çok fazla yerde oyalanmayacağınızı varsayarsak öğleden sonra saat 1 gibi Odunpazarı’nı bitirmiş olacaksınızdır. Odunpazarı’ndan sonra geriye 3 seçeneğiniz kalıyor.

1.Sazova Parkı’na Gitmek (Çocuklar ile seyahat ediyorsanız, kesinlikle ikinci durak olarak burayı tercih etmelisiniz)

2.Adalar Bölgesi’ne Gitmek (Porsuk nehrinde gondol turu yapabilir, cafelerde oturup nehre karşı bir şeyler içebilirsiniz)

3.Kentpark Yapay Plajı’na Yüzmeye Gitmek  (Eğer, yaz aylarında iseniz ve yapay bir plaj havası almak, deniz, kum, güneş ortamı yaşamak istiyorsanız buraya gidebilirsiniz. Fakat, yüzmek veya güneşlenmek gibi bir isteğiniz yoksa, bu parkta yapılacak başka bir şey olmadığından burayı es geçin derim).

Eğer çift olarak seyahat ediyorsanız, benim size tavsiye Adalar Bölgesi olacaktır. Sevgiliniz ile veya eşiniz ile, güzel bir gondol keyfi yapabilirsiniz. Venedik gondolları kadar olmasa da, idare edecektir.

Çocuklar ile seyahat ediyorsanız veya parklara merakınız varsa, Sazova Parkı en iyi seçenektir.

Günübirlik Eskişehir Gezisi-Park Sevenler ve Çocuklu Aileler İçin

Günübirlik Eskişehir‘e gidip de hem Odunpazarı hem de Sazova Parkı yapmak istiyorsanız, sabahın erken saatlerinde Odunpazarına gitmelisiniz. Odunpazarı geziniz bittikten hemen sonra, Atatürk lisesi tramvay durağını bulun ve stadyum tarafına giden tramvaya binin. Stadyum durağında indikten sonra, herhangi birine Sazova Parkı’na giden minibüslerin duraklarını sorun. Minibüsleri bulduktan sonra, 16 ve 38 nolu minibüsler ile 15-20 dakika içerisinde parka ulaşabilirsiniz. Fakat, Odunpazarı girişinde Sazova Park’a giden 11 ve 17 nolu otobüsleri beklemeyin veya bekleyin siz bilirsiniz. Ben 30 dakika bekledim otobüs gelmedi. Tamam belirli saatlerde geliyor olabilir, fakat Günübirlik Eskişehir‘e geldiğinizden dolayı zamanınız kısıtlı ve bu zamanınızı otobüs bekleyerek harcamak istemezsiniz.

Günübirlik Eskişehir Gezisi
Uzay Evi ve Bilim Deney Merkezi binası

Sazova Parkı’na girer girmez, hemen Uzay Evi ve Bilim, Deney merkezine gidin. Gösterilerinde yer var mı öğrenin. Eğer 1-2 saat sonraki gösterilerde yer bulabilirsiniz ne ala. Zaten parkı siz anca 1-2 saate keşfedersiniz. Dönüşte de buradaki gösterilere katılarak gününüzü noktalayabilirsiniz.

Parkı keşfe çıkmadan önce dilerseniz gezi trenine binebilirsiniz. Baktınız çok fazla çocuk var, sizde çocuk yok es geçin. Kafanız şişebilir. Siz direkt Hayvanat Bahçesi’ne gidin. Hayvanat bahçesi faaliyette olmadığından dolayı, buradaki Eti Sualtı Dünyası‘na (Akvaryum) bir göz atın. Çok büyük olmayan bu akvaryumu 15-20 dakikada rahatlıkla gezebilirsiniz.

Günübirlik Eskişehir Gezisi
Eti Sualtı Dünyası

Akvaryumdan hemen sonra, Korsan gemisini bulun. Geminin içerisine girin. Kristof Kolomb’un kullandığı ”Santa Maria” adlı geminin birebir ölçülerinde olan bu gemiyi es geçmeyin. Gemiden Masal Şatosu manzaralı güzel fotoğraflar çekin, kaptan köşkünü görün, geminin alt katına inerek zindanı ve mutfağı da görün.

Günübirlik Eskşehir Gezisi
Korsan Gemisi

Korsan gemisini gezdikten hemen sonra, Masal Şatosu’na gidebilirsiniz. Şatoda gerçekleştirilen birçok aktivite anne ve çocuk veya baba ve çocuk (anne,baba ve çocuğa izin verilmiyor, kalabalık olmasın diye) için olduğundan dolayı, siz şatoya şöyle bir göz atın, sihirli elma adlı cafeye gidip çocukları izleyin. ”Şimdi çocuk olmak vardı” diye iç geçirin. Çay/kahvenizi bitirdikten hemen sonra, şatoya 2 dakika yürüme mesafesinde olan küçük yapay şelaleyi de görmeyi unutmayın.

Günübirlik Eskişehir Gezisi
Masal Şatosu

Ben Eskişehir’i 2 günde çok rahat bitirmiştim. Fakat, Günübirlik Eskişehir gezisi biraz tempolu olacaktır. Bu yüzden, zamanınızı iyi kullanın derim. Eğer, çocuklar ile seyahat ediyorsanız ve çocuklarım eğlensin mutlu olsun ben önemli değilim diyorsanız, direkt Sazova Parkı’na gidin ve 1 gününüzü orada geçirin. Çocuklarınız bu parka bayılacaktır. Yani en azından ben yetişkin olarak bayıldım, çocukların mutluluğunu hayal bile edemiyorum.

Sazova Parkı ve Kentpark dışında her yere ama her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Zaten Eskişehir yürüyerek gezilecek şehirlerden olduğu için, taksi veya tramvay heyecanı yaşamayın, bol bol yürüyün.

Son olarak, Eskişehir, bu zamana kadar gördüğüm en ucuz şehirlerden biri. Ekonomik bir gezi planlayanlarınız varsa, bu şehirdeki en lüks restoranda yiyeceğiniz yemekler 30-40 TL’yi geçmeyecektir. Adalar bölgesinde, nehir manzaralı cafelerde, barlarda içeceğiniz içeceklere ödediğiniz düşük ücretler sizi şaşırtacak.

Günübirlik Eskişehir’de gezilecek yerler ve yapılacaklar için sanırım bunlar yeterli olacaktır. Bu şehri 1 günde güzel bir şekilde gezmeyi planlıyorsanız, güzel bir gezi planı yapın. Müzelerin ziyaret saatlerine tek tek göz atın, parklardaki aktivitelerin gösteri saatlerini öğrenin. Pat diye Eskişehir’e gitmeyin ve bu şehre pazartesi gitmeyin. Pazartesi günleri tüm müzeler ve parkların aktivitelerinin kapalı olduğunu, tüm müzelerin (lületaşı müzesi hariç) sabah 10’da açıldığını da unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here