Hamamönü (Nerede, Gezilecek Yerler, Kahvaltı)

[adinserter block=”1″]

Hamamönü, Ankara‘nın en bilindik ve en renkli semtlerinden biri. Küçük şirin bir kasaba havası olan bu semtte yok yok. Küçük butik otellerden restoranlara, kumda kahve keyfini yapabileceğiniz kafelerden, tarihi ve turistik yerlere, semt sanki sadece turistler için. Koskoca şehrin içine gizlenmiş bu semtte, bir Osmanlı havası var. Her ne kadar modern restoran ve kafeler olsa da semt o tarihi dokusundan ödün vermemiş.

Ankara’da en beğendiğim yerlerden olan Hamamönü, Ankara tarihinin bir aynasıdır aslında. Semtin o dar sokaklarında yürüyüp, bir de yaşlı amcaların sokak aralarında oturmuş sohbet ettiğini görünce, kendinizi modern Osmanlı dönemi içerisinde sanarsınız.

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Semtin dar sokakları ve cafeleri

Altındağ Belediyesi, semte yeni bir çehre kazandırmış. 19. yüzyıl sivil mimarisini yansıtan bu semt, havası, dokusu ve atmosferiyle, Ankara’da gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda olması gereken yerlerden.
Neden Hamamönü deniyor ? : Semt, ismini Karacabey Hamamından almış. Hamamönü adı verilen bölge, bu tarihi hamamın tam önünde yer aldığından bu ismi aldığı biliniyor.

Hamamönü Gezilecek Yerler Haritası
Hamamönü’nde gezilecek önemli yerleri, bölgedeki en popüler kafelerden ve restoranlardan bazılarını haritada bulabilirsiniz. Haritadaki kafeler ve restoranlar, google ve Tripadvisor en iyi puana sahip. Haritayı Google Maps‘te aç

Hamamönü Kahvaltı Mekanları ve Restoranlar

Semtin bulunduğu yerde birçok restoran ve kafeleri bulabilirsiniz. Osmanlı mutfağına hakim, restoranları ile, adını dahi duymadığınız birçok geleneksel yemeği burada bulabilirsiniz. Güzel bir Osmanlı yemeğinden sonra, bir de kumda yapılmış kahve içtiniz mi, semti tam anlamıyla keşfe hazırsınızdır. Restoran seçimi olarak ”Hanzade Sofrası” nı önerebilirim. 5-6 kişi gittiğinizde indirim bile yapıyorlar. Ayrıca kahvaltı için de tercih edilebilecek mekanlardan.

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Kumda kahve

Sanatsal etkinlikleri ile de ünlü olan bu semt Türk Sanat Müziği sevenlerin çok beğeneceğini düşündüğüm yerlerden. Eğer cumartesi veya pazar günü bu semte gidecek olursanız, Altındağ Belediyesi ve Sanat Evi adlı yere mutlaka bir göz atın. Canlı müziğe denk gelme olasılığınız oldukça yüksek. Özellikle yaz aylarında, her hafta sonu akşama doğru TSM dinletileri ve aşıklar atışması oluyormuş. Sanat sokağında atölye çalışmaları yapan 20’ye yakın sanatçı bulunuyor. Canlı müziklerin birçoğu da bu sokakta yapılıyor.

[adinserter block=”2″]

Eğer, bu semti çift olarak ziyaret ediyorsanız, ”Bacchus Garden” adlı mekan, tercih edilebilecek güzel bir kahvaltı mekanı olabilir. İçeri girmemiş olsam da, dışarıdan baktığınızda müşterilerinin büyük çoğunluğunun çift olması, bir aile mekanını andırıyor diyebilirim. Ayrıca, aldığı güzel referanslar sayesinde de oldukça popüler olduğu söylenir.

