Halkidiki Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler

Son yıllar Türk turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biri olan Halkidiki, korunaklı koylardaki altın kumsalları, Ege Denizi kıyısındaki restoranları ve dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından bazılarına ev sahipliği eşsiz bir tatil destinasyonu.
Halkidiki gezilecek yerler listesi hazırlarken nerede konaklayacağınıza da iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Bölge seçimi Halkidiki’de tesis seçiminden çok daha önemli.

Halkidiki’de nerede konaklayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, Halkidiki’de nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak, adanın en güzel ve en merkezi bölgelerini, bölgelere özel otel ve diğer konaklama tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Halkidiki’de konaklama için 2 bölge bulunmaktadır. Kassandra ve Sithonia. Bu bölgeler de kendi içlerinde farklı bölgelere ayrılmaktadır. Her ne kadar Kassandra Sithonia Bölgesi’ne nazaran daha fazla tercih ediliyor olsa da, bizim favorimiz Sithonia’dır. Bu yüzden iki bölgeye de göz atmadan karar vermeyin deriz.

Halkidiki Gezilecek Yerler Listesi

Halkidiki’de gezilecek yerler bölgelere göre ayrılmıştır. Bu da adayı gezerken işinizi çok daha kolaylaştırmaktadır. Gezilecek yerler listenize Kassandra’dan başlayıp, Sithonia ve Athos’a sırasıyla gitmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde zamanınız çok değilse sona kalan yerleri es geçme lüksüne sahip olursunuz. Böyle bir durumda da çok da fazla bir şey kaybetmiş sayılmazsanız.

Öncelikle Halkidiki’yi bir 3 kol gibi düşünün. Bunlardan en baştaki kol Kassandra, orta kol Sithonia ve son kol Athos’dur. Fakat siz Halkidiki’ye gidiyorsanız, Athos ile işiniz yok demektir. Athos, Yunanlıların kutsal yeri olarak bilinmekte ve burada daha çok rahipler yaşamakta. Yani her isteyen Athos’a giremiyor. Sadece erkeklerin girebildiği bu yer için de bir ton belge almanız gerekiyor. Yani bir nevi başka bir ülke gibi.

Halkidiki Gezilecek Yerler – KASSANDRA

Halkidiki Gezilecek Yerler
Halkidiki Gezilecek Yerler

Öncelikle Kassandra’nın Halkidiki’nin en ünlü yeri olduğunu bilin. Fakat şunu da bilinki bu bölgede bulunan deniz ve koylar Sithonia’ya eline su dökemez. Tamam bu bölge adanın en işlek bölgesi, en fazla turların olduğu bölge, en iyi konaklama bölgesi. Fakat deniz ve koy dedin mi Sithonia’yu birçok turist gibi tek geçeriz.

Kassandra’da tabi ki güzel plajları bulabilirsiniz. Bunlar arasında en popüler ve en güzel olanlar ise, Pefkohori, Afytos, Posidi ve Kallithea plajlarıdır. Bu plajlarda şezlonglar, şemsiyeler ve sahil barları da vardır.

Kassandra’da bulunan Pefkohori ve Kallithea, bölgenin konaklama için de en çok tercih edilen yerleridir. Dilerseniz BURAYA tıklayarak Pefkohori’de tesislere, BURAYA tıklayarak da Kallithea’daki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

NOT : Eğer Halkidiki için 1 hafta zamanınız varsa, Halkidiki’de gezilecek yerler listesini 4-5 günde rahatlıkla bitirebileceğinizi bilin. Tabi her yeri gezerseniz. Bu yüzden Kassandra için sadece plajları tercih edin. Kassandra için 1-2 günden fazlasına da gerek yok. Sithonia’da daha çok zaman geçirin derim.

Halkidiki Gezilecek Yerler – SİTHONİA

Halkidiki Gezilecek Yerler
Sithonia Bölgesi – Greece-is.com

Gelelim deniz ve koy denince akla ilk gelen yere. Sithonia, Halkidiki’nin en güzel ve en iyi yeri. Fakat bu bölgenin tek bir sorunu yollar biraz kötü. Ayrıca bir yerden bir yere ulaşım bir hayli zor. Fakat Halkidiki’nin en güzel yeri diyebiliriz. Ayrıca Kassandra’ya nazaran daha az turistik olduğundan dolayı da, sessizliği ve huzuru sevenler için de ideal.

Bu bölgede birbirinden güzel koyları ve plajları bulabilirsiniz. Ayrıca adanın en fotojenik bölgesidir. Araç kiralayacaksanız, bu bölgeyi çok rahat bir şekilde aradan çıkarabilirsiniz.

Sithonia’nın en güzel plajları da, Vourvourou, Tigania, Sykia ve Tigania Plajları’dır.

