Hanoi Gezilecek Yerler | En Turistik 15 Yer

Vietnam’ın başkenti ve en karışık şehri olan Hanoi, bir Fransız sömürge şehridir. Doğu ve Batı etkilerini çokça görebileceğiniz bu şehrin gezip görülecek birçok yeri var. Turistik yerlerin dışında bu şehirde yapılacaklar da oldukça fazla.
Hanoi gezilecek yerler listesi için en azından 2-3 günlük bir süre ayırmanızda da yarar var. Zaten zamanınızın büyük bir bölümünün trafikte geçeceğiniz düşünürsek, 3 gün bile bu şehir için az olacaktır.

Hanoi, Vienam’ın en kötü araç trafiğine sahip yerlerinden. Kırmızı, sarı veya yeşil ışığın bu şehirde pek ifade etmediğini bilin. Binlerce motosikletler arasından karşıdan karşıya geçmenin bile aşırı zor olduğu bu şehirde, maalesef motosiklet kiralamadan gezmek de çok kolay değil.

Şehirdeki turistik yerler, birbirinden uzak konumlarda bulunuyor. Yani çok uzak değil ancak yürüyerek gidilmeyecek şekilde etrafa dağılmış. Özellikle Vietnam’ı kısa süreliğine ziyaret ediyorsanız, motosiklet mutlaka gerekli. Trafik çok karışık ama çok fazla dikkat ettiğinizde çok daha fazla telaş yapıyorsunuz. Bu yüzden, kurallara uyacağım diye de bu şehirde stres yapmanıza gerek yok. Zaten, kimse kurallara uymuyor.

Hanoi Gezilecek Yerler Listesi

Bu şehirde gezip görülecek çok fazla yer var. Tabi bu gezilecek yerlerin hepsini bitirmek çok kolay değil. Bu yüzden, turistlerin favori bölgesi olan, şehirdeki en güzel bu 15 yer güzel bir Hanoi gezisi için yeterli olacaktır.

Listedeki 15 yerden sonra daha fazla zamanınız kalırsa, Ho Chi Minh veya Hai Phong gibi Vietnam’ın diğer şehirlerine de göz atın. Vietnam’da gezilecek yerler arasında keşfedilmeyi bekleyen onlarca şehir var.

Hanoide’de Nerede Kalmalı ?

Ba Dinh Bölgesi ; Şehrin en merkezi, en turistik ve en güzel bölgesidir. Bu bölgeden turistik noktalara çok rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz gibi, şehrin en güvenli bölgesi de burasıdır. Birbirinden güzel yapılara, tapınaklara ve diğer yerlere yakın bir konumda bulunan Ba Dinh Bölgesi, Hanoi’de konaklama için en iyi bölgedir. Bölgedeki Oteller

1.Eski Mahalle

Eski Mahalle

Old Quarter olarak da bilinen Hanoi’nin Eski Mahallesi, şehirdeki en turistik noktalardan.

İşi biraz daha ileriye götürüp bu bölgede konaklayabilirsiniz. Burası, şehirdeki en güzel hostellere ev sahipliği yapan bir bölge olmakla beraber, şehrin kalbinin attığı yer, tarihi merkezin tam kalbi.

Şehrin en önemli cazibe merkezlerinden bazılarını da bu mahallede görebilir, diğer turistik noktalara da bu bölgeden en kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu mahallede dolaşırken, şehirdeki en güzel restoranları, kafeleri, barları ve sokak yemeklerini görebilirsiniz. Burası ayrıca Hanoi’de nerede yenir ? sorusunun en güzel cevabıdır. Batı yemeklerinden lokal yemeklerine aradığınız birçok şeyi burada bulabilirsiniz.

Tavsiye ; Hanoi’de Ha Long Bay veya Sapa Vadisi turu yapmayı planlıyorsanız, bu bölgedeki tur firmalarını az çok araştırın. Çünkü burada bulunan birçok tur firmasının sahte olduğu söylenir. Bu turlar için konakladığınız hostelinizin veya otelinizin resepsiyonuna danışın.

2.Temple of Literature – Edebiyat Tapınağı

Temple of Literature - Edebiyat Tapınağı

Hanoi tapınakları arasında en popüler olanlardan biri şüphesiz Temple of Literature’dür.