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Bacchus Garden

Ben öğle yemeği olarak, ”Şanlı Urfalım” adlı mekanı tercih etmiştim. Daha uygun fiyatta yemek arayanlar için tercih edilebilecek yerlerden. Ayrıca Hamamönünde bir de künefe yemek, üstüne de semaverde çay istiyorsanız bu mekan tam size göre.

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Şanlı Urfalım adlı mekan, öğle yemekleri için denenebilecek yerlerden

Hamamönü Kahvaltı

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Semtte birçok kahvaltı mekanlarını bulabilirsiniz.

Semt, kahvaltı için en ideal yerlerden. Eğer 10-11 gibi semte kahvaltı için gidecek olursanız, birçok öğrencinin de kahvaltı için bu semti tercih ettiğini göreceksiniz. Öğrencinin tercih ettiği yerler genelde ucuz olur mantığı burada da geçerli. Ben kahvaltı yapmamıştım, fakat mekanların hemen girişinde bulunan menülerdeki fiyatlar, Ankara’nın birçok yerine göre gayet uygun diyebilirim.

Hamamönü’nde kahvaltı fiyatları 25-60 TL arasında değişiyor. Mekanların çoğunda sınırsız çay servisi var ve kahvaltı tabakları da oldukça zengin. Eğer Ankara’da güne güzel ve uygun fiyatta bir kahvaltı ile başlayayım diyorsanız, Hamamönü ilk tercihlerinizden olabilir.

Hamamönü’nde Alışveriş ve Hediyelik Eşya

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Hediyelik eşyaları bulabileceğiniz seyyar satıcılar

Bu semt Ankara’da hediyelik eşyaları bulabileceğiniz en iyi adreslerden. Hemen hemen her köşe başında seyyar hediyelik eşya satışı yapanları görebilirsiniz. Küçük bir seyyar araba içine doldurulmuş yüzlerce üründen biri mutlaka hoşunuza gidecektir. Bunların dışında, hediyelik eşyaları alabileceğiniz dükkanları da bulmak mümkün.

Ayrıca semtte birçok bahçesi olan dükkanlar bulmak da mümkün. Bu dükkanlarda, kolyeler, takılar, elbiseler, eşarplar gibi birçok ürünleri de bulabilirsiniz.

[adinserter block=”1″]

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Semtte alışveriş yapabileceğiniz birkaç yer bulmak da mümkün

Hamamönü Gezilecek Yerler – Hamamönü’nde Ne Yapılır ?

Hamamönü’nde gezip görülecek birçok tarihi yapıyı bulabileceğiniz gibi, Hamamönü’nde yapılacak birçok turistik aktiviteleri de bulabilirsiniz. Hamamönü için kahvaltı ve yeme içme planınız yoksa 1-2 saatte hemen hemen her yeri keşfedebilirsiniz.

1.Taceddin Sultan Camii ve Dergahı

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Taceddin Sultan CamiiTaceddin Sultan Camii

Taçlı sokakta bulunan bu camii, yine aynı adı taşıyan türbeye bitişik olarak yapılmış. Sultan II. Abdülhamid tarafından 1901 yılında yaptırılmış olan camii, türbe, dergah (Mehmet Akif Ersoy Evi/Müzesi), çeşme ve hazineyle birlikte bir külliye içerisinde bulunuyor.

Caminin hemen bitişiğinde bulunan Taceddin Sultan Türbesi içerisine girip, sandukanın arkasına doğru gittiğinizde aşağı kata inen merdiven göreceksiniz. Bu merdiveni inecek olursanız, aşağıda birkaç sultana ait sandukaları da görebilirsiniz. Fakat aşağı kata inmek oldukça zor. Özellikle uzun boyluysanız Aşağı kat oldukça basık yapılmış ve oturarak bile kafanız tavana değebiliyor. Buraya girip dua etmesi güzel de, girmesi de çıkması da oldukça zor.

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun mezarı da, caminin hemen arka tarafında görülebilir.