Sithonia’da gezilecek ve görülecek çok yer var. Fakat her gün Sithonia gelip gitmektense burada 3 gün ve Kassandra’da 1 veya 2 gün konaklayarak, yada direkt Sitnonia’da konaklayarak sadece günübirlik Kassandra’ya gidebilirsiniz.

Sithonia’da gezilecek birçok yer var. Özellikle plajlardan canınız sıkılırsa ve Kassandra’da konaklıyorsanız, mutlaka Sithonia’ya yatıya gidin. Sithonia’daki turistik yerleri ve birbirinden güzel plajları 1 günde halledemezsiniz.

Sithonia’da konaklama için iki seçenek sunabiliriz. Vourvourou veya Neos Marmaras. Bu iki bölgede Sithonia’da konaklama için ideal. Neos Marmaras Sithonia’nın en gelişmiş kasabası ve bölgedeki en gelişmiş yer. Dilerseniz BURAYA tıklayarak Neos Marmaras’taki konaklama birimlerine göz atabilir ve BURAYA tıklayarak da Neos Marmaras’taki konaklama birimlerine göz atabilirsiniz.

PROSFORİO KULESİ – OURANOUPOLİS BÖLGESİ

Halkidiki Gezilecek Yerler
Halkidiki

Halkidiki gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alan Prosforio Kulesi, tarihi dokusuyla ve görkemli yapısıyla görülmeye değer yerler arasında.

14. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kule, bölgeyi düşman istilalarından korumak için Athos Dağı’ndaki Vatopedi Manastırı rahipleri tarafından inşa edilmiş. Ouranoupolis’teki küçük limanının yanında yer almaktadır. Bu kule, küçük müstahkem bir kompleksin parçasıdır ve Vatopedi Manastırı’na bağlı olan Prosforio manastırı için bir üs görevi görmektedir.

Bu yapının en dikkat çekici özellikleri arasında, kökeninin çeşitliliğinden bahsedebiliriz, çünkü kulenin yapısını taşıyan alt kısım, Bizans dönemine aittir, son iki kat yüzyıllar süren, 1585’ten sonra gerçekleşen Türk hakimiyetinden kalma. Kulenin içi ise tahtadan yapılmış ve 19. yüzyıldan kalma. Aynı zamanda iki ahşap balkonu vardır.

OLYNTHOS ANTİK KENTİ – OLYNTHOS BÖLGESİ

Mitolojiye göre Olynthos, aslan avı sırasında öldürülen Trakya Kralı Strymonas’ın oğluydu. Olynthos kasabasının, Olynthos’un kardeşi Vraggas tarafından anısına ve şerefine göre yapıldığı söyleniyor.

Kalıntılardan ibaret olsa da, turistler arasında bir hayli popüler.

MOUNT ATHOS – Athos Dağı (OURANOUPOLİS)

Halkidiki Gezilecek Yerler
Halkidiki’de Gezilecek Yerler

Halkidiki denilince akla ilk gelen yerlerden biri olan Athos Dağı, Ouranoupolis’te bulunan en güzel ve en fotojenik yerlerden biridir.

Kutsal Dağ olarak da bilinen bu dağ, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Yani, dünya bile size burayı kaçırmayın diyor.

Konstantinopolis Ekümenik Patriği tarafından idare edilen, Yunan Devletinin kendi kendine yönetilen bir parçasıdır.

Athos Dağı 20 Ortodoks manastırından oluşur ve aynı zamanda Kutsal Dağın Özerk Manastırı Devleti olarak da bilinir. Halkidiki’nin doğu yarımadasında duran bu dağ turistler arasında da süper popüler.

Kutsal Dağın yönetim organı, 20 Kutsal Manastırın temsilcilerinden oluşan Kutsal Topluluk’tur (Iera Kinotita). 20 manastırın 17’si Rum, 3’ü Sırp, Bulgar ve Rus. Manastırların yanı sıra, daha küçük keşiş toplulukları ve birçok yalnız keşiş topluluğu var. Athos Dağı’ndaki yaşam basittir. Rahipler, insanın Tanrı’yı ​​bulma yolunun yalnızlık, dua, egzersiz, Manevi Baba’ya itaat, hizmet ve oruç tutma olduğuna inanır. Bu şekilde de hayatlarını idame ettirirler.

Kadınlar Athos Dağı’na giremez, sadece erkeklere izin veriliyor. Hem keşişler basit bir yaşam sürüyor ve çevresinde hiçbir modern tesis yok. Her gün, çoğunlukla ekmek ve zeytin olmak üzere az miktarda yiyecek yerler, çünkü yoksunluk içinde egzersiz yapmak isterler. Manastır hücrelerinde veya mağaralarda kalırlar, Allah’a dua ederler ve tarımsal işler yaparlar.