Geleneksel mimariye hayransanız, bu Edebiyat Tapınağı’na bayılacaksınız. Konfüçyüs’e adanmış olan bu tapınağın tarihi 1070 yılına kadar gitmektedir.

Mandarin öğrencileri için bir üniversite olmuş bu tapınak, Hanoi’de görülecek en güzel yerlerden bir tanesi.

3.Hoa Lo Prison

Hoa Lo Prison

Hanoi’nin en dikkat çeken yerlerinden biri olan bu cezaevi, turistlerin favori yerlerinden bir tanesi.

Bu hapishane, Vietnam Savaşı sırasında ABD’den savaş esirlerini barındırmak için kullanılmış.

Bu hapishanede Vietnam’ın bağımsızlık mücadelesini anlatan galerileri bile görebiliyorsunuz.

Bu cezaevinde sergilenen eserlerden bazıları, sömürgecilerin Vietnamlı eylemcileri yürütmekte kullandıkları bir Fransız giyotini ve Vietnam Savaşı sırasında hapsedilen Amerikan pilotlarıyla ilgili hatıralardır.

4.Ho Chi Minh Mozolesi

Ho Chi Minh Mozolesi

Ho Şi Min Mozolesi olarak da bilinen bu tarihi mozole, Vietnam’ın siyasi lideri olan Ho Chi Minh’e adanmıştır.

Mozolenin etrafı da Hanoi’nin gezilecek yerleri arasında oldukça popüler. Çevrede Ho Chi Minh’in Tepedeki Evi’ni ve bir sütun pagodasını görebilirsiniz.

Hanoi’nin en çok fotoğraflanan yerlerinden biri olan bu mozoleyi de listenize mutlaka ekleyin.

5.Hoan Kiem Gölü

Hoan Kiem Gölü

Hanoi’de en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri olan Hoan Kiem Gölü, Hanoi’nin turistik yerleri arasında oldukça popüler.

Bu gölün mistik bir su kütlesi olduğuna inanılmaktadır. Bunun sebebi ise, gölün, bir Vietnam efsanesinin kahramanı olan bir yerleşik kaplumbağanın burada olduğu söylenmektedir.

Yerel halka sorsanız bu kaplumbağanın hala gölde yüzdüğü söylenmektedir. Tabi gölde birkaç kaplumbağayı görebiliyorsunuz. Fakat bu kaplumbağalardan birinin bu efsanevi kaplumbağa olduğunun bir söylentiden ibaret olduğunu da unutmayın.

Buraya kaplumbağa görmeye değil, güzel bir yürüyüş ve eşsiz fotoğraf kareleri yakalamak için gidebilirsiniz.

6.Bach Ma Tapınağı

Bach Ma Tapınağı - Hanoi Gezilecek Yerler

Hanoi’de gezilmesi gereken tapınaklardan biri olan Bach Ma Tapınağı, şehrin Eski Mahallesi’nde, Old Quarter’da bulunmaktadır. Şehirdeki en eski tapınak olma iddiası olan Bach Ma Tapınağı, daha çok iç dekoru ve süslemeleriyle dikkat çekiyor.

Oldukça eski bir tapınak olmasına rağmen, günümüzde yapıdaki birçok değişim ve mimari yapı 18. yüzyıldan kalma.

11. yüzyılda İmparator Ly Thai To döneminde inşa edilmiş olan bu tapınak, Hanoi’de kaçırılmaması gereken turistik noktalardan.

7.Perfume Pagoda

Perfume Pagoda - Hanoi de Gezilecek Yerler

Hanoi’de yerel bir deneyim istiyorsanız, tek yapmanız gereken Perfume Pagoda adı verilen bu tapınağa gitmeniz. Burası, şehirdeki en popüler noktalardan biri olduğu gibi, Vietnamlılar için de en önemli yerlerden biridir.

Parfüm Pagodası, Houng Tich dağ zinciri boyunca inşa edilmiş bir Budist tapınağı kompleksidir.

Aslında bu tapınaktan çok turistlerin daha çok sevdiği bir şey var, yolculuk. Buraya gitmek için ahşap bir kürek teknesine binmeniz gerekiyor ve yolculukta 1 saat sürmektedir.

Bir gelenek olduğundan dolayı bu tekneleri kadınları kullanıyor. Yolculuk biraz uzun sürmekte fakat, yolda görebileceğiniz eşsiz manzara, Hanoi’nin en iyileri arasında.

