Almanya’nın en önemli liman kenti olan Hamburg, Almanya’nın dünyaya açılan kapısı olarak bilinir. Birbirinden güzel tarihi ve turistik yapılarıyla eşsiz bir Hamburg gezilecek yerler listesi hazırlayabilirsiniz. Bu şehirdeki müzeler, tabiat parklar ve köprüler gibi şehrin önde gelen yapılarını bulabilir, sürenize göre güzel bir Hamburg gezisi planlayabilirsiniz.

Hamburg’da gezilecek birçok yer bulunmakta. Bunların çoğu birbirine oldukça uzak konumda bulunuyor olsa da, bazıları iç içedir. Yani bir meydana veya köprüyü görerek diğer birçok turistik yapıyı da görebiliyorsunuz. Gezilecek yerler sıralamanızı da yakından uzağa doğru yapacak olursanız, çok daha mantıklı olacaktır.

Hamburg’da konaklama konusunda henüz karar vermediyseniz, Hamburg’da nerede kalınır ? adlı yazımıza göz atarak bölge bölge konaklama tavsiyelerine ve turistik yerlere ve merkeze yakın olan uygun oteller hakkında bilgileri ve fiyatları bulabilirsiniz.

Bunun yanında bu şehirdeki en ideal ve en uygun, en favori ve en iyi fiyat/fayda oranına sahip otellerden olan, JUFA Hotel Hamburg Hafencity (4 Yıldız – Merkeze 1 km uzaklıkta), Hotel Europäischer Hof Hamburg (4 Yıldız – Merkeze 750 metre) ve son olarak Holiday İnn Express Hamburg City Centre (3 Yıldız – Merkeze 2.5 km uzaklıkta)

Hamburg Gezilecek Yerler – En Güzel Yerler

1.Rathausmarkt (Belediye Sarayı)

Hamburg Gezilecek Yerler

Alışveriş çılgınlarının ve turistlerin en kalabalık olduğu yerlerden biri olarak bilinen Hamburg Eski Şehir merkezinde bulunan bu süper popüler saray, 1897 yılında Martin Luther tarafından Neo-Rönesans tarzında dizayn edilmiş. Şehrin en önemli tarihi yapılarından biri olarak bilinen bu saraya girişler de ücretsiz.

Saray içerisinde tavanlarda bulunan tablolar, kristal avizeler ve vitraylar sarayın en çarpıcı eserleridir. Toplamda 647 odası bulunan bu saray günümüzde devlet işleri için kullanıldığı gibi, birçok davet, sergi ve konserler için de kullanılıyor. Sarayı kendi başınıza gezmeye izin verilmiyor. Her yarım saatte bir başlayan turlar ile bu sarayı geziyorsunuz.

2.Alster Gölü

Hamburg Gezilecek Yerler

Hamburg gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerlerden bir diğeri, de eşsiz manzarası olan bu Alster Gölü’dür. Göl çevresinde birçok villa, yazlık evler ve kışlık malikaneler de bulunmakta. Ayrıca göl çevresinde yürüyüş ve bisiklet yolu da bulunmakta.

Alster Gölü’nde kanal turu yapmak istiyorsanız, tekneler kiralayabiliyorsunuz. Bu tekne turlarına katılacak olursanız, şehirdeki önemli yapılardan olan belediye sarayı ve birçok kiliseyi bu tur sayesinde göl üzerinden görebiliyorsunuz. Göl üzerinde kuğuları, ördekleri ve daha birçok su çeşidi kuşlarını görebilirsiniz. Tekne turları sayesinde yansımalı harika manzara fotoğrafları çekebileceğinizi de unutmayın.

3.St Micheal Kilisesi 

Hamburg Gezilecek Yerler
Hamburg Gezilecek Yerler

Hamburg’da önemli kiliseler arasında olan Aziz Micheal Kilisesi de görülmeye değer tarihi dini yapılardan biridir. 1010-1033 yılları arasında Piskopos Bernward’ın yönetimin inşa edilmiş. Barok tarzda yapılmış kilisenin kulesine çıkarak eşsiz bir Hamburg Manzarası seyredebilirsiniz. Kuleye çıkış tabi ki de ücretli.

Hamburg’un en büyük Protestan Kilisesi olma özelliğini taşıyan bu yapı, 132 metre uzunluğunda ve asansör ile kuleye çıkabiliyorsunuz. Kilise içerisinde çok önemli yerler olmasa da kule manzarası için Hamburg gezinize başlamadan ziyaret edilebilecek güzel bir yer. Önce kuleye çıkabilir, gözlemlediğiniz turistik yerlere de buradan gidebilirsiniz.

4.Fischmarkt (Balık Pazarı)

Bir gelenek haline dönüşmüş 300 yıllık bu balık pazarında turistler genellikle kahvaltı yapıyor olsa da, güzel balık sandviçleri burada deneyebilirsiniz. Oldukça kalabalık olan bu balık pazarında, balıkların dışında sebze-meyve ve hediyelik eşya satan yerleri de bulabiliyorsunuz.