Manastırlar, ortaçağ tarihinin zengin depolarıdır. 13. yüzyıldan kalma tabloları, Bizans dönemine ait müzik yazılarını, 12. yüzyıla kadar uzanan altın ve gümüş renkli mermer heykelleri, kuleleri, kadehleri, ikonları ve zarif minyatürlerini görebilirsiniz. Dünyadaki tüm Yunan eserlerinin yaklaşık dörtte biri burada bulunuyormuş.

Buraya öyle elinizi kolunuzu sallayarak gidemiyorsunuz. İzin almanız gerekiyor. Bir ton iş. Bu yüzden sadece dışarıdan fotoğrafını çekebilirsiniz. Bunun için bu adayı sadece Sithonia Bölgesi’nde kalkan teknelerle dışarıdan fotoğraflamak yetinin. Biz beceremedik gitmeyi belki siz becerebilirsiniz.

Biz Ouranoupolis’ten sık aralıklarla hareket eden dağın çevresinde gezen teknelere binerek burayı görmüştük. Görmüştük derken teknelerden. Bu yüzden siz de bizim yaptığımız gibi tekneden görebilir veya uğraşırım diyorsanız izin mizin buraya gidebilirsiniz. Fakat sadece erkekler girebiliyor ona göre.

Halkidiki gezilecek yerler listesi daha çok Kassandra ve Sithonia çevresinde toplanmakta. Hatta sadece Sithonia’yı tam anlamıyla gezseniz bile pişman olmazsınız. Tabi yeteri kadar zamanınız varsa mutlaka Kassandra’ya göz atın derim.

Göz At : Kefalonya Gezilecek Yerler

Halkidiki’de Nerede Kalınır ? 

Aslında bu soruya yukarıdaki gezilecek yerler listesinde cevap verdik. Fakat ayrıca ele almak gerekirse ;

Halkidiki’de konaklama için 2 bölge bulunuyor. Birincisi Kassandra ikincisi Sithonia. Pek bu bölgelerden hangisini tercih etmeli diye soracak olursanız, kişisel olarak tavsiyem Sithonia derim. Fakat turistler de Kassandra’dan yana. Çünkü Kassandra Sithonia’ya göre daha kolay gezilebilen bir bölge. Ayrıca Kassandra Halkidiki’deki birçok turlara ev sahipliği yapmakta ve daha turistik. İşte bu yüzden de birçok turist Sithonia yerine Kassandra’da konaklamak istiyor.

Bu durumu şu şekilde çözebilirsiniz. Eğer Halkidiki için 4-5 gün bir zamanınız varsa, ilk olarak 1-2 gün Kassandra’da konaklayın daha sonraki günlerde Sithonia’da. Zaten Kassandra’da konaklasanız da, Halkidiki’nin en iyi plajları için Sithonia’ya gideceksiniz. Ayrıca gezilecek yerler için de Sithonia’ya gideceksiniz. Fakat Sithonia’daki gezilecek yerleri 1 günde tamamlayamayacağınızdan dolayı burada konaklamanız gerekir.

Göz At : Lefkada Adası Gezilecek Yerler

Bu yüzden bizim tercihimiz Sithonia’dır. Turistlerin tercihi ise Kassandra.

Bu iki bölge de kendi içerisinde bölgelere ayrılmaktadır. Yani Kassandra, Pefkohori, Afitos, Possidi ve Kallithea bölgelerine ayrılıyor. Fakat bu 4 bölgeden konaklama için tercih edebileceğiniz bölgeler ise, Pefkohori ve Kallithea’dır. Biraz daha turistik ve canlı bölge istiyorsanız, Pefkohori. Biraz daha az turist olsun diyorsanız da Kallithea bölgesinde konaklayabilirsiniz.

Sithonia Bölgesi ise, Neos Marmaras, Vourvourou, Tigania, Sykia ve Tigania gibi güzel plajları olan bölgelere ayrılmakta. Bu bölgeler arasında konaklama için tercih edebileceğiniz yerler ise, Neos Marmaras ve Vourvourou bölgeleridir. Daha merkezi ve canlı bir yer için Neos Marmaras. Biraz daha sakin bir bölge için de Vourvourou Bölgesi’nde konaklayabilirsiniz.

Göz At : Samos Gezilecek Yerler

Halkidiki gezilecek yerler adlı bu yazıdaki listeye ek olarak birkaç yer daha eklemek mümkün. Fakat siz bölgeleri ziyaret edince zaten bu yerleri görebilirsiniz. Bu yüzden de kaçırsanız da çok önemli olan yerler de yok. Bölgeleri kaçırmayın yeter.

Bunlar da İlginizi Çekebilir ; Booking.com

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...