8.Thăng Long İmparatorluk Kalesi (Imperial Citadel of Thang Long)

Thăng Long İmparatorluk Kalesi

Hanoi’de gezilecek en güzel yerler arasında olan bu İmparatorluk Kalesi, şehrin sembolik yapılarından bir tanesi.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almasından dolayı, dünyaca ünlü olan bu kale, şehirdeki en fotojenik yerlerden birisi. Birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bu kale ve kalenin çevresi görülmeye değer.

40 metre yüksekliğindeki bu Kompleks, Ly Hanedanlığı döneminde inşa edilen kraliyet alanlarından oluşmaktadır. Hanoi’deki diğer birçok cazibe merkezine yakın olan bu kompleks pazartesi günleri ziyaretçiye kapalıdır.

9.One Pillar Pagoda

One Pillar Pagoda - Hanoi Gezilecek Yerler

Pagodaları ile meşhur olan Hanoi’de görülmeye değer bir güzel yapı ise, One Pillar Pagodası’dır.

Bu pagoda 1.25 metre çapında tek bir ahşap sütun üzerine inşa edilmiş basit bir yapı görünse de daha çok hikayesiyle turistlerin dikkatini çeken yapılardan.

Hikaye, varisi olmayan imparator Ly Thai Tong’un Merhamet tanrıçası Quan The Am Bo Tat ile tanıştığını hayal ediyormuş. Kısa süre sonra da, kendisine bir oğul veren genç bir köylü kızı ile evlendi. Pagoda 1054’te olaya minnettarlığını göstermek için inşa edilmiş.


Booking.com

10.Aziz Joseph Katedrali

Aziz Joseph Katedrali

Fransız hükümeti tarafından Çinhindi’nde yapılmış olan ilk yapılardan biridir. Bu yüzden de, özellikle Avrupalıların en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi.

Bu dini yapının inşaasına 1882 yılında başlanmış ve 4 yıl sonra 1886 yılında da inşaat tamamlanmış. Kilisenin bütün detayları, Paris Katedrali’nden modellenerek Neo-Gotik bir tarzda yapılmış. Çok da büyük olmayan bu kiliseye de göz atmayı unutmayın.

11.Lotte Kulesi Gözlem Güvertesi (Lotte Tower Observation Deck)

Lotte Kulesi Gözlem Güvertesi

Hanoi’nin hem modern yanını hem de şehrin en güzel manzarasını sunan bu kulenin gözlem güvertesi, şehirdeki en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden biri.

Binanın 65.katındaki gözlem güvertesi, turistlerin favori yerlerinden. Buradan Hanoi’nin güzel bir manzarasını seyredebilir veya çatı katındaki bara çıkıp bir şeyler de içebilirsiniz.

12.Memorial House (Anıt Evi)

Memorial House (Anıt Evi) - Hanoi Görülecek Yerler

Hanoi’de gezilecek yerler arasında olan bu anıt evi, şehrin Eski Mahallesi’nde yer alıyor.

Hanoi’deki en iyi restore edilmiş binalardan biri olarak bilinen bu Anıt Evi, iki doğal avlu etrafında kurulmuş oldukça güzel bir yapı.

Antika mobilyaları fazlasıyla görebileceğiniz bu anıt evini de, Eski Mahalle ziyaretinizde mutlaka görün deriz.

Göz At : Pekin gezilecek yerler

13.Long Bien Bridge

Long Bien Bridge - Hanoi Gezilecek Yerler

Hanoi’nin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz bu köprü, şehrin en turistik yerleri arasında. Birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapan bu köprü, 1899-1902 yılları arasında inşa edilmiş.

Vietnam Savaşı sırasında stratejik bir rol oynamış olan bu köprü, Hanoi’nin tarihi yerleri arasında oldukça dikkat çeken yerlerden biri.

Köprü üzerinde atıştırmalık bir şeyler satan sokak satıcılarını bulabilirsiniz. Ayrıca burası en çok da akşamları ziyaret edilmektedir. Mümkünse, akşam saatlerinde ışıklar açıldıktan sonra da bu köprünün bulunduğu yere gidin.