Alman halkının adetlerini ve kültürel yapısını yakından öğrenebileceğiniz bu pazarı da Hambur gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

5.Hamburg Limanı

Hamburg Gezilecek Yerler
Hamburg Gezilecek Yerler

Gece gündüz çalışan vinçlerin olduğu bu Hamburg Limanı’nın en güzel yanı, liman turları olmasıdır. Bu liman turlarına katılarak yük indirme ve bindirme yerlerini ve limanın iç kısımlarını görebilirsiniz. Limana merakı olanlar için güzel bir deneyim olacaktır.

6.Mönckebergstrasse 

Sağlı sollu dükkanlarla çevrili bu cadde, şehrin en kalabalık ve en popüler caddelerinden biri olarak biliniyor. Dünyaca ünlü markaları da bulabileceğiniz bu cadde, cafelerler ve restoranlarla dolu. Güzel bir öğle veya akşam yemeği için bu caddeyi de tercih edebilirsiniz. Bu cadde Almanların alışveriş kültürünü en iyi yansıtan yerlerden biri. Farklı bir alışveriş tarzı olan Almanları bu caddede çok daha iyi tanıyabilirsiniz.

7.Kunsthalle 

Hamburg Gezilecek Yerler

Ortaçağ döneminin izlerini yansıtan birbirinden güzel eserlere ev sahipliği yapan bu müzede 700’den fazla eseri bir arada görmek mümkün. Eski, modern ve çağdaş olarak bölümlere ayrılmış bu sergiyi de Hamburg gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.,

8.Miniatur Wunderland

Dünyanın en büyük demiryolu minyatürü olarak bilinen Miniatur Wunderland, Kehrwieder semtinde 2020 yılında tamamlanması planlanan müzede aklınıza gelebilecek tüm detaylar işlenmiş. Metrolardan teleferiklere, köprülerden binalara en ince detayları bile görebiliyorsunuz.

9.Planten un Blomen Park

300’den fazla gül çeşidiyle hizmet veren bu yemyeşil park, yoğun Hamburg gezinizden sonra dinlenebileceğiniz, nefes alabileceğiniz güzel yerlerden biri. Su ışık şovları ve muhteşem konserlere de ev sahipliği yapan bu park, Hamburg’un olmazsa olmazlarındandır. Ördek ve kuğularla süslü havuzu da serinlemek için gayet güzel.

10.Hamburg Zindanları

Çeşitli gösteriler ve canlandırma şovlar ile muhteşem bir deneyim sunan Hamburg Zindanları’nı da mutlaka Hamburg gezilecek yerler listenize ekleyin derim. Çok farklı bir deneyime sahip olabileceğiniz bu yer, Hamburg’da zamanınız varsa tercih edilebilecek yerlerden diyebilirim.

11.Santa Paul

Hamburg Gezilecek Yerler

Bir kilise ismi gibi dursa da, aslında gece hayatı için Hamburg’un en canlı bölgelerinden biridir. Günahlar kenti olarak bu yerde, gazinolar, strip şovlar, barlar, gece kulüpleri ve seks shoplar birçok eğlence mekanını bir arada bulabilirsiniz. Daha çok para karşılığında çalışan kadınların ve travestilerin olduğu bu bölgede, birçok uyuşturucu satıcısı ile karşılaşmak mümkün. Genelde çok büyük sorunlar ortaya çıkmasa da illa bu yere gitmek istiyorsanız, yanınızda yerli birini bulun yok bulamazsanız da biraz dikkatli olun derim.

12.Hamburg Müzesi

Hamburg gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir güzel yer ise, ihtişamlı mimarisiyle göz dolduran bu müzedir. Bu müzede çanak çömlekler, ev eşyaları ve yüzyıllarca saklanmış tabloları bulabilirsiniz. Buraya kadar gelmişken de Minyatür Müzesi’ne uğramadan ayrılmayın derim.

13.Aziz Nikolai Kilisesi

2. Dünya Savaşı sırasında gördüğü hasardan dolayı günümüzde sadece kule görevi gören bu yapı, gotik tarzda inşa edilerek 1874 yılında hizmete açılmış. Kilisenin kulesine ziyaretçilerin çıkması da serbest.

14.Elbe Tüneli

Hamburg Gezilecek Yerler

Uzun zaman önce bu tünel, gemilerin yük indirme ve bindirme yaptığı yer ile Elbe Nehri’ni birleştiriyormuş. Günümüzde ise araçlarlar veya yaya olarak bu tünelden geçebiliyorsunuz.

15.Hamburg Denizcilik Müzesi

Hamburg’da birçok müze var. Bunlardan en önemlisi ve en popüler olanlarından bir tanesi de Denizcilik Müzesidir. 10 katlı bir binada hizmet veren bu binada 3000 yıllık denizcilik tarihi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Hamburg gezilecek yerler tabi ki bu liste ile sınırlı değil. Fakat güzel bir 3-4 gün Hamburg gezisi planlıyorsanız, listedeki gezilecek yerler sanırım yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here