2.Mehmet Akif Ersoy Evi/Müzesi

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Mehmet Akif Ersoy’un yatak odası

Mehmet Akif Ersoy Kültür Evi Müzesi olarak faaliyet gösteren İstiklal Marşımızın yazıldığı bir evdir. Müze, oldukça küçük bir yer olduğundan 5 dakikada rahatlıkla gezebilirsiniz. Caminin hemen yanında bulunduğu için bir de giriş ücretsiz olduğundan, mutlaka göz atın derim.

Müzeden içeri girip 4-5 merdiven basamağı çıktıktan sonra hemen sol tarafınızda kalan oda, Mehmet Akif Ersoy’un yatak odası. Yatağının yanında Kuran-ı Kerim ve duvarlarda aile fotoğrafları bulunuyor. Bu odadan çıkıp salona geçtiğinizde, Mehmet Akif Ersoy’un balmumu heykelini de görebilirsiniz. Elinde bir mektup tutarken  bu heykeli yapan, tam anlamıyla eserin hakkını vermiş diyebilirim. Zeminde muhteşem bir kilim ve duvarlarda yine Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kareler bulunmakta. Bunun dışında, Mehmet Akif Ersoy’un cep saati, gözlüğü, tesbihi ve tüfeği de burada bulunuyor.

[adinserter block=”2″]

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Mehmet Akif Ersoy’un balmumu heykeli

Müze ziyaret saatleri ise ; 10:00-17:00 saatleri arası ve pazartesi günleri ziyaretçiye kapalı.

3.Tarihi Karacabey Hamamı

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Tarihi Karacabey Hamamı

Hamamönü adı verilen semt, tam bu hamamın önünde bulunuyor. Girişinde ”1440’den beri” yazsa da, tarihi çok daha öncesine dayanıyormuş. Ankara’nın en eski hamamlarından biri olan Karacabey  Hamamı‘nın ücretsiz otoparkı da bulunuyor. Hamam içerisine girmemiş olsam da referanslarından anladığım kadarıyla oldukça temiz bir hamam olarak biliniyor.

4.Saat Kulesi

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Tarihi Karacabey hamamının tam karşısında bulunan tarihi saat kulesi

Saat kulesinin bulunduğu meydanı, Hamamönü sokakları ile kıyaslama yapacak olursak oldukça sakin bir yer. Yıl boyunca birçok kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan bu saat kulesinin çevresini de buraya kadar gelmişken görmenizde yarar var.

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Saat kulesinin hemen yanında Mehmet Akif Ersoy Heykelide bulunuyor

Semtte daha birçok tarihi ve turistik yapıyı görebilirsiniz. Ayrıca Mehmet Akif Ersoy meraklılarına önerebileceğim yer, Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi’dir. İçeride birkaç öğrenciyi de görebileceğiniz bu müzede, Mehmet Akif Ersoy imzalı veya adı geçen birçok kitabı da görmek mümkün.

Hamamönü Gezi Rehberi Ankara
Mehmet Akif Ersoy Edebiyat-Müze Kütüphanesi

Hamamönü Nerede, Nasıl Gidilir ?

Semte ulaşım için, kurtuluş metro durağını kullanabilirsiniz. Bu metro durağı, semtin sokaklarına 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Ben bu semte, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Ankara Kalesi ziyaretinden sonra yürüyerek gitmiştim ve semt, bu iki turistik yere 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Konum için tıklayın.

[adinserter block=”1″]

Hamamönü, Ankara’nın bürokratik havasına meydan okuyan, 19. yüzyıl Osmanlı mimarisini andıran evleri, sokakları, havası ve tarihi yerleri ile Ankara gezinizde mutlaka göz atmanızı tavsiye edebileceğim yerlerden. Bu tarihi sokaklar arasında dolaşın, kumda kahve keyfi yapın, tarihi yerleri ziyaret edin. Mutlaka hoşunuza gidecek aktiviteyi bu semtte bulacaksınız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...