14. West Lake – Batı Gölü’nde Tekneye Binin

West Lake - Batı Gölü'nde Tekneye Binin

Hanoi’de yapılacak en güzel şeyler arasında olan bu tekne turları, şehrin en güzel manzarasını sunuyor.

17 kilometrelik kıyı şeridine sahip bu tatlı su gölü, Hanoi’deki en popüler rekreasyon alanlarından biridir.

Tran Quoc pagoda gibi yerlere ev sahipliği yapan, adanın tam ortasındaki adaya da gidebilirsiniz. Ayrıca, 11. yüzyıldan kalma Quan Thanh Tapınağı’nı bu çevrede görebilirsiniz.

15.Tran Quoc Pagoda

Tran Quoc Pagoda
Hanoi Gezilecek Yerler Blog

Hanoi’nin en ünlü yerlerinden biri olan Tran Quoc Pagoda, 6. yüzyılda inşa edilmiş ve şehirdeki en eski Budist Tapınağı olma ününe sahiptir.

Burada, pagodanın nasıl ortaya çıktığını söyleyen ve 1639’dan başlayarak İmparator Ly Nam De zamanında inşa edildiği tarihi bir stel vardır.

West Lake’in ortasındaki bir adada bulunan bu tapınak, Hanoi’de görülmesi gereken yerler arasında.

Hanoi’de Nerede Kalınır ? – Hanoi Merkez Otelleri

Hanoi’de konaklama için birçok seçenek bulunuyor. Bunlar arasında en popüler, en merkezi ve turistik yerlere ulaşım bakımından en ideal olan bölge, Ba Dinh Bölgesi’dir.

Ba Dinh, şehir merkezinin güney tarafında bulunan bir banliyödür ve turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Yapraklı caddeleri ve rahat atmosferi ve Ho Tay Gölü’nün güney kıyılarındaki çarpıcı ortamı ile karakterizedir.Ba Dinh Bölgesi’ndeki konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ba Dinh Bölgesi’ne ek olarak ; 

  • Hoan Kiem Bölgesi ; Şehirdeki en ucuz konaklama birimlerini bulabileceğiniz bu bölge, 1$’ın hesabını yaparak seyahat edenlerin tercih edebileceği bölgelerden bir tanesi. Bu bölgedeki konaklama birimlerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Tay Ho Bölgesi ; Hanoi gece hayatı için bir planınız varsa, şehrin en iyi partilerine ev sahipliği yapan Tay Ho Bölgesi yakınlarında konaklamak ilaç gibi gelecektir. Bu bölgedeki otellere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hanoi’de konaklama için yukarıdaki 3 bölgeden birinde aradığınız zevkte ve bütçede konaklama birimlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Zaten Hanoi Otelleri arasında turistlerin en çok tercih ettiği popüler tesisler de bu bölgelerde bulunmaktadır.

Göz At : Tokyo gezilecek yerler

Hanoi gezilecek yerler listesi adlı bu yazıda, şehirdeki en popüler ve en güzel bu 15 yere birkaç turistik nokta daha eklemek mümkün. Fakat, şehirde yeteri kadar zamanınız varsa, şehrin en önemli bu yerlerini görerek Hanoi gezinize başlayabilirsiniz. Daha fazla zamanınız kalırsa da, Hanoi’ye yakın diğer şehirlere göz atın.

Göz At: Şangay gezilecek yerler

TAVSİYELER

KONAKLAMA

Hostel rezervasyonu için en popüler sitelerden biri olan Hostelworld, otel için de Booking veya Tripadvisor'a göz atabilirsiniz. Ayrıca Nerede Kalınır Oteller adlı sitede de konaklama konusunda bilgileri ve önerileri bulabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ

Uçak bileti için en uygun ve en popüler uçuşları gösteren Skyscanner'a göz atabilirsiniz.

AVRUPA

Avrupa'nın en güzel şehirlerini, gezilecek yerlerini ve konaklama hakkında bilgileri Gezilecek Yerler Listesi adlı sitede bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BENZER İÇERİKLER

Konak Gezilecek Yerler

Konak Gezilecek Yerler & Konak’ta Görülecek Yerler

İzmir'in en güzel ve en canlı ilçelerinden biri olan Konak, şehrin önde gelen turistik yerlerine sahip olmasıyla ünlü. Tarihi dokusu, Kemeraltı Çarşısı, camileri ve...